Čeští politici mají chybné názory. Čína radí, co si máme myslet o Hongkongu

  15:31aktualizováno  15:31
V Hongkongu pokračují protivládní protesty. Demonstrující tento týden podpořili předseda ČMKOS Josef Středula a senátor Pavel Fischer. Oba nezávisle na sobě poslali otevřený dopis čínskému velvyslanci Ťien-minovi Čangovi v Praze a vyzvali čínskou vládu, aby ukončila represe proti demonstrantům. Čínské velvyslanectví zareagovalo. V neděli vydalo prohlášení, že někteří čeští politici a instituce mají „chybné názory“.

Prodemokratičtí demonstranti drží v rukou cedule s různými variantami nápisu „osvoboďme Hongkong“ (16. srpna 2019) | foto: Kin CheungAP

„Naše velvyslanectví zaznamenalo, že jednotliví politici a některé instituce v poslední době veřejně vyjádřily chybné názory a dokonce vydaly otevřené dopisy k otázce týkající se Hongkongu, což je vměšováním se do vnitřních záležitostí Číny. Jsme rozhodně proti takovému chování,“ uvedlo Čínské velvyslanectví v Praze ve svém prohlášení

Fotogalerie

„Současný stav v Hongkongu se vyvinul v extrémní násilí. Činy radikálních demonstrantů již dlouho nejsou otázkou svobody projevu a shromažďování,“ stojí dále v prohlášení. 

Podle velvyslanectví demonstrace překročily rozsah pokojných demonstrací a zpochybnily základní linii principu „jedna země, dva systémy“. 

„Násilné incidenty, ke kterým v Hongkongu dochází, nesou známky toho, že cizí síly v pozadí manipulují, plánují a dokonce organizují jejich implementaci,“ píše se dále. 

Velvyslanectví zdůrazňuje, že Hongkong je čínským Hongkongem a jeho záležitosti jsou čistě záležitostmi Číny. 

„Čínská vláda nikdy nedovolí vnějším silám, aby zasahovaly do záležitostí Hongkongu, a už vůbec nedovolí jakýmkoliv cizím silám, aby vyvolávaly v Hongkongu chaos. Naléháme na příslušné strany, aby přestaly ospravedlňovat násilné trestné činy tím, že usilují o lidská práva a svobodu a přestaly zasahovat do vnitřních záležitostí Číny pod maskou svobody a lidských práv,“ doplnila ambasáda. 

Reakce na otevřený dopis

Prohlášení ambasády je zřejmě odezvou na otevřený dopis předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů, který Josef Středula poslal čínskému velvyslanci Ťien-minovi Čangovi v Praze.

Čínské velvyslanectví obvinilo pražský magistrát z poškozování zájmů

„Vaše Excelence, jménem Českomoravské konfederace odborových svazů, největší odborové konfederace v České republice, vyzývám vládu Čínské lidové republiky k zajištění toho, aby lidé ve zvláštní administrativní oblasti Hongkong mohli protestovat bez obav z násilí a obtěžování ze strany policie a dalších osob,“ stojí v dopise. 

Předseda odborů ve svém dopise Čínu žádal, aby respektovala a dodržovala základní lidská práva i svobody. 

„Vyzývám ji rovněž k upuštění od vyvíjení tlaku na hongkongské úřady a zaměstnavatele, aby tuto protesty narušovali a potlačovali. Například propouštěním pracujících, kteří využili sví základní a nezcizitelná lidská práva na svobodu a sdružování, svobodu shromažďování a svobodu projevu. Hongkong je signatářem Mezinárodního paktu o občanských a politických právech, který police aktuálně porušuje,“ stojí v dopise. 

Tento týden apeloval na Čínu také předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer a v dopise pro čínského velvyslance vyjádřil naději, že se vláda demonstrace nepotlačí násilím.

Hledání nepřítele

Podle projektu Sinopsis, který se dění v Číně věnuje a snaží se podávat přehled o něm z pohledu čínských, českých a světových médií a pozorovatelů, se čínská propaganda snaží líčit protesty jako vměšování vnějších sil. „To je zjevná lež, protesty jsou výrazem místních obav o autonomii enklávy zaručující základní práva a svobody jejích obyvatel. Ty jsou mj. zaručené platnými mezinárodními dohodami mezi Británií a ČLR,“ uvedl ředitel Sinopsis Martin Hála.

Obviňování zahraničních sil je podle něj snahou přenést zodpovědnost za fatální selhání nátlakové politiky současného pekingského vedení vůči Hongkongu. „Podobné oklešťování autonomie a stupňování represí je ostatně patrné i v dalších okrajových částech ČLR, jako je Tibet či Sin-ťiang,“ dodal Hála.

Protivládní protesty v Hongkongu patří k nejpalčivějším problémům, s nimiž se musí čínský prezident Si Ťin-pching potýkat od nástupu k moci v roce 2012. Neklidu v bývalé britské kolonii komunistická strana čelí v atmosféře příprav oslav 70 let od vzniku Čínské lidové republiky, které se budou konat 1. října.

Tón Pekingu se zostřuje a čínská vláda z podněcování protestů viní cizí země, včetně Spojených států. Proti demonstrantům brojí oficiální čínský tisk.

13.srpna 2019 v 13:56, příspěvek archivován: 18.srpna 2019 v 13:51

✍️To H.E. Zhang Jianmin, ambassador to : In solidarity with our sisters and brothers from @HongKongCTU we support their five demands and urge Chinese gov't to refrain from exercising violence against protesters. cc: @TPetricek @AndrejBabis @ChinaEUMission https://t.co/AWTBAQXlYp

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Zahřmělo a obr Super Galaxy sestoupil z nebe. Přivezl bojové vrtulníky

Americký transportní letoun C-5M SuperGalaxy na mošnovském letišti

Americký obří armádní letoun C-5M SuperGalaxy přistál ve středu ráno na mošnovském letišti. Ve svých útrobách přes...

Metnar popřál Zátopkové k 97. narozeninám, zpíval s ní lidové písně

Dárek pro Danu Zátopkovou k 97. narozeninám

Ministr obrany Lubomír Metnar popřál Daně Zátopkové k 97. narozeninám. Společně s Vojenským uměleckým souborem Ondráš...

Irák, Afghánistán nebo Golany. Stovka českých vojáků obdržela vyznamenání

Zástupce náčelníka Generálního štábu Jiří Verner (vpravo) gratuluje oceněným...

V Národním památníku na pražském Vítkově si převzalo ocenění 109 vojáků z jedenácti jednotek české armády za účast na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz