„Naše velvyslanectví zaznamenalo, že jednotliví politici a některé instituce v poslední době veřejně vyjádřily chybné názory a dokonce vydaly otevřené dopisy k otázce týkající se Hongkongu, což je vměšováním se do vnitřních záležitostí Číny. Jsme rozhodně proti takovému chování,“ uvedlo Čínské velvyslanectví v Praze ve svém prohlášení.
„Současný stav v Hongkongu se vyvinul v extrémní násilí. Činy radikálních demonstrantů již dlouho nejsou otázkou svobody projevu a shromažďování,“ stojí dále v prohlášení.
Podle velvyslanectví demonstrace překročily rozsah pokojných demonstrací a zpochybnily základní linii principu „jedna země, dva systémy“.
„Násilné incidenty, ke kterým v Hongkongu dochází, nesou známky toho, že cizí síly v pozadí manipulují, plánují a dokonce organizují jejich implementaci,“ píše se dále.
Velvyslanectví zdůrazňuje, že Hongkong je čínským Hongkongem a jeho záležitosti jsou čistě záležitostmi Číny.
„Čínská vláda nikdy nedovolí vnějším silám, aby zasahovaly do záležitostí Hongkongu, a už vůbec nedovolí jakýmkoliv cizím silám, aby vyvolávaly v Hongkongu chaos. Naléháme na příslušné strany, aby přestaly ospravedlňovat násilné trestné činy tím, že usilují o lidská práva a svobodu a přestaly zasahovat do vnitřních záležitostí Číny pod maskou svobody a lidských práv,“ doplnila ambasáda.
Reakce na otevřený dopis
Prohlášení ambasády je zřejmě odezvou na otevřený dopis předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů, který Josef Středula poslal čínskému velvyslanci Ťien-minovi Čangovi v Praze.
Čínské velvyslanectví obvinilo pražský magistrát z poškozování zájmů |
„Vaše Excelence, jménem Českomoravské konfederace odborových svazů, největší odborové konfederace v České republice, vyzývám vládu Čínské lidové republiky k zajištění toho, aby lidé ve zvláštní administrativní oblasti Hongkong mohli protestovat bez obav z násilí a obtěžování ze strany policie a dalších osob,“ stojí v dopise.
Předseda odborů ve svém dopise Čínu žádal, aby respektovala a dodržovala základní lidská práva i svobody.
„Vyzývám ji rovněž k upuštění od vyvíjení tlaku na hongkongské úřady a zaměstnavatele, aby tuto protesty narušovali a potlačovali. Například propouštěním pracujících, kteří využili sví základní a nezcizitelná lidská práva na svobodu a sdružování, svobodu shromažďování a svobodu projevu. Hongkong je signatářem Mezinárodního paktu o občanských a politických právech, který police aktuálně porušuje,“ stojí v dopise.
Tento týden apeloval na Čínu také předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer a v dopise pro čínského velvyslance vyjádřil naději, že se vláda demonstrace nepotlačí násilím.
Hledání nepřítele
Podle projektu Sinopsis, který se dění v Číně věnuje a snaží se podávat přehled o něm z pohledu čínských, českých a světových médií a pozorovatelů, se čínská propaganda snaží líčit protesty jako vměšování vnějších sil. „To je zjevná lež, protesty jsou výrazem místních obav o autonomii enklávy zaručující základní práva a svobody jejích obyvatel. Ty jsou mj. zaručené platnými mezinárodními dohodami mezi Británií a ČLR,“ uvedl ředitel Sinopsis Martin Hála.
Obviňování zahraničních sil je podle něj snahou přenést zodpovědnost za fatální selhání nátlakové politiky současného pekingského vedení vůči Hongkongu. „Podobné oklešťování autonomie a stupňování represí je ostatně patrné i v dalších okrajových částech ČLR, jako je Tibet či Sin-ťiang,“ dodal Hála.
Protivládní protesty v Hongkongu patří k nejpalčivějším problémům, s nimiž se musí čínský prezident Si Ťin-pching potýkat od nástupu k moci v roce 2012. Neklidu v bývalé britské kolonii komunistická strana čelí v atmosféře příprav oslav 70 let od vzniku Čínské lidové republiky, které se budou konat 1. října.
Tón Pekingu se zostřuje a čínská vláda z podněcování protestů viní cizí země, včetně Spojených států. Proti demonstrantům brojí oficiální čínský tisk.