Úterý 19. ledna 2021, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 19. ledna 2021 Doubravka

Finanční poradna iDNES.cz

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

David Kučera ze společnosti Partners

David Kučera působí ve společnosti Partners od roku 2007 a se svým týmem provozuje VIP poradenskou kancelář v Brně. Poskytuje komplexní služby v oblasti osobního a firemního finančního poradenství a plánování. Je držitelem prestižního evropského odborného certifikátu EFA. Čtenářům radí s rodinnými a osobními financemi.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Penze a penzijní spoření
Dobrý den, navazuji na můj předchozí dotaz týkající se důchodového připojištění. Peníze zatím nepotřebuji, zaměstnavatel přispívá Kč 500,-, já přispívám Kč 1000,- a na smlouvě je nyní cca Kč 200 000,-. Jestliže radíte vybrat výsluhovou penzi a nsáledně založit DPS zřejmě bych musela danit příspěvky od zaměstnavatele??? Toto prý odpadne, když udělám rovnou převod na DPS bez předchozího vybrání peněz..? Děkuji
Marcela
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud provedete pouze převod do DPS, ke zdanění nedochází. Příspěvky se pak zdaní na konci, tj. při výběru penze. V současnosti při jednorázovém vyrovnání se zdaní příspěvek zaměstnavatele, při výplatě penzí alespoň 36 měsíců se pak příspěvek zaměstnavatele nedaní u DPS.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, u Generali penzijní společnosti mám od roku 2008 smlouvu na důchodové připojištění - penzijní fond - plán č. 6. Bude pro mě výhodnější převést tuto smlouvu na DPS? Nyní mi je 50 let. Uběhlo 12 let od počátku spoření. Slyšela jsem, že u DPS není možné zažádat o výsluhovou penzi po 15 letech (což bude u mě za 3 roky). Nebo se mýlím? Zatím o tom neuvažuji. Chtěla bych znát jaká je event. nevýhoda z přechodu původní smlouvy na DPS. Děkuji
Ještě druhý dotaz. Pobírám inv. důchod prvního stupně od roku 2013 mění se nějak výpočty při uzavírání DPS nebo u smluv u invest. fondů Rentier a Conseq, je třeba toto někde uvádět ve smlouvě když se nejedná o úrazové nebo životní pojištění? Mám informativní povinnost? Děkuji
Marcela
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, je pravděpodobné, že ve vašem případě může být výhodnější vybrat výsluhovou penzi, pak teprve provést převod do DPS. Nicméně, takovéto rozhodnutí je důležité provést v souladu s tím, kolik je na smlouvě naspořeno, zda peníze potřebujete, zda obsahuje příspěvky zaměstnavatele apod. Toto byste měla konzultovat se svým poradcem, který zná detaily.
Invalidní důchod 1. stupně nemá vliv na uváděné produkty.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den,

V případě, že mám doplňkové penzijní připojištění ve výpovědní lhůtě, mohu si založit nové u jiné společnosti hned, nebo až po úplném ukončení? Děkuji.
Daniela
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, můžete si založit nové DPS hned, ale s počátkem nejdříve ke dni, kdy bude končit předchozí penzijní spoření. Nemůže dojít k souběhu platností.
Penze a penzijní spoření
Dostanu ve věku nad 60 let když si založím DPS a vložim tam 60 000 kč jednorázově státní příspěvky každý měsíc. Nebo musím posílat 1000kč 60 měsíců. Děkuji.
Petr
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, domluvte se s vybraným penzijním fondem, zda vám jednorázově vloženou sumu rozinvestují tak, aby byly splněny podmínky pro státní příspěvek. Není to běžné. Lze např. zvolit roční platbu ve výši 12 000 Kč a zbytek si nechat na spořicím účtu a jednou za rok poslat.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den.
Chtěla bych se zeptat, zda a za jakých podmínek může přispívat na penzijní spoření Společenství vlastníků jednotek členům výboru SVJ. Děkuji.
Lenka
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, jsou-li zaměstnanci, pak jako zaměstnavatel s patřičným specifickým symbolem. Jsou-li členy, pak jako třetí osoba s daným SS. Penzijní společnost si může vyžádat odůvodnění, proč třetí osoba přispívá a případně smlouvu, aby bylo zřejmé, že není porušováno AML. Informujte se na penzijní společnosti, u níž by měly příspěvky probíhat.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den.
Jak lze řešit pochybení ze strany pracovníka finanční instituce (zajišťuje péči týkající se Penzijního připojištění), který přehlédl počet naspořených měsíců a řídil se počátkem smlouvy a nechtěl vzít zpět podanou výpověď s tvrzením, že jsou podmínky splněny jak pro výplatu naspořených prostředků tak i pro státní podporu. A vůbec nereagoval ani na předložený dopis z odd.služeb, který upozorňuje na zánik nároku státního příspěvku. Nyní je smlouva ukončena a chybou byla státní podpora vrácena na Ministerstvo. Pracovník by měl nést odpovědnost a způsobenou škodu ve výši státní podpory s odečtením 15% daně poškozenému vyrovnat.
Dagmar
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud by byla reklamace - stížnost přímo Penzijní společností vyřízena negativně, pak se obraťte pro řešení sporu na Finančního arbitra s požadavkem na odškodnění, nebo ČNB. Na základě důkazních prostředků bude posouzeno, zda došlo k pochybení pracovníkem a může být požadována kompenzace po finanční instituci.
Penze a penzijní spoření
Muze senior, ktery v penzijnim pripojisteni po 270 mesicich sporeni ukoncil a penize vybral, znovu penzijni pripojisteni zalozit? Musi v takovem pripade sporit opet urcitou dobu, nez bude moci penize vybrat?
Miloš
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, ano, původní smlouvu penzijního spoření může ukončit a prostředky se stání podporou vybrat. Následně může založit novou smlouvu doplňkového penzijního spoření na dobu min. 5 let.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den včera jsem vám psala.Ministerstvo financí jsem oslovila a čekám již 6 týdnů na odpověď.ČSOB mi zdělili že takové informace nepodávají.Veškeré banky i pojištovací společnosti jsem tel.kontaktovala ale bez výsledku.Mám ještě jiné možnosti zjistit moji duplicitydu?Děkuji za odpověď.
Monika
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, bohužel, nyní je i s MF problém kvůli GDPR, tedy nemusí mít tuto informaci ani váš nový penzijní fond. Pak jen zbývá obvolat všechny penzijní společnosti, je jich osm. Na základě rodného čísla se informovat na svou smlouvu. Pokud nebude existovat, řeknou vám, že u nich nemáte smlouvu evidovanou. Doporučuji začít společnostmi, které jsou nějak provázané s bankami, tedy v rámci skupiny. Je pravděpodobné, že vám sjednali spoření přímo na vaší bance. Doporučuji začít těmi největšími a nejznámějšími společnostmi.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den,šest měsíců jsem spořila u ČSOB důchodové spoření.Po půl roce mi vypověděli smlouvu z důvodu duplicity.Žádala jsem finanční úřad o výpis ale nekomunikují se mnou.Kde a jak zjistím svou duplicitu?Díky moc za pomoc
Monika
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, informaci o duplicitě by vám měl sdělit váš penzijní fond, který vám smlouvu pro duplicitu zrušil. Kontrola duplicit se provádí s registrem Ministerstva financí, tedy finanční úřad vám k tomu žádnou informaci podat nemůže. Kontaktujte pobočku nebo přímo sjednatele penzijního spoření, ať vám detaily zjistí.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, před 5 lety si dnes již 83-letý dědeček založil penzijko, nyní má již splněno 60 odspořených měsíců pro výplatu i státních příspěvků. Nyní řešíme co dál. Bude-li pokračovat ve spoření na této smlouvě dál a v průběhu spoření zemře, dostane obmyšlená osoba celý zůstatek vč. všech státních příspěvků jednorázovým vyrovnáním? A daní se nějaká část vyrovnání? Děkuji za objasnění.
Adéla
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, u smlouvy doplňkového penzijního spoření jsou možnosti následující. Pokud je splněna podmínka min. spoření 60 měsíců a věk vyšší než 60 let, pak se pozůstalým vyplácí celá naspořená suma, a to i včetně státních příspěvků. Daní se výnosy a příspěvky zaměstnavatele 15 %. Pokud je doba spoření kratší než 60 měsíců (nebo není dosažen věk 60 let), pak se vyplácí tzv. odbytné, tj. bez státních příspěvků, zdaněné stejným způsobem.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den mám penzijní spoření od roku 2010 letos mi bude 60let, mohla bych si vybrat nějakou částu a dál pokračovat, někde jsem slyšela, že když si to vyberu na dvakrát nemusím platit daň děkuji za informaci.
Jarmila Juhaňáková
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud máte penzijní připojištění, pak můžete vybrat 50 % prostředků v rámci výsluhové penze (délka nepřetržitého spoření min. 15 let), je-li sjednána. Jinak záleží, jakou daň máte na mysli. Při takovémto výběru by byla uplatněna daň z výnosů a případně z příspěvků zaměstnavatele, dle penzijního plánu u vaší smlouvy, a to u jednorázové výplaty. Pokud byste se chtěla vyhnout zdanění příspěvků zaměstnavatele, můžete převést smlouvu do doplňkového penzijního spoření a vybrat ji pravidelnou rentou do 10 let (min. 3 roky). Při rentě nad 10 let se pak nedaní ani výnosy. Detaily konzultujte se svou penzijní společností, nebo poradcem, kteří znají podrobnosti o vaší smlouvě a penzijním plánu.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den,
uvažuji o předdůchodu trvajícím 3 roky , z penzijního fondu mohu do DPS převést částku vyšší, než je předepsaná pro 3 roky (výše je přibližně na 5 let předdůchodu). Je toto možné? Tím bych si zvýšila měsíční výplatu z mnou naspořených peněz. Část těchto prostředků je od zaměstnavatele. Tyto se daní i v případě, že si všechny naspořené prostředky z DPS čerpám v předůchodu?
Děkuji za odpověď.
Jana
Jana Hrubá
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, musíte mít naspořeno min. 125 000 Kč na rok. Pokud splňujete tuto podmínku, pak nedává příliš smysl doplňovat vlastními zdroji. Svoje zdroje si můžete čerpat sama, např. ze svého spořicího účtu trvalým příkazem, čím si sama vytvoříte rentu, kterou potřebujete. Zbytek půjde z předdůchodu DPS. Příspěvky zaměstnavatele v předdůchodu se nedaní. Na detaily se informujte u své penzijní společnosti, protože má detailní přehled o vaší smlouvě a jejích parametrech.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den,
v únoru jsem řádně ukončoval DPS a bylo mi řečeno, že prostředky dostanu do konce května. Nestalo se tak, a proto jsem šel se zeptat, jak to tedy je. Bylo mi řečeno, že výpověď nebyla vůbec odevzdána a je potřeba sepsat novou, že peníze do měsíce pošlou. Postupuje PF správně, když po mně požaduje kopii staré výpovědi z února a ještě i novou výpověď a prostředky mi pošlou až v červnu? Mohu se soudit a vyhrát?

