Šedé eminence se scházejí za zády svých lídrů, domlouvají koalici

  3:06aktualizováno  3:06
Zatímco lídři objíždějí předvolební mítinky, šedé eminence za zády svých šéfů dohadují možné koalice. MF DNES se dozvěděla o dalším tajném jednání. O budoucí vládě spolu debatovali lidé z ČSSD, Věcí veřejných a "kmotrovské" části ODS. Lídři stran shodně tvrdí, že o těchto setkáních nevědí.

Volební manažer ČSSD s poradce předsedy Jiřího Paroubka Jaroslav Tvrdík se podle zjištění MF DNES sešel na tajné schůzce s lidmi z Věcí veřejných a | foto: ČTK

Naoko si nemohou přijít na jméno a těsně před volbami se obviňují z krádeží a tunelování. V zákulisí ale už pilně jednají. Seznamte se:
Jaroslav Tvrdík, hlavní volební manažer ČSSD a šéfporadce předsedy Jiřího Paroubka.

Vít Bárta, šéf kampaně Věcí veřejných a hlavní stranický sponzor.
Tomáš Hrdlička, radní ODS v Praze 10 a klíčová "šedá eminence" modrých v hlavním městě. A současně politik, kterého i v jeho mateřské ODS považují za "architekta" strany Věci veřejné.

Tito tři se podle zjištění MF DNES minulý týden sešli k jednání o možné povolební spolupráci. Schůzku redakci pod podmínkou zachování anonymity potvrdili dva lidé, kteří byli jednání přítomni.

Ani jeden z lídrů stran podle svých slov o schůzce neměl tušení. "Nechce se mi věřit, že by mohla být pravda, že by Tomáš Hrdlička jednal za Věci veřejné a že by mu to pražská ODS tolerovala," říká šéf ODS Petr Nečas.
"To by byl skutečně skandál prvního řádu. Pan Hrdlička nemá žádný mandát vést jednání za kohokoliv," dodal.

Už Nečasův předchůdce Mirek Topolánek přitom prohlásil, že Věci veřejné jsou "mafiánský projekt pražské ODS". Mají prý za úkol posbírat hlasy voličů znechucených občanskými demokraty.

Předsedové: O ničem nevíme

O účasti svých lidí prý neví ani Jiří Paroubek a Radek John. "Politickými jednáními jsem pověřen já, a kde nejsem, tam nejsou ani Věci veřejné," říká John.

Obsahem schůzky bylo vzájemné "oťukání se" a sondování podmínek, za kterých by ČSSD s Věcmi veřejnými uzavřely povolební koalici. S Bártou se přitom tento týden sešla na obědě i Paroubkova manželka Petra. Podle informací z Lidového domu je ČSSD ochotna do koalice se stranou Radka Johna jít. Oranžoví mají jen obavy, že budoucí vládu mohou diskreditovat skandály kolem některých podnikatelů napojených na Věci veřejné.

Jaroslav Tvrdík na dotaz MF DNES, zda na schůzce byl, odpověděl pouze: "Kdo je pan Hrdlička?" A Hrdlička? "Pokud se ptáte, jestli jsem se někdy s někým domlouval, že se sejdu, tak to jsem se nedomlouval. A jestli to bylo náhodné setkání? Já se potkávám s mraky lidí," řekl vyhýbavě. Vít Bárta z Věcí veřejných označil existenci schůzky za "blbost".

Oč na schůzkách jde? Socialisté a véčkaři potřebují po brutální útočné kampani odbourat nedůvěru, aby případně mohli zasednout společně do vlády. Pro pražskou ODS jsou zase důležitější podzimní komunální volby. Voliči mají tendenci "vyvažovat" a případná parlamentní opozice by jim přihrála hlasy spíše než účast ve vládě.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Petříček by skončil ve vládě, když ho nezvolí místopředsedou ČSSD

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD při setkání s novináři

Pokud ministr zahraničí Tomáš Petříček neuspěje při volbě vedení ČSSD na sjezdu, vnímal by to tak, že nemá důvěru...

Exministr byl odsouzen k ročnímu vězení. Měl se obohatit na voucherech

Ministr pro mísní rozvoj Rostislav Vondruška na XI. sněmu svazu měst a obcí ČR

Obvodní soud Prahy 2 nepravomocně odsoudil bývalého ministra pro místní rozvoj Rostislava Vondrušku k ročnímu...

Internet se baví na účet ministryně za výrok o mobilních datech a wifi

Šéfka Svazu obchodu Marta Nováková.

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková na sebe upozornila výrokem, že mobilní data jsou drahá i proto, že lidé...

Najdete na iDNES.cz