Za nezávislou justici. Lidé po celé ČR protestovali proti jmenování Benešové

  16:00aktualizováno  22:24
Tisíce lidí vyšly v pondělí do ulic českých měst podpořit iniciativu Milion chvilek pro demokracii, která naplánovala pochod pražskými ulicemi za nezávislost justice. Protestní shromáždění večer vyvrcholilo na Staroměstském náměstí hodinovou demonstrací. Sdružení a jeho příznivci tím vyjádřili nesouhlas se jmenováním Marie Benešové do funkce ministryně spravedlnosti.

„Benešovou nechceme,“ skandoval dav procházející městem. Ulicemi také zněl pískot a výkřiky jako „nejsme slepí“ nebo „nezávislou justici“. Podle organizátorů bylo v pochodu Prahou na protest proti Babišovi a Benešové 4 000 lidí. 

Fotogalerie

Na Staroměstském náměstí očekávali organizátoři 10 000 demonstrantů, nakonec jich podle organizátorů přišlo asi 15 000. „Je to pravda, je to tak, vládne nám tu estébák,“ křičeli demonstranti. „Lidé mají právo vyjádřit jiný názor, máme svobodu,“ reagoval Babiš.  

Mezi hosty, kteří předstoupili před dav na Václavském náměstí, se objevili například ředitel Amnesty International Mark Martin nebo autor Demokratického manifestu Daniel Kroupa. V davu byl vidět i bývalý premiér Bohuslav Sobotka. 

Demonstranti drželi vlajky ČR a Evropské unie, na transparentech měli nápisy „Demisi!“ a „Rezignace!“ nebo vyobrazení Babiše s Kněžínkovou hlavou a textem „Spravedlnost jsem já“. Babišovu fotografii na dalším transparentu doprovázel nápis „Benešová Marie, mé zločiny zakryje.“ 

Některé nápisy byly namířené i proti Zemanovi. Stovky lidí se před deštěm kryly deštníky v barvách trikolory, kterých 600 pořídili organizátoři.

„Babiš nechce „do tepláků“, a Pražský hrad proto hledal ministryni, která by dokázala justici ochočit,“ řekl účastníkům na Staroměstském náměstí ředitel protikorupční organizace Transparency International ČR David Ondráčka. „Právní stát se nedá donekonečna ohýbat, protože se nakonec může zlomit,“ podotkl. 

Zhruba hodinovou demonstraci na Staroměstském náměstí zakončil zpěv státní hymny.

Protest proti Babišovi a Benešové zaplnil Staroměstské náměstí asi ze tří čtvrtin.  Předseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář protestujícím na Staroměstském náměstí řekl, že není možné přijímat nepřijatelné. „Nechceme ovládnutí justice premiérem a Hradem,“ uvedl. 

Protest podle něj požaduje nezávislého ministra spravedlnosti a tím Benešová není. Cílem také je, aby do rozhodnutí soudu o Babišovi nenastaly změny na Nejvyšším a vrchních státních zastupitelstvích. Pokud Benešová na ministerstvo nastoupí, za týden se podle Mináře uskuteční další protest opět na Staroměstském náměstí. 

Demonstruje se i v jiných městech

Protesty se konaly i v dalších městech. Demonstrace za nezávislost justice byla dnes svolána také v Brně, Ostravě, Hradci Králové, Havlíčkově Brodě, Českých Budějovicích, Liberci a Olomouci. 

Tam se průvod zhruba 200 lidí po 16:30 vydal ze Žižkova náměstí směrem do centra města. Někteří lidé nesli transparenty, v čele průvodu s nápisem „Ruce pryč od justice“. U budovy olomouckého okresního soudu demonstranti nasadili papírové koruny na hlavy dvou soch lvů. Připomněli tak studentskou akci z konce roku 1989, jejíž součástí byla podobná korunovace soch lvů u vchodu do soudní budovy. 

V Ostravě se sešel průvod zhruba 500 lidí, kteří od budovy krajského úřadu zamířili k obchodnímu centru Forum Nová Karolína. 

Nejméně 3500 lidí se shromáždilo například v Brně. Ze Zelného trhu vyšli na pochod městem, na Moravském náměstí budou následovat projevy. V davu jsou vidět transparenty namířené proti premiérovi i prezidentovi. 

Podle organizátorů brněnského protestu je zjevné, co je cílem změny na ministerstvu spravedlnosti, Benešová podle nich chce ovlivnit Babišovu kauzu. „I nevidomý musí vidět, co se tady děje,“ zaznělo v úvodním projevu na Zelném trhu.

V davu jsou vidět transparenty namířené proti premiérovi i prezidentovi. „Zeman je žába na prameni,“ stálo na jednom z transparentů, „Nechcu žít v absurdistánu,“ říkal další. 

Novou ministryní spravedlnosti bude Marie Benešová, nahradí Kněžínka

Na náměstí se na pódiu vystřídali řečníci, kteří připomínali důležitost svobodného soudnictví i některé kauzy, které jsou spjaté s premiérem Andrejem Babišem, prezidentem Milošem Zemanem a Zemanovými lidmi na Hradě. Mezi řečníky byla třeba bývalá senátorka a někdejší místopředsedkyně Ústavního soudu nebo režisér a osobnost Sametové revoluce Břetislav Rychlík.

„Justice musí být nejen nezávislá, ale lidé v ni musí mít také důvěru. Ta ale klesá a nyní je na zhruba třiceti procentech,“ řekla lidem Wagnerová. V Brně také zazněly písně, které oslavují svobodu.

Nejvíce lidí drželo papíry s nápisem Justice rozděleným po slabikách do tří řádků. V davu vlály české a moravské vlajky i červené trenýrky, demonstrující zvoní klíči. Už toho bylo dost, skandovali účastníci protestu.

„Jsme svědky snahy o účelové ovládnutí ministerstva spravedlnosti kandidátkou, která může kdykoliv prosazovat vliv Hradu a premiéra, což ostatně činila i v minulosti, například návrhem změny trestního zákona o právní odpovědnosti firem,“ uvedl Ondřej Zeman ze spolku Společně Brno, který protest organizuje.

Benešová Kněžínka nahradí v úterý

Pochyby o výměně Jana Kněžínka (za ANO) za Benešovou vyjádřila Soudcovská unie i opozice. Ta pokládá odchod Kněžínka za vynucený a výměnu dává do souvislosti s kauzou Čapího hnízda, v níž předseda vlády čerstvě čelí návrhu na podání obžaloby.

„Ministr spravedlnosti má v České republice velmi silný vliv na justici, vytváří podmínky pro výkon soudní moci,“ prohlásila prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová. Podle ní výměna „zakládá pochybnosti, zda je v České republice dodržován princip rovnováhy státních mocí a zda nedochází k porušování principů právního státu“.

Benešová nahradí Kněžínka ve funkci v úterý. Dosavadní ministr oznámil svou rezignaci 18. dubna, podle svých slov „již nechtěl čelit mediálním spekulacím o svém konci“. Benešovou nominoval premiér Andrej Babiš (ANO), Hrad poté potvrdil, že ji prezident jmenuje.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Ve škole se budou anglicky učit Češi s Italy či Indy, založil ji Američan

Američan Dale Lehnhoff v Budějovicích založil základní školu, kde se bude učit...

Měl problémy sehnat prostory, pral se s formuláři a potřebnými dokumenty. Jak sám říká, pochopil, proč ve městě žádná...

Víte, že tady se spí? Praha chce krotit hlučné turisty kampaní a průzkumem

Noční turismus v centru Prahy

Kdo v noci ruší spící Pražany? Odpověď na tuto otázku snad přinese průzkum, který se bude v dalších týdnech konat mezi...

VIDEO: Ani spáru. Most ze stovek kubíků betonu dělníci vylévají naráz

Stavaři betonují nosnou konstrukci mostu na Komenského ulici v Olomouci. Most...

Dvě betonárny jedou naplno, třetí je připravená v záloze. Od brzkého rána najíždějí do centra Olomouce plné...

Najdete na iDNES.cz