Děkuji a s pozdravem,
Honza
Honza
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, výpověď musíte buď podat doporučenou poštou nebo na pracovišti fondu a nechat si svou kopii potvrdit razítkem přijetí. Mohl někdo pochybit, ale není jasné kdo, protože k tomu není žádný dokument. Pokud máte kopii s razítkem podatelny, musí fond vyhledat výpověď. Pokud by ji nemohli (z nedbalosti) najít, mohou vás (slušně a s omluvou) požádat o její znovu podání a vyřešit požadavek přednostně díky jejich pochybení. Řešit právně nedoporučuji vzhledem k nákladům na právní služby a výši potenciální škody, která mohla vzniknout.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den,
dle penziního plánu se zdá, že je možné v penzijním připojištění pokračovat neomezene dlouho. Tedy platit příspěvky připojištění např.až tesně pod věk dožití a pak si nechat vyplácet doživotní penzi? V tom případě by bylo dožití každý měsíc nad statistický věk dožití celkem zajímavá varianta výdělku před smrtí. Ano, to si pojištěnec už moc neužije, ale pro blízké by to byla vítaná finanční výpomoc. Jak je to tedy s možností/povinností ukončení fáze placení příspěvku? Děkuji
Leoš
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, penzijní spoření (transformovaný nebo účastnický fond) fyzicky končí požádáním o výplatu z fondu, např. některou z penzí nebo vyrovnání. Do tohoto času je povinnost přispívat částku dle zvolené frekvence placení alespoň 100 Kč. Existuje řada specifik, např. při pobírání nekonečné renty smrtí účastníka výplata zaniká, a není tedy předmětem dědictví, a tedy pozůstalostní penze.
Penze a penzijní spoření
dobrý den, lze vyčerpat určitou část z penzijní spoření prosím? mám uvedeno na výpisu 217 měsíců. Lze čerpat výsluhovou penzi dříve než v 60ti letech prosím? děkuji
Veronika
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, výsluhovou penzi (u penzijního připojištění - transformovaný fond) ve výši 50 % prostředků lze čerpat po 180 měsících spoření, je-li tak dlouho daná penze sjednána.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den.
12/2019 jsem dal výpověd smlouvy o penzijním připojistění.Do ted mi dbytné nebylo vyplaceno a po dotazu na pojištovnu mi bylo zděleno že peníze z neznámeho důvodu blokuje ministerstvo "pravdepodobne financií".Víc pojištovna neví a za 30 dnů končí pojištovně zakonná lhůta pro vyplacení odbytného.Nevíte jaký důvod může vést k zadržení platby ze strany ministerstva? Upozornuju že jsem si po dobu placení penzijního připojistění nenárokoval na odečet daně.Děkuju - otázka upravena poradcem
Karol
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, jakmile uplyne zákonná lhůta a nebudou-li peníze vyplaceny, budete muset požádat oficiální formou o zdůvodnění, proč se tak nestalo. Je ale pravděpodobné, že by vás měl o tom dříve informovat penzijní fond (pokud hovoříte penzijním spoření - píšete totiž "pojišťovna"). Při odbytném, pokud není splněna podmínka na výplatu formou některé z penzí, se vrací příspěvky státu zpět do státního rozpočtu. Z tohoto pohledu je třeba vše zprocesovat a je možné, že v současné situaci nemá dostatečné kapacity na vyřizování těchto záležitostí. Zároveň by na toto mohlo mít vliv, pokud byste měl nějaké nedoplatky vůči státním institucím a byly stanoveny splátkové kalendáře, nebo bylo vymáháno exekucí. Pak by mohly být všechny výplaty prostředků pozdrženy, aby byli uspokojeni nejdříve věřitelé.
Penze a penzijní spoření
Dobry den, potreboval bych osvetlit pripad: obmyslena osoba dostane vyplacny penize z penzijniho pripojisteni, protoze klient zemrel. Po nejakem case, ale obmyslene osobe zemre manzel. Musi obmyslena osoba uvest-zahrnout tyto penize do dedickeho rizeni ? Jinymy slovy spadaji ty penize to spolecneho jmeni manzelu?
Jakub
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, domnívám se, že do společného jmění manželů nespadají. Nicméně, jedná se už o právní problematiku, tedy je třeba se domluvit ideálně s právním zástupcem. Výjimka by totiž mohla vycházet z ustanovení občanského zákoníku: "...co získal jeden z manželů jako náhradu nemajetkové újmy na svých přirozených právech, např. pokud získá manžel odškodnění či výplatu pojistného za újmu na zdraví, jsou takto získané prostředky pouze jeho atp."
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, babička chce uzavřít DPS je jí 80 let a chce spořit 1000Kč. Co by se stalo kdyby umřela? Kdo dostane naspořené peníze a jak to bude se státní podporou či s úroky. Je to výhodné? Děkuji
Kateřina
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, je důležité, aby byla stanovena obmyšlená osoba pro případnou výplatu pozůstalostní penze. Ta může být vyplacena až po 3 letech nepřerušeného spoření, jinak se po roce nepřerušeného spoření vyplácí pouze odbytné, tj. bez státní podpory. Nelze určit, zda je to výhodné, záleží na době, jak dlouho bude spořeno.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den,
od roku 1997 spořím na PP, v minulých letech jsem již vyčerpal výsluhovou penzi (výplata na dobu určitou) a nyní bych rád využil nové spoření - DPS. Z daňových důvodů bych ale nechtěl PP ukončit jednorázovým vyrovnáním, nýbrž výplatou starobní penze na dobu např. 10 let a tyto měsíční dávky převádět na nově založenou smlouvu DPS. Je možné mít zároveň smlouvu na PP (ve fázi výplaty penze) a novou DPS?
Martin
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud v době očekávané výplaty PP - transformovaného fondu dosáhnete věku 60 let, pak může být vyplacena penzí. Tím spoření na PP končí v okamžiku první výplaty a můžete si založit nové DPS - účastnický fond. Pokud je daňovým důvodem např. příspěvek zaměstnavatele, pak si můžete PP převést do DPS a nechat si vyplatit z DPS 3letou penzí a založit si nové DPS. V době výplaty je DPS rovněž ukončeno.
Penze a penzijní spoření
dobrý den, prosím ještě upřesnit odpověď na můj dotaz z dřívějška. Penzijní společnost mi vyplatila na základě mé žádosti jednorázové vyrovnání místo starobní penze. Část vyplacené částky byla zdaněna 15%. Mohu si při ročním zúčtování daně uplatnit tuto zaplacenou daň? Děkuji za odpověď.
Jiřina
David Kučera ze společnosti Partners
Nelze uplatnit odpočet, jedná se o srážkovou daň.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den
Chtěl bych se zeptat jenom na rychlou otázku. Mám penzijní smlouvu u Allianz zaplacenou do 31.5.2020 a smlouva byla založena 1.3.2010. Při vyplacení celé částky na účet bude tato částka taky podléhat zdanění 15% na příspěvky od zaměstnavatele a výnosi. Děkuji za odpověď
Radim
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, jen rychlá odpověď - nelze posoudit, neuvádíte věk a penzi, kterou chcete vyplatit, popř. zda se jedná o odbytné a zda se jedná o transformovaný nebo účastnický fond. Pokud je vám 60 a více let a jedná se o jednorázové vyrovnání v rámci starobní penze u obou typů fondů, pak se zdaní příspěvek zaměstnavatele 15 % - zajistí penzijní společnost, a samozřejmě všechny výnosy.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den chci se zeptat, mám u České spořitelny penzijní připojištění se státním příspěvkem sjednaný na 1000kč a když je vyrovnání daní tak mě žádný výpis nepošlou abych to mohl dodat v zaměstnání na vyrovnání daní jak je to možné .
Jarda
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, do 1 000 Kč je poskytován státní příspěvek, nad 1 000 Kč měsíčně lze uplatnit jako daňový odpočet. Musel byste přispívat více jak 12 000 Kč za rok, abyste měl nárok na odpočet. Na dalších až 24 000 Kč daňový odpočet (tedy celkem až 36 000 Kč ročně).
Penze a penzijní spoření
Po smrti otce nám Komerční Banka odmítla vyplatit státní příspěvky uvedené obmyšlené osobě s tím, že položka Pozůstalostní penze byla do smlouvy přidána její změnou, která byla kratší jak 36 měsíců přičemž celá smlouva se starobní a invalidní penzí je delší jak 10 let a po celou dobu se platily příspěvky. Otec nepobíral žádnou penzi a stále spořil a bylo mu více jak 70 let.
Ve smluvních podmínkách se ale nehovoří přesně o tom, že Pozůstalostní penzi musí mít uzavřenou déle jak 36 měsíců, ale mluví se o "měl uhrazenou dobu pojištění alespoň 36 kalendářních měsíců a kterému ještě nebyla vyplácena penze nebo vyplaceno jednorázové vyrovnání" tedy o nějaké uhrazené době pojištění, kdy platil více jak 10 let.
Prosím o informaci, jestli je nějaký nárok na výplatu pozůstalostní penze či obecně státních příspěvků z penzijního připojištění.
Děkuji za odpověď.
- otázka upravena poradcem
Martin
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, nárok na penzi je tehdy, pokud uplyne minimální doba, po kterou musí trvat a nesmí být přerušeno spoření, je-li sjednána. Sjednání pozůstalostní penze vzniká okamžikem stanovení obmyšlené osoby. Podmínky jsou dané zákonem. Pokud není daná doba splněna, vrací se do státního rozpočtu státní příspěvky a je vyplaceno pouze odbytné. Pozůstalostní penze tedy musela trvat déle než 36 měsíců a po tuto dobu nesmělo být přerušeno spoření, aby byla započtena.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den,
v roce 2019 jsem ukončila smlouvu o penzijním připojištění a banka mi jednorázově vyplatila naspořenou částku. Část vyplacené částky mi byla zdaněna srážkovou dani ve výši 15%. Můžu za rok 2019 podat daňové přiznání a uplatnit slevu na poplatníka. Daňové přiznání za rok 2019 budu podávat z titulu obdržení i dalších příjmů, Děkuji za Vaší odpověď-
Jiřina Šebestová
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, uplatňuje se srážková daň na výnosy či příspěvky zaměstnavatele, nikoli zálohová. Nelze uplatnit slevu na poplatníka apod. Zdanění je dáno typem vyrovnání-penze, které bylo zvoleno, např. u doplňkového penzijního spoření a výplatě penzí min. 3 roky se nedaní příspěvek zaměstnavatele.
Penze a penzijní spoření
penzijní připojištění mám teprve rok, do důchodu odcházím za šest let, předdůchodu nemohu využít ani když mám celou částku připravenou? a co tehdy pokud bych tuto částku vůbec za těch pět let nečerpal? děkuji
vlastimil
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud jste chtěl využít předdůchodu, pak jste se měl informovat před sjednáním doplňkového penzijního spoření (DPS), protože po 1 roce spoření to není možné. Penzijní připojištění je starý produkt, ten už nelze sjednat, tedy musíte mít DPS. Nárok na využití předdůchodu: Čerpat je možné nejdříve 5 let před dosažením věku potřebného ke vzniku nároku na starobní důchod. Minimální doba výplaty jsou dva roky. Musí být spořeno alespoň 60 měsíců. Počítají se i měsíce převedené z původní smlouvy o penzijním připojištění. Je třeba má dostatek prostředků pro výplatu měsíční penze.
  • Měsíční penze je definována jako 30 % průměrné hrubé mzdy. Potřebnou částku je možné doplatit i jednorázově.

Penze a penzijní spoření
Jsem důchodce a po 60 splátkách doplňkového penzijního spoření bych rád ponízr z účtu vybral a načal novou 5tiletou periodu. Penzijní společnost chce ponechat na účtu 20 000,-, což je pro mne 20 splátek. Mohu smlouvu ukončit a uzavřít smlouvu s jiným poskytovatelem ?
Rudolf
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, po 5 letech aktivního spoření a dosažení věku 60 let, můžete ukončit penzijní spoření a založit si nové u jakékoli penzijní společnosti.
Penze a penzijní spoření
Dobry den,
dlouhodobe bydlim a pracuju v zahranici. Chtela bych si ale zacit setrit na duchod i v Ceske republice. Mam jako obcan Ceske republiky narok na prispevek od statu, ktery je soucasti III. pilire duchodoveho sporeni bez trvaleho zamestnani v CR? A je vubec mozne uzavrit penzijni sporeni bez zamestnani v Cechach? V Ceske republice jsem naposledy pracovala v roce 1995.
Dekuji za odpoved.
Ivana
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, penzijní spoření se státním příspěvkem můžete využít pouze tehdy, pokud máte v ČR daňový domicil, tedy odvádíte do systému odvody na sociální pojištění.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, když bude na DPS zletiletému vnukovi posílat peníze babička, dostane vnuk státní podporu? (Kdysi se mluvilo o 3.osobě a nebyl nárok na státní podporu.) Děkuji za odpověď.
Jitka
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, musela by posílat s platebními údaji jako účastník penzijního spoření. Pokud bude zasílat jako 3. osoba, není nárok na státní podporu. Může např. posílat přímo na běžný účet, ze kterého se daná suma posílá jako příspěvek účastníka.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den. Jsem obmyšlenku osobou u penzijního pojištění u zemřelé osoby. Bohužel nejsem přímý příbuzný a pojišťovna po mně požaduje úmrtí list, ke kterému jako příbuzný nemám přístup ani nárok. Jak mám postupovat v tomto případě. Děkuji
Jana Dvořáková
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, v takovémto případě se obraťte přímo na právního zástupce. Fond potřebuje doložit úmrtí účastníka spoření.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den,

zajímalo by mě, jestliže mám uzavřené penzijní připojištění (transformovaný tuším že 3. pilíř), mohu si k tomu zařídit ještě navíc i doplňkové penzijní připojištění? Budu mít také k této smlouvě nárok na příspěvek od státu? A jak to je s případným odpočtem na daních? Sčítá se to nebo jakým způsobem to funguje? Děkuji.
Iveta
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, to možné není. Na jedno rodné číslo můžete mít pouze jeden z těchto produktů, protože se fakticky jedná o penzijní spoření, pouze jiných forem. Původní penzijní připojištění můžete převést v rámci stejné společnosti na doplňkové penzijní spoření. Pozor, ale parametry produktů se liší zejména v garanci, potenciálu zhodnocení, penzích, proto je třeba konzultovat s vybraným poradcem, zda je to pro Vás vhodné. Výše příspěvků státu jsou stejné na konkrétní spořenou částku. Nad 12 000 Kč ročně můžete odečítat příspěvky od základu daně.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den,
Byl jsem obmyšlenou osobou penzijního připojištění mého otce. Rok před svým úmrtím otec ukončil připojištění jednorázovým vyrovnáním a peníze převedl na můj účet. Bude tato částka předmětem dědického řízení?
Děkuji za odpověď.
Petr
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, závisí, z jakého důvodu peníze převedl na Váš účet: zda se jednalo o dar, nebo jej využil, protože např. svým účtem nedisponoval aj. V případě, že si peníze pouze u Vás uložil, pak spadají do dědictví. V takovémto případě se poraďte se svým právníkem, protože tato problematika již nespadá do finančního poradenství, ale občanského práva.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, pane Kučero,
mám od roku 2004 uzavřeno penzijní připojištění. Nyní mi vznikl nárok na starobní důchod, splňuji veškeré podmínky k výběru, a tak uvažuji o jednorázovém výběru naspořených prostředků. Dvě třetiny naspořené částky mi na penzijní připojištění zasílal zaměstnavatel a jednu třetinu jsem si naspořila ze své mzdy. Dále mám na účtě státní příspěvky a úroky. Dozvěděla jsem si, že při jednorázovém výběru penzijního připojištění mi penzijní společnost z výnosů odečte a odvede daň. Konkrétně z kterých výnosů - z částky, kterou mi posílal zaměstnavatel, ze státních příspěvků, z úroků? Či pouze z některých z nich? Kolik činí % daně?
Děkuji moc za Vaši odpověď.
Hanka
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, při jednorázovém vyrovnání se daní příspěvek zaměstnavatele ve výši 15 %. Státní podpora je připisována pouze na příspěvek účastníka, tedy Váš, nikoli zaměstnavatele - ten se nedaní nikdy. Dále se pak daní výnosy (tedy připsaný úrok penzijní společností), opět 15 %. Pokud chcete získat příspěvek zaměstnavatele nezdaněný, pak si můžete požádat o výplatu penzí na dobu určitou do 10 let (zvolit co nejkratší dobu výplaty penze po konzultaci s penzijní společností vzhledem ke sjednanému produktu). Pokud byste nechtěla odvádět ani daň z výnosů, pak by výplata penze musela být delší jak 10 let. Je třeba posoudit dle výše naspořených peněz, co se vyplatí.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, zajímalo by mne, zda lze založit nové penzijní připojištění a čerpat státní příspěvek, pokud jsem své předchozí penzijko zrušil a vybral z něj peníze.
Děkuji předem za odpověď,
Michal
Michal Vávra
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, ano, můžete založit nové doplňkové penzijní spoření (DPS), jak nový produkt, který nahrazuje původní penzijní spoření. Budete opět moci čerpat státní podporu a/nebo využívat daňové odpočty, v tomto jsou produkty identické.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, mám dotaz ohledně spoření v důchodu. Mohu mít penzijní pojištění když již jsem ve starobním důchodu? A pokud ano dostávala bych státní podporu od státu? slevu na daních asi ne když již nejsem výdělečně činná? Děkuji za odpověd a spozdravem Monika Jetelová
Monika jetelová
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, ano, můžete mít penzijní spoření (DPS) se státním příspěvkem (maximum je na 1 000 Kč měsíčního příspěvku 230 Kč od státu). Nová smlouva pak musí běžet minimálně 5 let. Pokud pobíráte pouze starobní důchod, pak nelze uplatňovat odpočty u příspěvků nad 12 000 Kč ročně.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den,jsem invalidní dúchodkyně a měla jsem penzijní spoření které jsem jsem po třech letech jako dúchodkyně mohla zrušit. Vše probíhalo normálně až do příchodu emailu mé poradkyni že mi nemohou zaslat naspořenou částku jednorázově ale nejvýš 30% a zbytek po dobu tří let. Tak se ptám jestli mají na to právo disponovat z mýma prostředkama děkuji
jiřina
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, předpokládám, že se jednalo o nový typ penzijního spoření (DPS - účastnický fond). Transformovaný fond již nelze sjednat. V případě, že jste (nebo se stanete) plně invalidní (3. stupeň invalidity), můžete si peníze nechat vyplatit v podobě pravidelné renty (obdobně jako u starobní penze), podmínkou je délka spoření minimálně 3 roky (tj. 36 zaplacených měsíčních příspěvků), penze se vyplácí měsíčně po dobu min. 3 let. Jedná se o tzv. Invalidní penzi na určenou dobu. Možná zde došlo ke změně, na kterou jste nebyla doposud zvyklá.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, zajímalo by mě, kolik mi může zaměstnavatel maximálně přispívat na penzijní připojištění, aniž by se částka musela danit?

A jaké jsou s tímto spojeny výhody pro zaměstnavatele?
Děkuji za odpověď.
Martina
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, na penzijní spoření (PS) může zaměstnavatel přispívat až 50 000 Kč ročně (nebo libovolně rozdělit mezi PS a životní pojištění), které jsou osvobozeny od odvodů. Výhodou pro zaměstnavatele je, že ani on z této částky neodvádí sociální ani zdravotní.
Penze a penzijní spoření
dobrý den, je mi 49 let, nar. 1968, mám 2 děti, chtěla bych poradit jaké důchodové spoření nejlépe založit.
pospichalovajitka@seznam.cz
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, pokud máte namysli penzijní spoření (přesně řečeno Doplňkové penzijní spoření), které je se státním příspěvkem, tak Vám doporučuji se podívat na srovnání výkonností jednotlivých fondů v různých investičních strategiích. Pravděpodobně pro Vás může být vhodná vyvážená nebo konzervativní strategie, tedy se dívejte po těchto výsledcích. Na základě jiných kritérií nemá moc smysl penzijní společnosti, resp. penzijní fondy hodnotit, protože jsou dosti přísně regulované, tedy neumožňují nějaké zvláštní rozdíly. Bohužel, konkrétní fondy zde nemohu zmiňovat. Můžete využít např. toto srovnání (klikněte na odkaz).
Penze a penzijní spoření
V roce 2016 jsem zaplatila v součtu 24 000,- Kč do PP a DPS u více společností. U jedné jsem ukončila PP, pak založila nové DPS a v průběhu roku jsem přešla k jiné penzijní společnosti. Dvě penzijní společnosti mi poslaly daňové potvrzení o zaplacených příspěvcích a třetí společnost u které jsem zaplatila 4 000,- mně odmítá daňové potvrzení vydat, je její chování oprávněné? Vzhledem k tomu si mohu odečíst pouze 8 000,-Kč místo 12 000,- Kč. Mohu se odkázat na povinnost penzijní společnosti zaslat klientovi daňový doklad o zaplaceném příspěvku? Děkuji
Iveta Čermáková
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, měly by Vám vydat potvrzení všechny penzijní společnosti, pokud správně jednotlivé procesy na sebe navazovaly. Toto ale z Vašich informací nedokáži posoudit. Nicméně, pokud byste své penzijní připojištění převedla do účastnického fondu, tedy doplňkového penzijního spoření (DPS), pak se muselo jednat o jednu a tutéž penzijní společnost. Tedy na zaplacené příspěvky v roce 2016 v obou fondech nad 12 000 Kč ročně by měly být daňově uznatelné, a tedy byste měla obdržet potvrzení. Pokud jste ovšem DPS převáděla k jiné penzijní společnosti (PS), nevzniká nové DPS stanovením počátku ve smlouvě, ale řádným ukončením předchozího DPS. Nemůže dojít k souběhu. Zde mohla patrně vzniknout chyba, kdy jste ukončila příspěvky na DPS původní PS, ale ještě nabyla smlouva ukončena, a začala jste přispívat do nového DPS, kde byly brány platby jako záloha na příspěvek, ale nemohly být díky jiné existující smlouvě řádně zaúčtovány. Informujte se na obou PS, jak byly příspěvky zaúčtovány, resp. ve který den zanikla DPS předchozí.
Penze a penzijní spoření
dobry den potrebuju poradit jaky leta se pocitaj do duchodu posledni4 nebo 5 nejlepsich let dekuji
vadim
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená, vážený, od roku 1996 se pro výpočet důchodu zohledňují všechny příjmy od roku 1986 až do roku, který předchází roku přiznání důchodu. Tedy v roce 2017 posledních 30 let.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den chtěl bych se zeptat kdy bych mohl jít do předčasného důchodu. Jsem ročník 1958. Děkuji .
Miroslav
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, dle ročníku je to věk 63 let a 10 měsíců. Pokud byste chtěl odejít do předčasného důchodu co nejdříve, pak můžete o 990 sní dříve, zkrátil by se Vám důchod o cca 12,9 %. O kolik se důchod zkrátí, se můžete podívat na stránkách České správy sociálního zabezpečení, viz odkaz Předčasný starobní důchod v otázkách a odpovědích.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, mám Doplňkové penzijní spoření se státním příspěvkem, měsíčně platím 1000,-Kč. Kdy je možné si snížit základ daně u tohoto typu spoření?

Děkuji za odpověď na e-mail: jitapap@seznam.cz
Jitka
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, je možné odečíst tu část, kterou platíte měsíčně právě nad 1 000 Kč. Při plném daňovém odpočtu by Váš měsíční příspěvek činil 3 000 Kč, tedy 1 000 Kč na státní podporu, 2 000 Kč (resp. 24 000 Kč ročně) na odpočet. Pokud se ale budete chtít využít daňového odpočtu podle toho, kolik Vám zbude peněz na konci roku, pouze oznámíte fondu, že např. vkládáte 12 000 Kč jednorázově, které chcete využít na daňový odpočet. Toto můžete využít i v případě, pokud byste např. měsíčně posílala jen 500 Kč, je však třeba fond upozornit na to, že jednorázové peníze budou použity pouze na odpočet.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, zaslechla jsem, ýe když vypovím penzijko na matku, které platím já a jsem 100%podílník a znovu založím takhle penzijní smlouvu na matku, již podle nových podmínek, se nestávám 100%podílník, ale spadne to vše do dědictví. Je to prosím takhle? od 60let matky, to takhle děláme, že si matka založí penzijko já ho platím jsem jako 100%podílník a po 5-ti letech se mohu dostat k penězům, děkuji
Renáta
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, tady bohužel dochází k pomýlení termínů. Nemohla jste ani, ani nemůžete být podílníkem na penzijním spoření, pokud smlouvu uzavírala Vaše matka. Ona je účastníkem doplňkového penzijního spoření (DPS), nehledě na to, kdo je plátce. Pokud vkládáte do DPS své prostředky, pak s nimi může účastník libovolně nakládat, nehledě na Vaše rozhodnutí. Můžete být oprávněnou osobou, tj. tou, která obdrží finanční prostředky ze smlouvy po úmrtí účastníka. Pokud budete žádat o jednorázové vyrovnání po 5 letech existence smlouvy, pak tak musí učinit vždy jen účastník, tedy se může Vaše matka rozhodnout, jak s penězi naloží, nehledě na Vaši vůli.
Penze a penzijní spoření
\\\\dobrý den
jak mám spořit, případně investovat, pokud chci v 60 letech odejít do předdůchodu? Je to možné?
Měla bych pracovat
do 64 roků.
Je mi 52 roků a nechci pracovat déle než do 60 let. Mám průměrný příjem a vlastním nemovitost, jsem také spoluvlastníkem bytu,
děkuji
jana
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Jano, 

možnost předdůchodu můžete využít v případě, že máte na smlouvě Doplňkového penzijního spoření (DPS) v součtu zůstatek alespoň ve výši 30% průměrné mzdy za všechny měsíce strávené v předdůchodu. Za 4 roky to je tedy cca 400 tis. Kč. Pokud DPS nemáte, nevadí, můžete si tuto smlouvu založit a před odchodem do předdůchodu jednorázově tyto peníze vložit na účet DPS. Tak je možné zajistit, že odchod do předčasného důchodu nebude mít vliv na výpočet starobního důchodu.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den.Není mi úplně jasné,jestli varianty doživotní penze u penz.připojištění zajistí,aby v případě mého úmrtí počas pobírání této penze byl zbytek vyplacen oprávněné osobě nebo dědici.Dostávám rozporuplné odpovědi.Mám penz.fond NN(dříve ING)-nabízejí 7 variant doživotní penze.Předpokládám,že třeba při variantě 1( bez oprávněné osoby )bude asi vyšší penze než u jiných variant,kde by se vyplácelo pozůstalým.Prosím o Váš názor.Děkuji.Mirek
mirek
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Mirku, 
je to přesně tak, jak píšete. Buď se jedná o plnohodnotnou doživotní penzi a je to tedy sázka s penzijní společností o to, kdo na tom bude líp. Buď bude klient pobírat rentu déle než penzijní společnost počítala(protože se dožije vyššího věku) nebo kratší dobu a nestihne všechny peníze vybrat. U této varianty není žádná obmyšlená osoba.
Všechny ostatní varianty budou vždy nějak omezeny a potom je možné případný zůstatek dědit.

Je vám tedy jasné, že nedokáži doporučit správnou variantu :-(. Pokud chcete mít jistotu, že se ke svým penězům dostanete, doporučuji zvolit takový způsob vyrovnání, který to umožňuje.
Penze a penzijní spoření
mohu si sjednat dvě penzijní připojištění, každé u jiné banky?
Věra
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Věro, 
duplicita v Důchodovém penzijním spoření není možná. DPS je spojenou s řadou benefitů od státu a ty jsou vázány na rodné číslo.
Pokud plánujete spořit více jak 2 000 Kč měsíčně, doporučuji investici diverzifikovat a investovat třeba přes podílové fondy.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den,
je mi 30 let a uvažuji o založení penzijního spoření. Chtěl bych se zeptat jakou investiční strategii byste mi doporučil, u jaké instituce spoření založit a kolik měsíčně vkládat s ohledem na využití bonusů, prosím...?
Děkuji za odpověď.
Pepa
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Josefe,
strategii doporučuji spíše dynamickou. Váš horizont bude hodně dlouhý a proto se Vám vyplatí mít spíše akciové portfolio. Konkrétní strategie bude určena na základě Vámi vyplněného investičního dotazníku. Pro získání maximálního příspěvku od státu (230 Kč/měsíčně) je potřeba vkládat 1 000 Kč měsíčně. Dalších 1 000 Kč je možné si potom odečíst od základu daně. Měsíční úložka by ovšem měla vyhovovat více kritériím. Zejména Vašim finančním možnostem a dále také požadované likviditě.
Výběrem společnosti asi zásadní chybu neuděláte. Historie je zatím příliš krátká na to, aby se dalo s určitostí říci, která společnost je úspěšnější. Poplatkově jsou všechny regulovány stejně. Takže bych obecně doporučoval se soustředit na společnosti, které se obecně investicemi zabývají dlouhodobě.

Penze a penzijní spoření
Dobrý den, mám penzijní připojištění, kde je pro případ mého úmrtí určená osoba pro převzetí nároku - můj syn.
Případné odbytné a jednorázové vyrovnání je kolik procent z naspořené částky a je tam zahrnuta i st. podpora?
Stává se tato částka součástí dědictví, nebo jde úplně mimo něj? Pokud zemře dřív manžel než já, vstoupí moje úspory z penzijního pojištění do dědického řízení?
Děkuji za odpověď
Zdena
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Zdeno, 
pokud je ve smlouvě uvedena obmyšlená osoba, tak se úspory nestávají součástí dědického řízení, ale jsou vyplaceny právě této osobě.
Pokud smlouvu ukončíte dříve (dříve jak po pěti letech od založení a před dosažením 60 let věku), dostanete veškerý váš vklad a úroky z něj po odečtení daně). Státní příspěvky a úroky ze státních příspěvků už ne. U klasického řádného jednorázového vyrovnání dostanete vše a výnosy jsou kráceny 15 % daní.
Úmrtí manžela na Vaše penzijní spoření nebude mít vliv.

Penze a penzijní spoření
Dobrý den, jsem v ID II.st. a ještě pracuji na 6hod. úvazek. Co a jak se mi započítává pro penzi(výdělek, důch. poj. a doba)
Miroslav Houžvička
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Miroslave, 
dle dostupných informací nedokáži odpovědět. Doporučuji Vám navštívit Českou správu sociálního zabezpečení, kde by Vám měli být schopni odpovědět a zároveň Vám můžou poskytnout podrobnější informace ke stavu Vašeho důchodového účtu (kolik let již máte odpracováno atp.)
Penze a penzijní spoření
Dobrý den,

do dnes jsem spořila na penzijním pojištění CZK 2000,-/měsíc. Pokud si chci zvýšit na 3000,-/ měsíc, lze doplatit zpětně za leden a únor 2016?
anna
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Anno, 

zpětné doplacení není možné. Dále doporučuji penzijnímu fondu Váš záměr o navýšení platby oznámit.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, rozhodla jsem se zrušit penzijní připojištění . To jsem učinila, ale zaroveň jsem se nechala nalákat na další penzijní připojištění. Nevím jestli je možné od smlouvy odstoupit, je mi 73let abyla to hloupost něco uzavírat. První splátka by měla být v březnu, v únoru mám splátku ještě u staré smlouvy.. Děkuji za radu, od jistého věku neumí člověk říci ne , je to hrozné.
Marta
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Marto, 
smlouvu o Doplňkovém penzijním spoření můžete kdykoliv vypovědět a výpovědní lhůta nesmí být ze strany penzijní společnosti delší než 2 měsíce.
Doporučuji tedy zastavit se v penzijní společnosti a sepsat výpověď. Měli by Vám vyhovět.

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že můžete nechat peníze úročit a zároveň je kdykoliv vybrat?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny