Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Finanční poradna iDNES.cz

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

David Kučera ze společnosti Partners

David Kučera působí ve společnosti Partners od roku 2007 a se svým týmem provozuje VIP poradenskou kancelář v Brně. Poskytuje komplexní služby v oblasti osobního a firemního finančního poradenství a plánování. Je držitelem prestižního evropského odborného certifikátu EFA. Čtenářům radí s rodinnými a osobními financemi.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Nezařazené
Dobrý den, otec (cizinec žijící v ČR) prodává nemovitost v Sýrii. Cenu (na základě kupní smlouvy) nemůže obdržet bank.převodem, protože na syrský bank.systém jsou uvalené sankce. Jsme tak nucení přijmout hotovost (v eurech či dolarech) a já je potřebuji ihned vložit na svůj devizový účet v české bance (jsem český občan). Znamená to, že budu (v rámci pár měsíců) muset zajet do banky celkem 3x (tři fáze prodeje) a vložit u pokladny pokaždé částku cca 60 000 eur/USD.
Chtěl bych se zachovat maximálně transparentně a doložit potřebné dokumenty (přeložená kupní smlouva, plná moc, čestné prohlášení,…). Sice komunikuji písemně s bankou, jejich odpovědí jsou však obecná a stručná a osobní schůzku pro vyjasnění situace má banka neposkytuje a tak se obávám následné komplikace ve směru AML, event.abych neodstál pokutu. Pokud mi hrozí potíže, raději bych z věcí prodeje couvl. Prosím o sdělení, jak moc riziková je má úvaha a co mi poradíte pro hladký vklad větší hotovostí na deviz.účet?
Jan B.
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, problém vidím v tom, že budete na svůj účet vkládat prostředky jiné osoby, i přestože je to rodinný příslušník. Mělo by to být na nějakém podkladě, např. že vám otec poskytl zápůjčku nebo prostředky daroval. Pokud byste cestovali s hotovostí 10 000 eur a více do EU, pak máte povinnost nahlásit toto celní správě. Správě by měl otec vložit prostředky na svůj účet, pak vám je případně převést bezhotovostně, a to i v jiné zemi, pokud mu v ní umožní založení účtu. On by pak bance doložil, že hotově vložené prostředky pocházejí z prodeje nemovitosti. Částky přesahují 10 000 eur by měly být převáděny bezhotovostně dle legislativy EU. Informujte se u svého daňového poradce a právníka na správný a legální postup.
Nezařazené
Dobrý den, jako zaměstnanec a OSVČ vedlejší podávám daňové přiznání, letos mám příjmy i z pachtovného cca 9 000 Kč, musím je též podat do daňového přiznání?
Jiří
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce či znalou účetní. Děkuji za pochopení. Dotaz bude smazán po 20. 3. 2024.
Nezařazené
Dobrý den,
ručím za podnikání sboru dobrovolných hasičů a na mou osobu je psána také koncese na prodej alkoholu. Chtěl by jsem u sboru ukončit své působení, tudíž i ručení. Jak postupovat? Zanikne tím "firma" s přiděleným IČEM, nebo může pokračovat dál? Děkuji Tomáš - otázka upravena poradcem
Tomáš
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je určena pro finanční poradenství, nikoli právní. Obraťte se prosím na svého právníka pro konkrétní odpověď.
Nezařazené
Dobrý večer, je možné převést ručení za půjčku blízké osobě na někoho jiného?
Rostislav Ševela
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je určena na finanční poradenství, nikoli právní. Je rozdíl mezi půjčkou a úvěrem. Půjčka je vůči fyzické osobě, úvěr vůči právnické (banka apod.). S jakoukoli změnou musí vždy souhlasit věřitel. Pokud souhlasit bude, pak to možné je.
Nezařazené
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak to, že se mi ve formuláři daňového přiznání nevrací sražená daň?
Pracuji na HPP u zaměstnavatele s podepsaným růžovým papírem a na DPP, kde si vydělám do 10 000,- ujištěna s tím, že by mi měla být vrácena sražená daň po podání daňového přiznání. Když si to zadám samostatně (pouze DPP), vyjde mi daň k navrácení. Když ale zadám veškeré příjmy (obou zaměstnavatelů), zálohovou daň a srážkovou daň. Zůstane výsledek na 0.
Beáta
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je určena na finanční poradenství, nikoli daňové. Informujte se přesně prosím u šikovné účetní nebo daňového poradce. Nicméně, tam, kde podepíšete prohlášení k dani, tam se provádí vyúčtování. Může to být pouze jeden zaměstnavatel. V případě jiného zaměstnavatele se z DPP pak odvádí srážková daň. Jamile je vyčerpán nezdanitelný základ, pak není co proti němu odečítat. Pokud máte více jak minimální mzdu, tak bude (velmi pravděpodobně) vyčerpán. Proto vám samostatně jen na DPP vyjde daň k vrácení, ale dohromady nemusí. Ale samozřejmě do daňového přiznání vstupují odpočty např. z hypotéky, životního pojištění, má vliv stupeň invalidity, může vzniknout bonus na dítě, tedy je třeba toto vše zohlednit. Proto to řešte právě s účetní nebo daňařem.
Nezařazené
Dobrý den. Před léty jsem se, už jako důchodce,přestěhoval z ČR do RF. Všechny platby jsem dělal bankovní kartou. Po přijetí sankcií byla možnost platit bankovní kartou v RF zablokována. Převody peněz z českých bank do ruských taky blokované. Je nějaká možnost jak se dostat ke své penzii? Děkuji za odpověď.
Ivan
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, touto problematikou se nazabývám, takže vám s ní nemohu poradit. Z vašeho dotazu mi není jasné, zda jste na území ČR a z jaké země vám důchod plyne. Pokud byste byl v RF a plynul by vám důchod z ČR, pak by patrně nezbývalo nic jiného, než si nechat zasílat důchod na účet vedený v ČR, který byste si tu musel založit. Informoval bych se u své banky, jaké jsou možnosti.
Nezařazené
Dobrý den. Zaměstnavatel mi vystavil fakturu za spoluúčast při výměně čelního skla na služebním voze. Výměna byla způsobena běžným provozem, osekáním od kamínků v zimním provozu. Vlastník je lasingová společnost, držitel je firma. S firmou nemám uzavřenou žádnou smlouvu ani dohodu o používání služebního vozidla.
Luboš Knížek
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na právní. Obraťte se, prosím, pro detaily na právníka. Každopádně, zaměstnavatel může po vás požadovat škodu, kterou jste způsobil svou nedbalostí nebo chybou, do čehož běžné opotřebení nepatří.
Nezařazené
Dobrý den městský úřad mě strhnul peníze za odpad s daňového přeplatku.Zajima mě jestli budu delší dobu čekat na peníze?
Mike Tyson
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce či znalou účetní. Děkuji za pochopení. Dotaz bude smazán po 1. 5. 2022.
Nezařazené
Dobrý den. Dcera s partnerem a dětmi bydlí v chatě její matky. Samozřejmě renovují opravují a zhodnocují matčin majetek. Dá se to nějak ošetřit když investují do toho co není jejich? Není to na dceru napsáno a ani žádný podíl na majetku nemá a matka to prozatím ani na ni přepsat nechce. Chtěli si vzít hypotéku na dostavbu ,rozšíření ale od toho jsem je rychle odradil když jim vlastně nic nepatří. Tak se ptám zda li existuje ještě jiný způsob dohody . Bydlet tam chtějí ale teď jsou ve slepé uličce protože nejde o sto koruny ale milión.
Děkuji Vašek
Vašek K.
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na právní. Obraťte se, prosím, pro detaily na svého právníka. Děkuji za pochopení. Dotaz bude smazán po 10. 4. 2022.
Nezařazené
Pokud někdo uváděl v odpočtech daňového přiznání částky životního pojištění i když neměly vliv na placenou daň z důvodu už tak nízkého základu (tedy výsledek "neplacení" daně nižší než sleva na poplatníka by byl stejný i při neuplatnění odpočtu životního pojištění), musí tento člověk při předčasném zrušení životního pojištění podávat daňové přiznání a dodanit jako příjem podle § 10 uvedené částky v předchozích daňových přiznáních ? - otázka upravena poradcem
Miroslav Bartoš
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud vám odpočet díky nízkému základu reálně nevznikl, tak stejná situace by nastala při dodaňování. Dodaňuje se zpětně to, co bylo uplatněno v posledních 10 letech. Upozorňuji, že tato poradna je určena na finanční poradenství, nikoli daňové. Pro přesný výklad kontaktujte svého daňového poradce nebo správce daně.
Nezařazené
Dobrý den, jdu do insolvence. Vzal jsem si jednou úvěr, půjčku na 18 000 Kč ( jistina )
Jenže oni tvrdí, že mi poslali 20 000 Kč (jistina ) ..
Tedy mám zaplatit 55 160 Kč ( úroky atd.. )
Chtěl bych se zeptat tedy ,zda je šance pohledávku popřít z důvodu jiné částky jistiny .. nebo co by jste mi poradili ?
Předem děkuji Adam
Adam
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli právní. Obaťte se prosím na svého právníka. Dotaz bude smazán po 15.12.2021.
Nezařazené
Dobrý den,
prosím o radu, co je pro mě jakožto pro zaměstnance výhodnější: (1) zaměstnanecký poměr na částečný úvazek, měsíčně 12000 Kč hrubého; nebo (2) DPČ, měsíčně 15100 Kč? Dovolené ani nemocenské neřeším, jde mi jen o finanční stránku: který z těchto dvou případů je pro mě výhodnější - myšleno tak, v kterém případě mi po odečtení povinných odvodů zůstane čistého více peněz. Jedná se o jednoho zaměstnavatele a stejnou práci. Jinde žádnou jinou dohodu ani smlouvu podepsanou nemám. Nejsem student, důchodce ani ZTP, jsem svobodný a děti nemám.
Ještě pro úplnost doplním, že vzhledem k povaze práce nepracuji všechny měsíce v roce, výdělek je kolísavý a odvíjí se od počtu odpracovaných hodin.
Předem děkuji za odpověď.
Jan P.
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce či znalou účetní. Děkuji za pochopení. Dotaz bude smazán po 15. 10. 2021.
Nezařazené
Dobry den,
mela jsem skodu na aute.Srazka ze zveri.Na aute mam zakladni pojisteni se zrazkou ze zveri.Pojistovna to uznala jako totalni skodu za castku 31tis. Jsem ale v insolvenci.Muze insolvencni spravce penize zabavit? Dodavam, ze auto a pojistka je napsane na mne a s autem musim jezdit do prace.Nemam na to si kazdy den pujcovat auto, nebo si nove poridit, ale za tuto castku je mozne podle odhadcu jeste moje auto pravit.
Dekuji za odpoved.
Monika
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli právní. Nicméně, dle mého názoru: za mimořádný příjem se nepovažuje plnění z pojistných smluv o škodovém pojištění a ani pojistné plnění z titulu náhrady majetkové a nemajetkové újmy. Tedy by se nemělo plnění vydávat do insolvence, pokud použijete peníze na opravu nebo nákup auta, které potřebuje na cesty do práce.
Nezařazené
Dobrý den, chci se zeptat jestli je možné aby řídil motorové vozidlo někdo komu byl přiznán důchod na nervy. Děkuji
Nováková
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, s dotazem se obraťte na příslušné úřady, tento dotaz nespadá do finančního poradenství a bude smazán po 25.8.2021.
Nezařazené
rodiče mi půjčili v roce 1999 400.000,- Kč v roce 2006 mi tuto půjčku prominuli a teď ji po mně chtějí vrátiti. Mají na to právo?
Eva Lorenzová
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na právní. Obraťte se, prosím, pro detaily na právního zástupce. Děkuji za pochopení. Dotaz bude smazán po 15. 8. 2021.
Nezařazené
dobrý den ..koupily jsme s manželem byt na hypotéku ..byt je ve SJM ..byt bude užívat syn a platit nám z části splátky hypotéky ...Jak máme danit ..děkuji
Lída
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce apod. Každopádně, záleží, jak bude považována ona částka. Pokud se bude jednat o dar ze strany syna v přímé linii rodičům, pak není třeba danit. Pokud se bude jednat o nájem, pak byste museli uvádět v daňovém přiznání. Syn není majitel, tedy není ani právně spjat s hypotečním úvěrem, proto lze považovat jeho platbu spíše za nájemné. Konzultujte tedy ideální řešení s daňovým poradcem.
Nezařazené
Dobrý den,
syn žije s partnerkou zatím nesezdáni a budou si brát hypotéku cca 6 milionů, kterou chtějí splácet společně. Jako rodiče chceme synovi přispět do základu částkou 2.5 milionu. Jeho partnerka nevloží nic, ale bude společně splácet. Dá se tato skutečnost nějak smluvně ošetřit, aby v případě jejich rozchodu byla tato skutečnost, že syn vložil tak velkou částku do hypotéky nějak zohledněna? Třeba většinovým podílem na nemovitosti, nebo jinou formou? Děkuji za odpověď
Pavel Preucil
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, je třeba toto řešit s právníkem, protože banka ani hypoteční úvěr toto nezohledňují - tam budou brány vlastní zdroje jako společné.
Nezařazené
Právo na pojistné plnění, když nebyla určená obmyšlená osoba spadá do dědického řízení? Pojišťovna odepsala, že protože pojistné plnění nespadá do dědictví a není předmětem dědického řízení, nabývají právo na pojistné plnění osoby dle zákona 89/2012 Sb. § 2831. Jsem jediný dědic podle závětí, ale půlka pojistného plnění byla vyplacena příbuzné ze zákona.
Janka Paulerová
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na právní. Obraťte se, prosím, pro detaily na právního zástupce. Děkuji za pochopení. Dotaz bude smazán po 31. 5. 2021.
Nezařazené
Dobrý den, vzala jsem si hypotéku s přítelem,který ručí svým bytem. Na katastru jsme zapsání oba jako majitelé půl na půl . Většinu nákladů platil on,já např. jidlo apod.Nyní jsme se rozešli a já se chci zeptat jestli mám nárok na polovinu domu,popř. na jakou částku?děkuji za odpověď
Eva Synkova
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na právní. Obraťte se, prosím, pro detaily na právního zástupce. Děkuji za pochopení. Dotaz bude smazán po 15. 5. 2021.
Nezařazené
Dobrý den. Vrátí mi nějaké daně, když jsem během roku byla na mateřské, pak jsem dva měsíce čerpala dovolenou a pak jsem byla na rodičáku? U zaměstnavatele mám Dohodu o provedení práce. Měsíčně si vydělám cca 1000 Kč. Děkuji Lucie P.
Lucie P.
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce apod. Děkuji za pochopení. Dotaz bude smazán po 20. 4. 2021.
Nezařazené
Dobry den, chtela bych se zeptat od 1.4.2020 jsem byla na neschopence skrze tehotenstvi, pote sem v zari vybirala 12dnu dovolene a od 16.9. jsem nastoupila na materskou. Mam narok na proplaceni slevy na poplatnika za dobu neschopenky? Dekuji
Nikola
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové či sociální. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce apod. Děkuji za pochopení. Dotaz bude smazán po 20. 4. 2021.
Nezařazené
Dobrý den, chtěl bych začít podnikat v "oboru" dropshipping.

Musím být OSVČ?
(pravděpodobně ano...)
Tím pádem budu platit soc. zdrav.
klasicky 15% daň z příjmu, DPH
Myslím si, že zde bude určitě nějaké CLO + DPH, poštovné, reklamace, prodejní daň? Ještě jsem našel, že pokud budu svůj e-shop propagovat na FB, tak se budu muset na FÚ registrovat, jako IO, která musí automaticky podávat DaP k DPH, je to pravda???

Stačí zaslat fakturu přes email?
Jak se řeší povinnost příbalových letáků v daném jazyce, jelikož já daný balíček nikdy neuvidím, tak nevím, jak by se to řešilo. Všechno jde z Číny z které Vám nikdy nic nepřijde

Je legálně možné provozovat v ČR "klasický" dropshipping? = uvidím potenciál v jednom produktu, který budu prodávat např. měsíc, následně si vyberu další produkt např. z úplně jiného odvětví a od jiného dodavatele a úplně změním styl eshopu a budu prodávat zase tento produkt, dokud nenarazím na nějaký stálý produkt, který později budu moct prodávat pod vlastní značkou. - otázka upravena poradcem
Tomáš
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce apod. Děkuji za pochopení. Dotaz bude smazán po 15. 4. 2021.
Nezařazené
dobry den mohu uplatnit slevu na dite v rocnim zuctovani danne kdyz jsem mel v jednom roce dva zamestnavatele prvniho jen mesic a nemam od nej potvrzeni o zdanitelnych prijmech muzu si vyridit slevu jen po dobu kdy jsem delal u druheho zamestnavatele
Tomas
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce apod. Děkuji za pochopení. Dotaz bude smazán po 31. 3. 2021.
Nezařazené
Dobrý den vydělal jsem nějaké peníze na platformě chci vybrat peníze ale nastal problém makléř chce prvně zaplatit dan z videu platí se daň predem
Kolja Illes
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce apod. Děkuji za pochopení. Dotaz bude smazán po 25. 3. 2021.
Nezařazené
Dobrý den,
moje maminka již v důchodu, zdědila po mém tatínkovi (jejím manželovi) před třemi lety pozemek, který nabyli v době jejich manželství. Dnes by maminka chtěla pozemek prodat. Bude se jí týkat daň z příjmu prodeje a bude muset kvůli tomu vyplňovat daňové přiznaní? Mockrát předem děkuji.
Kateřina
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce apod. Nicméně, protože byl součástí SJM, tedy maminkou vlastněný, pak obecně platí při prodeji nemovitosti, která byla nabyta v rámci dědictví po zůstaviteli, který byl příbuzným v řadě přímé nebo manželem či manželkou, že se pětiletý časový test zkracuje o dobu, po kterou zůstavitel nemovitost prokazatelně vlastnil. Jednoduše řečeno, pokud vlastnili více jak 5 let, pak je prodávající osvobozen od daně z příjmu.
Nezařazené
Dobrý den, v roce 2019 jsem dělala částečný odkup životního pojištění. Teď v roce 2021 jsem zjistila, že jsem za rok 2013 a 2014 uplatňovala daňové zvýhodnění. Od roku 2015 už ne. Jak je možné teď postupovat. Předpokládám, že jsem za rok 2019 měla dodaňovat. Děkuji za odpověď
Alena
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, ano, správně byste měla dodanit odpočty uplatněné na za roky 2013 a 2014, resp. ty, které byly uplatněny v posledních 10 letech od data výběru. Tato poradna je ale učena na finanční poradenství, nikoli na daňové. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce apod. Děkuji za pochopení.
Nezařazené
Dobrý den,ukradli mi kolo,šetřila to policie,pachatel se dokonce přiznal, ale pojišťovna má stále nějaký problém.
Chtělo po policii zaslat kopii kupní smlouvy,pak že musím odeslat zálohu do toho obchodu odkud budu si kupovat nové kolo,pak mi poslaly část te pojistky (nějakou zálohovou něco abych tedy mohl dát tu zálohu do toho obchodu jelikož já jsem tolik financí neměl) a teď když mi mají vyplatit ten zbytek (zapomněl jsem říct že odcizene kolo bylo za částku 70000,-)tak údajně dokumenty nejsou dostačující a chcou daňový doklad ,toho člověka co mi to prodával že to kolo vůbec vlastnil atd... Opravdu nestačí jen kupní smlouva atd ?? Dekuji
Domini
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pojišťovna by vám měla sdělit na začátku řešení pojistné události, jaké dokumenty pro vyřešení potřebovat. Zpravidla je potřeba doložit nákupní doklad, a to zejména u takto drahých kol. Budete se muset domluvit s pojišťovnou na případném alternativní doložení, že jste byl vlastníkem kola, např. fotodokumentací apod. Dle mého stačí kupní smlouva, na základě níž jste kolo nabyl.
Nezařazené
Zdravím chci se zeptat otec byl zavražděn pritelkyni,2018, od soudu mám přiznáno 200 000? Co mám udělat abych peníze dostal?
Pepe
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na právní. Obraťte se, prosím, pro detaily na právního zástupce nebo příslušnou instituci. Děkuji za pochopení. Dotaz bude smazán po 25. 1. 2021.
Nezařazené
Dobry den,

Pokud v dobe rodicovske dovolene prodam nemovitost (ve ktere bydlim dele nez 2 roky, a tudiz bych dan z prijmu platit nemela), nemam v danem roce zadny dalsi prijem krome rodicovskeho prispevku, jsem povinna podavat danove priznani?
Predem dekuji za odpoved.
Renata
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce nebo znalou účetní, či příslušnou instituci. Děkuji za pochopení. Dotaz bude smazán po 12. 11. 2020.
Nezařazené
Bývalý manžel mi dluží, je v insolvenci a zaměstnavatel mu vyplácí část peněz mimo výplatní pásku. Komu tuto skutečnost nahlásit, aby tak dluh vůči mně neprodlužoval?
Jitka
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce nebo znalou účetní, či příslušnou instituci. Navrhuji se obrátit přímo na insolvenčního správce. Děkuji za pochopení. Dotaz bude smazán po 10. 11. 2020.
Nezařazené
Dobrý den,
v roce 2017 jsem zakoupila z hypotečního úvěru synovi byt, který od té doby užívá ke svému bydlení. Při koupi jsem byt v katastru nemovitostí nechala zapsat na syna, neboť jsem chtěla rovnou vyřešit možné spory při dědickém řízení po mě smrti.
Pracovnice Finančního úřadu v Kroměříži mi při podání daňového přiznání s uplatňovaným odpočtem úroků s hyp. úvěru sdělila, že na odpočet nemám nárok, neboť nejsem vlastníkem nemovitosti. Proto jsme dle rady stejné pracovnice se synem sepsala darovací smlouvu na ideální polovinu bytu a zapsala se do katastru jako spoluvlastník. Při podání daňového přiznání v dalším roce mi pracovnice sdělila, že na odpočet nemám nárok, neboť nejsem vlastníkem nemovitosti od začátku.
Mám na odpočet nárok, nebo ne?
Děkuji Nedbalová
Lenka Nedbalová
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce nebo znalou účetní, či příslušnou instituci. Nicméně, účelem úvěru byla koupě nemovitosti. Jestliže dojde k darování, pak to nelze považovat za účelové financování bydlení z hlediska úvěru a možnosti odpočtu daní dle zákona o daních z příjmu. Dále, vlastnictví nemovitosti synem, které souviselo s okamžikem uzavření a čerpání úvěrové smlouvy se datuje k jinému datu, než jste nemovitost nabyla, tedy nemohou být spojovány.
Nezařazené
Dobrý den, od 6.1.20 jsem nastoupila do zaměstnání, 30.6.20 mě skončila smlouva, od 1.4.20 jsem na nemocenské a od 1.9.20 na úřadu práce. Mohu uplatnit slevu na poplatníka ve výši 24 840 Kč. Děkuji
Petra
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové či sociální. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce nebo znalou účetní, či příslušnou instituci. Děkuji za pochopení. Dotaz bude smazán po 10. 9. 2020.
Nezařazené
Dobrý den, zaměstnavatel mi poskytuje každý měsíc za odpracované dny stravenky, které jsou dle pracovní smlouvy benefitem. V případě, že jedu na služební cestu mi vyplácí dle zákona stravné, ale už mi za tyto dny nepřizná benefit v podobě stravenky. Je tento postup správný, nebo mám nárok v tomto případě na stravenku i stravné? Děkuji za odpověď.
Andy
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je určena na finanční poradenství, nikoli daňové, související se mzdami. Obraťte se pro detaily na účetní firmy. Jinak, cestovní náhrada v sobě zahrnuje stravné, tedy není nárok na stravenky za dané dny.
Nezařazené
Dobrý den.
Jaký je postup pokud nesouhlasím s výplatou.
Dal jsem ve firmě výpověď dohodou a výplata mi přišla velice nízká a nemám ani proplacenou dovolenou.
Děkuji.
Mirek
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové či sociální. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce nebo znalou účetní, či příslušnou instituci. Děkuji za pochopení. Dotaz bude smazán po 25. 7. 2020.
Nezařazené
Dobrý den, jsem OSVČ a živnost mi stale běží. Od roku 2014 dite, 2017 2 dite. Stale pobiram rodičovský příspěvek. Dánové přiznání odvadim 0. Letos od 1.1.2020 jsem zacla znovu pracovat. Mam nárok na 25000 kc? (Živnost neni přerušena) - otázka upravena poradcem
Gabriela
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na sociální. Obraťte se, prosím, pro detaily na příslušný úřad a jeho stránky, kde jsou formy podpory a podmínky přehledně vypsány. Děkuji za pochopení. Dotaz bude smazán po 15. 5. 2020.
Nezařazené
Dobrý den,
chci se zeptat, jestli můžu žádat o příspěvek 25000 jako OSVČ, když jsem od 18.3 v pracovní neschopnosti a nemám žádný příjem, protože si neplatím nemocenskou a soukromé pojištění na úraz se na tuto diagnózu nevztahuje? Děkuji za odpověď.
Marek G.
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na sociální. Obraťte se, prosím, pro detaily na stránky MPSV. Děkuji za pochopení. Dotaz bude smazán po 20. 4. 2020.
Nezařazené
Hrozí v této situaci (pandemie koronaviru) nějaký kolaps bank? Například že nepůjdou vybrat peníze z účtu? Má smysl jít pro jistotu radši úspory z účtu vybrat domů a nebo je to unáhlené? Děkuji.
Gabriela
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, neočekáváme kolaps bankovního sektoru. Banky v ČR jsou v dobré kondici a mají dostatečné rezervy. Vaše peníze jsou pojištěny do 100 % a 100 000 euro. Doma spíše hrozí jejich zcizení, nebo ztráta živelní pohromou, jako požár apod. Doporučujeme mít peníze v bankách, doma pouze hotovost např. na 1 měsíc standardních rodinných výdajů.
Nezařazené
Mám cca 2 roky přerušenou živnost ve službách, po celou tuto dobu co ji mám přerušenou mi finančně pomáhala rodina, ale vzhledem k nynější situaci s koronavirem již nemohou, když se vrátím ted do živnosti, přesto že nemohu pracovat a mám doma 11ti letého syna, mám nárok na ošetřovné? Děkuji
Barbora
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, sledujte zprávy, nové úlevy apod. pro OSVČ jsou aktualizovány. O příspěvku rozhoduje orgán státní správy. Závisí na jeho posouzení, zda by právě obnovení živosti nebylo bráno jako spekulace, pokud byste neměla následně žádné příjmy. Přehledně je vše uvedeno na stránkách MF (Odkaz1) a MPSV (Odkaz2).
Nezařazené
Dobrý den.
Chtěla bych se zeptat.
Musím firmě která mi stavěla dům,doplatit celou částku,když nepdvedla práci co jsem po nich chtěla?
Jsou tam různé nedostatky,například světla mám úplně jiné a úplně jinde než měli být,špatná zásuvka na terase,špatně zapracená stěna.
Nemám faktury od oken,myslím si že firmě někde zůstali,protože jsem přišla na dům a viděla jsem že mám jiný odstín než jsem chtěla a ze dvora je barva úplně jiná jako zepředu domu.
Těch chyb je tam daleko více.
A chci se zeptat jestli firmě musím doplatit vše,nebo nemusím za takhle odvedenou práci
Lenka
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli právní. Obraťte se, prosím, pro detaily na svého advokáta. Nicméně, firma je vázána uzavřenou smlouvou, která by měla v příloze obsahovat soupis dodávaného materiálu, včetně typového označení. Pokud máte stanoven smluvně platební kalendář a jednotlivé dodávky, je třeba je respektovat oboustranně, popř. využít sankčních ujednání. Pokud máte definovanou pozastávku úhrady zbývající ceny do odstranění závad, využijte ji.
Nezařazené
Dobrý den, pane inženýre,
moc bych Vás chtěla požádat o radu.
Máme smlouvu (splácení formou splátek) na automobil s doložkou a následném odkoupení a přepisu vozidla na nového vlastníka (mě).
Za toto vozidlo já platím havarijní + povinné ručení.
Zmiňované vozidlo bylo v servisu u majitele vozu (je automechanik). Nevíme proč, toto auto vyvezl za areál servisu, používal ho v provozu a došlo jeho konáním k nehodě. (pachatel neznámý). Kdyby ho nechal v servisu, kam jsem mu ho dovezla, nebylo by došlo k nehodě. řeší se to z havarijní pojistky, kterou platím já. Na co mi bylo sděleno pojišťovnou, že z pojistky bude pojistné plnění zasláno na účet majitele vozu (Totální škoda). Čeho se dost obávám. Protože už jsem mu dala několik desítek tisíc, jsem přesvědčena o tom, že si všechny peníze z pojistky nechá a já přijdu o peníze, které jsem do toho vložila, tak jak jsem došla i o auto.
Můžete mi prosím poradit, jak mám postupovat?
Děkuji moc, Karina
Karina
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, bohužel tento případ spadá do právního poradenství. Záleží, jak je vaše smlouva s majitelem vozu definována. Z ní pak vyplývají plnění a odpovědnost. Obraťte se na svého právního zástupce a vyžadujte plnění po majiteli.
Nezařazené
Dobrý den požádal sem o vyplacení pojistné události a chtěl bych se zeptat jestli mi přijde když ukoncim pojištění děkuji.
Vašek
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud proběhne likvidace pojistné události s uznáním plnění dle pojistných podmínek, pak bude vyplaceno, i když smlouvu vypovíte po zaevidování škodní události. Škodní událost vzniká zaevidováním, pojistná okamžikem, kdy je uznána škodní událost jako likvidní, tedy že je nahlášena škoda, která je pojištěna v rámci smlouvy.
Nezařazené
Dobrý večer chci se zeptat když si podám daně uvidí to někdo v počítači
Dáša
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové. Navíc, ani z dotazu nejsou zřejmé žádné detaily a na co se vůbec konkrétně ptáte. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce, nebo znalou účetní. Dotaz bude smazán po 20. 7. 2019.
Nezařazené
Dobrý den chci se zeptat co si myslíte o Online příjmu?
https://www.energetickarevolucecr.cz/?kod=dKNX&banner=1 - otázka upravena poradcem
Michal
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli ke zkoumání fungování jakýchkoli společností na trhu. Nicméně, jedná se o firmu MLM (Multi Level Marketing
) v oblasti dodávek elektřiny a plynu. Může být pro někoho zajímavé se stát součástí takové sítě, nicméně nic se nehovoří o kvalitě poskytovaného produktu a fungování společnosti. Nejde totiž jen o to, přejít pod nějakou společnost, ale její kvalita se ukáže v okamžiku řešení převodů pod správu, informací pro klienta o vyúčtování, řešení reklamací plateb apod. To je na zodpovědnosti každého jednotlivce, se kterou společností spojí své jméno.
Nezařazené
Dobrý den,mám takový dotaz,firma,teď už vlastně exekutor po mě vymáhá penize ,které jsem nikdy neobdržel a ani nepodepsal žádnou smlouvu,smlouvu kterou jsem údajně podepsal jsem poprvé viděl až u Plzeňského soudu,když jsem požádal o nahlédnutí do spisu,byl jsem i u grafolozky,a ta mi písemné napsala že podpis není mujale přesto to po mě vymáhají tak prosím o nakou řadu nebo kam se obrátit, dekuju
Roman Suchy
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na právní. Takovéto záležitosti je již nezbytné řešit s právním zástupcem, aby se podařilo exekuční řízení zastavit a následně zrušit, pokud je neoprávněné.
Nezařazené
Dobrý den, chci se zeptat zda jde někde uzavřít spoření pro vnučku či vnuka bez toho aby o tom věděli rodiče?
stano
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, vážený pane, můžete vnoučeti založit buď stavební spoření nebo životní pojištění. Nyní nehodnotím výhodnost obou produktů. Není samozřejmě zaručeno, že se o tom rodič nedozví, např. z došlého výpisu nebo jiného dokumentu. 
Nezařazené

Dobrý den potřebuji poradit zda můžeme něco dělat . Bydlíme v baráku u manzelovych rodičů vzali jsme si úvěr na rekonstrukci a upravili si patro domu . Bohužel tchán jen slibuje ze to na nás přepíše a dodnes nic. Teď jsme se dozvěděli ze je barák od května loňského roku zastaveny aby dostal švagr hypotéku . Zastavil tím i byt který jsme rekonstruovali a na vše máme doklady kuli úvěru co už deset let splacime . Je nějaká možnost se bránit aby náš majetek nebyl zastaveny? Můžeme nějak napadnout zástavní smlouvu
Jana
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, vlastník nemovitosti je zároveň i zástavcem u hypotečních úvěrů. Jiné osoby, vyjma zákonných manželů, nemohou ovlivnit, zda svou nemovitost zastaví ve prospěch třetích osob. Bohužel, v takovém případě mělo být uzavřeno smluvní ujednání, jaká práva k nemovitosti vám vzniknou v případě rekonstrukce části nemovitosti. I slovní domluva je závazná, ale bohužel, těžko prokazatelná. Doporučuji se obrátit na právního zástupce, zda nějakou cestu nalezne, protože je to již mimo oblast finančního poradenství.
Nezařazené
Vlastníme s manželem napůl garáž,chceme ji darovat mému vnukovi. Musí vnuk platit darovací daň, když můj muž není jeho pravým dědečkem?
Bandová
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli daňové. Zkuste se pro detaily obrátit na daňového poradce, nebo znalou účetní. Nicméně, je-li vlastnictví v rámci společného jmění manželů, pak darování v přímé linii (osoby zařazené do skupiny I.), tedy i vnukovi, je osvobozeno od darovací daně.
Nezařazené
Dobrý den chtěla jsem se zeptat jsem v insolvenci a letos dostanu finanční odměnu za odpracované roky ve firmě celá částka se mi ale bohužel strhne .Je možné darovat finance např. kolegyni sepsáním prohlášením o tom že se odměny vzdávám ve prospěch kolegyně
Renata
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na právní. Zkuste se pro detaily obrátit na právního zástupce. Samozřejmě smlouvu o daru je možné sepsat, musel by ale zaměstnavatel akceptovat převod prostředků na účet obdarovaného, k čemuž ho darovací smlouva nemůže zavazovat. Zároveň může daný úkon považovat za spekulaci, a to vyhýbání se splácení závazků věřitelům plynoucích z insolvenčního řízení, neboť svádí k myšlence, že kolegyně Vám zpět finance daruje, ovšem v hotovosti.
Nezařazené
Dobrý den, chci se Vás zeptat.
Manžel se přiznal, že dluží v hospode 25000, no memá od toho žádne EET jenom kartičky s částkama. Některé sú již 5 let staré. Sem povinná to zaplatit?
Jana
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, tento dotaz nespadá do finančního poradenství, ale do právního. Přiznání dluhu musí být průkazné, tedy i dokumenty s tím související musí vykazovat formální náležitosti - kdo je dlužníkem, co prohlašuje a v jaké výši apod. Domnívám se, že pouhé kartičky s poznámkami nejsou dostatečným důkazním prostředkem. Informujte se na přesný postup u advokáta.
Nezařazené
Dobrý den. Manžel koupil rok pred svatbou pro nas byt druzstevni.Od zacatku jsem snim vse zarizovala.Tet jsme spolu 19 let manzele.A mame neustále problemy tak chci odejit.Mam narok na vyplacení z bytu.
A druha vec penzijni sporeni to je brano jako spolecny majetek.
Renata
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, v takovém případě doporučuji se obrátit na právního zástupce, protože dotaz nesouvisí s oblastí finančního poradenství. Nicméně, v rámci družstevního bydlení je manžel vlastníkem družstevního podílu, nikoli nemovitosti. Protože jej nabyl před manželstvím, tak podíl nespadá do společného jmění manželů (SJM). V případě, že jste se podílela na úhradě kupní ceny podílu, pak je možné toto prokázat (výpisem z účtu) a požadovat poměrnou část současné hodnoty podílu. Pokud byla nemovitost zhodnocována společně ze SJM, opět je možno tyto náklady prokázat.

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že stát stále přispívá až 2000 Kč/rok na stavební spoření?

Další rady k nezaplacení

Směnárenská kalkulačka