"Je jednoznačně dobře, že neprošlo jakékoli laškování s možností, že by si snad řidiči mohli dát před jízdou jedno pivo," řekl ministr dopravy Vít Bárta z Věcí veřejných. "Když se povolí jedno pivo, Češi si stejně dají jedno a půl nebo dvě. A to by nebylo dobré," varoval už dříve premiér a předseda ODS Petr Nečas.
Přehled bodovaných přestupků schválený poslanci |
S čím tedy počítá změna zákona o silničním provozu? Například s tím, že kdo pojede rychleji, ale povolenou rychlost nepřekročí v obci o více než pět kilometrů za hodinu a mimo obec o deset kilometrů za hodinu, nebude se muset bát, že mu naskočí další body a přijde tak o řidičák.
Jen bude muset počítat s pokutou od 1 500 do 2 500 korun. Při ještě rychlejší, opravdu nebezpečné jízdě, by ale i s trestnými body počítat musel - mohl by jich dostat až pět, podle toho, jak rychle by jel.
Jeden trestný bod se nemá přidělovat, když řidič nebude svítit. Za telefonování během jízdy bez povinného hands free se má trestat dvěma body místo tří a čtyři body místo sedmi mají být udělovány za řízení bez odpovídajícího oprávnění.
Tam, kde měří rychlost strážníci, už nebude značka
Na návrh poslance Stanislava Humla z Věcí veřejných prošla i změna, podle které už nebude značení tam, kde měří rychlost obecní policie. Pokuta za rychlou jízdu bude moci být udělena všude bez předchozího varování, že jde o měřený úsek.
"To, že budou zrušeny tabule informující o měření rychlosti, je na hranici zločinu. Městská policie se teď bude věnovat nahánění řidičů, aby naplnila kasu, místo toho, aby se věnovala tomu, za co si policii platíme," řekl po schválení zákona poslanec Boris Šťastný, který nesouhlasil se schválením tohoto pozměňovacího návrhu.
"Řidiči si prostě budou muset dávat v obcích pozor, jestli nejedou příliš rychle," nesouhlasí s ním ministr dopravy Bárta. Všechny změny, které prošly, jsou podle něj užitečné a správné. "To nejdůležitější nás ještě čeká. Připravujeme na ministerstvu dopravy změnu, abychom vyřešili to, když se řidič vymlouvá na osobu blízkou," uvedl Bárta. Bude také chtít, aby se v budoucnu posílil význam ekonomických sankcí.
Pro změnu zákona hlasovalo 136 ze 163 přítomných poslanců napříč všemi stranami, proti byli pouze tři. Jeroným Tejc z ČSSD, jeden z těch, kteří se při hlasování zdrželi, míní, že velké spory budou v praxi o povinné zimní pneumatiky.
O zimní pneumatiky mohou být spory kvůli tomu, jak je zákon napsaný, upozorňuje Tejc
Schválený text totiž počítá s tím, že je řidič musí mít, když se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led, námraza nebo "lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat", že se na vozovce sníh, led či námraza "může vyskytovat".
"Správnější by bylo, kdyby byli řidiči trestáni za to, že zimní pneumatiky nemají, až ve chvíli, kdy způsobí na silnici nehodu nebo zácpu a zjistí se, že zimní pneumatiky nemají," řekl iDNES.cz Tejc.
Změnu naopak hájí poslanec Huml. "Zimní pneumatiky nejsou jen kvůli sněhu a ledu, ale i kvůli nižší teplotě," upozornil. Samozřejmě podle něj nebude moci řidič bez zimních pneumatik pokutu dostat, když bude listopad, ale venku 15 stupňů nad nulou.
Úpravy zákona teď ještě musí potvrdit senátoři a je tedy možné, že se pravidla pro řidiče ještě změní, než zákon začne platit.
Výběr ze schválených změn
přidělení bodů nebude hrozit za překročení povolené rychlosti v obci nejvýše o pět kilometrů v hodině, mimo obec o deset kilometrů za hodinu, za vyšší překročení rychlosti budou dál udělovány 2, 3 nebo až 5 bodů
bude zrušena stotisícová hranice škody pro přivolání policie k dopravní nehodě řidič, který přijde o řidičský průkaz a bude ho chtít vrátit, bude muset podstoupit psychologické vyšetření policie bude moci zadržet na 48 hodin vozidlo, které se bude na silnici účastnit tajného závodu policie bude moci zakázat vjezd na silnici kvůli povodni nebo sněhové kalamitě |