Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) se včerejším po zvolení nových členů jen těžko zbaví nálepky "politická", kterou má v kuloárech a médiích.
Nejsilnější strany ČSSD a ODS si pohlídaly, aby v ní i nadále měly vliv. Občanští demokraté v ní nyní mají pět blízkých, sociální demokracie čtyři. KDU-ČSL jednoho, stejně jako komunisté.
Složení RRTVDalibor Matulka |
Jen jedna členka - Pavla Gomba - se dá považovat za nezávislou. Ve třináctimístné radě zůstalo jedno místo neobsazeno.
Nově v RRTV usednou scénárista Martin Bezouška, bývalý mluvčí ministra kultury Vítězslava Jandáka (ČSSD) a někdejší redaktor České televize a rozhlasu, dnes ve službách ODS Milan Bouška nebo Kateřina Kalistová, která se ucházela o post místopředsedkyně ČSSD.
Ivan Krejčí je pro změnu bývalým asistentem místopředsedy sněmovny Lubomíra Zaorálka (ČSSD) a oblastním volebním manažerem sociálních demokratů.
Poslanci do RRTV také vyslali Pavla Foltána, bývalého mluvčího Nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. Ten byl členem rady do jejího odvolání v dubnu 2003 v souvislosti s prohranou arbitráží Česka se společností CME.
Stát musel této společnosti zaplatit přes deset miliard korun za zmařené investice do televize Nova. Šest členů rady včetně Foltána se proti odvolání bránilo u soudu, kde v jednom případě vyhráli a ve druhém prohráli.
Končí předseda Žák
V práci v RRTV pokračují bývalí poslanci František Pejřil a Aleš Rozehnal, Alena Macková (všichni ODS) a rovněž Pavla Gomba, kterou před lety nominovala Unie svobody.
Šestileté funkční období zvolených členů rady začne v den, kdy je jmenuje premiér Jan Fischer, avšak až poté, co se místa v radě uprázdní. V případě pěti členů rady by to mohlo být už tuto sobotu, v případě dalších tří o týden později.
Současný předseda rady Václav Žák už svůj mandát v radě neobhajoval, stejně jako například spisovatelé Eva Kantůrková a Jan Kostrhun.
Studie: radní jdou politikům na ruku
Na skutečnost, že politici hledají na obrazovky cestu přes členy RRTV, upozornila studie Televize v Evropě - Doplňující zpráva 2008. Zejména kritizuje fakt, že na vládní úrovni nevznikla žádná iniciativa, která by radu zreformovala, aby se zvýšila její nezávislost na politické lobby.
Například před rokem a půl Nejvyšší soud řešil žalobu RRTV proti České televizi. Radním se nelíbilo, že televize odvysílala kontroverzní názor diváka bez dalšího vysvětlení a zasazení do kontextu.
Soud se ale za ČT postavil. Podle něj bylo zřejmé, že jde o vyhraněný názor jednoho z diváků, jehož zařazení významně neovlivnilo vyznění celého pořadu.