"Trh s kaviárem v Česku prakticky neexistuje. Ten pravý z jesetera nabízí jen několik luxusních hotelů a tipnul bych si, že si ho spíš objednávají cizinci," říká šéf Kulinářského institutu Roman Vaněk.
Objednejte si Volební SMSJak probíhají předvolební kampaně a kdo volby vyhrál, se můžete dozvědět z první ruky. Objednejte si volební SMS servis iDNES.cz. |
V pražském hotelu Kempinski, kam Paroubek rád chodí na jídlo, kaviár podávají: deset gramů za 1 670 korun. "Pravý kvalitní kaviár nemůže být levný, ale 3 500 korun za sklenici nedají ani ti bohatší Češi," uvedl pracovník firmy Ikra export, která dováží tuto lahůdku z Ruska.
Pokud by tedy měli vyšší daně platit pouze pojídači kaviáru, český stát brzy zkrachuje. Zdanění hrstky jeho konzumentů by do děravého státního rozpočtu nepřineslo skoro nic.
Paroubkův kaviár a velká autaNázor Martina Komárka |
Progresivní daň a kaviár
O kaviáru mluvil šéf ČSSD už v roce 2007. Když se projednávala rovná daň navržená ODS, prohlásil, že to je "zákon kaviáru a šampaňského". "Kaviár je symbolem určitého snobství. Je to ale jen taková zažitá představa," říká šéf Kulinářského institutu Roman Vaněk.
Pokud by se po volbách stal premiérem, zařadil by se do skupiny zámožných, na které míří progresivní daň z dílny ČSSD, i sám Paroubek. Na dotaz MF DNES, kolikrát už v životě ochutnal kaviár, včera neodpověděl.
Co je kaviár?Pravý (černý) kaviár se vyrábí z jiker jesetera. 100 gramů se dá ve velkoobchodě pořídit za 1 600 korun (bez DPH), v restauracích je zhruba třikrát dražší. Kaviár vyrobený z jiker candáta, lososa, kapra nebo tuňáka znalci za kaviár vůbec nepovažují. Mluví o něm jen jako o "rybích jikrách". Nejdražší kaviár světa pochází z Íránu, jmenuje se ossetra. Vyrábí se z jiker ryb žijících v Kaspickém moři. Cena za 100 gramů se pohybuje kolem 15 tisíc korun. |
Kromě hotelu Kempinski, kde občas stoluje (podle jeho slov mu útratu platí Lidový dům), měl šanci ochutnat tuto pochoutku i v pětihvězdičkovém hotelu Esplanade v Mariánských Lázních, kde se před třemi roky ženil se svou druhou manželkou Petrou. Jednu porci tam tehdy nabízeli za 3 600 korun. Na svatebním menu Paroubkových však kaviár nebyl.
Bohatí mateřskou a nemocenskou nezaplatí
Problém je, že stejně jako je v Česku málo milovníků kaviáru, je zde i málo bohatých, kteří by měli sliby z dílny ČSSD zaplatit. Podle plánů socialistů budou vyšší daň (38 procent) platit lidé s příjmem nad 100 tisíc korun měsíčně. Do státního rozpočtu by to přineslo pět miliard ročně. Vyšší mateřská, nemocenská a zrušení poplatků u lékaře budou však každý rok stát třináct miliard.
"Progresivní daň není naše jediné opatření. Chceme také o dvě procenta zvýšit daň právnických osob a spotřební daň u alkoholu a cigaret," hájí plány oranžových Sobotka.
Majitelé firem už nahlas uvažují, že by v případě zvýšení daní převedli jejich sídla i nejlépe placené zaměstnance do zahraničí. Skupinka milovníků kaviáru by se tak v Česku ještě zmenšila.