Za nezávislou justici. Lidé po celé ČR protestovali proti jmenování Benešové

  16:00aktualizováno  22:24
Tisíce lidí vyšly v pondělí do ulic českých měst podpořit iniciativu Milion chvilek pro demokracii, která naplánovala pochod pražskými ulicemi za nezávislost justice. Protestní shromáždění večer vyvrcholilo na Staroměstském náměstí hodinovou demonstrací. Sdružení a jeho příznivci tím vyjádřili nesouhlas se jmenováním Marie Benešové do funkce ministryně spravedlnosti.

„Benešovou nechceme,“ skandoval dav procházející městem. Ulicemi také zněl pískot a výkřiky jako „nejsme slepí“ nebo „nezávislou justici“. Podle organizátorů bylo v pochodu Prahou na protest proti Babišovi a Benešové 4 000 lidí. 

Fotogalerie

Na Staroměstském náměstí očekávali organizátoři 10 000 demonstrantů, nakonec jich podle organizátorů přišlo asi 15 000. „Je to pravda, je to tak, vládne nám tu estébák,“ křičeli demonstranti. „Lidé mají právo vyjádřit jiný názor, máme svobodu,“ reagoval Babiš.  

Mezi hosty, kteří předstoupili před dav na Václavském náměstí, se objevili například ředitel Amnesty International Mark Martin nebo autor Demokratického manifestu Daniel Kroupa. V davu byl vidět i bývalý premiér Bohuslav Sobotka. 

Demonstranti drželi vlajky ČR a Evropské unie, na transparentech měli nápisy „Demisi!“ a „Rezignace!“ nebo vyobrazení Babiše s Kněžínkovou hlavou a textem „Spravedlnost jsem já“. Babišovu fotografii na dalším transparentu doprovázel nápis „Benešová Marie, mé zločiny zakryje.“ 

Některé nápisy byly namířené i proti Zemanovi. Stovky lidí se před deštěm kryly deštníky v barvách trikolory, kterých 600 pořídili organizátoři.

„Babiš nechce „do tepláků“, a Pražský hrad proto hledal ministryni, která by dokázala justici ochočit,“ řekl účastníkům na Staroměstském náměstí ředitel protikorupční organizace Transparency International ČR David Ondráčka. „Právní stát se nedá donekonečna ohýbat, protože se nakonec může zlomit,“ podotkl. 

Zhruba hodinovou demonstraci na Staroměstském náměstí zakončil zpěv státní hymny.

Protest proti Babišovi a Benešové zaplnil Staroměstské náměstí asi ze tří čtvrtin.  Předseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář protestujícím na Staroměstském náměstí řekl, že není možné přijímat nepřijatelné. „Nechceme ovládnutí justice premiérem a Hradem,“ uvedl. 

Protest podle něj požaduje nezávislého ministra spravedlnosti a tím Benešová není. Cílem také je, aby do rozhodnutí soudu o Babišovi nenastaly změny na Nejvyšším a vrchních státních zastupitelstvích. Pokud Benešová na ministerstvo nastoupí, za týden se podle Mináře uskuteční další protest opět na Staroměstském náměstí. 

Demonstruje se i v jiných městech

Protesty se konaly i v dalších městech. Demonstrace za nezávislost justice byla dnes svolána také v Brně, Ostravě, Hradci Králové, Havlíčkově Brodě, Českých Budějovicích, Liberci a Olomouci. 

Tam se průvod zhruba 200 lidí po 16:30 vydal ze Žižkova náměstí směrem do centra města. Někteří lidé nesli transparenty, v čele průvodu s nápisem „Ruce pryč od justice“. U budovy olomouckého okresního soudu demonstranti nasadili papírové koruny na hlavy dvou soch lvů. Připomněli tak studentskou akci z konce roku 1989, jejíž součástí byla podobná korunovace soch lvů u vchodu do soudní budovy. 

V Ostravě se sešel průvod zhruba 500 lidí, kteří od budovy krajského úřadu zamířili k obchodnímu centru Forum Nová Karolína. 

Nejméně 3500 lidí se shromáždilo například v Brně. Ze Zelného trhu vyšli na pochod městem, na Moravském náměstí budou následovat projevy. V davu jsou vidět transparenty namířené proti premiérovi i prezidentovi. 

Podle organizátorů brněnského protestu je zjevné, co je cílem změny na ministerstvu spravedlnosti, Benešová podle nich chce ovlivnit Babišovu kauzu. „I nevidomý musí vidět, co se tady děje,“ zaznělo v úvodním projevu na Zelném trhu.

V davu jsou vidět transparenty namířené proti premiérovi i prezidentovi. „Zeman je žába na prameni,“ stálo na jednom z transparentů, „Nechcu žít v absurdistánu,“ říkal další. 

Novou ministryní spravedlnosti bude Marie Benešová, nahradí Kněžínka

Na náměstí se na pódiu vystřídali řečníci, kteří připomínali důležitost svobodného soudnictví i některé kauzy, které jsou spjaté s premiérem Andrejem Babišem, prezidentem Milošem Zemanem a Zemanovými lidmi na Hradě. Mezi řečníky byla třeba bývalá senátorka a někdejší místopředsedkyně Ústavního soudu nebo režisér a osobnost Sametové revoluce Břetislav Rychlík.

„Justice musí být nejen nezávislá, ale lidé v ni musí mít také důvěru. Ta ale klesá a nyní je na zhruba třiceti procentech,“ řekla lidem Wagnerová. V Brně také zazněly písně, které oslavují svobodu.

Nejvíce lidí drželo papíry s nápisem Justice rozděleným po slabikách do tří řádků. V davu vlály české a moravské vlajky i červené trenýrky, demonstrující zvoní klíči. Už toho bylo dost, skandovali účastníci protestu.

„Jsme svědky snahy o účelové ovládnutí ministerstva spravedlnosti kandidátkou, která může kdykoliv prosazovat vliv Hradu a premiéra, což ostatně činila i v minulosti, například návrhem změny trestního zákona o právní odpovědnosti firem,“ uvedl Ondřej Zeman ze spolku Společně Brno, který protest organizuje.

Benešová Kněžínka nahradí v úterý

Pochyby o výměně Jana Kněžínka (za ANO) za Benešovou vyjádřila Soudcovská unie i opozice. Ta pokládá odchod Kněžínka za vynucený a výměnu dává do souvislosti s kauzou Čapího hnízda, v níž předseda vlády čerstvě čelí návrhu na podání obžaloby.

„Ministr spravedlnosti má v České republice velmi silný vliv na justici, vytváří podmínky pro výkon soudní moci,“ prohlásila prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová. Podle ní výměna „zakládá pochybnosti, zda je v České republice dodržován princip rovnováhy státních mocí a zda nedochází k porušování principů právního státu“.

Benešová nahradí Kněžínka ve funkci v úterý. Dosavadní ministr oznámil svou rezignaci 18. dubna, podle svých slov „již nechtěl čelit mediálním spekulacím o svém konci“. Benešovou nominoval premiér Andrej Babiš (ANO), Hrad poté potvrdil, že ji prezident jmenuje.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Léto ještě nekončí, o víkendu se do Česka vrátí tropické třicítky

Teploty šplhají v Karlovarském kraji ke třiceti stupňům.

Česko si v závěru prázdnin užije ještě tropických teplot. Podle předpovědi bude o víkendu až 32 stupňů Celsia,...

Spory s cestovkou vždy řešte na místě a vše si dokumentujte, radí odborník

Kromě výletních plaveb je Santorini přední destinací pro svatby a líbánky.

V případě, že se na dovolené objeví virová nákaza a účastníci zájezdu místo na pláži stráví celý pobyt na toaletě,...

Osm Tchajwanců, o jejichž vydání žádá Čína, se obrátilo na Ústavní soud

Dva z osmi zadržených Tchajwanců, jejichž vydání do Číny je podle českých soudů...

Osm Tchajwanců, jejichž vydání žádá Čína, podalo ústavní stížnosti. Směřují proti verdiktu, podle kterého je vydání k...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz