Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 9. prosince 2023 Vratislav

Když se nám hroutí svět, hledejme souvislosti a začněme u sebe, míní Špidlová

  9:40
Zpěvačka a herečka Elin Špidlová (46) vzpomíná na své angažmá v pěvecké televizní soutěži Hlas Česko Slovenska i na znovuobnovenou premiéru muzikálu Galileo, kam znovu po dvaceti letech nastoupila do stejné role. Dohromady dává svou sólovou desku s názvem Ženský otisk, z níž si mohou čtenáři iDNES.cz premiérově poslechnout zbrusu novou ukázku.
Zpěvačka a herečka Elin Špidlová (2023)

Zpěvačka a herečka Elin Špidlová (2023) | foto: Lenka Hatašová

Září je měsícem vašich narozenin, jak jste je oslavila?
Uspořádala jsem na den svých narozenin „přespávačku“ jedenáctiletých puberťáčků a vyčerpáním usnula v jedenáct hodin večer. V kolik šli spát pánové, jsem se radši neptala. (smích) Osobně narozeniny oslavím 23. září audiovizuálním koncertem s Bohemia Voice, v nedostavěném chrámu v Panenském Týnci.

Jak vůbec vnímáte proces stárnutí? Snažíte se ho nějak zbrzdit?
Řídím se sokolským heslem: Ve zdravém těle zdravý duch. Miluji pilates s Helenou Bártlovou. Helena je bývalá baletka. Perfektně rozumí fyziologii těla, funkčnosti svalů, fascií... Z domu to mám pět minut do parku na Ladronce, kde kromě kolečkových bruslí využívám příjemného klubového pohybového studia pro ženy. Do své osobní hygieny zařazuji každodenní meditaci. Přestala jsem jíst maso a cítím se lehčeji. Moje oblíbená kosmetika jsou olejíčky a tělové masti s výtažky řeckých bylin. Voním po nich celý den.

Zpěvačka a herečka Elin Špidlová (2023)

Máte dva syny. Čím se vám nejvíc podobají?
Kromě toho, že vypadají jako já. (smích) Každý si ze mě vzal úplně něco jiného. Třináctiletý Vojtík dobrosrdečnost, laskavost, smysl pro spravedlnost, určitý typ stydlivosti. Jedenáctiletý Filípek si vzal rozmanitost, otevřenost a vidění souvislostí.

Jak vnímají vaši tvorbu i fakt, že je maminka zpěvačka?
To by mě taky zajímalo. Od malička chodí na mé koncerty. Nosí mi kytky, dřív chodili rádi až na pódium. Jednou se stalo, že mladší Fíla ve svých asi čtyřech letech vyběhl na pódium a Vojtovi se tam nepodařilo prodrat a plakal přes celý sál. Byli dojemní. Nyní se stydí. Ale ve skrytu duše vím, že si mé práce cení. Samozřejmě jako všechny ženy s nepravidelnou prací neustále řešíme logistiku časových křížení koncertů, zápasy fotbalu, turnaje tenisu a podobně. Bez pomoci mé maminky bychom to nezvládli.

Když budu rodit na finále Hlasu, má to tak být, říká těhotná Špidlová

V současné době se na muzikálovou scénu vrátil Galileo. Jak se cítíte ve své staronové roli?
Hrát Gianu de Medici po dvaceti letech od premiéry je vcelku výzva. Většinu sólovek zpíváme ve vysokých podpatcích na otáčivém schodišti. Alternujeme se tak dlouho s Ivankou Chýlkovou. Miluji v Galileovi jevištní scénu Šimona Cabana a obdivuji Janka Ledeckého za to, kolik informací se mu podařilo o životě Galilea Galilei do muzikálu dostat. Toto dnes stále aktuální téma nadčasového génia, který byl umlčen mocí, všem vřele doporučuji k shlédnutí.

Máte čas navštěvovat konkurenční projekty?
Konkurenční projekty moc nesleduji. Snažím se jít vlastní cestou, která se dost barvitě vyvíjí. Nesnáším škatulkování a napodobování, tak vlastní české hudební scéně. Samozřejmě koncert zahraniční operní nebo jazzové hvězdy a vůbec operní produkce v zahraničí jsou velké zážitky. Pro mne byl největším nedávným zážitkem připomenutí si Muzea Salvatora Dalího ve Figueres ve Španělsku. Muzeum budoval sám Dalí a je to dodnes místo, kde můžete cítit nekonečnost lidské kreativity. To mě nabíjí a inspiruje. Věděli jste, že Dalí tvořil i překrásné šperky?

Zpěvačka a herečka Elin Špidlová (2023)

Před deseti lety jste se zúčastnila pěvecké televizní soutěže Hlas, šla by jste do toho dnes znovu? Sledujete dnes velmi populární Tvoje tvář má známý hlas?
Před deseti lety mne zajímalo, jak taková soutěž funguje z druhé strany, ze strany účinkujících. Teď už to vím (smích) a spoléhám se na vlastní poctivou cestu. Mimochodem, když nemáte jako soutěžící připravenou vlastní cestu předem, soutěž vám nepomůže, neboť nemáte na co navázat, co nabídnout. Tvoje tvář má známý hlas mne zajímá z hlediska výzvy, kterou musí zpěváci ustát. Tato soutěž mě baví, protože je to vždy nejen pěvecká, ale také herecká výzva pro účinkující. Týden dřiny na dřeň.

Cestujete ráda?
Velmi. Nejradši pracovně. Zrovna na podzim jsme v posledních letech byli dvakrát s Bohemia Voice na malém turné v Indii. Zážitků bylo mnoho, dokonce jsme nahrávali píseň v Hindu jazyce s místní pěveckou hvězdou. Pro mne bylo jedním z headlinů pozvání Tary Gándhí, vnučky Mahátmi Gándhí, do její rezidence. A vůbec, zpívat pro indické publikum, které umí otevřít srdce a být v přítomnosti, byl zážitek. Zážitek na celý život.

Zpíváte jazz, šanson, v muzikálech, na vašich stránkách se dočteme, že jste prošla v hudbě punkem, folkem, nezávislou scénou 90. let a dalšími styly. Za jakou zpěvačku se vlastně považujete?
Já jsem zpěvačkou příběhů.

Souboj matek: těhotná Špidlová vs. Jankovská s „laktační psychózou“

Jak to myslíte?
Od dětství mám schopnost si vnitřním hlasem, bez vědomého přičinění, prozpěvovat písně, které tématicky právě prožívám nebo brzy budu. Nejdřív jsem si myslela, že to je náhoda. Až do té doby, než jsem si uvědomila, že náhody neexistují a věci které se dějí, spolu souvisí. Začala jsem tedy tuto „intuici“ používat ve své tvorbě. Postupně tak vznikla dramaturgie většiny koncertů našeho vokálního kvarteta Bohemia Voice, které jsem před deseti lety založila. Čerpám z toho, co ke mně přichází a přestože se témata písní zdají neaktuální, většinou za pár měsíců, někdy let – jsou velmi aktuální. A to je pro mne zásadní. Zpívat o věcech, které mají hodnotu, smysl.

Vaše sólová deska je konečně na cestě…
Před třemi lety jsem tímto způsobem začala pracovat na vlastní desce „Ženský otisk“. V hlavě jsem si nastavila, že za dva roky bude vydaná i s videoklipy. A není to tak. Pokud si dáte záměr, otevřete se procesu tvoření, čas nemáte ve svých rukách. Ženská témata, jež jsou pilířem desky se mi stále v realitě dějí. Začala jsem té desce říkat „transformační“, neboť provází můj osobní proces velkých změn a pochopení.

To asi nebude moc veselá deska...
Jak se to vezme. Transformace je přerod. Uvědomění si svých stinných stránek, strachů, ale také odvahy vůbec do celého procesu neznáma vstoupit a neztratit se na cestě. Vystoupit z iluzí. V dávné mytologii symbolizuje transformaci bájný Fénix. Proto se také singl desky nazývá „Teď poznáte mé pravé já“. Píseň je o obrovské vnitřní ženské síle. Tato píseň je tady pro každou ženu, která potřebuje pomoc vstát z vlastních kolenou. Několik žen, které v mém okolí procházely velmi těžkými životními situacemi, nazvaly tu píseň mantrou. Pomáhala jim dolovat v sobě zbytky síly a jít dál. Víte, hudba je tady zdarma pro všechny, stejně jako příroda. Byla nám dána proto, aby léčila rány a povznášela.

Zpěvačka a herečka Elin Špidlová (2023)

Proč jste si na desku vybrala ženská témata?
Zajímavé je, že klíčem mé desky je singl „Teď poznáte mé pravé já“, který pro mne našel můj muž. Žádnou jinou píseň jsem si nevybrala. Jak jsem procházela bolavým procesem, ty písně přicházely ke mně. Proces byl vlastně dost masochistický, neboť mi ty písně přicházely několik měsíců předem, než jsem ta témata žila a já předem věděla, čím budu procházet. Na desce jsou písně: Mé rány pálí – v originále Lara Fabian „Je suis malade“, Teď poznáte mé pravé já, Lásko má, Končím s Tebou? Co mi dáš? Ale také inspirativní písně, které jsem nazpívala s orchestrem nebo hobojovým kvartetem jako například Růže kvetou dál, Imagine/What a Wonderful World, Černá kára a další.

Jak jsou pro vás důležité texty vs. hudba písně?
Hudba je tělo, text je duše a interpret je duch písně. Tato trojjedinost je celistvost. Ta u mě rozhoduje. Hudba vás zaujme, ale text osloví. Mě zajímá, odkud a kam se příběh vyvíjí. Mám velké štěstí, neboť úzce spolupracuji s fantastickou textařkou Šárkou Krejčí. Šárka mě zná lépe, než kdo jiný, včetně mých 13. komnat. Umí díky tomu vyjádřit mé nejniternější pocity. Je darem.

Naťukla jste „transformační proces“. Co byste poradila lidem, kteří v tuto chvíli mají pocit, že se jim hroutí svět, rozpadá rodina, práce, jsou v nejistotě...
Poradila bych jim, aby hledali souvislosti a našli si čas na sebe. Aby neukazovali jen prstem na druhého, ale uvědomili si, proč se do té situace dostali a také fakt, že změnit mohou jen sami sebe. A svojí změnou zapůsobit i na okolí. Poradila bych jim, aby rozklíčovali a rozpouštěli své nejniternější strachy a přiznali si pravdivě své negativní „temné“ stránky. To je to nejtěžší. Nikdo nechce před ostatními, a hlavně před sebou vypadat špatně. Je to bolavý, nutný proces. Doporučila bych jim pečlivou vnitřní práci. Meditace, cvičení, masáže, aromaterapii, léčbu ladičkami, muzikoterapii a tři věci, které nic nestojí a proto jim společnost nedává správnou hodnotu. Je to hudba, která lahodí vašemu srdci a uklidní vás, ticho a příroda s živly. Sedět pod švestkou na lavičce, rozjímat a cítit vítr ve vlasech je největší lék.

Kde Vás mohou lidé v nejbližší době vidět?
Nejbližší koncert zvaný „Narozeninová rovnodennost“ nás čeká již tuto sobotu 23. září od 20 hodin. Uskuteční se při svíčkách s videoprojekcí v mystickém nedostavěném chrámu Panny Marie v Panenském Týnci. Ve čtyřhlase Bohemia Voice zazní filmové melodie Ennia Morriconeho, Hanse Zimmera, a dalších. 28. září pak budeme s Bohemia Voice doprovázet ceremoniál Předávání Stříbrných medailí předsedy senátu. V říjnu nás čeká i koncert při předávání cen města Mohelnice a následně vánoční a novoroční koncerty po celé republice.

Tyto slavnostní ceremoniály máme rádi. Interpretujeme česky ve čtyřhlase písně Andrea Bocelliho, filmové melodie Morriconeho, Zimmera a děláme vlastní pocty českým patronům. Jsme šťastni, že žijeme v tak krásné české zemi. Na léto příštího roku chystáme s Bohemia Voice koncertní turné při svíčkách na významných českých místech, složené z filmových a inspirativních písní. Svůj osobní koncert plný příběhů chystám v Praze na začátek listopadu, na našem webu i sociálních sítích budou informace včas.

VIDEO: Elin - Mé rány pálí (2023):

StarDance 2023 - soutěžící páry, porota a historie

Dvanáctá řada soutěže StarDance odstartovala 14. října 2023.  O titul Král a Královna tanečního parketu bojují umělci a sportovci. 

Eva Adamczyková a Jakub MazůchIva Kubelková a Martin PrágrVavřinec Hradilek a Kateřina Bartuněk HrstkováDarija Pavlovičová a Dominik Vodička

  • Nejčtenější

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

2. prosince 2023  22:20

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

7. prosince 2023  12:09

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

7. prosince 2023  20:35

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry...

Herec a komik Štěpán Kozub se rozvedl, s exmanželkou mají tříletou dceru

6. prosince 2023  9:07

Komik, zpěvák a scenárista Štěpán Kozub (27) se po čtyřech letech manželství rozvedl se svou ženou,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Paříži mě žádali o autogram, Francouzi nechápali, vzpomíná Lucie Benešová

5. prosince 2023

Herečka Lucie Benešová (49) zavzpomínala na vtipný zážitek z Francie, kde ji nikdo neznal, ale...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

Manželka přede mnou po domě schovává slivovici, postěžoval si Luděk Sobota

9. prosince 2023

Luděk Sobota (80) zavzpomínal na natáčení filmu Jáchyme, hoď ho do stroje! a pochválil herečku...

Proč nemluví o mamince a co mu dal do života slavný děda. Rudolf Hrušínský vypráví

8. prosince 2023

Premium V šestnácti ho úspěch filmu Discopříběh, kde ztvárnil kominického učně Jirku, vystřelil na vrchol...

Sylvester Stallone těžce nesl svou nezaměstnanost, styděl se před dětmi

8. prosince 2023  13:29

Přestože Sylvestera Stallonea (77) jakožto herce s italskými kořeny zná díky jeho rolím celý svět,...

Kvůli kritice veřejnosti jsem měla problémy s jídlem, říká princezna Eugenie

8. prosince 2023  11:24

Neteř britského krále se v novém rozhovoru svěřila, že měla v minulosti nezdravý vztah k jídlu. Na...

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...