Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Tálibán vraždí i příbuzné hledaných. Obětem odřezává kůži a láme kosti

  6:40
Obavy, že Tálibán bude na jednu stranu ukazovat přívětivou tvář, a na druhou splní ty nejtemnější předpovědi, se naplňují. Jeho ozbrojenci chodí ode dveří ke dveřím, hledají bývalé spolupracovníky zemí NATO a svržené afghánské vlády a vyhrožují jejich rodinným příslušníkům. Anebo rovnou zavraždí je.
Ozbrojenci Tálibánu se přesouvají rychle v pickupech. (19. srpna 2021)

Ozbrojenci Tálibánu se přesouvají rychle v pickupech. (19. srpna 2021) | foto: AP

Nejběžnější formou je, že oběti jednoduše zastřelí, anebo oběsí. Stalo se to například třem vysoce postaveným důstojníkům afghánské armády, uvádí například americká televize Fox News. Zatímco tálibánští předáci veřejně slibovali všeobecnou amnestii, ozbrojenci vojáky vytáhli z jejich domů a popravili na veřejném prostranství.

Množí se nicméně svědectví, že před smrtí lidi sadisticky mučí. Podle organizace Amnesty International se to stalo například v případě příslušníků etnické menšiny Hazárů, kterou tálibánci dlouhodobě pronásledují.

Rozřezat a lámat

V provincii Ghazní zabili ozbrojenci devět mužů. Šest jich zastřelili, tři umučili k smrti. Jednoho tak, že ho postupně udusili jeho vlastním šátkem a pomalu mu odřezávali kůži a svalstvo na pažích. Dalšímu lámali ruce a nohy a trhali vlasy.

Že se umí spokojit i s vraždou příbuzného, ukázal případ ze západu Afghánistánu. Zastřelili tam člena rodiny novináře pracujícího pro německou veřejnoprávní rozhlasovou a televizní společnost Deutsche Welle. Další blízký novináře byl při útoku těžce zraněn.

Deutsche Welle uvedla, že tálibánci na západě Afghánistánu žurnalistu hledali dům od domu. Muž ale pracuje v Německu. „Dalším příbuzným se podařilo na poslední chvíli uniknout a jsou na útěku,“ doplnila.

Zjevně pátrají organizovaně

„Zabití blízkého příbuzného jednoho z našich redaktorů Tálibánem je neskutečně tragické a dokládá akutní nebezpečí, v němž se nacházejí všichni naši pracovníci a jejich rodiny v Afghánistánu. Tálibán už zjevně v Kábulu a také v provinciích provádí organizované pátrání po novinářích. Čas se nám krátí!“ prohlásil šéf stanice Peter Limbourg. Dodal, že Tálibán v posledních dnech a týdnech prohledal domy nejméně tří dalších reportérů Deutsche Welle.

„Tálibán zintenzivňuje pátrání po všech jedincích a spolupracovnících minulého režimu, a když se jim to nepovede, zaměřují se na jejich rodiny, které zatýkají a trestají podle své interpretace práva šaría,“ uvádí čerstvá zpráva norské organizace, která zpracovává zpravodajské informace pro OSN. „Ve zvlášť velkém ohrožení jsou jedinci v ústředních pozicích v armádě, policii a vyšetřovacích jednotkách,“ pokračuje dokument.

Tálibán si podle norských expertů vede seznam lidí, které se snaží najít. Podle šéfa organizace, která zprávu vypracovala, je přitom každý člověk v rejstříku ve velkém nebezpečí, protože není vyloučeno ani to, že tálibánci začnou lidi hromadně popravovat.

Tálibánu nelze věřit. Milionům lidí hrozí poprava, varuje český Afghánec

Hnutí přitom od dobytí země slibuje, že se nikomu nebude mstít. Prohlašovalo, že si povstalci nechtějí vytvořit žádné vnější nebo vnitřní nepřátele. Slíbilo rovněž amnestii pro všechny členy bezpečnostních složek bývalého režimu i ty, kteří spolupracovali s cizími mocnostmi.

Žádná změna?

Řada západních expertů a politiků se však obává, že se jejich postoje příliš nezměnily od 90. let minulého století, kdy vedli v Afghánistánu represivní islamistický režim.

Americký prezident Joe Biden prohlásil, že se podle něj povstalci za posledních 20 let nezměnili. Podle řady expertů je nyní pro tálibánce jedinou motivací pro udržování dobrých vztahů se západními mocnostmi snaha o mezinárodní uznání formující se afghánské vlády.

Tálibán čelí i odporu místních obyvatel. Proto vyzval afghánské imámy, aby nabádali lidi k jednotě při první páteční modlitbě. V posledních dnech vypukají protesty v některých městech včetně metropole Kábulu.

Poslední bašta odporu. Nezdolný Pandžšír vyhlásil odboj proti Tálibánu

Spojené státy přitom vyjádřily obavu z toho, že by v nynější chaotické situaci mohla podniknout teroristický útok tamní odnož organizace Islámský stát.

Ačkoliv byly protesty převážně malé, jsou společně se zoufalými snahami některých Afghánců o odchod ze země znamením, že Tálibán nebude mít situaci na domácí půdě jednoduchou, poznamenává agentura Reuters.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě krásná představa každého z nás. Ve spolupráci se společností Marimex každý všední den rozdáváme bazény...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

Premium

Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van der W. Některé znásilnil, donutil je k prostituci a hromadnému sexu, dalším nezaplatil. Příběh...

18. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s psychologem Jordanem Petersonem dokonce osud své dcery označil za zlo a slíbil, že zničí...

24. července 2024  11:37

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

Vandal v noci zapíchl do zaparkovaného auta krumpáč, vůz je nepojízdný

Policie pátrá po vandalovi, který tento týden v noci v obce Plavy na Jablonecku zarazil krumpáč do stojícího vozidla jednoho z místních obyvatel. Pachateli hrozí až dva roky vězení.

25. července 2024  18:52

Zabila pořad 168 hodin šikana a bossing? Bylo toho víc, říká ředitel ČT

Moderátorka Nora Fridrichová po konci publicistického pořadu České televize (ČT) 168 hodin dostala nabídku na tvorbu nových pořadů. V podcastu Kontext to ve čtvrtek sdělil generální ředitel ČT Jan...

25. července 2024,  aktualizováno  18:46

Zemřel Karel Dyba. Ministrovi z Klausovy vlády bylo 83 let

Ve věku 83 let zemřel bývalý ministr hospodářství Karel Dyba. Resort vedl v letech 1992 až 1996 ve vládě Václava Klause. Po odchodu z politiky se stal diplomatem, působil jako velvyslanec Česka při...

25. července 2024  15:56,  aktualizováno  18:20

Místo splachování stačí zasypat. Toalety v Prachovských skalách vyrobí hnojivo

V Prachovských skalách v Českém ráji slouží turistům první dva kompostovací záchody v kraji. Budky inspirované tvarem šnečí ulity navrhli studenti hradecké stavební školy. Správci přírodní památky si...

25. července 2024  18:10

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...