Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Odborníci dali červenou mluvčímu Ovčáčkovi. Rozděluje společnost a lže, míní

  15:26
Asociace public relations se zásadně distancovala od způsobu práce mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka. Ten podle asociace porušuje základní principy oboru. V otevřeném dopise zároveň vyzvala odborníky k veřejnému vymezení vůči jeho práci a společně mu tak vystavili červenou kartu. Podle asociace Ovčáček ve vyjádřeních lže, rozděluje společnost či záměrně nálepkuje.

Jiří Ovčáček, tiskový mluvčí prezidenta republiky Miloše Zemana | foto: Profimedia.cz

Asociace public relations (APRA) jako profesní organizace a obor public relations se zásadně distancují od způsobu výkonu práce tiskového mluvčího tak, jak tuto roli naplňuje tiskový mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček, stojí v tiskové zprávě asociace. 

„V aktuální situaci, kdy je na jeho způsob práce oprávněně upřena mimořádná pozornost, obor dehonestuje neprofesionálním a neetickým výkonem funkce tiskového mluvčího prezidenta republiky,“ upřesnil důvody veřejné výzvy Rostislav Starý, člen výkonné rady APRA.

Desítka lidí protestovala před ÚVN, kde leží Zeman. Facebook akci smazal, tvrdí

Redakce iDNES.cz oslovila i přímo Jiřího Ovčáčka, co říká na vyjádření asociace a zda on sám je se svou prací spokojen. Dosud se však mluvčí Hradu nevyjádřil.

Podle asociace se Ovčáček dlouhodobě proviňuje vůči mnoha etickým principům práce profesionála v komunikaci a public relations. 

Odvádí podle vás mluvčí Hradu Jiří Ovčáček dobře svou práci?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 25. října 2021. Anketa je uzavřena.

Zásadní principy podle APRA uvádí Helsinská deklarace formulovaná respektovanou mezinárodní organizací International Communications Consultancy Organization (ICCO). Ta v deseti bodech stanovuje principy práce PR profesionála. Jiří Ovčáček však podle asociace porušuje přinejmenším pět z nich.

Byl opakovaně usvědčen ze lži

V prvním bodě upozorňuje na špatnou a ne zcela pravdivou komunikaci. „Jiří Ovčáček byl v průběhu své role tiskového mluvčího prezidenta opakovaně usvědčen ze lži,“ stojí v daném bodu. V něm je také uvedeno, že Ovčáček se dlouhodobě vyjadřuje tak, že není zřejmé, zda jde o názor jeho nebo prezidenta republiky, který jen tlumočí. 

„Vlastní názory by přitom v roli tiskového mluvčího prezidenta republiky a na kanálech pro tyto účely zřízených prezentovat vůbec neměl,“ upozorňuje zpráva.

Ve druhém bodě APRA poukazuje na to, že Ovčáček obor komunikace dlouhodobě dehonestuje a vytváří dojem, že tato práce nepodléhá žádným profesním ani etickým principům. 

Hrad prolamuje mlčení na druhý pokus, o Zemanově stavu mluví Mynář

„Opak je pravdou. Tento obor s více než stoletou tradicí a všechny profesionální subjekty v něm podléhají standardům formulovaným ve Stockholmské chartě, Helsinské deklaraci a dalších profesních kodexech. Na jejich dodržování a rozvoj oboru dohlíží řada národních i mezinárodních organizací, které usilují o to, aby profesionálové v komunikaci jednali eticky a společensky odpovědně,“ vysvětluje asociace ve zprávě.

Dále asociace varuje, že tiskový mluvčí prezidenta vytváří nedostatečnou komunikací a jinotaji zcela zbytečně prostor pro spekulace a jejich šíření veřejným prostorem.

APRA: Twitter Ovčáčka štěpí společnost

„Z pozice tiskového mluvčí opakovaně uráží nejen například novináře, ale záměrně nálepkuje i část veřejnosti a ostouzí občany této země. V roli tiskového mluvčí prezidenta republiky je to něco naprosto nepřijatelného,“ poukazuje na další fakt asociace.

Ta dále také upozorňuje na to, že Ovčáček dlouhodobě využívá twitterový účet vázaný na pozici tiskového mluvčího prezidenta republiky k dalšímu štěpení společnosti, útokům vůči části veřejnosti a v poslední době i sdílení bezobsažných a nepochopitelných emotivních příspěvků.

Ovčáček není duševně v pořádku, opřela se Stehlíková do mluvčího Hradu

APRA také zdůraznila, že komunikace a public relations je důležitý obor, který je vyučován na univerzitách po celém světě a který za více než sto let své existence jasně ukotvil zásady, jak má být vykonáván. 

Kromě zásadního porušování etických principů vzbuzují kroky Ovčáčka i otázky o jeho celkové způsobilosti vykonávat svoji práci.

„Jako občané České republiky a profesionálové z oboru považujeme jeho setrvání ve veřejně placené roli za neúnosné a zcela se od jeho práce distancujeme,“ doplnil výzvu Rostislav Starý.

APRA tak spustila výzvu, ke které se může připojit veřejnost. Od spuštění 18. října jí prozatím podepsalo několik desítek lidí.

14. října 2021

Autor:
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí balíčku jsou také programy Eurosport s kompletní letní olympiádou. Získáte i programy Nova Sport 1,...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

Premium

Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van der W. Některé znásilnil, donutil je k prostituci a hromadnému sexu, dalším nezaplatil. Příběh...

18. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera dubajského vládce Spojených arabských emirátů, šejka Muhammada bin Rašída Maktúma...

22. července 2024  9:36

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos na řeckém ostrově Mykonos. Nedaleko kotvící výletní loď totiž vyslala směrem k pláži tak velké...

23. července 2024  9:29

Zpátky na dostihy. Krobot a Šoposká točí druhou řadu seriálu Oktopus

První řadu krimiseriálu Oktopus sledovalo loni na podzim v ČT víc než milion a dvě stě tisíc diváků, proto vzniká pokračování: v Praze, na Ústecku, Liberecku i v Německu. Dvanáct odložených případů...

24. července 2024

Odvolací soud snížil policistovi odškodné za nezákonné stíhání v kauze Vidkun

Pražský městský soud dnes snížil policistovi Radku Petrůjovi odškodné za nezákonné stíhání v kauze Vidkun o 150 tisíc korun. Stát by tak muži, jehož soudy osvobodily, měl podle rozsudku za stíhání,...

24. července 2024  13:51

Nemocná matka mu darovala pozemky za 40 milionů, policie viní syna z podvodu

Dědictví v řádu desítek milionů korun na sebe nechal podvodem přepsat syn starší nemocné ženy z Karvinska. Jeho matku postihla vážná zdravotní indispozice a starají se o ni pečovatelé. Toho muž...

24. července 2024  13:36

Vystřelil osmkrát, než ho zabili. Komisař popsal detaily atentátu na Trumpa

Komisař policie v americké Pensylvánii Christopher Paris během úterního slyšení v Kongresu zveřejnil další detaily z atentátu na exprezidenta Donalda Trumpa. Paris mluví třeba o hovorech policistů...

24. července 2024  13:22

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...