Pátek 14. května 2021, svátek má Bonifác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 14. května 2021 Bonifác

Finanční poradna iDNES.cz

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

David Kučera ze společnosti Partners

David Kučera působí ve společnosti Partners od roku 2007 a se svým týmem provozuje VIP poradenskou kancelář v Brně. Poskytuje komplexní služby v oblasti osobního a firemního finančního poradenství a plánování. Je držitelem prestižního evropského odborného certifikátu EFA. Čtenářům radí s rodinnými a osobními financemi.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Nezařazené
Dobrý den, vzala jsem si hypotéku s přítelem,který ručí svým bytem. Na katastru jsme zapsání oba jako majitelé půl na půl . Většinu nákladů platil on,já např. jidlo apod.Nyní jsme se rozešli a já se chci zeptat jestli mám nárok na polovinu domu,popř. na jakou částku?děkuji za odpověď
Eva Synkova
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na právní. Obraťte se, prosím, pro detaily na právního zástupce. Děkuji za pochopení. Dotaz bude smazán po 15. 5. 2021.
Nezařazené
Dobrý den. Vrátí mi nějaké daně, když jsem během roku byla na mateřské, pak jsem dva měsíce čerpala dovolenou a pak jsem byla na rodičáku? U zaměstnavatele mám Dohodu o provedení práce. Měsíčně si vydělám cca 1000 Kč. Děkuji Lucie P.
Lucie P.
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce apod. Děkuji za pochopení. Dotaz bude smazán po 20. 4. 2021.
Nezařazené
Dobry den, chtela bych se zeptat od 1.4.2020 jsem byla na neschopence skrze tehotenstvi, pote sem v zari vybirala 12dnu dovolene a od 16.9. jsem nastoupila na materskou. Mam narok na proplaceni slevy na poplatnika za dobu neschopenky? Dekuji
Nikola
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové či sociální. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce apod. Děkuji za pochopení. Dotaz bude smazán po 20. 4. 2021.
Nezařazené
Dobrý den, chtěl bych začít podnikat v "oboru" dropshipping.

Musím být OSVČ?
(pravděpodobně ano...)
Tím pádem budu platit soc. zdrav.
klasicky 15% daň z příjmu, DPH
Myslím si, že zde bude určitě nějaké CLO + DPH, poštovné, reklamace, prodejní daň? Ještě jsem našel, že pokud budu svůj e-shop propagovat na FB, tak se budu muset na FÚ registrovat, jako IO, která musí automaticky podávat DaP k DPH, je to pravda???

Stačí zaslat fakturu přes email?
Jak se řeší povinnost příbalových letáků v daném jazyce, jelikož já daný balíček nikdy neuvidím, tak nevím, jak by se to řešilo. Všechno jde z Číny z které Vám nikdy nic nepřijde

Je legálně možné provozovat v ČR "klasický" dropshipping? = uvidím potenciál v jednom produktu, který budu prodávat např. měsíc, následně si vyberu další produkt např. z úplně jiného odvětví a od jiného dodavatele a úplně změním styl eshopu a budu prodávat zase tento produkt, dokud nenarazím na nějaký stálý produkt, který později budu moct prodávat pod vlastní značkou. - otázka upravena poradcem
Tomáš
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce apod. Děkuji za pochopení. Dotaz bude smazán po 15. 4. 2021.
Nezařazené
dobry den mohu uplatnit slevu na dite v rocnim zuctovani danne kdyz jsem mel v jednom roce dva zamestnavatele prvniho jen mesic a nemam od nej potvrzeni o zdanitelnych prijmech muzu si vyridit slevu jen po dobu kdy jsem delal u druheho zamestnavatele
Tomas
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce apod. Děkuji za pochopení. Dotaz bude smazán po 31. 3. 2021.
Nezařazené
Dobrý den vydělal jsem nějaké peníze na platformě chci vybrat peníze ale nastal problém makléř chce prvně zaplatit dan z videu platí se daň predem
Kolja Illes
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce apod. Děkuji za pochopení. Dotaz bude smazán po 25. 3. 2021.
Nezařazené
Dobrý den,
moje maminka již v důchodu, zdědila po mém tatínkovi (jejím manželovi) před třemi lety pozemek, který nabyli v době jejich manželství. Dnes by maminka chtěla pozemek prodat. Bude se jí týkat daň z příjmu prodeje a bude muset kvůli tomu vyplňovat daňové přiznaní? Mockrát předem děkuji.
Kateřina
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce apod. Nicméně, protože byl součástí SJM, tedy maminkou vlastněný, pak obecně platí při prodeji nemovitosti, která byla nabyta v rámci dědictví po zůstaviteli, který byl příbuzným v řadě přímé nebo manželem či manželkou, že se pětiletý časový test zkracuje o dobu, po kterou zůstavitel nemovitost prokazatelně vlastnil. Jednoduše řečeno, pokud vlastnili více jak 5 let, pak je prodávající osvobozen od daně z příjmu.
Nezařazené
Dobrý den, v roce 2019 jsem dělala částečný odkup životního pojištění. Teď v roce 2021 jsem zjistila, že jsem za rok 2013 a 2014 uplatňovala daňové zvýhodnění. Od roku 2015 už ne. Jak je možné teď postupovat. Předpokládám, že jsem za rok 2019 měla dodaňovat. Děkuji za odpověď
Alena
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, ano, správně byste měla dodanit odpočty uplatněné na za roky 2013 a 2014, resp. ty, které byly uplatněny v posledních 10 letech od data výběru. Tato poradna je ale učena na finanční poradenství, nikoli na daňové. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce apod. Děkuji za pochopení.
Nezařazené
Dobrý den,ukradli mi kolo,šetřila to policie,pachatel se dokonce přiznal, ale pojišťovna má stále nějaký problém.
Chtělo po policii zaslat kopii kupní smlouvy,pak že musím odeslat zálohu do toho obchodu odkud budu si kupovat nové kolo,pak mi poslaly část te pojistky (nějakou zálohovou něco abych tedy mohl dát tu zálohu do toho obchodu jelikož já jsem tolik financí neměl) a teď když mi mají vyplatit ten zbytek (zapomněl jsem říct že odcizene kolo bylo za částku 70000,-)tak údajně dokumenty nejsou dostačující a chcou daňový doklad ,toho člověka co mi to prodával že to kolo vůbec vlastnil atd... Opravdu nestačí jen kupní smlouva atd ?? Dekuji
Domini
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pojišťovna by vám měla sdělit na začátku řešení pojistné události, jaké dokumenty pro vyřešení potřebovat. Zpravidla je potřeba doložit nákupní doklad, a to zejména u takto drahých kol. Budete se muset domluvit s pojišťovnou na případném alternativní doložení, že jste byl vlastníkem kola, např. fotodokumentací apod. Dle mého stačí kupní smlouva, na základě níž jste kolo nabyl.
Nezařazené
Zdravím chci se zeptat otec byl zavražděn pritelkyni,2018, od soudu mám přiznáno 200 000? Co mám udělat abych peníze dostal?
Pepe
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na právní. Obraťte se, prosím, pro detaily na právního zástupce nebo příslušnou instituci. Děkuji za pochopení. Dotaz bude smazán po 25. 1. 2021.
Nezařazené
Dobry den,

Pokud v dobe rodicovske dovolene prodam nemovitost (ve ktere bydlim dele nez 2 roky, a tudiz bych dan z prijmu platit nemela), nemam v danem roce zadny dalsi prijem krome rodicovskeho prispevku, jsem povinna podavat danove priznani?
Predem dekuji za odpoved.
Renata
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce nebo znalou účetní, či příslušnou instituci. Děkuji za pochopení. Dotaz bude smazán po 12. 11. 2020.
Nezařazené
Bývalý manžel mi dluží, je v insolvenci a zaměstnavatel mu vyplácí část peněz mimo výplatní pásku. Komu tuto skutečnost nahlásit, aby tak dluh vůči mně neprodlužoval?
Jitka
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce nebo znalou účetní, či příslušnou instituci. Navrhuji se obrátit přímo na insolvenčního správce. Děkuji za pochopení. Dotaz bude smazán po 10. 11. 2020.
Nezařazené
Dobrý den,
v roce 2017 jsem zakoupila z hypotečního úvěru synovi byt, který od té doby užívá ke svému bydlení. Při koupi jsem byt v katastru nemovitostí nechala zapsat na syna, neboť jsem chtěla rovnou vyřešit možné spory při dědickém řízení po mě smrti.
Pracovnice Finančního úřadu v Kroměříži mi při podání daňového přiznání s uplatňovaným odpočtem úroků s hyp. úvěru sdělila, že na odpočet nemám nárok, neboť nejsem vlastníkem nemovitosti. Proto jsme dle rady stejné pracovnice se synem sepsala darovací smlouvu na ideální polovinu bytu a zapsala se do katastru jako spoluvlastník. Při podání daňového přiznání v dalším roce mi pracovnice sdělila, že na odpočet nemám nárok, neboť nejsem vlastníkem nemovitosti od začátku.
Mám na odpočet nárok, nebo ne?
Děkuji Nedbalová
Lenka Nedbalová
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce nebo znalou účetní, či příslušnou instituci. Nicméně, účelem úvěru byla koupě nemovitosti. Jestliže dojde k darování, pak to nelze považovat za účelové financování bydlení z hlediska úvěru a možnosti odpočtu daní dle zákona o daních z příjmu. Dále, vlastnictví nemovitosti synem, které souviselo s okamžikem uzavření a čerpání úvěrové smlouvy se datuje k jinému datu, než jste nemovitost nabyla, tedy nemohou být spojovány.
Nezařazené
Dobrý den, od 6.1.20 jsem nastoupila do zaměstnání, 30.6.20 mě skončila smlouva, od 1.4.20 jsem na nemocenské a od 1.9.20 na úřadu práce. Mohu uplatnit slevu na poplatníka ve výši 24 840 Kč. Děkuji
Petra
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové či sociální. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce nebo znalou účetní, či příslušnou instituci. Děkuji za pochopení. Dotaz bude smazán po 10. 9. 2020.
Nezařazené
Dobrý den, zaměstnavatel mi poskytuje každý měsíc za odpracované dny stravenky, které jsou dle pracovní smlouvy benefitem. V případě, že jedu na služební cestu mi vyplácí dle zákona stravné, ale už mi za tyto dny nepřizná benefit v podobě stravenky. Je tento postup správný, nebo mám nárok v tomto případě na stravenku i stravné? Děkuji za odpověď.
Andy
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je určena na finanční poradenství, nikoli daňové, související se mzdami. Obraťte se pro detaily na účetní firmy. Jinak, cestovní náhrada v sobě zahrnuje stravné, tedy není nárok na stravenky za dané dny.
Nezařazené
Dobrý den.
Jaký je postup pokud nesouhlasím s výplatou.
Dal jsem ve firmě výpověď dohodou a výplata mi přišla velice nízká a nemám ani proplacenou dovolenou.
Děkuji.
Mirek
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové či sociální. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce nebo znalou účetní, či příslušnou instituci. Děkuji za pochopení. Dotaz bude smazán po 25. 7. 2020.
Nezařazené
Dobrý den, jsem OSVČ a živnost mi stale běží. Od roku 2014 dite, 2017 2 dite. Stale pobiram rodičovský příspěvek. Dánové přiznání odvadim 0. Letos od 1.1.2020 jsem zacla znovu pracovat. Mam nárok na 25000 kc? (Živnost neni přerušena) - otázka upravena poradcem
Gabriela
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na sociální. Obraťte se, prosím, pro detaily na příslušný úřad a jeho stránky, kde jsou formy podpory a podmínky přehledně vypsány. Děkuji za pochopení. Dotaz bude smazán po 15. 5. 2020.
Nezařazené
Dobrý den,
chci se zeptat, jestli můžu žádat o příspěvek 25000 jako OSVČ, když jsem od 18.3 v pracovní neschopnosti a nemám žádný příjem, protože si neplatím nemocenskou a soukromé pojištění na úraz se na tuto diagnózu nevztahuje? Děkuji za odpověď.
Marek G.
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na sociální. Obraťte se, prosím, pro detaily na stránky MPSV. Děkuji za pochopení. Dotaz bude smazán po 20. 4. 2020.
Nezařazené
Hrozí v této situaci (pandemie koronaviru) nějaký kolaps bank? Například že nepůjdou vybrat peníze z účtu? Má smysl jít pro jistotu radši úspory z účtu vybrat domů a nebo je to unáhlené? Děkuji.
Gabriela
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, neočekáváme kolaps bankovního sektoru. Banky v ČR jsou v dobré kondici a mají dostatečné rezervy. Vaše peníze jsou pojištěny do 100 % a 100 000 euro. Doma spíše hrozí jejich zcizení, nebo ztráta živelní pohromou, jako požár apod. Doporučujeme mít peníze v bankách, doma pouze hotovost např. na 1 měsíc standardních rodinných výdajů.
Nezařazené
Mám cca 2 roky přerušenou živnost ve službách, po celou tuto dobu co ji mám přerušenou mi finančně pomáhala rodina, ale vzhledem k nynější situaci s koronavirem již nemohou, když se vrátím ted do živnosti, přesto že nemohu pracovat a mám doma 11ti letého syna, mám nárok na ošetřovné? Děkuji
Barbora
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, sledujte zprávy, nové úlevy apod. pro OSVČ jsou aktualizovány. O příspěvku rozhoduje orgán státní správy. Závisí na jeho posouzení, zda by právě obnovení živosti nebylo bráno jako spekulace, pokud byste neměla následně žádné příjmy. Přehledně je vše uvedeno na stránkách MF (Odkaz1) a MPSV (Odkaz2).
Nezařazené
Dobrý den.
Chtěla bych se zeptat.
Musím firmě která mi stavěla dům,doplatit celou částku,když nepdvedla práci co jsem po nich chtěla?
Jsou tam různé nedostatky,například světla mám úplně jiné a úplně jinde než měli být,špatná zásuvka na terase,špatně zapracená stěna.
Nemám faktury od oken,myslím si že firmě někde zůstali,protože jsem přišla na dům a viděla jsem že mám jiný odstín než jsem chtěla a ze dvora je barva úplně jiná jako zepředu domu.
Těch chyb je tam daleko více.
A chci se zeptat jestli firmě musím doplatit vše,nebo nemusím za takhle odvedenou práci
Lenka
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli právní. Obraťte se, prosím, pro detaily na svého advokáta. Nicméně, firma je vázána uzavřenou smlouvou, která by měla v příloze obsahovat soupis dodávaného materiálu, včetně typového označení. Pokud máte stanoven smluvně platební kalendář a jednotlivé dodávky, je třeba je respektovat oboustranně, popř. využít sankčních ujednání. Pokud máte definovanou pozastávku úhrady zbývající ceny do odstranění závad, využijte ji.
Nezařazené
Dobrý den, pane inženýre,
moc bych Vás chtěla požádat o radu.
Máme smlouvu (splácení formou splátek) na automobil s doložkou a následném odkoupení a přepisu vozidla na nového vlastníka (mě).
Za toto vozidlo já platím havarijní + povinné ručení.
Zmiňované vozidlo bylo v servisu u majitele vozu (je automechanik). Nevíme proč, toto auto vyvezl za areál servisu, používal ho v provozu a došlo jeho konáním k nehodě. (pachatel neznámý). Kdyby ho nechal v servisu, kam jsem mu ho dovezla, nebylo by došlo k nehodě. řeší se to z havarijní pojistky, kterou platím já. Na co mi bylo sděleno pojišťovnou, že z pojistky bude pojistné plnění zasláno na účet majitele vozu (Totální škoda). Čeho se dost obávám. Protože už jsem mu dala několik desítek tisíc, jsem přesvědčena o tom, že si všechny peníze z pojistky nechá a já přijdu o peníze, které jsem do toho vložila, tak jak jsem došla i o auto.
Můžete mi prosím poradit, jak mám postupovat?
Děkuji moc, Karina
Karina
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, bohužel tento případ spadá do právního poradenství. Záleží, jak je vaše smlouva s majitelem vozu definována. Z ní pak vyplývají plnění a odpovědnost. Obraťte se na svého právního zástupce a vyžadujte plnění po majiteli.
Nezařazené
Dobrý den požádal sem o vyplacení pojistné události a chtěl bych se zeptat jestli mi přijde když ukoncim pojištění děkuji.
Vašek
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud proběhne likvidace pojistné události s uznáním plnění dle pojistných podmínek, pak bude vyplaceno, i když smlouvu vypovíte po zaevidování škodní události. Škodní událost vzniká zaevidováním, pojistná okamžikem, kdy je uznána škodní událost jako likvidní, tedy že je nahlášena škoda, která je pojištěna v rámci smlouvy.
Nezařazené
Dobrý večer chci se zeptat když si podám daně uvidí to někdo v počítači
Dáša
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové. Navíc, ani z dotazu nejsou zřejmé žádné detaily a na co se vůbec konkrétně ptáte. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce, nebo znalou účetní. Dotaz bude smazán po 20. 7. 2019.
Nezařazené
Dobrý den chci se zeptat co si myslíte o Online příjmu?
https://www.energetickarevolucecr.cz/?kod=dKNX&banner=1 - otázka upravena poradcem
Michal
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli ke zkoumání fungování jakýchkoli společností na trhu. Nicméně, jedná se o firmu MLM (Multi Level Marketing
) v oblasti dodávek elektřiny a plynu. Může být pro někoho zajímavé se stát součástí takové sítě, nicméně nic se nehovoří o kvalitě poskytovaného produktu a fungování společnosti. Nejde totiž jen o to, přejít pod nějakou společnost, ale její kvalita se ukáže v okamžiku řešení převodů pod správu, informací pro klienta o vyúčtování, řešení reklamací plateb apod. To je na zodpovědnosti každého jednotlivce, se kterou společností spojí své jméno.
Nezařazené
Dobrý den,mám takový dotaz,firma,teď už vlastně exekutor po mě vymáhá penize ,které jsem nikdy neobdržel a ani nepodepsal žádnou smlouvu,smlouvu kterou jsem údajně podepsal jsem poprvé viděl až u Plzeňského soudu,když jsem požádal o nahlédnutí do spisu,byl jsem i u grafolozky,a ta mi písemné napsala že podpis není mujale přesto to po mě vymáhají tak prosím o nakou řadu nebo kam se obrátit, dekuju
Roman Suchy
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na právní. Takovéto záležitosti je již nezbytné řešit s právním zástupcem, aby se podařilo exekuční řízení zastavit a následně zrušit, pokud je neoprávněné.
Nezařazené
Dobrý den, chci se zeptat zda jde někde uzavřít spoření pro vnučku či vnuka bez toho aby o tom věděli rodiče?
stano
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, vážený pane, můžete vnoučeti založit buď stavební spoření nebo životní pojištění. Nyní nehodnotím výhodnost obou produktů. Není samozřejmě zaručeno, že se o tom rodič nedozví, např. z došlého výpisu nebo jiného dokumentu. 
Nezařazené

Dobrý den potřebuji poradit zda můžeme něco dělat . Bydlíme v baráku u manzelovych rodičů vzali jsme si úvěr na rekonstrukci a upravili si patro domu . Bohužel tchán jen slibuje ze to na nás přepíše a dodnes nic. Teď jsme se dozvěděli ze je barák od května loňského roku zastaveny aby dostal švagr hypotéku . Zastavil tím i byt který jsme rekonstruovali a na vše máme doklady kuli úvěru co už deset let splacime . Je nějaká možnost se bránit aby náš majetek nebyl zastaveny? Můžeme nějak napadnout zástavní smlouvu
Jana
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, vlastník nemovitosti je zároveň i zástavcem u hypotečních úvěrů. Jiné osoby, vyjma zákonných manželů, nemohou ovlivnit, zda svou nemovitost zastaví ve prospěch třetích osob. Bohužel, v takovém případě mělo být uzavřeno smluvní ujednání, jaká práva k nemovitosti vám vzniknou v případě rekonstrukce části nemovitosti. I slovní domluva je závazná, ale bohužel, těžko prokazatelná. Doporučuji se obrátit na právního zástupce, zda nějakou cestu nalezne, protože je to již mimo oblast finančního poradenství.
Nezařazené
Vlastníme s manželem napůl garáž,chceme ji darovat mému vnukovi. Musí vnuk platit darovací daň, když můj muž není jeho pravým dědečkem?
Bandová
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli daňové. Zkuste se pro detaily obrátit na daňového poradce, nebo znalou účetní. Nicméně, je-li vlastnictví v rámci společného jmění manželů, pak darování v přímé linii (osoby zařazené do skupiny I.), tedy i vnukovi, je osvobozeno od darovací daně.
Nezařazené
Dobrý den chtěla jsem se zeptat jsem v insolvenci a letos dostanu finanční odměnu za odpracované roky ve firmě celá částka se mi ale bohužel strhne .Je možné darovat finance např. kolegyni sepsáním prohlášením o tom že se odměny vzdávám ve prospěch kolegyně
Renata
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na právní. Zkuste se pro detaily obrátit na právního zástupce. Samozřejmě smlouvu o daru je možné sepsat, musel by ale zaměstnavatel akceptovat převod prostředků na účet obdarovaného, k čemuž ho darovací smlouva nemůže zavazovat. Zároveň může daný úkon považovat za spekulaci, a to vyhýbání se splácení závazků věřitelům plynoucích z insolvenčního řízení, neboť svádí k myšlence, že kolegyně Vám zpět finance daruje, ovšem v hotovosti.
Nezařazené
Dobrý den, chci se Vás zeptat.
Manžel se přiznal, že dluží v hospode 25000, no memá od toho žádne EET jenom kartičky s částkama. Některé sú již 5 let staré. Sem povinná to zaplatit?
Jana
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, tento dotaz nespadá do finančního poradenství, ale do právního. Přiznání dluhu musí být průkazné, tedy i dokumenty s tím související musí vykazovat formální náležitosti - kdo je dlužníkem, co prohlašuje a v jaké výši apod. Domnívám se, že pouhé kartičky s poznámkami nejsou dostatečným důkazním prostředkem. Informujte se na přesný postup u advokáta.
Nezařazené
Dobrý den. Manžel koupil rok pred svatbou pro nas byt druzstevni.Od zacatku jsem snim vse zarizovala.Tet jsme spolu 19 let manzele.A mame neustále problemy tak chci odejit.Mam narok na vyplacení z bytu.
A druha vec penzijni sporeni to je brano jako spolecny majetek.
Renata
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, v takovém případě doporučuji se obrátit na právního zástupce, protože dotaz nesouvisí s oblastí finančního poradenství. Nicméně, v rámci družstevního bydlení je manžel vlastníkem družstevního podílu, nikoli nemovitosti. Protože jej nabyl před manželstvím, tak podíl nespadá do společného jmění manželů (SJM). V případě, že jste se podílela na úhradě kupní ceny podílu, pak je možné toto prokázat (výpisem z účtu) a požadovat poměrnou část současné hodnoty podílu. Pokud byla nemovitost zhodnocována společně ze SJM, opět je možno tyto náklady prokázat.
Nezařazené
Dobry den mam dotaz .Musim ztvrdit svym podpisem rocni zuctovani dane ktere mi delal zamestnavatel .Dekuji
Bozena Peckova
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, na vyúčtování daně kolonka pro podpis zaměstnance není, tedy jej zaměstnanec nepodepisuje.
Nezařazené
Za 6,5 měsíce máme možnost koupit starší auto. Cena auta je 65 000 Kč. Naše finanční hotovost je 57 000 Kč. Jakou úrokovou sazbu nám musí nabídnout banka, abychom měli požadovanou částku na zakoupení auta?
idkmajs
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená, vážený, pokud míníte úrokovou sazbu na spořicím účtu, tak taková sazba je nereálná, protože 8 000 Kč úroku z 57 000 Kč je 14 %, a to na roční bázi. Spořicí účty se pohybují v současné době v rozmězí 0,5 až 0,8 % p.a. před zdaněním. Spíše to vypadá jako středoškolský příklad, než dotaz související s realitou. Pokud Váš dotaz byl míněn jinak, jak jej, prosím, jasně a zcela specifikujte.
Nezařazené
Dobry den.
Manžel v zaměstnání podepsal daňové přiznání a poté dal výpověď. Nyní je veden na ÚP.je možné aby sám udělal dodatek k daňovému přiznání na manželku-nyní jsem na mateřské a dostavam rodičovský příspěvek. Popřípadě co je nutno pro tento krok udelat.
Děkuji za odpověď
Dana
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, z Vašeho dotazu mi není zřejmé, na co se přesně ptáte. Pokud míníte, že by manželka byla jako spolupracující osoba, tak ano, ale je důležité, v jakém období byla manželova živnost přerušena, když je veden na úřadu práce. Zároveň není zřejmý důvod, proč by tomu tak mělo být. Detaily konzultujte případně s daňovým poradcem.
Nezařazené
Dobry den,zamestnavatel mi do dnesniho dne nevydal potvrzeni o zdanitelnych prijmech,ktere potrebuji.Nereaguje na dopisy,nechtel ani sdelit jmeno a sidlo sve ucetni.Dokonce mi dluzi i vyplatu(to jiz resim soudne).Obratila jsem se na financni urad,kde mi bylo sdeleno,ze mi nemohou pomoci.Ma otazka zni,jak postupovat,kdyz nemam potrebne papiry? Da se treba podat az v roce 2019?A nebo nejakym prumerem za toto obdobi? Nedaval ani vyplatni pasky,penize za smeny daval do ruky.Dekuji
Daniela
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, tato poradna je určena na finanční poradenství, nikoli daňové. Na podobný dotaz už jsem ale odpovídal níže. V případě, že zaměstnavatel nereaguje, měl by konat finanční úřad, pokud jej oslovíte, nebo ČSSZ. Doporučuji vyzvat zaměstnavatele písemně s doručenkou, aby Vám potvrzení vydal, že jinak oslovíte ony úřady k provedení kontroly. Myslím, že toto by mohlo z psychologického hlediska zabrat. Pokud ne, pak vyzvěte ony orgány, aby provedly kontrolu pro nedodržování povinností zaměstnavatele, které mu vyplývají ze zákona.
Nezařazené
Dobrý den,prosím můžete mě poradit :Kam se mohu obrátit,když prac.agentůra,strhává více než má,neplatí pojištění a odmítá vydat mesíční vyučtováni,a započtový list.Děkuji za odpověď
Šárová Gabriela
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, tato poradna je určena k finančnímu poradenství, nikoli daňovému. Nicméně, obrátit se v této věci můžete na místně příslušný finanční úřad, pokud zaměstnavatel Vám odmítá vydat potvrzení či neplní jiné své závazky, které mu vyplývají ze zákona.
Nezařazené
Dobry den.Chtela bych se zeptat. Jsem invalida 3 stupne stále pracuji. Presla jsem s invalidního duchodu do starobního tim padem me mzdova nedava slevu na dani pro invaliditu na kterou mam nárok ale musim predlozit nejake potvrzeni ze jsem stále invalida.Byla jsem na CSSZ tam me to nedali. Moc prosim na koho se mam obrátit proto potvrzeni které musim dokládat na mzdove oddeleni .Moc dekuji za radu.Hezky den.
Ivana
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, tato poradna je určena na finanční poradenství, do kterého tento dotaz bohužel nespadá. Nicméně, potvrzení o invalidním důchodu si můžete osobně či telefonicky vyžádat na OSSZ dle místa Vašeho trvalého bydliště. Potvrzení může být s uvedením částky důchodu, kterou pobíráte, tak i bez ní, to je na Vašem rozhodnutí. Pokud Vám jej nechtěli na ČSSZ vydat, pak byste měla znát důvod proč a na koho se obrátit, tedy informujte se právě tam.
Nezařazené
Dobrý den může mi exekuce sebrat prémie k platu a penize z prezcasu
Jiří
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, tato poradna je na finanční poradenství, nikoli právní. Nicméně, ano, může, ba naopak ty jsou vhodnou příležitostí, protože jsou mimořádnou odměnou a zpravidla nepokrývají nezbytné životní potřeby, jako jsou např. jídlo a bydlení. Zaměstnavatel je ze zákona povinen srážet stanovenou částku z čisté mzdy, do které jsou započítávány i odměny z vedlejších činností a veškeré příplatky, tedy i přesčasy apod.
Nezařazené
Dobrý den pane Kučero,
v říjnu 2017 jsem zažádala v práci, kde mám smlouvu na DPČ o zrušení růžového prohlašení, přislíbili, že ho k datu 31.10. zruší. Bohužel to nemám písemně. Důvodem této žádosti bylo, že jsem podepsala na listopad růžové prohlášení ve firmě, kde pracuji na HPP (nad 10 000). V práci (DPČ) mi ovšem prohlášení nezrušili a tak sleva na poplatníka byla uplatněna ve dvou zaměstnáních. Co se týče práce na DPČ, přišlo mi pouhých 360 KČ (tedy daně, které se měly odečíst byly v hodnotě 60Kč). Co mám v tomto případě dělat?Je to nulová položka, kterou nemám řešit a obě zaměstnání v lednu normálně uvést do daňového přiznání?Nebo mohu státu těch 60 Kč nějakým způsobem vrátit? Vyřešit tento problém zpětně? Případně jak či na koho se s tím mohu obrátit? Děkuji
Adriana
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, bohužel tato poradna se týká finančního poradenství, nikoli daňového. Obraťte se prosím na daňového poradce, nebo na nějakou účetní, která má s tímto zkušenosti. Nicméně, prohlášení nemůže být současně u více zaměstnavatelů. Do tohoto dokumentu se píšou veškeré změny, tedy i to, pokud již od určitého data nechcete odpočty uplatňovat. Pokud, jste toto společně se zaměstnavatelem do prohlášení uvedli, pak je to jeho zodpovědnost a musí chybu napravit. Pokud jste prokazatelně, tedy např. písemnou a ze strany zaměstnavatele potvrzenou formou, nepožádala, pak byste neměla žádat o vyúčtování daně u jiného zaměstnavatele. Nejprve bych tuto záležitost řešil se zaměstnavatelem, kde jste "vyúčtování" ukončovala, pokud nenajdete řešení, pak se obraťte na daňového poradce.
Nezařazené
mám plný důchod 6.602kč je mi 51 let a lékař mně nepustí do zaměstnání co mám dělat a normálně žít?
Jana
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, je vhodné se obrátit na příslušný úřad, aby Vám poradili, jaké příspěvky od státu můžete ve Vaší finanční situaci čerpat. Mezi ně bude patřit příspěvek na bydlení apod. Žádosti o dávky pomoci v hmotné nouzi se podávají na sociálních odborech pověřených obecních úřadů podle místa trvalého pobytu občana na předepsaném tiskopisu. Více naleznete pod odkazem ZDE. Sociální poradenství není mou specializací.
Nezařazené
Pobírám penzi cca 12 000 ,-Kč. A nájem platím 10 000,-Kč. Což je zřejmé, že mi penze nestačí. Syn je ochoten mi doplácet na přispění k penzi "i pro manželku" 40 000,-Kč. Ale neví si rady, jak tuto částku vyúčtovat od daní, a jestli to vůvec jde, Děkuji za odpověď. Braunstein. - otázka upravena poradcem
Vladimír Braunstein
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, bohužel, tato poradna se netýká tématu Vašeho dotazu. Nicméně, v daňovém přiznání není kolonka na odpočet příspěvku rodičům atp., tedy lze předpokládat, že žádné úlevy mít syn nebude. Pro upřesnění kontaktujte daňového poradce. Pokud Vám starobní důchod nepostačuje, můžete požádat o sociální dávku, a to příspěvek na bydlení, viz odkaz

Příspěvek na bydlení


Nezařazené
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je možné zpětně doplatit sociální pojištění. Zůstala jsem po mateřské dovolené doma s často nemocnými dětmi a již je to pět let. Za tuto dobu nemám zaplacené sociální pojištění. Je možné si ho doplatit a jakým způsobem? Předem děkuji za odpověď.
Marie
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, tento dotaz položte na místně příslušný úřad ČSSZ, protože nespadá do témat této poradny. Každopádně budete muset danému úřadu doplnit důvody, které ani zde neuvádíte: zda máte na mysli sociální nebo nemocenské pojištění (není totéž co zdravotní), protože z každého se vyplácejí jiné dávky. Pokud jste byla např. OSVČ, pak byste měla nárok na nemocenské dávky v nemoci, pokud byste si platila nemocenské pojištění, které není povinné apod. Pokud jste na rodičovské dovolené (není stejné co mateřská), pak za Vás sociální pojištění včetně zdravotního platí stát, tedy nic doplácet nemusíte.
Nezařazené
Dobrý den,manžel z dob podnikání dluží na zdravotním pojištění 30000Kč u VOZP. Snaží se poslat peníze jak může.Svůj dluh uznal a požádal o splátkový kalendář v rozumné výši.Popsal i své finanční možnosti.Já jsem bez příjmu ,máme dvě děti a splácíme hypotéku.Přesto nám zdravotní pojišťovna poslala dohodu na splátkový kalendář, kde měsíční splátka je 6500 Kč.Pro nás by to znamenalo nezaplatit hypotéku a přijít o byt. Jsem zoufalá a nevíme co už dělat.Pán na pobočce pod kterou patříme je dost nepříjemný a arogantní.Když jsem se zmínila že máme dvě děti a tohle neuplatíme,tak mi řekl že se o děti postará stát a jeho to nezajímá.Nikde není že se můžeme odvolat.V dopise stojí dohoda o uhradě dluhu ve splátkách.Máme je podepsat a odeslat zpět.Předem děkuji za odpověď.
Lenka
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, to je jistě nepříjemné. V prvé řadě jste měli požádat o "Odstranění tvrdosti zákona", aby manželovi mohly být prominuty sankční úroky. Nicméně, před podpisem jakéhokoli dokumentu vám doporučuji, abyste jej konzultovali s právníkem, nebo využili bezplatných služeb poraden v tísni. Například se můžete obrátit na www.obcanskeporadny.cz. Zároveň řešte s místně příslušným Úřadem práce možnosti pomoci v hmotné nouzi. Přeji hodně zdaru a pevné víry v dobrý konec.
Nezařazené
S přítelem jsme si pořídili dům v hodnotě 1200000 Kč.Přítel má dvě dospělé dět a já jedno dospělé. Jak to bude s dědictvím v případě, kdy jeden z nás zemře?Bude muset jeden z nás vyplatit děti i když v domě má trvalé bydliště?
Andrea
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, tento dotaz spadá do oblasti práva, nikoli financí. Nicméně, předpokládám, že každý vlastníte ideální polovinu domu. Pokud by někdo z vás zemřel, pak by onu polovinu, kterou vlastnil, dědily jeho děti (popř. manžel/manželka 50 % (z 1/2) a 50 % děti), a to rovným dílem. Pozůstalý partner a jeho děti by nárok neměli. Samozřejmě, že je možno toto upravit závětí, kde by zůstavitel definoval jiné rozdělení. Děděný podíl pak přechází na pozůstalé, tedy se stanou spoluvlastníky, kteří se mohou rozhodnout, zda svůj podíl odprodají.
Nezařazené
Dobrý den, při odchodu od zaměstnavatele jsem od něj odkoupil za zbytkovou cenu mobilní telefon, který jsem používal. Telefon se mi poškodil, reklamoval jsem jej a jako neopravitelný mi byla firmou one-net navržena výměna za nový telefon nebo vrácení peněz (plné výše). Chtěl jsem telefon vyměnit, muselo se to však řešit přes zaměstnavatele a ten trvá na vrácení finančních prostředků s tím, že mi vrátí částku, za kterou jsem telefon odkoupil a zbytek si nechají. Je takové jednání (bránení ve výměně) od mého bývalého zaměstnavatele fér? Od bývalého zaměstnavatele mám podepsanou fakturu a předávací protokol a plnou moc k jednání ve věci reklamování telefonu (není ověřena). Děkuji
Vítězslav
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, tato poradna není určena na tento druh dotazů, neboť je zaměřena na finanční poradenství, nikoli pomoc v oblasti občanského práva apod. Každopádně, pokud jste odkupoval mobilní telefon za zbytkovou cenu, pak Vám měla firma i předat veškeré dokumenty, včetně záručního listu, jako novému majiteli. Zároveň předpokládám, že jste kupovaný předmět přebíral na základě nějaké dohody nebo kupní smlouvy. Smlouva mohla být ústní, nebo i písemná, např. formou e-mailu, kde se za převzetí věci zavazujete složit kupní cenu v domluvené výši. V daném okamžiku zaplacením a převzetím věci se stává Vaším majetkem, tedy i plynoucí záruky se vztahují na Vaší osobu. Chcete-li celou věc řešit, obraťte se na právníka, který Vám podá přesnou informaci, jak mělo být řádně postupováno. 
Nezařazené
Dobrý den , chci se zeptat, pobírám starobní důchod,
jsem OSVČ, a občas si přivydělávám. Jak to je s placením daně . příklad : přivydělám si za rok 2017, částku 490 000, kolik budu platit daní za tuto částku ?

Děkuji BERUŠKA13
BERUŠKA 13
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, obraťte se, prosím, na daňového poradce, tato poradna je určena pro jiná témata. Pro výpočet můžete použít některou z kalkulaček na internetu, jako např. ZDE.
Nezařazené
Dobry den, chcela by som sa spytat ci je zamestnavatel povinny vyplacat diety ak mam v zmluve uvedene pracovisko Brno a vsechna pracoviste zamestnavatele? Ak uz tera viem ze 80% prace byde vykonavane vramci EU. A podla coho sa prosim odvija ich vyse? Dakujem vopred za odpoved. S pozdravom Erika
Erika
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, Váš dotaz nepatří do této poradny, která je určena na finanční poradenství, nikoli v souvislosti se zákoníkem práce. Nicméně, cestovními výdaji, za které poskytuje zaměstnavatel zaměstnanci cestovní náhrady, se rozumí výdaje, které vzniknou zaměstnanci při: 1.pracovní cestě, 2. cestě mimo pravidelné pracoviště, 3. cestě v souvislosti s mimořádným výkonem práce mimo rozvrh směn v místě výkonu práce nebo pravidelného pracoviště, 4. přeložení, 5. přijetí do zaměstnání v pracovním poměru, 6. výkonu práce v zahraničí. Seznam cestovních náhrad máte ZDE.
Nezařazené
V roce 2007 jsme koupili pozemky, které byly vedeny jako orná půda. Z jednoho pozemku se vyčlenila část a přeměnila se na stavební parcelu, na které se následně postavil dům, který byl v roce 2015 zkolaudován. Nyní bychom jak původní pozemky, tak tento stavební + dům chtěli prodat. Budeme platit daň z příjmu fyz.osob z hlediska časového testu 5 let (nebydleli jsme tam) nebo ne? Vztahuje se časový test k původnímu pozemku nabytým 2007 nebo k nově vzniklému stavebnímu pozemku?
Čermák Martin
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, nejsem daňový poradce, ale finanční. Váš dotaz nesouvisí s mou odborností. Nicméně, důležité je nabytí pozemku nebo nemovitosti, které splňuje časový test, jak uvádíte. V takovém případě se daň z příjmů FO nehradí. Obraťte se v této věci na daňového poradce.
Nezařazené
Dobrý den,
do práce dojíždím denně 20 km. Zaměstnavatel se rozhodl mi proplácet dopravu peněžní formou na základě předložených dokladů, tedy z místa bydliště do místa výkonu práce. Zajímalo by mě, jak se tato částka promítne ve mzdě, tedy jak je daněna (kolik procent)?

Děkuji za odpověď.
Jana
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, s tímto dotazem oslovte daňového poradce, účetní, nebo mzdové oddělení zaměstnavatele. Já jsem finanční poradce a mzdovou tématikou se nezabývám.

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že cestovní pojištění vás chrání proti vysokým výlohám na léčení v zahraničí?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny