Zeman u Soukupa chválil pátou návštěvu Číny, Babiš kritizoval Brusel

  21:21aktualizováno  23:03
Prezident Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem zhodnotil svou již pátou návštěvu v Číně, která podle jeho slov byla dosud tou nejúspěšnější. Dále okomentoval protesty proti jmenování Marie Benešové a zhodnotil nedostatky resortů, do kterých v úterý na Pražském hradě jmenoval nové ministry.

Prezident Miloš Zeman s ředitelem TV Barrandov Jaromírem Soukupem při natáčení pořadu Týden s prezidentem (září 2018) | foto: Kancelář prezidenta republiky

Na úvod pořadu se Miloš Zeman zmínil o demonstracích proti jmenování nové ministryně spravedlnosti Marie Benešové, které probíhaly na začátku týdne. „Dokonce tam byli i dva bývalí premiéři, Sobotka a Topolánek, kteří měli příležitost tu justici změnit, nepovedlo se jim to, tak teď protestují,“ okomentovat Zeman protesty.

Zeman v Číně

Na to, že by nová ministryně zeštíhlila soustavu státních zastupitelství a soudů ze čtyř stupňů na tři prezident Zeman řekl, že je potřeba vyloučit nepracující soudce. Prezident se obává, že soudců, kteří jsou nečinní, je celá řada. 

„Kdyby byli nahrazeni těmi, kteří budou pracovat, pak by bylo možné soudní řízení zrychlit,“ řekl Zeman. Mezi čtyři stupně patří okresní, krajské, vrchní a nejvyšší soudy a podle Benešové jsou na malé Česko příliš. Revoluční změna by vedla ke zrušení vrchních státních zastupitelství i vrchních soudů v Praze a Olomouci.

Dosud nejúspěšnější návštěva

Dále se debata stočila k Zemanově nedávné návštěvě Číny, kterou prezident zhodnotil v pořadu kladně. „Myslím si, že z těch pěti návštěv to byla nejúspěšnější návštěva. Povedlo se totiž odblokovat nějaké zásadní problémy,“ okomentoval návštěvu. 

Podle prezidenta bylo důležité jednání s čínským prezidentem o certifikaci nových letadel a jednání s čínskou společností CITIC, která v Česku převzala projekty firmy CEFC. 

Noví ministři

Zeman v úterý po návratu z Číny jmenoval tři nové ministry. Novým ministrem průmyslu a obchodu se stal Karel Havlíček, dopravu bude řídit Vladimír Kremlík a spravedlnost Marie Benešová.

„Každý resort by se měl podle mého zaměřit na určité nedostatky. U justice je to pomalost soudního řízení, u průmyslu a energetiky vypsání tendru na vybudování jaderných bloků a u dopravy by bylo skvělé kdyby už se konečně koplo do země,“ okomentoval Zeman.

V následujícím pořadu Jaromíra Soukupa byl hostem český premiér Andrej Babiš. V jeho úvodu uvedl novou kampaň „Silné Česko“, kterou s hnutím ANO odstartoval před volbami do Evropského parlamentu, do nichž jde ANO s heslem „Česko ochráníme. Tvrdě a nekompromisně“.

Česko popelnicí Evropy

„Je skutečně skandální, že z nás udělali popelnici Evropy,“ řekl Babiš k dvojí kvalitě potravin. „Pošleme stížnost na Evropskou komisi, jelikož je to proti pravidlům. Budeme trvat na tom, aby výrobci označovali výrobky dvojí kvality tak, aby to spotřebitel poznal a měl možnost výběru,“ řekl Babiš.

Následně se debata stočila k produkci řepky. „Biopaliva, to vymyslel Brusel. Řepka, to je výmysl Bruselu, to jsem nevymyslel já,“ okomentoval Babiš.

Stejně jako prezident Zeman dostal otázku spojenou s nedávnými demonstracemi a výměnou ministrů. „Lidi se neztotožnili s výsledky voleb, a protestují na náměstí, ale mají na to právo,“ uvedl. 

Podle Babiše za koncem ministra dopravy Daňa Ťoka stojí jeho únava. „Byl vyčerpaný, vždyť byl v úřadu 4,5 roku. S paní Novákovou jsme se na odchodu domluvili a Havlíček se stal vicepremiérem, protože s ním spolupracuji, bude mi pomáhat ministry koordinovat,“ řekl k nedávné výměně Andrej Babiš.

Autor:

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Lidé uvěřili v rituální vraždu. Od známé justiční křivdy uplynulo 120 let

Anežka Hrůzová (na domnělé fotografii) a její údajný vrah Leopold Hilsner

Proces s Leopoldem Hilsnerem je tím nejznámějším, co tehdejší krajský soud v Kutné Hoře zažil. Dnes strohá budova soudu...

ČSSD udělala čistku v Ostravě a vrací se jí Kajnar, má být i lídr do voleb

Petr Kajnar

Sociální demokraté udělali velkou čistku v Ostravě, když zrušili 17 místních sdružení z 26. Po jednání předsednictva...

Lovci odtahů. Pojišťovny bojují proti předraženým asistenčním službám

Odtahový vůz 2

Jedna asistenční služba ocenila padesátikilometrový odtah z dálnice na 10 tisíc korun. „Na pojišťovnu“ by přitom stál...

Zdravotní pojišťovny lákají na bonusy a výhody. Na změnu zbývá pár dní

Zubař, ilustrace

Nespokojení klienti zdravotních pojišťoven mají letos poslední šanci na její změnu. Přihlášku ke změně pojišťovny mohou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz