Finanční poradna iDNES.cz

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

David Kučera ze společnosti Partners

David Kučera působí ve společnosti Partners od roku 2007 a se svým týmem provozuje VIP poradenskou kancelář v Brně. Poskytuje komplexní služby v oblasti osobního a firemního finančního poradenství a plánování. Je držitelem prestižního evropského odborného certifikátu EFA. Čtenářům radí s rodinnými a osobními financemi.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Penze a penzijní spoření
Dobrý den,
Byl jsem obmyšlenou osobou penzijního připojištění mého otce. Rok před svým úmrtím otec ukončil připojištění jednorázovým vyrovnáním a peníze převedl na můj účet. Bude tato částka předmětem dědického řízení?
Děkuji za odpověď.
Petr
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, závisí, z jakého důvodu peníze převedl na Váš účet: zda se jednalo o dar, nebo jej využil, protože např. svým účtem nedisponoval aj. V případě, že si peníze pouze u Vás uložil, pak spadají do dědictví. V takovémto případě se poraďte se svým právníkem, protože tato problematika již nespadá do finančního poradenství, ale občanského práva.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, pane Kučero,
mám od roku 2004 uzavřeno penzijní připojištění. Nyní mi vznikl nárok na starobní důchod, splňuji veškeré podmínky k výběru, a tak uvažuji o jednorázovém výběru naspořených prostředků. Dvě třetiny naspořené částky mi na penzijní připojištění zasílal zaměstnavatel a jednu třetinu jsem si naspořila ze své mzdy. Dále mám na účtě státní příspěvky a úroky. Dozvěděla jsem si, že při jednorázovém výběru penzijního připojištění mi penzijní společnost z výnosů odečte a odvede daň. Konkrétně z kterých výnosů - z částky, kterou mi posílal zaměstnavatel, ze státních příspěvků, z úroků? Či pouze z některých z nich? Kolik činí % daně?
Děkuji moc za Vaši odpověď.
Hanka
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, při jednorázovém vyrovnání se daní příspěvek zaměstnavatele ve výši 15 %. Státní podpora je připisována pouze na příspěvek účastníka, tedy Váš, nikoli zaměstnavatele - ten se nedaní nikdy. Dále se pak daní výnosy (tedy připsaný úrok penzijní společností), opět 15 %. Pokud chcete získat příspěvek zaměstnavatele nezdaněný, pak si můžete požádat o výplatu penzí na dobu určitou do 10 let (zvolit co nejkratší dobu výplaty penze po konzultaci s penzijní společností vzhledem ke sjednanému produktu). Pokud byste nechtěla odvádět ani daň z výnosů, pak by výplata penze musela být delší jak 10 let. Je třeba posoudit dle výše naspořených peněz, co se vyplatí.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, zajímalo by mne, zda lze založit nové penzijní připojištění a čerpat státní příspěvek, pokud jsem své předchozí penzijko zrušil a vybral z něj peníze.
Děkuji předem za odpověď,
Michal
Michal Vávra
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, ano, můžete založit nové doplňkové penzijní spoření (DPS), jak nový produkt, který nahrazuje původní penzijní spoření. Budete opět moci čerpat státní podporu a/nebo využívat daňové odpočty, v tomto jsou produkty identické.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, mám dotaz ohledně spoření v důchodu. Mohu mít penzijní pojištění když již jsem ve starobním důchodu? A pokud ano dostávala bych státní podporu od státu? slevu na daních asi ne když již nejsem výdělečně činná? Děkuji za odpověd a spozdravem Monika Jetelová
Monika jetelová
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, ano, můžete mít penzijní spoření (DPS) se státním příspěvkem (maximum je na 1 000 Kč měsíčního příspěvku 230 Kč od státu). Nová smlouva pak musí běžet minimálně 5 let. Pokud pobíráte pouze starobní důchod, pak nelze uplatňovat odpočty u příspěvků nad 12 000 Kč ročně.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den,jsem invalidní dúchodkyně a měla jsem penzijní spoření které jsem jsem po třech letech jako dúchodkyně mohla zrušit. Vše probíhalo normálně až do příchodu emailu mé poradkyni že mi nemohou zaslat naspořenou částku jednorázově ale nejvýš 30% a zbytek po dobu tří let. Tak se ptám jestli mají na to právo disponovat z mýma prostředkama děkuji
jiřina
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, předpokládám, že se jednalo o nový typ penzijního spoření (DPS - účastnický fond). Transformovaný fond již nelze sjednat. V případě, že jste (nebo se stanete) plně invalidní (3. stupeň invalidity), můžete si peníze nechat vyplatit v podobě pravidelné renty (obdobně jako u starobní penze), podmínkou je délka spoření minimálně 3 roky (tj. 36 zaplacených měsíčních příspěvků), penze se vyplácí měsíčně po dobu min. 3 let. Jedná se o tzv. Invalidní penzi na určenou dobu. Možná zde došlo ke změně, na kterou jste nebyla doposud zvyklá.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, zajímalo by mě, kolik mi může zaměstnavatel maximálně přispívat na penzijní připojištění, aniž by se částka musela danit?

A jaké jsou s tímto spojeny výhody pro zaměstnavatele?
Děkuji za odpověď.
Martina
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, na penzijní spoření (PS) může zaměstnavatel přispívat až 50 000 Kč ročně (nebo libovolně rozdělit mezi PS a životní pojištění), které jsou osvobozeny od odvodů. Výhodou pro zaměstnavatele je, že ani on z této částky neodvádí sociální ani zdravotní.
Penze a penzijní spoření
dobrý den, je mi 49 let, nar. 1968, mám 2 děti, chtěla bych poradit jaké důchodové spoření nejlépe založit.
pospichalovajitka@seznam.cz
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, pokud máte namysli penzijní spoření (přesně řečeno Doplňkové penzijní spoření), které je se státním příspěvkem, tak Vám doporučuji se podívat na srovnání výkonností jednotlivých fondů v různých investičních strategiích. Pravděpodobně pro Vás může být vhodná vyvážená nebo konzervativní strategie, tedy se dívejte po těchto výsledcích. Na základě jiných kritérií nemá moc smysl penzijní společnosti, resp. penzijní fondy hodnotit, protože jsou dosti přísně regulované, tedy neumožňují nějaké zvláštní rozdíly. Bohužel, konkrétní fondy zde nemohu zmiňovat. Můžete využít např. toto srovnání (klikněte na odkaz).
Penze a penzijní spoření
V roce 2016 jsem zaplatila v součtu 24 000,- Kč do PP a DPS u více společností. U jedné jsem ukončila PP, pak založila nové DPS a v průběhu roku jsem přešla k jiné penzijní společnosti. Dvě penzijní společnosti mi poslaly daňové potvrzení o zaplacených příspěvcích a třetí společnost u které jsem zaplatila 4 000,- mně odmítá daňové potvrzení vydat, je její chování oprávněné? Vzhledem k tomu si mohu odečíst pouze 8 000,-Kč místo 12 000,- Kč. Mohu se odkázat na povinnost penzijní společnosti zaslat klientovi daňový doklad o zaplaceném příspěvku? Děkuji
Iveta Čermáková
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, měly by Vám vydat potvrzení všechny penzijní společnosti, pokud správně jednotlivé procesy na sebe navazovaly. Toto ale z Vašich informací nedokáži posoudit. Nicméně, pokud byste své penzijní připojištění převedla do účastnického fondu, tedy doplňkového penzijního spoření (DPS), pak se muselo jednat o jednu a tutéž penzijní společnost. Tedy na zaplacené příspěvky v roce 2016 v obou fondech nad 12 000 Kč ročně by měly být daňově uznatelné, a tedy byste měla obdržet potvrzení. Pokud jste ovšem DPS převáděla k jiné penzijní společnosti (PS), nevzniká nové DPS stanovením počátku ve smlouvě, ale řádným ukončením předchozího DPS. Nemůže dojít k souběhu. Zde mohla patrně vzniknout chyba, kdy jste ukončila příspěvky na DPS původní PS, ale ještě nabyla smlouva ukončena, a začala jste přispívat do nového DPS, kde byly brány platby jako záloha na příspěvek, ale nemohly být díky jiné existující smlouvě řádně zaúčtovány. Informujte se na obou PS, jak byly příspěvky zaúčtovány, resp. ve který den zanikla DPS předchozí.
Penze a penzijní spoření
dobry den potrebuju poradit jaky leta se pocitaj do duchodu posledni4 nebo 5 nejlepsich let dekuji
vadim
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená, vážený, od roku 1996 se pro výpočet důchodu zohledňují všechny příjmy od roku 1986 až do roku, který předchází roku přiznání důchodu. Tedy v roce 2017 posledních 30 let.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den chtěl bych se zeptat kdy bych mohl jít do předčasného důchodu. Jsem ročník 1958. Děkuji .
Miroslav
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, dle ročníku je to věk 63 let a 10 měsíců. Pokud byste chtěl odejít do předčasného důchodu co nejdříve, pak můžete o 990 sní dříve, zkrátil by se Vám důchod o cca 12,9 %. O kolik se důchod zkrátí, se můžete podívat na stránkách České správy sociálního zabezpečení, viz odkaz Předčasný starobní důchod v otázkách a odpovědích.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, mám Doplňkové penzijní spoření se státním příspěvkem, měsíčně platím 1000,-Kč. Kdy je možné si snížit základ daně u tohoto typu spoření?

Děkuji za odpověď na e-mail: jitapap@seznam.cz
Jitka
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, je možné odečíst tu část, kterou platíte měsíčně právě nad 1 000 Kč. Při plném daňovém odpočtu by Váš měsíční příspěvek činil 3 000 Kč, tedy 1 000 Kč na státní podporu, 2 000 Kč (resp. 24 000 Kč ročně) na odpočet. Pokud se ale budete chtít využít daňového odpočtu podle toho, kolik Vám zbude peněz na konci roku, pouze oznámíte fondu, že např. vkládáte 12 000 Kč jednorázově, které chcete využít na daňový odpočet. Toto můžete využít i v případě, pokud byste např. měsíčně posílala jen 500 Kč, je však třeba fond upozornit na to, že jednorázové peníze budou použity pouze na odpočet.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, zaslechla jsem, ýe když vypovím penzijko na matku, které platím já a jsem 100%podílník a znovu založím takhle penzijní smlouvu na matku, již podle nových podmínek, se nestávám 100%podílník, ale spadne to vše do dědictví. Je to prosím takhle? od 60let matky, to takhle děláme, že si matka založí penzijko já ho platím jsem jako 100%podílník a po 5-ti letech se mohu dostat k penězům, děkuji
Renáta
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, tady bohužel dochází k pomýlení termínů. Nemohla jste ani, ani nemůžete být podílníkem na penzijním spoření, pokud smlouvu uzavírala Vaše matka. Ona je účastníkem doplňkového penzijního spoření (DPS), nehledě na to, kdo je plátce. Pokud vkládáte do DPS své prostředky, pak s nimi může účastník libovolně nakládat, nehledě na Vaše rozhodnutí. Můžete být oprávněnou osobou, tj. tou, která obdrží finanční prostředky ze smlouvy po úmrtí účastníka. Pokud budete žádat o jednorázové vyrovnání po 5 letech existence smlouvy, pak tak musí učinit vždy jen účastník, tedy se může Vaše matka rozhodnout, jak s penězi naloží, nehledě na Vaši vůli.
Penze a penzijní spoření
\\\\dobrý den
jak mám spořit, případně investovat, pokud chci v 60 letech odejít do předdůchodu? Je to možné?
Měla bych pracovat
do 64 roků.
Je mi 52 roků a nechci pracovat déle než do 60 let. Mám průměrný příjem a vlastním nemovitost, jsem také spoluvlastníkem bytu,
děkuji
jana
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Jano, 

možnost předdůchodu můžete využít v případě, že máte na smlouvě Doplňkového penzijního spoření (DPS) v součtu zůstatek alespoň ve výši 30% průměrné mzdy za všechny měsíce strávené v předdůchodu. Za 4 roky to je tedy cca 400 tis. Kč. Pokud DPS nemáte, nevadí, můžete si tuto smlouvu založit a před odchodem do předdůchodu jednorázově tyto peníze vložit na účet DPS. Tak je možné zajistit, že odchod do předčasného důchodu nebude mít vliv na výpočet starobního důchodu.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den.Není mi úplně jasné,jestli varianty doživotní penze u penz.připojištění zajistí,aby v případě mého úmrtí počas pobírání této penze byl zbytek vyplacen oprávněné osobě nebo dědici.Dostávám rozporuplné odpovědi.Mám penz.fond NN(dříve ING)-nabízejí 7 variant doživotní penze.Předpokládám,že třeba při variantě 1( bez oprávněné osoby )bude asi vyšší penze než u jiných variant,kde by se vyplácelo pozůstalým.Prosím o Váš názor.Děkuji.Mirek
mirek
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Mirku, 
je to přesně tak, jak píšete. Buď se jedná o plnohodnotnou doživotní penzi a je to tedy sázka s penzijní společností o to, kdo na tom bude líp. Buď bude klient pobírat rentu déle než penzijní společnost počítala(protože se dožije vyššího věku) nebo kratší dobu a nestihne všechny peníze vybrat. U této varianty není žádná obmyšlená osoba.
Všechny ostatní varianty budou vždy nějak omezeny a potom je možné případný zůstatek dědit.

Je vám tedy jasné, že nedokáži doporučit správnou variantu :-(. Pokud chcete mít jistotu, že se ke svým penězům dostanete, doporučuji zvolit takový způsob vyrovnání, který to umožňuje.
Penze a penzijní spoření
mohu si sjednat dvě penzijní připojištění, každé u jiné banky?
Věra
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Věro, 
duplicita v Důchodovém penzijním spoření není možná. DPS je spojenou s řadou benefitů od státu a ty jsou vázány na rodné číslo.
Pokud plánujete spořit více jak 2 000 Kč měsíčně, doporučuji investici diverzifikovat a investovat třeba přes podílové fondy.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den,
je mi 30 let a uvažuji o založení penzijního spoření. Chtěl bych se zeptat jakou investiční strategii byste mi doporučil, u jaké instituce spoření založit a kolik měsíčně vkládat s ohledem na využití bonusů, prosím...?
Děkuji za odpověď.
Pepa
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Josefe,
strategii doporučuji spíše dynamickou. Váš horizont bude hodně dlouhý a proto se Vám vyplatí mít spíše akciové portfolio. Konkrétní strategie bude určena na základě Vámi vyplněného investičního dotazníku. Pro získání maximálního příspěvku od státu (230 Kč/měsíčně) je potřeba vkládat 1 000 Kč měsíčně. Dalších 1 000 Kč je možné si potom odečíst od základu daně. Měsíční úložka by ovšem měla vyhovovat více kritériím. Zejména Vašim finančním možnostem a dále také požadované likviditě.
Výběrem společnosti asi zásadní chybu neuděláte. Historie je zatím příliš krátká na to, aby se dalo s určitostí říci, která společnost je úspěšnější. Poplatkově jsou všechny regulovány stejně. Takže bych obecně doporučoval se soustředit na společnosti, které se obecně investicemi zabývají dlouhodobě.

Penze a penzijní spoření
Dobrý den, mám penzijní připojištění, kde je pro případ mého úmrtí určená osoba pro převzetí nároku - můj syn.
Případné odbytné a jednorázové vyrovnání je kolik procent z naspořené částky a je tam zahrnuta i st. podpora?
Stává se tato částka součástí dědictví, nebo jde úplně mimo něj? Pokud zemře dřív manžel než já, vstoupí moje úspory z penzijního pojištění do dědického řízení?
Děkuji za odpověď
Zdena
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Zdeno, 
pokud je ve smlouvě uvedena obmyšlená osoba, tak se úspory nestávají součástí dědického řízení, ale jsou vyplaceny právě této osobě.
Pokud smlouvu ukončíte dříve (dříve jak po pěti letech od založení a před dosažením 60 let věku), dostanete veškerý váš vklad a úroky z něj po odečtení daně). Státní příspěvky a úroky ze státních příspěvků už ne. U klasického řádného jednorázového vyrovnání dostanete vše a výnosy jsou kráceny 15 % daní.
Úmrtí manžela na Vaše penzijní spoření nebude mít vliv.

Penze a penzijní spoření
Dobrý den, jsem v ID II.st. a ještě pracuji na 6hod. úvazek. Co a jak se mi započítává pro penzi(výdělek, důch. poj. a doba)
Miroslav Houžvička
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Miroslave, 
dle dostupných informací nedokáži odpovědět. Doporučuji Vám navštívit Českou správu sociálního zabezpečení, kde by Vám měli být schopni odpovědět a zároveň Vám můžou poskytnout podrobnější informace ke stavu Vašeho důchodového účtu (kolik let již máte odpracováno atp.)
Penze a penzijní spoření
Dobrý den,

do dnes jsem spořila na penzijním pojištění CZK 2000,-/měsíc. Pokud si chci zvýšit na 3000,-/ měsíc, lze doplatit zpětně za leden a únor 2016?
anna
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Anno, 

zpětné doplacení není možné. Dále doporučuji penzijnímu fondu Váš záměr o navýšení platby oznámit.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, rozhodla jsem se zrušit penzijní připojištění . To jsem učinila, ale zaroveň jsem se nechala nalákat na další penzijní připojištění. Nevím jestli je možné od smlouvy odstoupit, je mi 73let abyla to hloupost něco uzavírat. První splátka by měla být v březnu, v únoru mám splátku ještě u staré smlouvy.. Děkuji za radu, od jistého věku neumí člověk říci ne , je to hrozné.
Marta
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Marto, 
smlouvu o Doplňkovém penzijním spoření můžete kdykoliv vypovědět a výpovědní lhůta nesmí být ze strany penzijní společnosti delší než 2 měsíce.
Doporučuji tedy zastavit se v penzijní společnosti a sepsat výpověď. Měli by Vám vyhovět.
Penze a penzijní spoření
dobrý den kdy můžu požádat o výplatu důch. spoření letos mi bude 60 let, a budu z té výplaty platit nějakou daň?
Slavíková
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den,
záleží na typu smlouvy, který máte. Pokud se jedná o starší smlouvu penzijního připojištění (dnes Transformovaný fond), tak je možné výpověď podat v roce, kdy Vám bude 60 let. Nemusíte tedy na nic čekat. Penzijní společnost Vám sdělí, kdy Vám zašle peníze.
Daň z výnosu se platí vždy a bude ji za Vás platit penzijní společnost. Na účet tedy dostanete již peníze po zdanění.

Penze a penzijní spoření
Dobrý den,nemám jasno v odpočtu z daní. Loňi jsem si spořila 2 000,- měsíčně na penzijní, tak si na daňích za loňský rok budu moci odečíst jen 12 000,- nebo dle nového 24 000,-?
Alena
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Aleno, 
od základu daně je možné odečíst pouze příspěvek nad 1 000 Kč. První tisícikoruna je zvýhodněna státním příspěvkem. Za loňský rok si tedy budete moci odečíst 12 000 Kč. Od penzijní společnosti dostanete potvrzení.
Pokud si budete chtít odečíst 24 000 Kč, budete muset spořit měsíčně 3 000 Kč.

Penze a penzijní spoření
Dobrý den, jsem v důchodu a chtěl bych si ještě zařídit penzijko. Bylo mi nabídnuto od ČSOB a nevím jaký zvolit fond. Spořit bych chtěl pět let s max. státní podporou. Děkuji za radu
jarda
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Jardo, 
na horizontu 5 let bude mít rozhodující vliv na výnos příspěvek od státu. Doporučil bych tedy konzervativní fond, který nabízí každá penzijní společnost. Na tomto fondu bude sice minimální výnos, ale pro období 5 let moc lepších variant nenajdete. Alternativou u ČSOB může být také Garantovaný fond s podílem akcií do 10%. Garance se Vás ovšem týkat nebude, protože nedodržíte podmínku 10 let ve fondu.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den,

7 let pobiram CID, invalidita 1. stupně. Celou dobu jsem pracovala, 1,5 roku jsem byla na UP. Nyní znovu pracuji 20 hodin týdně. Tzn. že se mi výrazne snížily příjmy. Na starobní důchod odejdu v roce 2020.
Ze kterých příjmů se mi bude počítat starobní důchod, z vyšších ????
Děkuji za odpověď
Ludmila
- otázka upravena poradcem
Ludmila
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Ludmilo, 
omlouvám se, ale Vašemu dotazu asi úplně dobře nerozumím. Podrobné informace k Vaší situaci a odpovědi na Vaše dotazy Vám podá Česká správa sociálního zabezpečení.  
Penze a penzijní spoření
Dobrý den,

Prosím o potvrzení správného úsudku. Pokud mám sjednané doplňkové penzijní připojištění a mám dostatek peněz, můžu si vybrat předdůchod max. 5 let před řádným odchodem do důchodu a min 2 roky před. Dále mám možnost si všechny peníze vybrat v řádném věku odchodu do důchodu. Nyní nově si můžu požádat o výdej peněz už v 60 letech. Znamená to, že si peníze můžu vybrat od 60 let kdykoliv? A to buď jednorázově nebo po dobu tolika let, aby mi vyšla podmínka min 30% průměrné mzdy?

Děkuji a přeji pěkný den.
Katka
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Katko, 
Souhlasím s Vámi :-). Váš úsudek je správný.

Penze a penzijní spoření
Dobrý den - chci se zeptat na: po přečtení -

K penězům se střadatel dostane v 60 letech

Asi nejvýraznější změnou je možnost vybrat si naspořené prostředky už v 60 letech. Je to vlastně návrat ke starému „penzijku“, jak ho lidé znali do roku 2012. Pro doplňkové penzijní spoření totiž od roku 2013 platilo, že se lidé mohli ke svým penězům dostat až ve chvíli, kdy získali nárok na výplatu státního důchodu.
„Pro lidi tato změna znamená nejen to, že dostanou naspořené prostředky dříve, ale především bude vše přehlednější. Lidé si nebudou muset počítat, kdy získají nárok na státní penzi, prostě jakmile jim bude 60 let, budou vědět, že mohou požádat o vyplacení peněz ze svého penzijního spoření,“ vysvětluje Aleš Poklop, prezident Asociace penzijních společností ČR.
Znamená to tedy, že když budu ještě pracovat, že mohu požádat v 60 letech o jednorázovou výplatu nebo i o průběžné přilepšení ke mzdě?
Děkuji za odpověď a přeji klidné dny. PZ
Pavel Zatloukal
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
ano, v 60 letech budete moci si vše vybrat. Pravděpodobně bude možné čerpat také rentu.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, mám založeno penzijní spoření od 1.5. 2000, mělo by to být před novelou zákona č. 42/1994. Říkalo se tomu "za starých podmínek". Byla tam možnost vybrat naspořenou částku v 50 letech. Platí to prosím stále? - otázka upravena poradcem
Karel
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Karle, 
pokud je Vaše smlouva stále takto nastavena, tak ano. Nejpřesnější informaci Vám podá Vaše penzijní společnost.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den. Penzijní připojištění mám založeno 1.12.2012. Hned při podpisu smlouvy jsem vložil částku za celý rok 2012. Do důchodu bych měl jít 6.2.2019. Potřebnou naspořenou částku budu mít. Chci se tedy zeptat, zda splňuji podmínky odchodu do předdůchodu a případně k jakému datu. Děkuji za odpověď.
Jan Polanský
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den Jane, 
minimální spořící doba musí být 60 měsíců. Nárok na předdůchod vzniká nejdříve 5 let před dosažením důchodového věku. Minimální délka předdůchodu je 2 roky.
Podle toho co píšete, budete mít nárok na předdůchod od 1.12.2017. Ten budete pobírat 2 roky, ale z části bude souběžný se starobním důchodem, který bude přidělen dříve jak 24 měsíců od začátku předdůchodu.

Minimální výše úspor, které musí být pro zajištění předdůchodu na úrovni 30% průměrné mzdy tj. cca 8 160 Kč. Minimální délka předdůchodu je 2 roky a tomu odpovídá minimální rezerva ve výši 196 tis.

Penze a penzijní spoření
Dobrý den, uzavřel jsem II.pilíř důchodového pojištění a rád bych od smlouvy odstoupil ale situace je složitější. Za celou dobu jsem nebyl na FÚ se smlouvou a spořící částku jsem po dobu dvou let neodváděl. Nyní mě v zaměstnání urgují o smlouvu aby zaměstnavatel mohl odvádět příspěvek ke spoření. Dozvěděl jsem se, že II. pilíř ale k lednu 2016 končí. Prosím o radu, jak nastalou situaci řešit. Nemám o toto spoření žádný zájem. Prakticky smlouva nemohla ani vejít v platnost, jelikož jsem nebyl na FÚ. Děkuji J.
Jan
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den Jane, 
doporučuji vše konzultovat s penzijní společností, u které jste smlouvu uzavíral.

Penze a penzijní spoření
Dobrý den pane Urbánek

poraďte mi prosím kdy mám odejít do důchodu.Je mi 58let pojištěné leta mám 37již teď, původně jsem měla jít 2.7.2018 teď o rok později.
Četla jsem že od roku 2O16 bude důchod výpočítáván z celoživotní mzdy a od roku 2O2O má být procento vyplácené penze ještě mnohem nižší než teď.
Poraďte mi prosím,zda mám jít do předčasné penze a kdy?
Mám také zdravotní problémy ale invalidní důchod je asi velmi nízký a již se nikdy nedorovná?

Děkuji Vám za odpověď
Hanka
Hanka
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Hano, 
velice děkuji za důvěru. Váš dotaz je ovšem hodně specifický a nedokáži na něj odpovědět. Odpracovaná doba je pouze jedním z parametrů pro výpočet výše důchodu. Dalším neméně důležitým parametrem je výše mzdy, která je potom krácena přes jednotlivé redukční hranice. Oblast penzí se neustále mění (toho jste si již všimla) a proto bych doporučil informovat se přímo na ČSSZ v místě Vašeho bydliště. Zde by měli být schopni Vám jednotlivé varianty přesně propočítat a na základě těchto informací se budete moci správně rozhodnout. 

Penze a penzijní spoření
Dobrý den.
7 let před důchodem se chci důchodově připojistit. Měsíčně bych mohla platit 500 + zaměstnavatel (nevím, kolik dává). Vůbec se neorientuji.
Poradíte nejen, kde začít, ale i kolik zaměstnavatel přispívá, kam zajít a podepsat, jaký je státní příspěvek, kolik se odečítá z daní či pojistného.... Nevím ani zda jde o pilíř 1,2,3 nebo X, jestli nebyly zrušeny... Asi to co bylo nejdříve "penzijko". Děkuji za info - otázka upravena poradcem
JanaS
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Jano, 
příspěvek zaměstnavatele si musíte domluvit s ním. Tato záležitost je plně v kompetenci Vašeho zaměstnavatele.
Pokud budete posílat peníze do 3. pilíře, tedy do doplňkového penzijního spoření, budete mít příspěvek od státu ve výši 130 Kč měsíčně při platbě 500 Kč. Pokud budete posílat celých 1000 Kč, bude příspěvek 230 Kč. Další peníze nad 1 000 Kč si můžete odečíst od základu daně (avšak max. 12 000 Kč za rok).
Pokud se opravdu příliš v této oblasti neorientujete, tak bych Vám doporučil setkání s finančním poradcem, který Vám pomůže Vaši přípravu na penzi připravit. Není to totiž pouze o tom někam posílat peníze. Je potřeba také vědět, jakou strategii spoření/investování zvolit a kolik je potřeba investovat, aby to mělo smysl. Vše se také musí přizpůsobit Vašim možnostem a současné situaci.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den jsem OSVČ ,nevím kolik peněz odvádět na sociální pojištění aby výše dpchodu byla cca 11 000 kč .
Děkuji za odpověď .
Jiří
Jiří
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Jiří, 
přesnější informace můžete získat na ČSSZ. Určitě Vám to ale nikdo neřekne přesně, protože to nikdo přesně neví. Každopádně není lineární závislost mezi odvody a výší důchodu!!!

Osobně bych Vám ale spíše doporučil vzít situaci do vlastních rukou a na stát se moc nespoléhat. Odvádějte minimum, co stát vyžaduje a počítejte s tím, že minimum od státu také dostanete. Své peníze investujte do rozvoje podnikání a pokud budete chtít snížit riziko, podívejte se po jiných možnostech. Minimálně můžete využít penzijních produktů, investic do podílových fondů a možná i dalších možností, kde si můžete vytvořit dostatečnou finanční rezervu.
Pokud budete chtít zpracovat penzijní plán (strategii jak si zajistit požadovaný důchod), obraťte se na dobrého finančního poradce ve Vašem bydlišti a určitě budete spokojen.Penze a penzijní spoření
dobrý den, je pravda, že se poslední 4 roky před důchodem nezapočítávají do výpočtu důchodu? A pokud ano, v případě že chci, aby se mi započítávaly, protože mé příjmy jsou teď nejvyšší, je možné to období posunout tím, že budu pracovat déle, takže se mi tam promítnou ty silnější roky?
Peter Klein
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
takovou informací nedisponuji. Myslím si, že se započítává celá doba, jinak by to nedávalo smysl. Na portálu ČSSZ si můžete sám ověřit (pomocí datové schránky), jakou dobu máte aktuálně započítanou. Případně si můžete vyžádat přehled doby pojištění osobně.
Penze a penzijní spoření
Dobry den, po asi 25 letech zivota v USA se letos, kdy me bude 62 let, se chci vratit do CR naporad.
Jelikoz jsem nebyl "hodny" platce dani v US, predbezne me byl vypocitan duchod asi 280.00 USD,tedy dost malo, abych s tim v CR vyzil. Mam nejakou sanci nejake "podpory" ci duchodu v CR, kde jsem odpracoval asi 12 roku pouze? A je neco pravdy, ze by se moje odpracovane roky jak v US, tak v CSSR,(tehdy), ci mam jeste jine moznosti?
Dekuji za pripadnou odpoved. TT - otázka upravena poradcem
Traiko Truhlar
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
je to pár dní, kdy Česká správa sociálního pojištění zprovoznila portál, kde si každý pojištěnec může ověřit počet odpracovaných let započítaných pro výpočet důchodu. Zde si tedy můžete dohledat část informací. Poté doporučuji kontaktovat přím ČSSZ, aby Vám sdělili, jestli budete mít na penzi nárok a případně v jaké výši.
V případě, že Vám to zdravotní stav dovolí, doporučuji hledat práci - přivýdělek a domácímu rozpočtu trochu pomoci. Při hledání práce se můžete například obrátit na iDNES.cz. Pomohou Vám sestavit životopis a připravit Vás na pohovor. Zároveň nabízí více než 35 000 pracovních míst.http://www.jobdnes.cz/new/ Třeba si něco vyberete.

Penze a penzijní spoření
Dobrý den.Byl jsem si zařídit předdůchod a tam mi řekli že mi vyplácené měsiční částky budou danit 15%. Je možné aby mi danili mé vlastní úspory. Děkuji za odpověď.J.H.
Josef
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Josefe, 
s největší pravděpodobností došlo k nedorozumění. Vaše úspory se samozřejmě danit nebudou. Dani podléhají pouze výnosy na Vašem účtu doplňkového penzijního spoření. Výnosy se daní vždy a všude. Výjimkou jsou pouze přímé investice (ne přes pojišťovny a penzijní společnosti) a to ještě při splnění určitých podmínek.

Penze a penzijní spoření
Mám důch. pojištění od roku 2007 V roce 2016 kdy mi bude 60let tam budu mít 120000kč. Půjdu do předčasnéo důchodu. A ráda bych věděla s jakou částkou můžu počítat.
Drahomira
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den Drahomíro, 
nezlobte se, ale já nemůžu vědět, jaký budete mít vysoký předčasný důchod.
Pokud jste myslela předdůchod, tam je situace jiná. Do předdůchodu můžete jít, pokud máte sama dostatečně naspořeno.
V případě, že máte důchodové pojištění, tak se jedná o životní pojištění a na to se předdůchod nevztahuje.
Pokud máte penzijní připojištění, je situace řešitelná. Je tu ovšem druhá podmínka a tou je minimální výše úspor, které musí být pro zajištění předdůchodu na úrovni 30% průměrné mzdy tj. cca 8 160 Kč. Minimální délka předdůchodu je 2 roky a tomu odpovídá minimální rezerva ve výši 196 tis. Pokud tedy není dostatečná rezerva, můžete ji doplnit jednorázovým vkladem.
Výhodou předdůchodu je to, že stát bude za Vás platit sociální a zdravotní pojištění a dále nebude mít tato skutečnost na výši Vašeho starobního důchodu.


Finance.iDNES.cz radí

Víte, že správným používáním kreditky můžete značně ušetřit?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz