Finanční poradna iDNES.cz

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

David Kučera ze společnosti Partners

David Kučera působí ve společnosti Partners od roku 2007 a se svým týmem provozuje VIP poradenskou kancelář v Brně. Poskytuje komplexní služby v oblasti osobního a firemního finančního poradenství a plánování. Je držitelem prestižního evropského odborného certifikátu EFA. Čtenářům radí s rodinnými a osobními financemi.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, jsem poškozený z dopravní nehody a musel jsem na nemocenskou. Kvůli léčení jsem nemohl odjet na již zaplacenou dovolenou. Proplatí mi pojišťovna viníka cenu dovolené? Když ne, můžu ji vymáhat po viníkovi nehody?
Předem děkuji za odpověď.

Franta
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, uplatněte tuto škodu z povinného ručení viníka. Je třeba veškeré újmy související s nehodou uvést pojišťovně, která likviduje pojistnou událost. Pokud by se pojišťovna zdráhala tuto finanční škodu plnit, pak se obraťte na svého právního zástupce, protože na odškodnění dle občanského zákoníku máte nárok a lze škodu také vymáhat přímo po viníkovi.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,synovi za jízdy začalo hořet auto v motoru,je to či není zivelní událost.Děkuji
Lenka
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, je potřeba toto prozkoumat v pojistných podmínkách u havarijního pojištění, protože může být požár např. z elektroinstalace vyloučen. Jinak požár, který přestoupí z jiného vozidla, budovy apod. je považován za živelní událost.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, v roce 2017 jsem měla nehodu s autem PČR, jeli z vedlejší ulice. Nehodu jsem nahlásil své pojišťovně (povinné ručení i havarijní). Auto jsem měla na leasing. Nebylo úplně jasné, kdo je viník. Nakonec mi po roce a půl oznámila leasingová společnost, že leasing je splacen z povinného ručení PČR. Za 4 měsíce mi na účet přišly peníze z mé havarijní pojišťovny (já jsem žádné dokumenty o viníkovi nedoložila a pojištění v té době bylo zrušeno). Dnes mi přišel dopis z havarijní pojišťovny, že chtějí částku zpět. Prosím o radu jak postupovat. Děkuji
Petra Malíková
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud bylo plněno z odpovědnostního pojištění viníka (povinné ručení), nelze tutéž škodu uplatňovat z havarijního pojištění. Protože bylo plněno z povinného ručení, výsledkem šetření bylo, že viníkem je řidič vozidla PČR. Pojistné plnění z havarijního pojištění máte povinnost vrátit pojišťovně, protože se jedná o tzv. škodové pojištění, tedy se hradí pouze výše škody, nikoli součet plnění z více smluv, jako je tomu např. u životního pojištění (které je obnosové).
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, stala se nám nehoda, auto jsme měli pojištěné, jak havárijni i tak i povinné, pojišťovna to nahlásila jako totální škodu.. Tak by nás zajímalo, jestli si za tyto peníze auto můžeme nechat opravit, a dá se po té udělat na to znovu pojištění? Jak povinné tak havarijní? :) děkuji za odpověď
Michaela B.
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, v takovém případě pojišťovna likviduje pojistnou událost jako u vozu, jehož náklady na opravu převyšují jeho obvyklou cenu (za kterou se v průměru na trhu prodává). Pokud se vám podaří za danou sumu vůz opravit a bude odpovídat všem platným zákonným požadavkům pro provoz na pozemních komunikacích, pak jej provozovat můžete. Na základě platného malého a velkého technického průkazu vozidlo pojistíte, přičemž musí být povinně pojištěno na provoz - povinné ručení, ale i havarijní pojištění lze sjednat; předpokládám, že ale daná pojišťovna jej již do pojištění nepřijme.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobri den mel sem dopravni nehodu mel sem v krvi 0.25 promile ted po me hce pojišovna vratit penize jesli muzi to platit na par krat treba 2-3 diki
Sasha
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, vašemu dotazu přesně nerozumím. Nicméně, na alkohol v krvi při řízení a pojistné události jsem odpovídal v jiném dotazu ve stejné kategorii, viz odpověď pro Tom: "Dobrý den, pojišťovna má nárok krátit pojistné plnění v případě řízení pod vlivem alkoholu. Vzhledem k uvedené výši promile nemusela být příčinou opilost, pokud to nevyplývá ze zprávy PČR o způsobu nehody. V takovémto případě si budete muset vzít právního zástupce a s ním záležitost konzultovat, zda lze rozporovat vliv alkoholu, popř. i vymáhat náhradu škody po viníkovi nehody v občansko-právním sporu."
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, chtěl bych se zeptat.
Minulý rok jsem si koupil auto co jsem neměl přepsaný na sebe a po dvou týdnů jsem auto prodal, na náhradní díly pro nějakého pána. Neměl jsem ani pojistku ani auto na sebe. Po 10 měsících mi přišel dopis že mám zaplatit příspěvek do garančního fondu Česká kancelář pojistitelů za 93 dní častka 6345Kč. Chtěl bych se zeptat když auto nikdy nebylo psané na mě jméno pojistku jsem se žádnou pojišťovnou neuzaviral, měli jsme mezi sebou pouze písemnou smlouvu. Maji nárok vymáhát tyto peníze? Děkuji moc za odpověď Spoiala
Silviu Spoiala
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, okamžikem převodu vlastnictví (např. kupní smlouvou) je povinen nový majitel mít vozidlo pojištěno na škody způsobené jeho provozem, tedy povinné ručení. Tímto okamžikem totiž zaniká platnost pojištění původního majitele. Pokud se tak nestane, pak je provoz tohoto vozidla kryt ČKP, která pak vyžaduje úhradu do garančního fondu za celou dobu, kdy mělo být vozidlo pojištěno až do okamžiku případného vyřazení z provozu.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den mám havarijni pojisteni půjčil jsem auto kamarádovi ten ho rozbil a měl 0,4 alkoholu pojišťovna nechce plnit mám nějakou šanci na plnění ? Kamarád bude dlouho mimo škoda je cca 400 tis.
Tom
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pojišťovna má nárok krátit pojistné plnění v případě řízení pod vlivem alkoholu. Vzhledem k uvedené výši promile nemusela být příčinou opilost, pokud to nevyplývá ze zprávy PČR o způsobu nehody. V takovémto případě si budete muset vzít právního zástupce a s ním záležitost konzultovat, zda lze rozporovat vliv alkoholu, popř. i vymáhat náhradu škody po viníkovi nehody v občansko-právním sporu.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, chci se zeptat jestli se havarijní pojištění vztahuje na to, když jsem na dálnici přejel přes nějaký nepořádek, kterému se nešlo vyhnout, který mi poškodil podvozek.
Daniel
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud máte pojištěno kompletní havarijní pojištění KASKO (nikoli např. jen krádež apod.), pak se i takováto škoda může plnit z havarijního pojištění.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, můj tatínek mi půjčil na týden auto, které má pro svou živnost 80 procent a 20 pro soukromé účely a já ho při parkování poškodil. Vztahuje se na škodu havarijní pojištění, které má tatínek sjednané? Děkuji!
Lucius
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, ano, havarijní pojištění je určeno právě pro případy, kdy si vozidlo poškodíme vlastní vinou, nebo pro případ, kdy např. nezjistíme viníka, či se jedná o střet se zvířetem apod. Je třeba ale zvážit výši spoluúčasti a následné navýšení pojistného po uplatnění škody, zda se vyplatí menší poškození hradit z havarijního pojištění.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, chci se optat. Prodal jsem auto ale pojištění jsem včas neodhlasil a noví majitel způsobil nehodu. Mohu stoho mít problém děkuji
Jaroslav
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, nový majitel má povinnost uzavřít nové pojištění k vozu (povinné ručení), protože změnou vlastníka pojistná ochrana z původní smlouvy končí. Měl by mít vozidlo pojištěno v okamžiku převzetí vozu dle kupní smlouvy. Bylo-li vozidlo řádně přepsáno, tedy provedena změna vlastníka ve velkém technickém průkazu, pak nejste jeho provozovatelem a nezodpovídáte za škody vozem způsobené. Nezáleží na tom, kdy jste Vy ukončil pojistnou smlouvu po přepisu vozidla - z toho Vám neplyne právní odpovědnost za vozidlo, není-li již na Vás registrováno.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den v zákonné době jsem poslal výpověď povinného ručení pojišťovně která mi poslala odpověď ,že email přijala přesto smlouvu nezrušila ,co s tím dál ?díky za odpověď
Jan
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, dožadujte se ukončení smlouvy na základě zaslaného a přijatého e-mailu, pokud Vám ovšem pojišťovna neposlala výzvu k identifikaci jiným způsobem, protože např. u ní nemáte danou e-mailovou adresu registrovanou. Doporučuji kontaktovat pojišťovnu telefonicky, abyste získal okamžitou zpětnou vazbu, proč nebyla výpověď zpracována, nebo v jakém je stavu.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Vážený pane Kučera, způsobila jsem dopravní nehodu. Nedobrzdila jsem v koloně a narazila do auta přede mnou. Bohužel auto mělo kouli a mně způsobilo škody mnohonásobně vyšší než bez ní. Má otázka zní i když jsem zavinila dopr. nehodu je možné vymáhat spoluúčast po majiteli vozu, který si ji nesundal?
Děkuji za odpověď Vendula Benešová
Vendula Benešová
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, pokud měl poškozený tažné zařízení řádně uvedeno v technickém průkazu a instalováno s podmínkami výrobce vozu a tažného zařízení, pak takové zařízení nemá povinnost odstraňovat z vozu, pokud jej právě nevyužívá. Vzhledem k tomu, že zařízení nepřesahuje vozidlo o takovou délku, aby jej musel speciálně označit, tak nelze ani toto po něm požadovat. V tomto případě můžete uplatňovat škodu pouze ze svého havarijního pojištění, pokud jej máte sjednáno. Technickou způsobilost vozu poškozeného nedokáži odborně posoudit, ani situaci, které vznikla, nicméně policie by se při šetření nehody měla o výše uvedené zajímat, tedy zda bylo vozidlo poškozeného technicky způsobilé a zda nebyl jeho řidič pod vlivem omamných látek či alkoholu atd.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Způsobil jsem dopravní nehodu. Po pojišťovně žádám úhradu škody z mé havarijní pojistky. Pojišťovna mi proplacení částky odmítá, protože poškozený dosud škodu nenahlásil měsíc po nehodě). Poškozený však s hlášením škody nepospíchá. Požadavek pojišťovny se mi jeví absurdní. Havarijní pojištění si přece platím proto, abych byl pojištěn i v případě, že si nehodu způsobím bez dalších účastníků. Pojišťovně jsem nabídl policejní protokol, ona však i nadále trvá na svém.
Radomír Jonczy
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, k nehodě byste měl předložit záznam o nehodě a policejní protokol (+ nějaké další dokumenty, jako malý a velký technický průkaz, ŘP apod.). Pokud jste tak učinil a nahlásil pojišťovně žádost o plnění z havarijního pojištění, pak musí zahájit šetření v této věci a také pojistnou událost následně zlikvidovat (tedy dořešit). Pak naléhejte, že má jednat v souladu s občanským zákoníkem a pojistnými podmínkami. Poškozený nemusí vůbec pojistnou událost nahlásit (na Vaše povinné ručení), nebude-li chtít, ale policejní protokol by měl komentovat, kdo byl viníkem, k jakému poškození došlo a že se tak ne/stalo např. pod vlivem alkoholu apod. To jsou postačující údaje (viz výše) k likvidaci pojistné události. Případně se obraťte na sjednatele pojištění, ten by Vám měl také pomoci s tímto procesem (pokud to ovšem nebyl zaměstnanec pojišťovny, nebo jste pojištění nesjednával přes srovnávač). Pokud by pojišťovna nekonala, informujte je, že to předáváte svému právnímu zástupci, už jen tato informace jistě pojišťovnu přiměje k činu.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den.Chtěla bych se zeptat zda povinné havarijní pojištění muže byt psáno na jinou osobu než je vlastník vozidla.
Lenka Horáková
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, pokud myslíte povinné ručení (odpovědnost z provozu vozidla), pak je možné, aby pojistníkem (majitelem smlouvy) byla jiná osoba než vlastník nebo provozovatel vozidla. Pojistník může mít k dispozici bonusy, na základě nich je možno získat slevu na pojistném. Nicméně, vlastník ani provozovatel vozidla si žádné bonusy do budoucna "nevyjíždí".
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den.Měla jsem auto zaparkované na parkovišti a pan mi ho naboural.Pojištovna po mě chce zaplatit 5000kč,jako spoluúčast.Je to možné,když to nebyla moje vina?
Martina
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, pokud jste byla skutečně poškozenou, pak máte s viníkem sepsán protokol o nehodě, ve kterém se uvádí, kdo nehodu zavinil. Pojistnou událost pak nehlásíte na své pojišťovně, ale na pojišťovně viníka. Pokud byste hlásila na své pojišťovně, pak patrně z havarijního pojištění, kde máte spoluúčast, což je špatně, protože by vám nehoda snížila i počet bonusů. Pojišťovna viníka po vás nemůže chtít spoluúčast.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, prosím o radu.Před vánocemi jsme měli nezaviněnou dopravní nehodu. Jelikož auto bylo staré 3 týdny a mělo najeto necelých 600 km zažádala jsem pojišťovnu o vyrovnání snížení tržní hodnoty vozu. A nyní mi pojišťovna zaslala výpočet a to 10 528,- Kč. Zdá se mi to hrozně málo. Jelikož do auta byl velký zásah, vyřezávali a znovu svářeli zádní nárazník a z mého laického pohledu auto ztratilo na hodnotě více. Cena auta byla cca 330 000,- Kč. Myslíte, že se mám se obrátit na soudního znalce? Má to smysl? Nebo je cena vyrovnání adekvátní? Protože já si myslím, že 3% z ceny vozu je dost málo. Děkuji moc za odpověď


Martina B
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, nejsem na toto specialista, proto doporučuji se obrátit na soudního znalce. Je třeba však dobře zvážit, aby náklady na znalecký posudek a další úkony nepřevýšily očekávanou míru snížení hodnoty vozu, kterou požadujete po pojišťovně dorovnat.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,prosím o radu. Před rokem jsem koupil čtyřleté auto a uzavřel havarijní pojištění s 0 procentní spoluúčasti.Po roce mě neznámý řídič poškodil na parkovišti auto.Pojistovna chce abych si zaplatil 23 % z ceny opravy z důvodu podfinancovani.Nechce se mi tomu věřit,ve smlouvě mam spoluůcast 2tis. pouze při opravě servisem který nema smlouvu s pojišťovnou.Diky za odpověď.
Jan Svoboda
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, pokud máte plněno z havarijního pojištění, protože pachatel byl neznámý, pak jste měl v prvé řadě přizvat k plnění Policii ČR, protože jinak má pojišťovna právo odmítnout pojistné plnění, nebo jej může krátit. Pokud byste viníka odhalil a sepsal s ním protokol o nehodě, pak by bylo plněno z jeho pojištění odpovědnosti za provoz vozidla (povinné ručení). Tady pak někdy pojišťovny uplatňují tzv. amortizaci, ale dle Ústavního soudu je toto poškozování poškozeného, tedy lze toto rozhodnutí pojišťovny právně zvrátit. Pokud bylo plněno z havarijního pojištění, pak nechápu, co myslíte termínem podfinancování. Pokud by byla při pojištění stanovena chybně obvyklá cena vozu (nižší než obvyklá = podpojištění), pak má pojišťovna nárok krátit pojistné plnění dle zákona o míru podpojištění. Pak uvádíte 0% spoluúčast a následně 2 000 Kč. Zpravidla pojišťovny zvýhodňují klienty, kteří nechají své auto opravit ve smluvním (prověřeném) servisu, nebo dokonce se může smluvně zvyšovat spoluúčast, pokud je oprava mimo takový servis. Doporučuji, abyste se obrátil na sjednatele smlouvy a konzultoval s ním, jak jste pojistnou smlouvu nastavili a na co vás kryje. Z daného popisu nemohu více posoudit.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, prosím o radu jak postupovat, když nesouhlasím s výší plnění z havarijního plnění na mém voze. Pojišťovna uvádí díly z druhovýroby, ale konkrétní díly se dělají pouze prvovýroba a tudíž přiznaná částka vůbec neodpovídá. Děkuji za odpověď
Pavel O.
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, při výměně poškozených dílů nesmí dojít ke snížení hodnoty vozu než byla před havárií. Protože nelze odhadnout, v jakém stavu přesně díly byly a jejich míru opotřebení, vyměňují se díly za nové, popř. akceptovatelné neoriginální náhrady. Pokud by pojišťovna nechtěla uhradit díly nové nebo náhrady, obraťte se na odbornou právní pomoc, kdy v souladu s pojistnými podmínkami pojišťovny můžete vymáhat rozdíl nevyplaceného plnění. Na Vámi sjednaném pojištění závisí, zda bude rozdíl uhrazen či nikoli, protože existují i varianty, kdy se pojištěný snaží snižovat cenu pojištění, a tedy si zvolí variantu, která krácení plnění za určitých podmínek umožňuje - zde je povinností pojištěného se dopředu seznámit s pojistnými podmínkami, než zdánlivě cenově "výhodnou" smlouvu uzavře. Bohužel, toto bývá nešvar většiny srovnávačů pojištění na internetu, protože si konkurují zvláště cenou, málokdy kvalitou.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den mě by zajímalo jak to je když mi zhori auto a poškodí další 2? Platím něco nebo... dekuju
Adam
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, závisí na tom, zda požár na voze vznikl vinou provozovatele, nebo zda se vznítilo samo vlivem nějaké závady. Mezi pojišťovnami jsou odlišnosti a bude také záviset na posouzení likvidátora pojistné události. Informujte se na své pojišťovně, kde je vůz pojištěn, popř. si prostudujte pojistné podmínky k pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, popř. je nechte prostudovat osobě, která se tímto zabývá. Variant je více, každopádně, pro případ živlů by měl mít každý vozidlo pojištěn sám, aby v takovýchto případech mu bylo plněno z jeho pojištění, i když požár vznikne rozšířením z jiného vozidla, budovy, porostu apod.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,můžete mi poradit prosím, přítelkyně byla majitelem auta a po půl roce ho prodala do autobazaru ale její kamarád dělal pojistitele a auto je rok prodané ale pojistka se nezrusila a teď kamarádovi hrozí exekuce a myslí si že to měla zrušit ona ale ona byla jen majitel vozu a on pojistnik čí je to chyba?Děkuji za odpověď.
Martin Symerský
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, tzv. majitelem pojistné smlouvy je Pojistník, nikoli pojištěný. Pojistníkem byl, dle uvedeného, kamarád, tedy má povinnosti plynoucí ze smlouvy, a to i její hrazení a změny. Nikdo jiný, než pojistník (pokud k tomu někoho nezplnomocnil), nemůže pojistnou smlouvu ukončit, pouze za vymezených způsobů Pojistitel, tedy pojišťovna, např. pro neplacení. Dlužné pojistné může pojišťovna vymáhat, a to i podáním exekuce na Pojistníka.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,
znovu děkuji za odpověď a na závěr se chci dotázat, kde hledat znalce, který by pro mě vytvořil znalecký posudek o kterém mluvíte. Existuje snad nějaká databáze znalců v tomto oboru, ze kterých může fyzická osoba za tímto účelem vybírat ?

Děkuji a jsem s pozdravem.

Emil
Emil
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, napište mi na mail, viz www.davidkucera.cz, nemohu zde uvádět a doporučovat žádné třetí strany.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Děkuji Vám za odpověď pane Kučero,
chtěl bych ještě navázat na předchozí dotaz ohledně sporu s pojišťovnou v případě totální škody vozu s Havarijním pojištěním. Dokud nebude můj spor s pojišťovnou o výši škody a její hrazení vyřešen, (pojišťovna trvá na totální škodě a já na proplacení formou rozpočtu) mohu již započít s opravami vozu s tím, že bych tuto skutečnost pojišťovně samozřejmě oznámil a nebo musím čekat na výsledek sporu ?

Děkuji Vám za odpověď.

Emil
Emil
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, je třeba, aby vše bylo řádně zdokumentováno jak pojišťovnou, tak servisem, který bude opravu provádět, aby byl zřejmý výchozí stav před opravou (fotodokumentace a zpráva). Opravu lze pak zahájit, protože v nejhorším případě by pojišťovna nakonec vyplnila pouze částku, kterou stanovila na začátku. Důležitý bude znalecký posudek vozu před havárií a stanovení rozsahu oprav - doporučuji, aby Váš znalec zdokumentoval vůz před opravou.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, zda mě (fyzickou osobu) může ADR (COI) zastupovat při sporu s pojišťovnou ohledně řešení havárie osobníhovozu v rámci Havarijního pijištění, kdy pojišťovna ohodnotila škodu na vozidle jako totální s čímž nemohu souhlasit. Rozdíl mezi náklady vyčíslenými pojišťovnou na opravu vozu a odhadní cenou vozu před havárií (opět určila pojišťovna) je necelých 2.000,- Kč. Pojišťovna uvádí, že se mohu v této věci obracet na Českou obchodní inspekci. Tam, ale i u Finančního arbitru a Asociace českých pojišťoven zjišťuji, že tomu tak není a mohu si pouze najmout právníka a dát záležitost k soudu.

Děkuji Vám za odpověď na koho se mohu v této věci obracet, kdo mě múže v této věci zastupovat mimo právníka, respektive jak mi doporučujete postupovat.

Předem Vám děkuji za pomoc a odpověď.

Emil
Emil
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, můžete zplnomocnit třetí stranu k zastupování v dané věci. Samozřejmě, taková třetí strana musí se zastupováním souhlasit, tedy se nemohu vyjádřit k tomu, zda Vás bude ta či ona společnost zastupovat. Každopádně, existují na trhu společnosti, které pomáhají svým klientům při plnění, resp. v případech, kdy pojišťovna neoprávněně plnila nižší částku než měla. Nemohu zde uvádět konkrétní společnosti, ale některé spolupracují s asociací EFPA Česká republika, tak je možné podle referencí vybrat některou z nich.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den byl jsem uznány jako vinnik dopravní nehody nedal jsem přednost v jízdě...druhý řidič ale neměl zaplacené povinné ručení a byl pod vlivem 0,58 promile
Jak dopadne řízení s pojišťovnou atd děkuji za odpověď
Petr
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, doporučuji Vám, aby jste se obrátil na právního zástupce, aby bylo naprosto zřejmé, zda za daných okolností nepřechází vina na řidiče v podnapilém stavu. Každopádně odškodnění poškozeného probíhá z povinného ručení, tedy z Vašeho pojištění. Pak už záleží na pojišťovně, jak využije možnost krácení plnění poškozenému, pokud porušil zákonné povinnosti. Míra zavinění bude posuzována ze zprávy Policie ČR.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,
obracím se na Vás s obecným dotazem, zda lze provozovat motorové vozidlo opravené po ekonomické totální škodě a zda lze na takové vozidlo sjednat povinné ručení a havarijní pojištění
Marek Matuška
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, pokud vozidlo projde technickou kontrolou, a tedy bude způsobilé k provozu na pozemních komunikacích, tak je i pojistitelné minimálně na riziko odpovědnosti z provozu vozidla, tzv. povinné ručení. Vaše pojišťovna vzhledem ke stáří vozu apod. Vám sdělí, zda jej případně pojistní i havarijně.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, prosím o radu. Stala se mi nemilá věc, kdy jsem přehlédl při odbočování do leva cyklistu a vjel jsem mu do cesty. Cyklista to už bohužel neubrzdil a došlo ke střetu. Kvůli úrazu nemohl následující den odjet na zaplacenou dovolenou. Můj dotaz : Jelikož storno zájezdu nejspíš nepřipadá již v úvahu, lze uplatňovat uhrazení neuskutečněného zájezdu z povinného ručení, když škoda která mu vznikne je následkem mnou způsobené dopravní nehody? Děkuji za odpověď.
Filip
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, jedná se o přímý nárok poškozeného v přímé souvislosti s dopravní nehodou, pojišťovna by tedy měla plnit. Nicméně jednotlivá pojištění se liší pojistnými podmínkami, proto je vhodné ověřit, že tato forma plnění není ve Vašem pojištění vyloučena. Zejména u pojištění, které si klienti vybrali díky nejnižší ceně se mohou objevit rozšířené výluky, nebo dokonce i spoluúčast (u povinného ručení).
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,měl jsem lehčí nehodu jíž jsem byl viníkem. Měl jsem menší částku při placení povinného ručení za dosavadní (cca 12let) beznehodovost a teď po mně bude chtít banka u které mám auto pojištěné doplatit plnou cenu pojistného. Má na toto právo? Děkuji.
Martin Mejtský
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, formulaci Vašeho dotazu příliš nerozumím. Nicméně, pokud jste neměl žádnou nehodu po dobu 12 let, pak jste za tento bezeškodní průběh získával bonusy. Jakmile nehodu způsobíte, získáte tzv. malus, tedy odečtení bonusů, zpravidla ve výši 36 měsíců. To pak způsobí nárůst pojistného. Pokud jste si sjednal v posledních 3 letech nové pojištění s tzv. Bonusem důvěra, pak máte zpravidla povinnost vrátit danou slevu za min. 3 roky, za které byla uplatněna. Prostudujte si tedy pojistné podmínky od své pojišťovny, resp. uplatňování malusu, a zda jste neměl nějaké cenové zvýhodnění.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,
byl jsem viníkem nehody (nacouval jsem do projíždějícího vozidla) měl jsem poškozeny zadní dveře a nárazník nedržel úplně pevně, platím si havarijní pojištění.Když u mne byl technik z pojišťovny nafotil jen zadní dveře s tím že na nárazníku nic viditelného není (kdyby náhodou něco našli v servisu není problém dofotit) a autoservisu zjistili skrytou závadu. Technik z pojišťovny tam znovu přijel vše nafotil podepsal jim opravu a teď chce pojišťovna abych opravu nárazníku uhradil sám.
Mám nějakou možnost se odvolat, když jsem opravu neschválil? Děkuji za odpověď
Michal
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, na skryté závady, jak uvádíte, se havarijní pojištění nevztahuje. Pokud ovšem autoservis zjistil, že poškození vzniklo při nehodě, pak by měl celou věc zdokumentovat a předložit pojišťovně, která by měla opravu poškození uhradit. Předpokládám, že Vám vozidlo bylo vydáno na základě vázacího dopisu, tedy mělo být hned jasné, co pojišťovna chce hradit a co nikoli. Zároveň jste při popisu nehody a poškození měl uvést, které části vozu byly při nehodě poškozeny, aby nebylo sporu. Doporučuji se obrátit na likvidátora pojišťovny a domluvit se s ním, na základě čeho nebyla likvidována plná cena poškození. On Vám sdělí skutečnosti, které k tomu pojišťovnu vedly. Vy pak musíte doložit, např. dokumentací z autoservisu, že poškození vzniklo při nehodě, nikoli, že nárazník již před ní "špatně držel".
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, buďte tak laskav, na parkovišti mě prořezali dvě pneumatiky, takže vandalství. A pojišťovna mě odmítá zaplatit, třeba že na vandalství jsem pojištěn. Děkuji za odpověď.
Tomáš
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, v tomto případě je třeba postupovat dle pojistných podmínek, čl. vandalismus a výluky. Nicméně, řada pojišťoven má pneumatiky ve výlukách, tedy se zpravidla neplní ani z vandalismu. Pojišťovny se tím chrání před pojistnými podvody, kdy si chce majitel nechat zaplatit výměnu sjeté pneumatiky, a tak ji záměrně poškodí.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobry den zridil sem si havarijni pojistku proti vandalismu a kradezi pri sjednani povinneho ruceni.po roce se mi pred domem neznamy pachatel ponicil vozidlo.zavolal sem tedy policii prijela dopravni policie a ta mi rekla ze se nejedna o dopravni nehodu ale o vandalismus zavolali tedy PCR sepdaly jsme protokol ve kterwm je jasne napsano ze vozidlo v dobe poniceni bylo zaparkovano pred domem a byla pouzita sila.z mile pojistovny mi napsaly ze se na to pojistka nevztahuje ze to neni vandalismus tak jsem se odvolal.na druhy pokus mi bylo odpovezeno stylem ze mi pani z pojistovny presne napsala definici vandalismu.kdyz sem nahledl do protokolu vse to obsahovalo tak nevim jak mam dale resit situaci dekuji za odpoved
Lukas f
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, z Vašeho dotazu nelze posoudit obsah zprávy z policie, ani vyjádření pojišťovny dle pojistných podmínek. V případě, že nemáte svého finančního poradce, který by mohl prověřit oprávněnost Vašeho požadavku, doporučuji se obrátit na právního zástupce. Většina havarijních pojištění s obecným názvem KASKO obsahují i pojištění při vandalismu. Nicméně variantu pojištění si nakonec vybírá klient pojišťovny, je tedy nutné prověřit, že takové riziko máte ve smlouvě skutečně sjednáno, a pak na základě pojistných podmínek zjistit, zda vzniklá situace ze záznamu policie odpovídá konkrétnímu rozsahu krytí v rámci pojistných podmínek. Z poškození vozu by mělo být skutečně zřejmé, zda škoda vznikla vandalismem (tedy způsob a míra poškození), nebo dopravní nehodou, tj. jiným vozem. Pokud je z fotodokumentace zřejmé, že zaparkované vozidlo bylo poškozeno jiným vozidlem, pak se nejednalo o vandalismus a pochybila policie; pojišťovna by pak ze škody vandalismem oprávněně neplnila. Pak by bylo zapotřebí přehodnotit výsledek šetření policií na dopravní nehodu a pojišťovna by plnila z havarijního pojištění.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, prosím o radu. Zaslala jsem výpověď (doporučeně) na pojišťovnu, kde jsem žádala o ukončení smlouvy povinného ručení. Dopis jsem odeslala 6.6. a výročí smlouvy je 23.7., 6 týdenní lhůtu jsem tedy dodržela, ale pošta dopis doručila 12.6. (nebo si poštu pojišťovna převzala pozdě). Od pojišťovny přišel dopis, že výpověď byla doručena pozdě a povinné ručení bude zrušeno za rok? Lze s tím něco udělat? Mohu využít podací lístek z pošty jako datum, kdy jsem odeslala výpověď a 6 týdenní lhůta tedy začíná od data odeslání pošty? V místě bydliště není pobočka pojišťovny a nejbližší pobočka je 30 km, proto jsem výpověď poslala poštou. Předem děkuji za odpověď a radu.
Michala
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, 6týdenní lhůtou se míní 6 kalendářních týdnů a nejpozději v první den této lhůty, před výročím smlouvy, musí být doručena výpověď na pojišťovnu. Tedy zpoždění pošty může způsobit pozdní doručení a odmítnutí ukončení smlouvy pojišťovnou v zákonné lhůtě. Pokud je výroční smlouvy 23. 7., pak výpověď měla být doručena nejpozději 11. 6. Můžete smlouvu ukončit i jinými způsoby, např. pokud se změnilo pojistné na nové pojistné období, tak do 1 měsíce od doručení předpisu můžete požádat o ukončení smlouvy, nebo dohodou k libovolnému datu, tedy i k datu 23. 7., ale dohodu nemusí pojišťovna akceptovat, protože musí být oboustranná.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, chci se zeptat. Včera 16.4.2018 mi skončila platnost zelené karty.... Dnes jsem na e-pojištění něco nového našel a zítra se mi ozvou... Co se stane když nebudu mít povinné ručení dva až čtyry dny? V případě, že dlužím nějakou tu korunu zjistím kde? Děkuji za odpověď. Zabilka
Š. Zabilka
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, v případě, kdy není vozidlo pojištěno, byste měl vložit SPZ do depozitu - vozidlo nesmí být provozováno. Motoristé opět platí České kanceláři pojistitelů za nepojištěná vozidla. Obnovu příspěvku schválila Sněmovna v poslanecké novele zákona o povinném pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem motorového vozidla. Za automobil bez povinného ručení může jeho majitel zaplatit podle objemu motoru až 93 Kč denně, viz výše denního příspěvku ZDE. První výzvy k zaplacení příspěvku měla ČKP začít rozesílat v březnu 2018.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,zajímá mě kdo má být uveden na zelené kartě..Zda pojistník(já) ,nebo majitel( provozovatel ) vozidla..Po uzavření pojištění na mé jméno mi došla zelená karta a na ji je uveden provozovatel(současný majitel) vozidla.. děkuji
l.K.
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, zelené karty se tiskou automaticky ze systémů pojišťoven a formát je standardizovaný, tedy je nepravděpodobné, že by při správném uvedení všech osob v pojistné smlouvě byla vytištěna zelená karta jinak. Osoba v zelené kartě by měla souhlasit s osobou uvednou v technickém průkazu, tedy provozovatelem vozidla. Pojistník může být kdokoli, ale není to osoba za vozidlo zodpovědná, tedy nemůže být udedena v zelené kartě.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,
mám havarijní pojištění, začalo nám hořet auto za jízdy, auto bylo v servisu,kde komunikace byla automechanik s technikem pojišťovny. Škoda byla vyčíslena na 70 tis., ve zprávě HZS bylo napsáno, že následek požáru byl zkrat elektroinstalace, což potvrdil i technik pojišťovny. Technik řekl, že vše uhradí pojišťovna, byla na základě toho provedena oprava auta, a nyní nám došlo vyjádření od pojišťovny, že se proplacení nevztahuje na kabeláž, protože je to příčina požáru a chtějí to od nás uhradit.
Je něco, co bych vůči tomuto jejich vyjádření mohl udělat, když si platím havarijní pojištění, v kterém jsou i vedeny živly?
Předem děkuji za odpověď
S pozdravem
Vnenčák
P.S.: prosím odpověď zaslat na e-mail
emil,.vnencak@seznam.cz
Emil Vnenčák
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, bohužel, s tímto jsem se nikdy nesetkal, že by pojišťovna vyloučila hradit zařízení, které bylo původcem požáru. Rozhodně bych trval na vyjádření pojišťovny, aby dokumentovala, na základě jakého ustanovení v pojistných podmínkách se rozhodla neplnit. Protože příčinou byl požár, který je základním pojistným rizikem, pak by pojišťovna si neměla vyhrazovat právo vylučovat např. kabeláž, jako původce. Samozřejmě, že předpokládám, že vozidlo bylo způsobilé k provozu na pozemních komunikacích a byla prováděna řádná údržba. V případě, že pojišťovna takovou výluku v pojistných podmínkách má, pak bych zvážil její výměnu.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,mám dotaz ohledně povinného ručení.V prosinci jsem byla účastníkem dopravní nehody jako poškozená strana.Vše jsme nahlásili jak já,tak viník.Dnes mi volali z nasmlouvaného autoservisu,že technik pojišťovny vyhodnotil stav mého vozu jako totální havárii a vůz mi neopraví,že hodnota vozu je menší,nežli by stála oprava.Auto je normálně pojízdné,mám akorát na výměnu zadní blatník a trochu chycené dveře.Nicméně mi bylo v servisu řečeno,že proběhne jakási aukce a dle toho mi poj.vyplatí nějakou část z hodnoty mého vozu,zbytek hradí ten,kdo by vůz koupil.Jenže já vůz prodat nechci,jelikož normálně jezdí a je jinak v pořádku.Mám nárok na to,aby mi pojišťovna vyplatila celou odhadnutou hodnotu mého vozu,když ho neprodám v aukci? A na co v tomto případě mám tedy nárok,jako poškozená klientem jejich pojišťovny? Děkuji za odpověď Helena Jelínková
Helena Jelínková
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, na podobný dotaz jsem nedávno odpovídal níže. Tedy uvádím znovu: "Vážená paní, pokud se jednalo o totální škodu, pak pojišťovna stanoví hodnotu vozidla před nehodou, odečte hodnotu vraku po nehodě a rozdíl vyplatí pojistníkovi. Vrak tedy zůstane Vám a můžete jej rozprodat na díly, či jakkoli jinak s ním naložit. Odhad hodnoty řeší likvidátor pojistné události. Nemusíte souhlasit s výměnou za originální díly, ale servis nemusí souhlasit s tím, aby použil díly jiné, např. originální, pokud se jedná o autorizovaný servis. Můžete se s pojišťovnou domluvit na jiné opravně vozidel, která se může chovat ekonomičtěji a co bude možno opravit, opraví, co bude nutno vyměnit, vymění." Doplním pouze, že nemusíte souhlasit s aukcí a prodejem a můžete postupovat, jak je uvedeno výše v textu. Je vhodné nechat nezávislým znalcem posoudit (nebývá příliš drahé, mám zkušenost do cca 1 000 Kč), nejen cenu vozidla, pokud je označeno jako totální škoda, ale zároveň doporučuji nechat posoudit, ideálně nezávislým technikem, že se skutečně jedná o škodu, jejíž výše přesahuje cenu vozidla - totální škoda. Zjistíte tak nejen cenu vozidla před škodou, ale i vraku, a zároveň výši předpokládané opravy. Z toho už lze usoudit, jak s vozem naložit.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, komu zůstávají použitelné zbytky vozidla? Patří pojišťovně, servisu nebo majiteli vozu? Škoda je řešena z havarijního pojištění krycím dopisem.
Jak je to s odhadem ceny servisním technikem? Musím souhlasit s výměnou nových dílů, přestože nejsem přesvědčena o nutnosti výměny? Domnívám se, že lze poškozenou část opravit. Ačkoliv škoda není rozsáhlá, servisní technik tvrdí, že je nutná výměna celých dveří neboť se poškozením vytvořil důlek v místě výztuže dveří (Volvo V 70) a prý je toto neopravitelné. Děkuji
Viktorie
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, pokud se jednalo o totální škodu, pak pojišťovna stanoví hodnotu vozidla před nehodou, odečte hodnotu vraku po nehodě a rozdíl vyplatí pojistníkovi. Vrak tedy zůstane Vám a můžete jej rozprodat na díly, či jakkoli jinak s ním naložit. Odhad hodnoty řeší likvidátor pojistné události. Nemusíte souhlasit s výměnou za originální díly, ale servis nemusí souhlasit s tím, aby použil díly jiné, např. originální, pokud se jedná o autorizovaný servis. Můžete se s pojišťovnou domluvit na jiné opravně vozidel, která se může chovat ekonomičtěji a co bude možno opravit, opraví, co bude nutno vyměnit, vymění.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, 2.8 2017 jsem nechal ekologicky zlikvidovat vozidlo, tentýž den jsem odnesl doklad o likvidaci na příslušný dopravní úřad a nechal vozidlo řádně odhlásit a ještě ten den zašel na čes. pojištovnu se všemi doklady o vyřazení vozidla a požádal o zrušení povin. ručení,kde jsem obdržel doklad žádosti o zrušení pov. ručení. Po dvou měsících jsem dostal email že nemám zaplacené povin. ručení. Potom jsem si doma pročítal žádost o zrušení pojištění a zjistil jsem že paní v pojištovně napsala do žádosti jiné číslo smlouvy, tudíž to na centrále v Brně zřejmě zametli pod stůl.Několikrát jsem informoval pojištovnu,kde pořád slibují že vše dají do pořádku, ale nic se neděje a dnes jsem obdržel dopis o dlužné částce s penálem. Prosím o radu jak postupovat, protože si mohu vyžádat jen doklad z dopravního úřadu o likvidaci a zrušení vozidla, velký technický průkaz jsem již zlikvidoval. Děkuji za odpověd.
MIREK
David Kučera ze společnosti Partners

Vážený pane, bohužel, s tímto se setkávám poslední dobou častěji, že pracovníci zejména na některých pojišťovnách chybují, a pak zůstává odpovědnost na klientovi. Postupoval jste správně, nyní je třeba zjistit, jaké číslo pojistné smlouvy bylo uvedeno na žádosti o ukončení. Pokud by se jednalo o číslo smlouvy, která Vám nepatří, pak by bylo jednoznačné, že pojišťovna chybovala. Pokud by se jednalo o Vaši pojistnou smlouvu na jiné vozidlo, pak by situace byla horší. Rozhodně uhraďte všechny závazky, které po Vás pojišťovna požaduje až do vyřešení celé záležitosti. Je totiž povinností každého z nás si kontrolovat údaje na dokumentech, které podepisujeme. Pokud se podaří prokázat, že zaměstnanec pojišťovny chyboval, pak máte nárok na vrácení nespotřebovaného pojistného a zrušení všech souvisejících sankcí. Zároveň znovu podejte žádost o ukončení smlouvy s doložením souvisejících dokumentů (alespoň těch, které máte ještě možnost doložit) a všechny přílohy si nechte potvrdit i pojišťovnou, že je přijala. Podejte reklamaci na úhradu poplatků s patřičným komentářem, pokud Vám pojišťovna nevyhoví, zkuste jí pohrozit, že předáváte celou věc k řešení právnímu zástupci. Pokud se dle výše uvedeného nebo jiných důkazních prostředků podaří prokázat, že pojišťovna chybovala, poplatky Vám jistě vrátí zpět. S pojišťovnou komunikujte především písemně, korespondenci buď předejte přímo na pobočce s potvrzením přijetí konkrétních dokumentů, nebo posílejte doporučeně s nafocením obsahu. Pokud budete s pracovníky komunikovat telefonicky, hovory si nahrávejte, protože k záznamům pojišťovny se není možno dostat. Vždy si nechávejte kopie všech dokumentů až do konečného zrušení smlouvy, tedy obdržení akceptace druhou smluvní stranou. Dokumenty o ukončení zaslané protistranou doporučuji archivovat, alespoň elektronicky.

Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,
prarodič(důchodce) se před několika lety odstěhoval na Slovensko vzal si s sebou i své auto. Má dvojí občanství a trvalý pobyt v ČR i na Slovensku. Je možné ponechat auto registrované a pojištěné v ČR?
Děkuji za odpověď.
Marcel
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, vozidlo se registruje dle trvalého pobytu majitele. Pokud jej má v ČR, pak bude vůz registrován zde a také pojištěn, pokud v SR, pak registrace a pojištění tam.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,
stal jsem se poškozený při dopravní nehodě. Totální škoda na mém vozidle. Viník má sjednáno povinné ručení a já mám sjednáno i havarijní pojištění. Mohu se obrátit s uhrazením škody i na svou pojišťovnu ( havarijní pojištění)? Je pro mne výhodné nechat vozidlo zařadit do aukce od pojišťovny viníka, nebo jsou i jiné možnosti? Jak se vypočítá škoda na mém vozidle, kterou by měla proplatit pojišťovna viníka?
Jindřich
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, jste-li poškozený, nahlaste škodu právě na pojišťovnu viníka, protože na svém havarijním pojištění jistě máte spoluúčast a zároveň by se Vám zdražilo pojistné. Pojišťovna viníka musí celou škodní událost řádně vyřešit a odškodnit Vás. Pojišťovna Vám vyplatí plnění a vydražitel je schopen ještě zajistit další prostředky prodejem vraku. Aukce může tedy zajistit co nejvyšší cenu, tedy i Vaše maximální odškodnění, ale nemusíte s ní souhlasit: pak Vám vrak zůstává a naložíte s ním dle svého uvážení. Pokud byste měl pocit, že jste byl poškozen a že cena vozu při totální škodě byla vyšší (než vyplatila pojišťovna), je možné oslovit nezávislého znalce a nechat plnění posoudit.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobry den prodal sem kamaradovy a zustal sem majitel on si uzavrel povine ruceni atd a tet auto uz nevyuziva po 6 mesicich a domluvily jsme se ze si auto vezmu zpet otazka je jak on zrusi povine ruceni na aute kdyz na pojistovne tvrdi ze musi auto zmenit majitele atd ja si pojistku uzavru svoji jde spis o to jak on ji zrusi dekuji za rychlou odpoved
Mirek
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, jestliže jste vůz prodal, pak jste měl zajistit změnu vlastníka ve velkém technickém průkazu (VTP). Platí povinnost, která ukládá prodávajícímu přehlásit vůz na nového majitele do 10 pracovních dní od prodeje. V opačném případě se prodávající vystavuje riziku uložení pokuty až do výše 50 000 korun. Pojištění, které si nový majitel uzavřel, bylo a je neplatné, protože nedošlo k přeregistraci vozu. Bude muset požádat pojišťovnu o ukončení smlouvy dohodou, pro její neplatnost, protože se vlastníkem dle VTP nestal. Pojišťovna by mu měla vyhovět. Doloží se VTP jako doklad, že majitelem pojištěného vozu není. Samozřejmě také může pojištění vypovědět 6 týdnů před výročím takové smlouvy bez udání důvodu.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, bratr me vytlačil ze silnice načež jsem se dostal smyk a zastavil se o protejší zed, auto je bohužel na totálku ale pojistný agent ktery bratrovi dělá povinne ručení mu řekl že se povinne ručení v rodině na to nevztahuje . Jak to tedy je ? Díky :)
Petr
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, ano, pojištění odpovědnosti z provozu vozidla se nevztahuje na rodinné příslušníky (ve Vámi popisovaném případě). Odškodněni by byli pouze rodinní příslušníci, kteří by utrpěli při nehodě poškození na zdraví. Za takových okolností je možno plnit pouze z havarijního pojištění, nebo, pokud selže dohoda s viníkem, pak to řešit občanskoprávním sporem.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, můj děda mi naboural svým malotraktorem mé auto. Na malotraktor má děda sjednáno povinné ručení. Děda nežije ve společné domácnosti se mnou. Zaplatí pojišťovna z povinného ručení mého dědy opravu auta?
zdenavondrakova@seznam.cz
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
doporučuji pojistnou škodu nahlásit pojišťovně.

Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, minulý týden jsem měl dopravní nehodu kde si viník spletl odbočovací pruh, nedobrzdil a následně do mně naboural. Jeho povinné ručení je v pořádku avšak při mé pozdější kontrole doma jsem si všiml že nemám zaplacenou pojistku a tím pádem došlo až k stornování smlouvy na mé auto. Chtěl jsem se zeptat zdali mohu i přesto uplatnit náhradu škody z jeho pojistky jelikož je viník této nehody? Děkuji za odpověď.
Patrik Freisler
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Patriku, 
samotná skutečnost, že jste neměl platnou pojistnou smlouvu by nemělo mít vliv na pojistné plnění ze strany pojišťovny viníka. Stejně tak jste mohl jít po cestě jako chodec nebo jet jako cyklista.
Neplatnou svoji smlouvu samozřejmě je potřeba vyřešit a co nejdříve obnovit.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat existuje nějaká ochraná lhůta po skončení povinného ručení?
Povinné ručení skončilo 27.4 v pátek a po přepisu se stala havárie 30.4 pondělí takže jsme nestihli zaplatit pojistku.Vztahuje se nějaká ochraná lhůta?děkuji Helena
Helena Brno
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Heleno, 
žádná ochranná lhůta se na pojištění nevztahuje. Přepis auta je možný pouze na základě zelené karty, která je vydaná v případě uzavření pojistné smlouvy. Bude tedy záležet na tom, jestli v době havárie bylo pojištění platné nebo ne. Tuto informaci Vám sdělí pojišťovna.

Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den.Koupil jsem automobil,který budu prihlašovat na čísla.Pri sjednání povinného ručení online nevim co mám zadat..Ve velkým tech.prukazu je udáno kategorie M1 osobní automobil-obytný do 3.5tuny.Nekdo ríká,že mám zadat osobní automobil a nëkdo obytný automobil.Chtël bych se Vás zeptat co bych tam mël doplnit a zda to bude mít vliv na výši ceny pojištëní.Dëkuji za odpovëđ.
Pavel
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Pavle, 
toto je riziko sjednávání všeho možného přes internet. Pokud nechcete jít přímo do pojišťovny, zeptejte se na příslušném portálu, kde si chcete pojištění sjednat. Nebo zvolte následující portál a budete mít zajištěno také poradenství.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den . Mám dotaz může mít člověk 2 povinné ručení na jedno vozidlo . Děkuji
Petr
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Petře, 
originální dotaz. Upřímně nevím.
Obecně platí, že majetkových pojistek může mít člověk kolik chce. Případné pojistné plnění si potom pojišťovny rozdělí mezi sebe. Každopádně to není tak, že si něco pojistíte 2x a když se potom něco stane, tak pojišťovny plní také 2x. Z toho vyplývá, že se na takovém pojištění nedá vydělat. Pokud budete pojištěn příliš, bude Vás to akorát zbytečně stát peníze.

Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,mal som dopravnu nehodu v ČR ktorej som poškodeny.Chcem vediet či mam narok na uplatnenie odškodneho na ušlou mzdu?
Michal
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
ANO :-)
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,
včera mi před fy, kde pracuji zničil řidič dodávky zaparkovaný motocykl. Motocykl je rok starý(5800 km najeto) kupovaný jako nový. Je pro mě lepší to řešit z povinného ručení viníka nebo z mé havarijní pojistky? Případně, zda lze zbytek ceny motocyklu, protože plnou cenu pojišťovna nedá, vymáhat soudně po viníkovi. Děkuji
Pavel Pařík
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Pavle, 
doporučuji se domluvit s Vaší pojišťovnou. V rámci asistenční služby by měli být schopni pomoci. Logické je, požadovat úhradu po viníkovi bez ohledu na to, jestli bude platit jeho pojišťovna nebo ne. Vaše pojišťovna by Vám mohla zaplatit rozdíl a ten potom bude sama po viníkovi vymáhat.Pokud nebude úhrada škody dostatečná, určitě je možné náhradu vymáhat po viníkovi soudně. Přece nemůžete jako poškozený být na tom hůř, než před nehodou.

Povinné ručení a havarijní pojištění
myslela jsem ,že jsem dala výpověďna poviné ručení,tak jsem řekla synovi aby si dal poviné ručení sám, teď mně přišla upomínka zaplatit povinné ručení i u bývalé pojišťovny co mám dělat
Jarka
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Jarko, 

zkuste se s pojišťovnou dohodnout (výpověď dohodou) a uvést co nejvíce argumentů, proč se plánovaný pokus nevydařil. Na tuto dohodu ovšem pojišťovna nemusí vůbec přistoupit. Tak i tak počítejte s tím, že Vás to bude stát peníze.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den.
Dne 2.2.2015 jsem byla účastnicí autonehody,kterou vyšetřovala PČR.
Jela jsem po hlavní silnici,kdy na semaforu svítila zelená.
Pani,která mi vjela do cesty, a došlo z mé strany k čelnímu nárazu,na místě nehody tvrdila,že jela na červenou. Poté však svou výpoveď před Policií změnila..spis byl předán k dalšímu vyšetřování od Polcie na Magistrát.
Už uběhli tři měsíce a já stále nemám od pojišťovny druhé paní ani korunu..a k tomu nemám ani auto,jelikož bylo určeno k totální likvidaci.
Chtěla jsem se zeptat,jak se můžu bránit a dostat nějaké peníze zpět.
Děkuji
Jana K.
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Jano,

u plnění z povinného ručení je vždycky problém ten, že partnerem pojišťovny vlastně není vůbec poškozený, ale viník nehody. Veškeré nároky tedy musí uplatňovat poškozený po viníkovi nehody.

Další problém ovšem je, že není vlastně v tuto chvíli bezpečně stanoveno, kdo je viník nehody – proto také asi pojišťovna dosud neplnila … takže prakticky by dotazovatel měl podniknout asi toto:

- napsat na magistrát, nebo kde je nyní přestupek řešen, že žádá o konečné rozhodnutí, ze kterého by vyplynulo, čí vinou se nehoda stala

- napsat dopis druhé řidičce, ve kterém potvrdí svoji verzi události a bude požadovat náhradu škody, včetně případné škody vzniklé tím, že nemá již tři měsíce k dispozici vozidlo – s tím, že druhá řidička tento nárok má postoupit na svoji pojišťovnu.

Tak i tak bude nejlepší najít si právního zástupce, který Vám pomůže s následujícími kroky. Situace je komplikovaná a vyžaduje odborníka na Vaší straně. Ochranou poškozených se zabývá např. společnost EUCS.


Finance.iDNES.cz radí

Víte, že můžete nechat peníze úročit a zároveň je kdykoliv vybrat?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz