Finanční poradna iDNES.cz

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

David Kučera ze společnosti Partners

David Kučera působí ve společnosti Partners od roku 2007 a se svým týmem provozuje VIP poradenskou kancelář v Brně. Poskytuje komplexní služby v oblasti osobního a firemního finančního poradenství a plánování. Je držitelem prestižního evropského odborného certifikátu EFA. Čtenářům radí s rodinnými a osobními financemi.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Daně
Dobrý den, pokud je stavební spoření uzavřeno na mě, musí i nyní zvěř být psán pouze na mě? Jde mi o to, že manžel by si rád dál úroky do daní, ale nevím zda to bude možné. Dekuji
Martina
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tento dotaz je spíše na účetní nebo daňového poradce. Standardně, pokud se jedná o manžele žijící ve společné domácnosti, pak si může uplatňovat na onu nemovitost (ve které žijí a mají na ní úvěr) úroky kterýkoli z manželů.
Daně
Dobry den, potrebuji poradit jak je to daněmi, kdyz jsem mela v minulem roce mimoradny výběr z investičního životního pojištění bez zaniku pojistne smlouvy. Danove odpocty jsem neuplatnovala. Dle moji mzdove ucetni si musim podat danove priznani a tento prijem zdanit 15%. Dekuji. - otázka upravena poradcem
Lucia K.
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, výnosy zdanila pojišťovna, tedy není třeba si podávat daňové přiznání. Pokud byste uplatňovala v daňových odpočtech, nebo součástí byly příspěvky zaměstnavatele, pak musíte dodanit. Tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce apod. Děkuji za pochopení.
Daně
Dobrý den, s partnerem jsme koupili na polovinu byt do vlastnictví, který pronajímáme. Stačí když daň z pronájmu přizná jeden z nás? (partner má na byt hypotéku, tak zřejmě by přiznával on kvůli odpočtu úroků z hypotéky?). Děkuji za odpověď. Sikorová
Vlasta Sikorová
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce apod. Nicméně, pokud přiznává pronájem v plné výši jeden z vás a máte k tomu případně nějaký dokument - prohlášení, že takto činíte, pak je to možné. Důležitý je výklad správce daně, tedy se můžete s dotazem obrátit přímo na místně příslušný FÚ, např. s odůvodněním, že díky snížení administrativy jste se dohodli na uplatňování příjmů a výdajů, a tedy i zdanění, pouze u jednoho z vás.
Daně
Máme s přítelem hypotéku na nákup a rekonstrukci nemovitosti z roku 2018. V loňském roce 2019 se v domě ještě nedalo trvale bydlet, na FU mi paní řekla, že za rok 2019 si mohu uplatnit zapl. úroky z hypotéky, i když jsme v domě ještě nebydleli. Že důležité je vlastnictví po celý rok. Za rok 2018 jsme neuplatňovali.
Děkuji.
Anna
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, dotaz jasně není specifikován, proto odpovídám obecně. O možnosti odpočtu úroků účelového úvěru na bydlení rozhoduje správce daně, který posuzuje, zda jsou splněny všechny zákonné požadavky. Bydlet v nemovitosti nemusíte, pokud dochází k její výstavbě nebo rekonstrukci, a tedy připravujete si tím své budoucí bydlení, ale odečítat úroky můžete, pokud jsou splněny další podmínky.
Daně
Dobrý den.K 1.3. jsem ukončila předčasně životní pojišťění z důvodu rozvázání pracovního poměru.Na toto pojištěni mi přispíval zaměstnavatel formou benefitu.U Zaměstnavatel se mnou rozvázal pracovní poměr z důvodu dlouhodobé ztráty zdravotní způsobilosti.Byl mi přiznán invalidní důchod v I stupni.Musím podat po vyplatě pojistného daňové přiznání nebo je od dodanění osvobozeno?Děkuji za odpověď.
Marcela
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud se nejedná o invaliditu 3. stupně, pak je třeba uplatněné odpočty a/nebo příspěvky zaměstnavatele dodanit. Blíže se informujte u znalé účetní nebo daňového poradce.
Daně
Dobrý den, v důchodu jsem učil, loni ale už jen do června. Současně si roky platím doplňkové penzijní spoření a životní pojištění, což mi o pár tisíc Kč snižovalo daně. Školní účtárna vše vyřizovala. Za poslední půlrok si mám sám podat daňové přiznání, ale nevím, na jakém formuláři, když mám už daně zaplacené, ale potřebuji jen vrátit část peněz za spoření a pojištění. Škola už mi to nezařídí, už nejsem jejich zaměstnanec. Vydali mi potvrzení o výdělku za půl roku. Mé přiznání bude obsahovat jen 3 čísla: kolik jsem celkem vydělal(už zdaněno), a kolik jsem zaplatil na spoření a pojištění. Jak a na jakém formuláři to mám zpracovat? Na internetu jsem na takto specifické daňové přiznání nenašel žádný návod.
Děkuji
Honza
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce nebo znalou účetní. Nicméně, odpočty za penzijní spoření (lze uplatnit pouze sumu, která přesahuje 12 000 Kč ročně, max. 24 000 Kč ročně, tj. při příspěvku 3 000 Kč měsíčně) a životní pojištění (daňově uznatelná smlouva, uplatňuje se pojistné na krytí smrti v hlavním tarifu a kapitálová složka, max. do 24 000 Kč ročně) se uplatňují v části daňových odpočtů, ř. 48 a 49.
Daně
Dobrý den,

k 30.9.2018 jsem ukončil daňově uznatelnou smlouvu na životní pojištění u jedné pojišťovny a k 10.9. uzavřel novou u jiné pojišťovny. Odbytné jsem nechal převést na tuto novou smlouvu. Nyní mi nová pojišťovna zaslala Potvrzení o zaplaceném pojistném, kde je ovšem uvedena i částka odbytného z předchozí smlouvy u druhé pojišťovny, na kterou jsem již v předchozích letech uplatňoval daňové zvýhodnění. Nová pojišťovna se ohání zákonem 586/1992 Sb., že je povinna uvést všechny platby. Já po nich chci, aby mi poslali "Potvrzení" pouze na mnou provedené platby. Předpokládám, že Potvrzení o zaplacené částce u vypovězené pojistné smlouvy nezískám a tedy tyto prostředky do daňového zvýhodnění použít nemohu. Stejně tak ale bych asi neměl uplatňovat již zaslané Potvrzení od stávající pojišťovny, když v částce je započítáno odbytné, na které již daňové zvýhodnění uplatněno? Musí mi vystavit "Potvrzení" pouze na mnou zaplacené částky (bez odbytného) a podle jakého zákona, paragrafu? - otázka upravena poradcem
Tomáš
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, měla by být částka v potvrzení rozdělena na řádné pojistné, které pravidelně platíte, a mimořádné, které sloužilo jako vklad z ukončované smlouvy. Uplatnil byste pouze odpočet řádného pojistného. Pokud Vám bylo odkupné vloženo do řádného pojistného, pak to považuji za chybu sjednatele pojištění, protože zbytečně zaplatíte vyšší poplatky z tohoto vkladu. Pokud v potvrzení máte rozděleno, uplatníte pouze část na běžné pojistné (kryjící smrt a kapitálovou část), vklad odkupného by neměl do odpočtu vstupovat, protože už byly uplatněny odpočty na minulé smlouvě (abyste nemusel zpětně dodaňovat). Pokud máte v potvrzení vše vyčísleno jednou sumou, můžete uplatnit pouze část z potvrzení, tedy odečtete výši vkladu odkupného. Protože se jedná o daňovou problematiku, obraťte se pro detaily na daňového poradce, tato poradna je určena na finanční poradenství.
Daně
Dobrý den, chtěla bych se poradit ohledně uplatnění úroků z hypotéky. V roce 2007 manžel koupil byt na ,který si vzal hypotéku u Hypotéční banky. ( v katastru je zapsán pouze manžel) V té době ještě pouze přítel. V roce 2016 jsme se vzali a refinancovali jsme hypotéku u Raiffeisbank a ve smlouvě jsme uvedený oba dva . V potvrzení o zaplacených úrocích je napsáno,že toto potvrzení může použít každý účastník uvedený ve smlouvě. V bytě žijeme trvale a máme zde i trvalou adresu. Manžel si úroky nenárokuje, z důvodu,že veškeré daně uplatńuje v Německu. bylo mi řečeno na FÚ ,že si mohu úroky odečíst 3 roky zpětně. Podala jsem tedy d.přiznání za rok 2017 a doložila vše potřebné. Žádost byla zamítnuta z důvodu,že nejsem vlastníkem bytu,nejsem uvedená katastru ? Jak je možné,že pokud nárokuji odečty z hypotéky přes zaměnstnavatele ,není žádný problém a pokud chci vrátit za rok 2017 přes FÚ - zamítnuto. Mám několi přátel, kteří si nárokují úroky za manželku a nejsou uvedeny KN a přes zaměstnavatele žádný problém. Nejde mi o finanční částku, jde mi o princip. V zákoně §15 jsem nic o vlastnictví nenašla. Moc Děkuji MV:
Miroslava
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, doporučuji se obrátit v této věci na daňového poradce, tato poradna je určena na oblast finančního poradenství. Nicméně, za zaúčtování odpočtů za hypotéku ručí ten, který tuto činnost provádí, tedy zaměstnavatel, nebo fyzická osoba podávající daňové přiznání. Tedy zaměstnavatel může mít jiný výklad (klidně i správný) než správce daně. Nelze ale usuzovat podle zaměstnavatele, ale výkladu finančního úřadu. Pokud tedy považujete postup FÚ za neoprávněný, pak se obraťte s dotazem na daňového poradce, který může danou věc posoudit a dát vám adekvátní doporučení, jak rozporovat rozhodnutí finančního úřadu.
Daně
Dobrý den
V roce 2018 jsem zrušela živitní pojištění,které jsem měla od roku 2007.Slevu jsem uplatnovala, v poslední pěti letech.Před rokem 2014 jsi již nepatuji zda jsem uplatněla slevu na dani,kde tuto informaci získám.
Renáta
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, informaci získáte buď u svého zaměstnavatele nebo z daňového přiznání, pokud jste jej podávala.
Daně
Dobrý den, pokud jsem podnikala jako OSVČ v roce 2017 jen 6 měsíců mám nárok na slevu na poplatníka v částce 24840,- Kč nebo mohu uplatnit jen polovinu.
Děkuji za odpověd Jarka
Jarka
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, celou částku lze uplatnit i v případě, že jste měla zdanitelné příjmy jen po část roku.
Daně
Dobrý den
Mám dotaz. Je mou povinností, jakožto zaměstnance si nechat udělat u zaměstnavatele nebo sama vyučtování daně (růžový formulář)? Stejně mi nikdy nic nevrátí nebo je ta částka zanedbatelná.Jsem zaměstnána na hpp a jen u jedné firmy.
Jitka
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, vyúčtování daní je nezbytné a musí být provedeno. Pokud tedy máte pouze jednoho zaměstanavatele a nepodnikáte, provádi jej právě on.
Daně
Dobrý den chtěla bych se jen zeptat celý rok 2017 sem pracovala na HPP a také jsem probírala rodičovský příspěvek na dceru je možné že bych měla nárok na nějaké daně zpět úlevu na dceru na kterou sem probírala rodičovský příspěvek má přítel děkuji mockrát
Lucie
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, tato poradna je určena na finanční poradenství, nikoli daňové. Informujte se u svého zaměstnavatele, daňového poradce nebo zkušené účetní. Nicméně, odpočty je možné uplatit, pokud jsou příjmy dostatečné a je co odečíst. V případě nízkého příjmu je možné získat daňový bonus na dítě v rámci daňové slevy na dítě. Pokud jste byla na HPP a podepsala tzv. růžový papír - prohlášení, pak Vám toto zpracuje zaměstnavatel, jinak se obraťte na nějakou znalou účetní pro zpracování daňového přiznání.
Daně
Dobrý den, v lednu mi bylo od nového majitele firmy sděleno, že už nemohu být zaměstnancem, ale že mohu svou práci pro něj dále vykonávat, když si pořídím živnostenský list. Co z toho pro mě plyne? Vím, že si musím platit sám zdravotní a sociální pojištění a tuto částku mi majitel slíbil dorovnat k současné mzdě. Co však daň z příjmu? Kolik jí budu platit s ročním příjmem 350 tisíc Kč. Děkuji
josef
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, tato poradna je určena na finanční poradenství, nikoli daňové, proto se informujte u svého zaměstnavatele, daňového poradce nebo znalé účetní. Nicméně, pokud je podnikání Vaším hlavním příjmem, pak máte povinnost platit minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Záloha na daň se vypočítává z posledního zdaňovacího období, tedy za rok 2017 až v roce letošním. Tehdy zjistíte, zda máte povinnost vzhledem k výši příjmů z podnikání zálohy platit a s jakou frekvencí. Neuvádíte výdaje, jaké budete uplatňovat, či zda je budete uplatňovat paušálem. Pokud paušálem a byl-li 40%, pak by daňová povinnost nepřesáhla 30 000 Kč, pak zálohy nebyly stanoveny, viz odkaz ZDE.
Daně
Dobrý den, mám dotaz mám hypotéku za rok 2017 jsem pracovala do půlky dubna do 3.7 jsem byla na neschopence a od 3.7 do konce roku mateřská dovolená má účetní spočítala že jsem zaplatila zálohu na dani cca 13500 Kč nyní bych chtěla dát do daní hypotéku bude se mi něco z hypotéky vracet nebo ne ? Moc děkuji
Andrea
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, tato poradna je určena na finanční poradenství, nikoli daňové, proto se informujte u svého zaměstnavatele, daňového poradce nebo znalé účetní. Vzhledem k zaplaceným zálohám na dani lze přepokládat (pokud nebudete uplatňovat ještě jiné odpočty), že budete moci uplatnit část či celý odpočet úroků z účelového hypotečního úvěru.
Daně
Chtela bych vedet jestli musim platit pojisteni ,jsem v duchodu a smlouvumam na 300hodin v roce.Dekuji
Drahomira
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, tato poradna je určena na finanční poradenství, nikoli daňové, proto se ideálně informujte u daňového poradce, nebo znalé účetní. Nicméně, pokud Vaše mzda z dohody o provedení práce nepřekročí 300 hodin ročně a 10 000 Kč u jednoho zaměstnavatele, nemusíte odvádět platby za pojistné na sociální a zdravotní.
Daně
Dobrý den,
byla jsem student do 26.5.2017, od 27.5.2017 jsem byla registrovaná na ÚP ČR. Od 1.9.2017 jsem zaměstnána na 0,5 úvazku. Od 1.11. mám další 0,5 úvazek. Od 1.3. do 30.4. jsem měla brigádu na DPP, kde jsem uplatňovala slevu na studenta. Od 10.3. 2017 doposud pracuji na DPP, kde je mi strhávána srážková daň a nemám zde podepsaný růžový formulář. Nyní mi z této brigády přišly papíry, kde je uvedeno, jaká částka mi byla odečtena na srážkové dani a zda budu žádat o vrácení. Chci se však zeptat, ve kterém období mám právo žádat o navrácení? Děkuji Vám za odpověď a přeji hezký den. S pozdravem P.K,
Petra
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, tato poradna je určena na finanční, nikoli daňové poradenství. Nicméně, pokud se jednalo o souběh pracovních poměrů (viz březen a listopad), podáváte si daňové přiznání do konce března 2018, pak finančním úřadem bude navrácen přeplatek daně, pokud vznikne, a to v následujícím měsíci. Blíže se informujte u daňového poradce nebo svého zaměstnavatele.
Daně
Dobrý den pane Kučero,
chtěl bych se zeptat na následující. Manželka nebude za rok 2017 podávat daňové přiznání (celý rok pobírala pouze rodičovský příspěvek). Slevu na dani za ni si tedy budu uplňovat ve svém daňovém přiznání já. Chtěl bych se, ale zeptat, jak je to s odpočitatelnou položkou z penzijního připojištění. Existuje nějaká možnost si její odpočitatelnou položku uplatnit ve svém daňovém přiznání i za ni. Předem děkuji za odpověď.
Marek
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, bohužel, v případě rodičovského příspěvku, jako sociální dávky, nelze uplatňovat odpočty, pokud manželka neměla jiné příjmy. Pokud podnikáte, pak by se mohla stát spolupracující osobou, nastavil by se vhodně poměr příjmů a výdajů tak, aby nemusela hradit zálohy, pak by si uplatnila svůj nezdanitelný základ, popř. i  odpočty ze souvisejících finančních produktů. Jedná se o zákonnou daňovou optimalizaci, ale doporučuji se obrátit na šikovnou účetní nebo daňového poradce.
Daně
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na méně závažnou otázku, jak přesně souvisí odpočty na dítě s brigádou nezaopatřeného dítěte? Situace: Vysokoškolák chodí na brigádu během celého roku, ne jenom o prázdninách s výdělkem max do 10 000 Kč. Děkuji za odpověď!
Nikola
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený paní, toto je poradna na finanční, nikoli daňové poradenství. Nicméně, jedná se o slevu na dítě, kterou uplatňují rodiče, na niž nemá vliv výdělek dítěte. Pokud je dítě studentem s nepřerušeným studiem do věku 26 let (nebo až 28 let při prezenčním studiu Ph.D.), pak může jeho zaměstnavatel v ročním vyúčtování uplatnit slevu na studenta v případě DPP (pokud podepsal prohlášení u zaměstnavatele).
Daně
Dobrý den, měla bych dotaz ohledně daní.
Daně za mě odvádí zaměstnavatel, ale měsíčně mi odečítal méně než měl a tudíž mi vznikl dluh na daních v řádech tisíců. Chtěla bych se zeptat, zda pokud je na vině zaměstnavatel, zda by tento dluh neměl zaplatit on. Děkuji
Petra
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, tato poradna je určena na finanční poradenství, nikoli daňové. Nicméně se obraťte na příslušný finanční úřad, kde Vám poradí, jak postupovat, protože odvádět řádně platby za zaměstnance musí zaměstnavatel, pokud zaměstnanec podepsal "růžový papír", tj. prohlášení k dani. Pokud zaměstnavatel vypočetl odvody chybně, musí rozdíly příslušným úřadům uhradit. Pokud Vám vyplatil chybným výpočtem více, než měl, pak po Vás může požadovat rozdíl zpět po opravě vyúčtování, ale nemůže jej vymáhat nebo svévolně strhnout ze mzdy. Detaily nechť Vám sdělí finanční úřad.
Daně
Dobrý den, rád bych se zeptal na trochu specifický případ. Letos jsem prodal svůj pozemek za cenu 90000,-- Kč a moje žena je tento rok ještě poslední rok na mateřské dovolené. Budu mít v příštím roce nárok na vrácení daně? Musím získané peníze zapsat do příjmů příští rok? Děkuji
Lukáš
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, s tímto dotazem byste se měl obrátit na daňového poradce, nikoli finančního. Nicméně, daň z nabytí pozemku ve výši 4 % má odvádět kupující, nikoli vy. Pokud se jedná o daň z příjmů, pak byste musel pozemek vlastnit 5 a méně let, dle § 4, písmena 1b) zákona o dani z příjmu. Pokud byla doba vlastnictví delší, pak se daň z příjmů nehradí. Co se týče vrácení daně v ročním vyúčtování, to nelze posoudit, protože to závisí na více faktorech, které je nezbytné znát. Nechte si toto zpracovat zkušenou účetní nebo daňovým poradcem.
Daně
Dobrý den chtěla bych se zeptat co mám dělat,když si nejsem jistá zda mi zaměstnavatel dobře vypočítal roční vyúčtování daní.V roce 2016 jsem odpracovala 4,5 měsíce a do konce roku jsem byla v pracovní neschopnosti.Neuplatnuji žádné odpisy ze spoření a podobně,mám jen úlevu na dceru a na poplatníka.Mou mzdovou účtárnou mi bylo zděleno,že mi žádný přeplatek nevznikl.Děkuji za odpověd
Jitka
David Kučera ze společnosti Partners

Vážená paní, Váš dotaz má být směřován na daňového poradce, nikoli na finančního, kterým jsem já. Nicméně, pokud si nejste jistá, pak můžete využít výplatní pásky a nechat si např. účetní či daňovým poradcem zkontrolovat výpočet. Bylo by ale lepší požádat zaměstnavatele a domluvit se s ním, které podklady Vám vzal v úvahu, a zda např. byla uplatněna sleva na dani za dítě (nezletilé, nebo studující do 26 let věku).

Daně
Dobrý den, nastoupila jsem do nového zaměstnání a zaměstnavatel mi neodečítá slevu na poplatníka. V jakých případech mám na slevu poplatníka nárok a kdy ne ? Děkuji za odpověd Jana
Jana
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, ten, kdo podává daňové přiznání, nebo za něj vyúčtování daně dělá zaměstnavatel, pak má nárok na základní slevu na poplatníka. Pokud jste ovšem nepodepsala u zaměstnavatele prohlášení (růžový papír), pak si musíte vyúčtování daně udělat sama, tedy podat daňové přiznání. Informujte se u svého zaměstnavatele.
Daně
Zdrvim mam prerusenou zivnost cely rok a celkove nulove vydelky musim odezdavat dan.priznani treba i z nulou? Dekuji
David
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, pokud máte na Živnostenském úřadě přerušenou živnost po celý rok 2016, pak nemusíte odevzdávat nic. Pokud jste v daném roce měl ŽL aktivní, ale neměl příjem, pak byste měl podat na FÚ, ZP a ČSSZ čestné prohlášení o nulových příjmech.
Daně
Po podání daňového přiznání vznikl díky daňovým bonusům na děti přeplatek .FU mi tento odmítl vrátit, prý nemám zaregistrované konto a složenkou nelze přeplatek poslat. je to tak. Děkuji
Karel
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, s tímto dotazem se máte obrátit na daňového poradce, nikoli finančního, kterým jsem já. Nicméně, takovouto informaci můžete nalézt v Daňovém řádu, konkrétně § 155 odst. 3: Je-li daňový subjekt u správce daně registrován, je povinen určit k vrácení přeplatku jeden z účtů u poskytovatelů platebních služeb uvedených v registraci. Odst. 6 téhož paragrafu uvádí: Vratitelný přeplatek poukazuje správce daně v české měně ve výši, v jaké byl evidován, a to bezhotovostním převodem na účet vedený u poskytovatele platebních služeb nebo poštovním poukazem. Tedy pokud nemáte u FÚ registrovaný účet nebo již neexistuje, měl by Vám jej zaslat na adresu.
Daně
Dobrý den,
mám na Vás dotaz. V prosinci 2016 jsem dostal od známé pozemky, které jsou označené jako orná půda a trvalý travnatý porost. Připravuji daňové přiznání a potřeboval bych vědět, jak mám zjistit hodnotu pozemků, jestli existuje nějaká tabulka, kde bych si to mohl vypočítat a jak a kam to uvést do daňového přiznání?
Předem děkuji za odpověď

S pozdravem

Vevera
Vevera
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, v této věci se obraťte na daňového poradce, já jsem poradce finanční. Jen upozorňuji, že v případě darování, nejedná-li se o rodinu (viz dary osvobozené od daně), je nutné odvést darovací daň. Pak by měla být stanovena hodnota pozemku znaleckým posudkem nebo směrnou hodnotou, viz stránky finančního úřadu: http://smernahodnota.financnisprava.cz/. Informujte se u daňového poradce, protože jste také měl podat přiznání k dani z nemovitosti do konce ledna 2017, pokud jste již tak neučinil.
Daně
Dobrý den,pobírám starobní důchod, pracuji jako dětská lékařka a ještě mám 2 potvrzení o zdanitelných příjmech, kde mi byla srážena daň 15%. Mám tato potvrzení uvádět v daňovém přiznání?
Ivana Prušová
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, na obdobný dotaz jsem odpovídal asi o čtyři otázky zpět (tam můžete odůvodnění najít v detailu). Pokud chcete ale využít nezdanitelný základ daně apod., pak si daňové přiznání podejte, máte pak možnost získat případný přeplatek na dani zpět.
Daně
Dobrý den,
měl bych jeden dotaz týkající se daně z příjmů pro pracující důchodce. Pobírám klasický starobní důchod (do 15 tis/měs) a k němu jsem si v roce 2016 přivydělával na DPP (měsíčně cca 6 tis Kč hrubého - dostávám stejnou částku i jako čistého - tzn. fakticky nezdaněno). Jsem povinen v tomto případě podávat daňové přiznání za rok 2016? Jiné příjmy nemám.
Děkuji za odpověď, Fajt
Fajt
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, zaměstnavatel by měl v takovém případě strhnout z výdělku 15procentní srážkovou daň, pokud Váš výdělek byl do 10 000 Kč měsíčně. Na to se u něj informujte. Pokud jste nepodepsal přihlášení k dani, zaměstnavatel z příjmu odečte onu 15% srážkovou daň. Příjem můžete zahrnout do daňového přiznání, když si v průběhu daného roku vyděláte jen několik tisíc, dostanete pak sraženou daň zpátky. Započtení příjmů zdaněných srážkovou daní umožní využít daňové slevy a nezdanitelné části základu daně. Pokud jste prohlášení k dani u zaměstnavatele podepsal, pak v takovém případě vám zaměstnavatel z odměny odečte 15% zálohu na daň z příjmů a uplatní daňové slevy, na které máte nárok. Daňové přiznání nemusíte podávat, pokud jste v daném roce nepracoval  zároveň u dvou zaměstnavatelů.
Daně
Co dělat když zaměstnavatel odmítá vyplnit potvrzeni o výši ročního příjmu potřebné k vyřízení mateřské a dalších s tím souvisejících věcí? Odůvodňuje to tím ze přítelkyně neměla odpracovany tři měsíce (zkušební doba), což mi přijde jako nesmysl. I kdyby tam pracovala jen třeba měsíc ta ji musí potvrdit kolo za ten měsíc dostala. Poraďte prosím co dělat nebo kam se obrátit. Děkuji
Michal Mičulka
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, pokud Vaše přítelkyně končila v zaměstnání v prosinci 2016, pak by i vyúčtování daně měl vyhotovit předchozí zaměstnavatel. Pokud končila v průběhu roku 2016, pak měla od původního zaměstnavatele dostat pro nového potvrzení o výši příjmů, aby ten mohl vyhotovit vyúčtování. Každopádně, o potvrzení má žádat posledního zaměstnavatele, u kterého ke konci roku pracovala. Můžete argumentovat tím, že jste oslovili finanční úřad a že vám bylo řečeno, že zaměstnavatel tuto povinnost má. Uvidíte, že z obavy kontroly zaměstnavatel potvrzení vydá. Samozřejmě, že na to Vaše přítelkyně má nárok a zaměstnavatel potvrzení vydat musí, pokud ho nějaká státní instituce vyžaduje.
Daně
Dobrý den, chci požádat o dotaz. V roce 2016 jsem pracovala pouze dva měsíce. Mám dilema se slevou na poplatníka, uplatnit do výše daňové povinnosti, tedy 15 % ze ZD? Prosím o radu jakou kolonku použít. Děkuji Hradilová
Alena Hradilová
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, na slevu mají nárok všichni poplatníci, jako např. podnikatelé, zaměstnanci, starobní důchodci, matky na mateřské aj., kteří měli alespoň po část roku zdanitelné příjmy. Sleva 24 840 Kč se uplatňuje vždy v plné roční výši, a to i v situaci, kdy výdělečná činnost trvala pouze několik měsíců. Slevu uplatňujete buď podpisem prohlášení poplatníka u posledního zaměstnavatele či v daňovém přiznání. Nicméně, nejsem daňový poradce, ale finanční, tedy Vám doporučuji se s podobnými dotazy obracet právě na daňové poradce. Pokud si s daňovým přiznáním nevíte rady, pak jej nechte zpracovat nějaké účetní, je to pro ně zpravidla rutinní práce a nebudete muset řešit kolonky. ;-)
Daně
Dobrý den,

jak je to s povinností podat daňové přiznání za minulý rok? Měl jsem dvě zaměstnání a po dva týdny jsem pracoval současně u dvou zaměstnavatelů. Od poloviny roku mám k zaměstnání i vedlejší příjem.

V mém nynějším zaměstnání mi tedy řekli, že si musím daňové přiznání udělat sám. Někde jsem četl, že jej podávat nemusím, protože by mi peníze vraceli (jak mi vyšlo). Je to pravda? Skutečně daňové přiznání podat nemusím, když mi mají vracet peníze a já měl vedlejší příjmy i souběh zaměstnání? Abych potom neměl nějaké problémy.

Děkuji mnohokrát za informaci,
Viktor
VIktor
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, na podobný dotaz jsem již odpovídal níže. Pokud máte souběh příjmů, pak je Vaší povinností si podat daňové přiznání, aby bylo zřejmé, zda Vám vznikl daňový přeplatek nebo nebo nedoplatek. Bez řádně podaného daňového přiznání nemáte žádný prokazatelný důkaz o tom, že Vám nevznikl např. nedoplatek. Zaměstnavatel v případě souběhu příjmů vyúčtování daně neprovádí, to je pak Vaší povinností.
Daně
Manželka nebude mít odpracované příslušné roka a nevznikne jí tedy nárok na důchod, na který by měla nárok v letošním roce. Jak je to se zdravotním pojištěním? Do kdy si bude muset platit zdravotní pojištění sama?
Zdenek
David Kučera ze společnosti Partners

Vážený pane, předpokládám, že pokud Vaše paní nemá zatím odpracované roky, tak buď pracuje, pak platby za zdravotní pojištění odvádí zaměstnavatel, nebo je registrovaná na úřadu práce, pak je odvádí stát.

Daně
Dobrý den.jsem OSVČ a chci se zeptat na výdajové paušály..Poslanci schválili daňový balíček týkající se omezení výše daňových paušálů..za rok 2017,tedy přiznání k dani v roce 2018 se bude uplatňovat ještě starý odpočet a nebo až daně za rok 2018?
Pavel M.
David Kučera ze společnosti Partners

Vážený pane, ideálně se informujte u daňového poradce, já jsem poradce finanční. Nicméně, u příjmů za rok 2017 si podnikatelé budou moci vybrat, zda využijí dosavadní systém (vyšší limit na paušály, ale beze slev), nebo nový (nižší limit, ale se slevami). Počínaje příjmy za rok 2018 bude platit jen nový systém se sníženými paušály a odpočty.

Daně
Dobrý den. Ráda bych se zeptala zda si mohu odečíst z daní více úvěrů. Abych to objasnila: mám 2 úvěry na rekonstrukci bytu kde mám trvalé bydliště. Dále mám hypotéku na nový byt který jsem koupila, ale ještě zde nemám předělaný trvalý pobyt. Je možné, že by s tím byl nějaký problém? Děkuji za odpověď
Iva
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, ano, můžete, splňují-li oba podmínky účelového financování bydlení - úvěr poskytnutý na bytovou potřebu dle § 15 odst. 3 a 4 zákona o daních z příjmů. Celkový odpočet může činit až 300 000 Kč. Měla byste uplatňovat pouze úvěry na nemovitost, kde máte trvalé bydliště, nebo se chystáte žít, popř. žije osoba blízká.
Daně
Dobrý den prosím o dotaz v roce 2015 jsem byl 5 měsíců nemocná vyrovnání daně mi dělala mzdová účtárna a nebyla mi vrácena částka za dlouhodobou nemocenskou můžu tuto částku která činí as 2080 kč za měsíc zpětně dostat a kde o to mám požádat děkuji
Pavlína Mrozkova
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, jsem finanční poradce, nikoli daňový, proto by bylo lépe se obrátit na něj, nebo mzdové oddělení svého zaměstnavatele. Nicméně, při ročním zúčtování daně (nebo podání ročního daňového přiznání) se uplatňuje roční daňová sleva, ale z vyplácené nemocenské se přitom daň z příjmu fyzických osob neodvádí, protože nemocenská je dle § 4 zákona o dani z příjmu osvobozena. Máte tedy obdržet po provedeném ročním zúčtování daně prováděném zaměstnavatelem daňový přeplatek. Tedy Vámi dotazové zohlední zaměstnavatel v zúčtování daně.
Daně
Dobrý den,
chtěl bych Vás požádat o radu. V roce 2015 jsem podepsal, ve prospěch syna, dohodu o provedení práce. Syn, tehdy ještě jako student, pracoval ve fy, kde mu vypláceli 10000Kč měsíčně a nepodával žádné daňové ani jiné přiznání. V době 1.9.-31.12.2015 měli velkou zakázku, tak jsem mu napsal, na uvedenou dobu, dohodu o provedení práce. Práce i výdělek náležel synovi a mě vůbec nenapadlo, že bych měl ohledně tohoto podávat přiznání, danit nebo cokoliv jiného. Od roku 2014 jsem ve starobním důchodě a neměl jsem již nikdy žádný jiný příjem zmíněný důchod.
Prosím o informace k mému případu a radu, jak se zachovat a co udělat.
Moc děkuji za Vaši odpověď. Jindra
Jindra
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, omlouvám se, ale nerozumím formulaci "jsem podepsal ve prospěch syna". Buď ji podepsal Váš syn nebo jste ji podepsal sám, ale neznám jinou variantu. V takové dohodě se pak daný zavazuje naplnit podmínky smlouvy. Pokud jste byl ovšem Vy jeho zaměstnavatelem, a to navíc dalším, pak má povinnost si podat daňové přiznání, protože ani u jednoho ze zaměstnavatelů nesměl podepsat prohlášení k dani, protože se jednalo o souběh příjmů. V případě, že jste byl zaměstnán Vy na DPP u nějakého zaměstnavatele a podepsal jste u něj prohlášení k dani, pak má povinnost provést vyúčtování zaměstnavatel, jinak si podáváte daňové přiznání sám. Bylo by v takovém případě dobré kontaktovat takového zaměstnavatele a zjistit, zda vyúčtování daně za dané období provedl.
Daně
Dobrý den chtěla jsem se zeptat,co mám dělat když mi přišel dopis s zúčtování za rok 2016, že nelze to zúčtování provést. Nevím kde si mám formulář najít Děkuji za odpoved
Andrea
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, kontaktujte v takovém případě odesílatele dopisu. Pokud je jím zaměstnavatel, pak Vám sdělí důvody, proč nemohl vyúčtování daně provést. V případě, že jeho důvody byly oprávněné, podejte si daňové přiznání, popř. si jej nechte vyhotovit nějakou účetní či daňovým poradcem - s nimi i můžete konzultovat oprávněnost jednání zaměstnavatele.
Daně
Dobrý den chtěla bych se zeptat. Když jsem na MD a pracuji na dohodu mam podávat daňové přiznání? A ještě jeden dotaz je v pořádku když mi strhají z výplat soc. a zdr. Moc děkuji za odpověď
Michala
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, jak jsem již odpovídal u jiného dotazu, pokud máte podepsáno prohlášení zaměstnance u svého zaměstnavatele (růžový papír), pak vyúčtování daně provede zaměstnavatel, jinak si podáte daňové přiznání, pokud chcete uplatnit případné odpočty apod. Pokud bude měsíční příjem na základě DPP vyšší než 10 000 Kč, tak daný příjem podléhá odvodům na sociálním a zdravotním pojištění.
Daně
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda je rozdíl pokud slevu na dítě uplatňuje manžel, který má minimální mzdu nebo zda je výhodnější, abych jí uplatňovala já s vyšší hrubou mzdou?
Milada
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, jsem finanční poradce, tento dotaz máte směřovat na daňového poradce. Nicméně, pokud má manžel minimální mzdu, pak uplatněný nezdanitelný základ již pak vynuluje možnost dalších odpočtů. U slevy na dítě však vzniká bonus, tedy přeplatek na dani, která se s vyúčtováním vrací. Podmínkou pro vznik nároku na bonus je, že v daném zdaňovacím období měl příjem ve výši alespoň šestinásobku minimální mzdy, což v roce 2016 bylo 59 400 Kč. Pokud ne, nelze bonus uplatnit. Doporučoval bych Vám tedy, neznaje přesně vaši finanční rodinou situaci, abyste uplatňovala slevu na dítě Vy.
Daně
Dcera studuje vysokou školu, platím jí bydlení a další věci. K tomu si přivydělává. Bude si dávat sama své dańové přiznání. Můžu si ji i já odepsat, když ji stále živím? Děkuji.
Marcela
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, jsem finanční poradce, tento dotaz máte směřovat na daňového poradce. Nicméně, Vy si můžete uplatnit slevu na dítě, viz předchozí dotaz. Slevu nebo bonus můžete uplatnit na nezletilé dítě žijící s Vámi ve společné domácnosti, resp. do doby, kdy dovrší věku 18 let (nepřipravuje se na budoucí povolání studiem nebo předepsaným výcvikem) nebo je mu max. 26 let (soustavně se připravuje na budoucí povolání nebo se díky zdraví připravovat nemůže). Dcera si ve svém DAP uplatní slevu na studenta, kterou doloží potvrzením o studiu, výše slevy viz předchozí dotaz.
Daně
Dobrý den, prosím o zodpovězení mé otázky, co vše lze uplatnit jako slevu při vypořádání daní. A jak je to s penzijním a důchodovým připojištěním? Jakou měsíční částku musím platit, abych si to mohla uplatnit v ročním zúčtování? Dekuji za odpovéď. - otázka upravena poradcem
Pavla
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, jsem finanční poradce, tento dotaz máte směřovat na daňového poradce nebo nějakou účetní. Nicméně Vám odpovím, přesto však doporučuji si nechat zpracovat vyúčtování někým, kdo v tom má dostatečnou praxi. Můžete si uplatnit v DAP 2016 odpočty úroků u úvěrů na bydlení do výše 300 000 Kč, penzijní spoření do výše 12 000 Kč a životní pojištění do výše 12 000 Kč. Na vše samozřejmě musíte mít vystaven doklad na odpočet od příslušné instituce. Dále samozřejmě můžete odepsat dary od 1 000 Kč, na které máte potvrzení, odpočet na vzdělávání a odborové příspěvky, odpočet ztráty z podnikání. Pozor, daňová sleva je však něco jiného! Kupříkladu sleva na poplatníka 24 840 Kč, sleva na dítě první až 13 404 Kč ročně, druhé dítě až 15 804 Kč, třetí a další děti až 17 004 Kč ročně. Dále školkovné až 9 200 Kč, sleva na manžela 24 840 Kč, jehož příjem za rok 2015 nepřesáhl 68 000 Kč. Sleva na studenta až 4 020 Kč, dále slevy na invalidní důchody.
Daně
Prosím o radu. Jsem zaměstnaná na HPP, kde mám podepsané ,,růžové prohlášení."
Současně mám u jiného zaměstnavatele DPP, kde příjem nepřesahuje 10 000,- měsíčně a kde mi je strhávána sražená daň. Mohu tuto sraženou daň uplatnit u hlavního zaměstnavatele, který mi bude dělat daně za minulý rok? Děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Pavla
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, pokud máte příjmy od více zaměstnavatelů, měla byste si podat daňové přiznání, pokud chcete uplatnit zaplacenou daň z DPP.
Daně

Dobrý den.Mám odpracovanej celý rok u jedného zaměstnavatele.1.1.2017 jsem prestoupila k novému.Starý zaměstnavatel mi vystavil potvrzení o zdanitelnych příjmech s tým,že mi daňové přiznání udělá nový zaměstnavatel.Ten to odmítá s důvodem,že mi to má udělat starej zaměstnavatel,když tam mám odpracovanej celý letošní rok.Zkrátka ani jeden to nechce udělat.Nevím jak dál.Prosím o radu.Děkuji
Jarmila
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, pokud jste u předchozího zaměstnavatele podepsala růžový formulář prohlášení k dani, pak vyúčtování daně za Vás zajistí zaměstnavatel. Je to jeho povinností ze zákona! Nový zaměstnavatel v tomto směru nic nezajišťuje. Tedy do 15. 2. 2017 požádejte svého původního zaměstnavatele o vyúčtování daně a doložte příp. potřebné dokumenty, jako odpočet hypotečního úvěru, penzijního spoření, životního pojištění apod. Pokud byste do tohoto data zaměstnavatele nepožádala (podpisem v růžovém formuláři, který má u sebe zaměstnavatel), pak si musíte podat daňové přiznání sama. Když uvedete původnímu zaměstnavateli, že jste se na to informovala na finančním úřadu, bude to jako kouzelná formule - uvidíte, že Vám bez řečí vyúčtování vyhotoví z obavy, že by mu mohla přijít kontrola.
Daně
Dobrý den,

někde jsem se dozvěděl, že pokud studuji vysokou školu abych si zvýšil odbornost ve své práci mohu při zúčtování daně si odepsat nějakou častku z daní u zaměstnavatele.Je tomu tak? Děkuji
Karel
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, dle § 15 odst. 8 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, lze od základu daně ve zdaňovacím období odečíst úhrady za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání podle zákona č. 179/2006 Sb., o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání, pokud nebyly hrazeny zaměstnavatelem ani nebyly uplatněny jako výdaj podle § 24 poplatníkem s příjmy podle § 7, nejvýše však 10 000 Kč. U poplatníka, který je osobou se zdravotním postižením, lze za zdaňovací období odečíst až 13 000 Kč, a u poplatníka, který je osobou s těžším zdravotním postižením, až 15 000 Kč.
Daně
dobrý večer ,bydlím v podnájmu a platím majiteli 7500 kč za všechno on mně tvrdí že platí dan z pronájmu 4000 tisíce chtěla bych vědět jestli je to opravdu tolik děkuji za odpověd
irena
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, odpovím Vám výpočtem. Od příjmů lze odečíst výdaje vynaložené na dosažení, zajištění a udržení příjmů plynoucích z pronájmu nemovitosti. Výdaje lze uplatnit buď ve skutečné výši, nebo procentem z příjmů z pronájmu. Čím větší budou výdaje, tím menší pak bude daň. Pokud by neuplatnil žádný výdaj, pak 15 % ze 7 500 Kč je 1 125 Kč, krát 12 měsíců je rovno 13 500 Kč ročně. Pokud neuplatní výdaje prokazatelně vynaložené, může uplatnit paušální ve výši 30 % z příjmů z pronájmu. Pak daň činí 7 500 * 0,7 * 0,15 * 12 = 9 450 Kč. Samozřejmě pak lze uplatňovat daňové odpočty, nezdanitelný základ atd., tedy se daň může ještě snížit. Velmi pravděpodobně asi hovořil o zaplacené dani v součtu za celý rok, nikoli z měsíční částky.
Daně
Dobrý den, je mě 33let studuji vysokou školu. A praci na HPP, někdo mě řekl, že si mohu odepsat z daní nějakou částku. Je tomu tak?
Děkuji
Petr H
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, pokud jste podepsal zaměstnavateli růžový formulář prohlášení k dani, pak vyúčtování daně za Vás udělá zaměstnavatel. Je třeba mu doručit co nejdříve potvrzení o studiu, aby je mohl vzít v úvahu. Případně vzniklý přeplatek na dani Vám pak bude navrácen. Vše zařídí zaměstnavatel, takže už se nemusíte o nic starat. Pokud byste si platil životní pojištění (umožňující daňové odpočty), penzijní spoření (nad 1 000 Kč měsíčně) nebo splácel úvěr na bydlení, pak můžete daná potvrzení rovněž zaměstnavateli předat, aby je zohlednil.
Daně
Dobrý den. Bývalí zaměstnavatel mi po skončení prac.poměru nedal potvrzení o zdanitelných příjmech i když jsem ho na to v doporučeném dopise upozorňovala že dle zákona o daních z příjmů paragraf 38j odst.3 mi jej dát musí. Jde daňové přiznání spočítat i z výplatních pásek? Pracovala jsem u něj 3 měsíce.Popřípadě dá se na něj někde stěžovat že mi potvrzení odmítá poslat? Děkuji za odpověď.
Ivana Holúbková
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, upozornil bych telefonicky mzdové oddělení zaměstnavatele, že pokud Vám potvrzení nevydají, pak informujete finanční úřad, protože Vám chybí důležitý podklad pro vytvoření daňového přiznání. Dejte si termín nejpozději do konce tohoto měsíce. Je to povinností zaměstnavatele vydat, proto na tom trvejte, uvidíte, že se to podaří ;-)
Daně
Dobrý den, do slevy na manželku se počítá i rod. příspěvek? Četla jsem, že je to státní podpora a do příjmu se nepočítá. Je to pravda? Moc děkuji za odpověď.
Kateřina
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, manžel si může v daňovém přiznání za rok 2016 snížit vypočítanou daň o 24 840 Kč za rok, jako daňovou slevu na manželku. Obecně slevu můžeme uplatnit na manžela, který s námi žije ve společné domácnosti a jeho příjem za rok nepřesáhl 68 000 Kč (před zdaněním).Sociální dávka, jako je rodičovská dovolená, do příjmů nevstupuje.
Daně
Dobrý den,
pracuji jako důchodce na dohodu, a zaměstnavatel mi strhává tzv. srážkovou daň. Mohu podat daňové přiznání, a žádat o vrácení? Prý to u srážkové dani není možné.
Jindřich Nový
David Kučera ze společnosti Partners

Vážený pane, pokud součet měsíčních výdělků z dohod o provedení práce (DPP) u jednoho zaměstnavatele nepřevýší 10 tisíc korun, máte na výběr. 1. Pokud nepodepíšete přihlášení k dani, zaměstnavatel odečte z příjmu 15% srážkovou daň. Můžete ho ale zahrnout do daňového přiznání. Při nízkém výdělku dostanete daň zpátky, využijete totiž daňové slevy a nezdanitelné části základu daně. Potřebujete potvrzení o příjmu od zaměstnavatele, které na požádání vydá. 2. Prohlášení k dani u zaměstnavatele podepíšete, zaměstnavatel z odměny odečte 15% zálohu na daň z příjmů a uplatní daňové slevy, na které máte nárok, min. základní daňovou slevu na poplatníka, která pro rok 2016 činí 24 840 Kč. Obraťte se ideálně na daňového poradce k řešení celé záležitosti.

Daně
Dobrý den, mám v tom pořád malinko zmatek, ale chtěl bych se zeptat na to jak to je při studiu s vyššími příjmy. Tento rok se mi poštěstilo a ročně jsem vyfakturoval při studiu 384 000 Kč. ŽL mám od 2011. Uplatňuji 60% náklady. Zálohy na sociální platím 957 Kč / měsíčně a na zdravotní 443 Kč / měsíčně - tyto zálohy platím nyní půl roku (od danového přiznání).

Chtěl bych se tedy zeptat, jestli mám počítat s nějakým výrazným doplacením sociálka a zdrávka i přes to, že jsem student. Moc děkuji za reakce.
Josef Pavlista
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Josefe, 
omlouvám se, ale nejsem daňový poradce. Doporučuji konzultovat s účetní nebo právě s daňovým poradcem.
Daně
Pokud splním podmínky 60/60 budu při ukončení penzijního připojištění nebo životní smlouvy dodaňovat příspěvky od zaměstnavatele? Jinak co vše musím zdanit. Děkuji
Jiří
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Jiří, 
příspěvky zaměstnavatele podléhají dani vždy. Dále se daní výnosy. Vše sazbou 15 % a vždy na straně instituce. Vy již dostanete peníze po odečtení daně.

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že správným používáním kreditky můžete značně ušetřit?

Další rady k nezaplacení

Směnárenská kalkulačka