VV se rozhodly vládu podpořit, Klaus se stal garantem koaličních dohod

  13:24aktualizováno  17:55
Věci veřejné se těsně před hlasováním o nedůvěře rozhodly, že vládu podpoří. Stále ale trvají na odchodu policejního prezidenta Oldřicha Martinů. S koaličními lídry se předtím sešel na Pražském hradě Václav Klaus. Strany tam uzavřely nestandardní a nepsanou dohodu, jejíž garantem se stal sám prezident.

"Nechceme být destruktivní už kvůli ekonomické situaci v zemi a podpořit návrh opozice v hlasování o nedůvěře vládě a destabilizovat tak republiku. Dnes tedy naši poslanci budou hlasovat proti návrhu na vyslovení nedůvěry," řekl John s tím, že podmínkou je naplnění protikorupčních opatření.

"Naše důvěra je tedy limitovaná," dodal John. Šéf VV také zopakoval, že strana stále trvá na odchodu policejního prezidenta Oldřicha Martinů. Z policie pod jeho vedením unikají informace a to brání vyšetřování zásadních protikorupčních opatření.

Klaus: Co se děje v naší zemi, není něco, co se mě netýká

Před mimořádnou konferencí VV se vládní koalice sešla na Pražském hradě. "Dospěl jsem k názoru, že to, co se děje v naší zemi, není něco, co se mě netýká. Proto jsem pozval tato nejvyšší stranická vedení k jednání," uvedl na začátek hradní schůzky prezident Václav Klaus.

Na Hrad přišli premiér Petr Nečas a oba vicepremiéři Karel Schwarzenberg (TOP 09) a Radek John (Věci veřejné). Za ODS přišli jednat i Alexandr Vondra a Petr Tluchoř, za TOP 09 Miroslav Kalousek a Petr Gazdík a za Věci veřejné Vít Bárta a Kristýna Kočí.

Premiér Petr Nečas na dotaz iDNES.cz odmítl upřesnit, jak zní dohoda vzniklá na Hradě, která se týká budoucnosti policejního prezidenta. Přesný obsah jednání byl prý určen pouze jejím účastníkům.

Nečas dále ocenil postup prezidenta Klause, který prý "pomohl uklidnit situaci". Premiér se prý s prezidentem sešel několikrát a vždy vyjádřil zájem na pokračování proreformní vlády.

Jednání na Hradě trvalo dvě a půl hodiny. Prezident Václav Klaus oznámil, že všichni účastníci došli k dohodě o chování tří koaličních stran při hlasování o nedůvěře. Konkrétnější ale nebyl.

"Strany se mnou uzavřely nestandardní a zvláštní dohodu, kdy já budu osobním garantem věcí, na kterých se strany dohodly," řekl prezident. Těmito věcmi jsou například boj proti korupci, osoba policejního prezidenta nebo vznik generální inspekce bezpečnostních sborů. Dodal, že dohoda uzavřená na Hradě nemá písemnou formu.

Jak se ale strany dohodly, Klaus neuvedl. Vyzval novináře, aby po tom nepátrali. Pokud nějaká strana principy dohody, kterou prezident garantuje, poruší, Klaus to veřejně oznámí.

Podle úřadujícího předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky bude zajímavé sledovat, co za svou osobní garanci prezident bude chtít. "Jak se třeba zvýší vliv na zahraniční politiku," řekl Sobotka.

Na Hrad si prezident lídry koaličních stran pozval, aby spory urovnal ještě před odpoledním hlasováním o nedůvěře vládě v Poslanecké sněmovně. Věci veřejné se totiž až do dnešního pozdního odpoledne nevyjádřily, zda vládu podpoří, nebo ji potopí. A právě na hlasech poslanců z VV celé hlasování bude stát. Opozičním stranám totiž chybí 19 hlasů, které by mohly získat právě od Věcí veřejných.

Petr Nečas a Radek John před hlasováním Sněmovny o důvěře vládě. (21. prosince 2010)Jeroným Tejc, Michal Hašek a Bohuslav Sobotka (všichni ČSSD) před hlasováním Sněmovny o důvěře vládě Petra Nečase. (21. prosince 2010)

Koalice o situaci tvrdě jedná od pátku. V pondělí, tedy několik hodin před hlasováním o důvěře, se rozhádala a zatím nelze předvídat, jak se Věci veřejné zachovají. Na Hrad jely podle reportéra MF DNES s jasným požadavkem - buď ze své funkce odejde policejní prezident Oldřich Martinů, nebo vládu potopí.

Podle důvěryhodných zdrojů z řad Věcí veřejných bylo jednou z variant i to, že by se hlasování o důvěře vládě odložilo na leden. Odložení schůze by navrhl jeden z členů VV. Strana uznala, že situace je v současnosti vyhrocená a lepší by bylo hlasovat později, uvedl zdroj pro reportérku MF DNES. Na Hradě ale lídři tuto variantu navrhnout nechtěli, jednal o ní pouze klub.

Podle předseda KSČM a bývalého místopředsedy Sněmovny Vojtěcha Filipa však uvažovaný návrh poslanců z VV není možný.

"Ve chvíli, kdy se bude hlasovat o tom, zda již svolaná mimořádná schůze může proběhnout, ztrácí tato legislativní možnost smysl. Žádost těch padesáti poslanců, na základě které je mimořádná schůze svolána, prostě nemůže být překročena. V tomto případě by šlo o překročení pravomoci veřejného činitele, kdyby paní předsedkyně Němcová něco takového dopustila," míní Filip s tím, že v tom případě by to bylo na ústavní stížnost.

Dokázaly by se koaliční strany dohodnout bez přispění prezidenta Klause?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 11. ledna 2011. Anketa je uzavřena.

ANO 4062
NE 2140
Autoři: , ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Novela zákona o přístupu k informacím chystá novinku: možné placení záloh

Ochránit úřady a další instituce před zneužíváním práva na informace ze strany žadatelů má novela zákona o svobodném...

Ředitelku pardubické nemocnice odvolali kvůli případu postiženého novorozence

Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje jednomyslně odvolalo ředitelku Pardubické a Chrudimské...

Vláda schválila návrh o českém předsednictví v EU, bude stát přes miliardu

České předsednictví v EU v druhé polovině roku 2022 by mělo stát zhruba 1,24 miliard korun, návrh schválila vláda. Pro...

Premium

Kapitola tunel Blanka uzavřena. Soudy okolo předražené stavby pokračují

Celkový účet za nepostradatelný tunelový komplex se vyšplhal na téměř 42 miliard korun. Po čtyřech letech zkušebního...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz