Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. února 2024 Matěj

MMA zápasník Karlos Vémola přijde o tygřici Rambu. Má k ní falešné dokumenty

  13:49
Milovník exotických zvířat Karlos Vémola (38) přijde o svou tygřici Antonii Rambu. MMA zápasník k ní nemá řádnou dokumentaci a její chov je tak v Česku nelegální. Tygřice bude odvezena do chovného zařízení v Německu. Sportovec i jeho sledující se proti rozhodnutí bouří. Vémolu podpořila i jeho žena Lela.

„Antonie Ramba bohužel nemá CITES, což znamená zdroj původu. Ale já věřím, že zvíře není věc a že by se snad našla nějaká cesta, jak to řešit. Chápu, že jsem si na začátku tohle všechno měl ověřit, že jsem chyboval. Ale snažím se vysvětlit úřadům, ať netrestají to zvíře, ale mě. Dostal jsem pokutu, musím nějaké věci napravit, se vším souhlasím, ale tohle není volně žijící tygr,“ řekl Karlos Vémola v rozhovoru pro CNN Prima News.

Mluvčí ministerstva životního prostředí však potvrdila, že tygřice bude v úterý odvezena do chovného zařízení v Německu, kde na ni čeká její příbuzná a které se specializuje na podobné případy. Rozhodnutí je podle ní pravomocné. Podle úřadů se jedná o nevhodný chov s chybějícími doklady.

„Potvrzuji, že dojde k odebrání zabaveného nelegálně chovaného mláděte tygra ze soukromého chovu Karla Vémoly. Důvodem je především fakt, že chovatel nebyl schopen doložit legální původ zvířete ani okolnosti jeho nabytí, čímž porušil zákon o obchodování s ohroženými druhy. Chovatel navíc předložil falešné dokumenty o tom, kdo jsou rodiče tygra, pro chov tygrů je navíc nutné mít i veterinární povolení, a to v tomto případě nebylo vydáno,“ uvedla Lucie Ješátková s tím, že momentálně žije tygřice v nelegálních a nevyhovujících podmínkách.

Vémola však nesouhlasí. „Antonie Ramba tam bude úplně odříznutá od světa. Chtějí ji odvézt do podmínek, na které není zvyklá. Tady má dobrý vztah i se lvicí, se kterou sdílí výběh. Chtěl jsem, aby ji alespoň nechali v Česku a já ji mohl jezdit kontrolovat. Údajně ale v tuto chvíli není žádná ZOO v České republice volná,“ vyjádřil se s tím, že to nebude těžké jen pro něj, ale i pro jeho manželku Lelu Vémolu (34) a jejich tři děti.

„Antonie Ramba je člen rodiny. Máme obývák propojený s klecí a děti na ni přes sklo stále koukají. Až si pro ni přijdou, nechci u toho být,“ dodal sportovec.

Vémolu podpořila na sociálních sítích i jeho manželka. „U nás doma je Rambě nejlépe. Je součástí naší rodiny. Je na nás zvyklá a nikde jinde jí lépe nebude. Můj manžel se o ni s láskou stará. Škoda, že zvířata nemají svoje práva. Svět se zbláznil. A lidé nemají city,“ řekla Lela Vémola.

V důsledku medializace případu se nyní na české zoologické zahrady denně obrací veřejnost s apelem o pomoc se zvrácením rozhodnutí o odebrání nelegálně drženého zvířete vydaného ministerstvem životního prostředí či prosbou o následné umístění odebrané kočkovité šelmy v některé z nich.

„Šelmy by měly být drženy v odpovídajících podmínkách a způsobem, kdy nejsou uměle narušovány jejich přirozené potřeby a kde mohou rozvíjet své přirozené vzorce chování. V případě umělého odchovu a následného kontaktního chovu a ochočování dochází k psychickému mrzačení zvířat a jejich týrání. Uměle odchovaný jedinec nemá přirozené sociální návyky svého druhu a v lepším případě stráví osamělý život, protože v dospělosti se stává pro svého ‚páníčka‘ nebezpečným,“ vysvětluje ředitel Zoo Liberec David Nejedlo v pondělním odborném stanovisku Unie českých a slovenských zoologických zahrad ke kauze nelegálního chovu bílého tygra Karlem Vémolou.

„Je statisticky dokázáno, že v takových podmínkách se velké šelmy dožívají polovičního věku než ve standardních expozicích a s kvalitní péčí v zoologických zahradách,“ dodává.

Karlos Vémola má problémy kvůli údajnému kšeftování se vzácnými tygry

Ředitel Zoo Olomouc a zároveň prezident Unie českých a slovenských zoologických zahrad Radomír Habáň tato slova potvrzuje: „Takové jednání unie neschvaluje a tvrdě odsuzuje. Obzvláště v případech, kdy jsou takovým chovem zvířata zneužívána pouze k mediálnímu zvyšování osobního statusu jejich majitelů, bez jakékoli přidané hodnoty k ochraně přírody nebo pozitivnímu příkladu směrem k veřejnosti, se vůči nim musíme vymezit,“ říká.

V případě mladých zvířat lze podle odborníků nevhodné návyky a jejich počínající následky minimálně alespoň částečně napravit. Velkou zkušenost s touto činností má právě i záchranné centrum TIERART v Německu specializující se právě na velké kočkovité šelmy, které byly odebrány ze soukromých chovů nebo cirkusů. Právě tam bude šelma zabavená českými orgány umístěna.

❌ ZVÍŘE NENÍ VĚC ❌
Určitě spousta z vás viděla dnešní reportáž na CNN Prima…
Antonie Ramba je součást naší rodiny a já jsem vždy dělal, a dělat budu, maximum pro to, aby se měla co nejlépe.

️ Ve čtvrtek dáme živák, kde si řekneme, jak se věci doopravdy mají. Díky všem za podporu.

29. listopadu 2023 v 20:09, příspěvek archivován: 4. prosince 2023 v 13:13

Mnoho českých zoologických zahrad již v minulosti se státní správou spolupracovalo v případech odebírání nelegálně držených jedinců a zabavené jedince v případě volné kapacity ve svých zařízení dočasně umístila. S poskytnutím dočasného útočiště týraným nebo nelegálně drženým šelmám pomohla například zoo v Liberci, Olomouci nebo Hodoníně.

„Zoologické zahrady ale z kapacitních důvodů nemohou suplovat funkci záchranných stanic a CITES center. Hlavním posláním moderních zoo je záchranný chov a udržování záložních populací ohrožených a v přírodě mizejících druhů, a ne držení a vystavování zvířat neznámého původu,“ dodává ředitel olomoucké zoo Radomír Habáň.

Autor:
  • Nejčtenější

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

21. února 2024

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

21. února 2024  22:07

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sexuálních scén je zbytečně moc, míní Cavill. Omlouval se kolegyni za erekci

16. února 2024  11:40

Britský herec Henry Cavill (40) se nedávno podělil o svůj názor na filmové scény, které vyobrazují...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

20. února 2024  16:17

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prý vypadám jako chlap. Kritika na sítích mě ranila, přiznává Julia Robertsová

22. února 2024  12:02

Julia Robertsová (56) je americká herečka a bývalá modelka, jejíž jméno a filmové role zná celý...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Slýchám, že už bych asi měla mít dítě. Stereotypy mě štvou, přiznává Rusevová

24. února 2024

Před časem na sebe herečka Anežka Rusevová (37) upozornila i tím, že během jednoho roku zhubla o...

Byli jsme nazí a přestala jít kamera, vzpomíná Pughová na natáčení Oppenheimera

23. února 2024

Loňský velkofilm Oppenheimer, v němž herec Cillian Murphy (47) ztvárnil vědce proslulého vynálezem...

Sexy fotky zralých žen jsou tabu, stěžuje si Pořízková s odhaleným poprsím

23. února 2024  14:13

Modelka českého původu Pavlína Pořízková (58) se snaží bořit stereotypy ohledně stárnutí. Nebarví...

Politika je prolezlá zlatokopkami, mocní muži pro ně mají slabost, říká Žilková

23. února 2024  11:11

Jestli někdo z herců seriálu Sedm schodů k moci, který je inspirován skutečnými politickými...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...