Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Při pohledu na kozu je studentům zle, další si ublíží u chůze, štve tělocvikáře

  18:00
Podle analýzy ministerstva školství a České školní inspekce jsou v lepší kondici městské děti než ty z vesnice, přesto tělesná zdatnost žáků upadá. Například kluci dosahují horších výsledků než dívky před třiceti lety. Podle ostravského tělocvikáře Radima Břežného za to může absence pravidelného pohybu, což jde ruku v ruce i s psychickým zdravím.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Samotná chůze už je dnes nebezpečná. Na delší vzdálenost a se zvýšenou intenzitou u některých až s rizikem. A když vytáhnete kozu, tak půlce třídy se udělá nevolno hned, druhé půlce až si uvědomí, co bude následovat. Samozřejmě je to přehnané. Ale ne daleko od skutečného stavu,“ štve ostravského tělocvikáře Radima Břežného.

Jedním dechem středoškolský pedagog dodává, že když už se student rozhodne pro akci, může to skončit úrazem. „Jejich počet se za poslední období znásobil. Zásadní problém spočívá v tom, že je dětem pohybová aktivita nepříjemná. Občas musí vystoupit z komfortní zóny, a to je problém nejen ve školní tělesné výchově.“

S vyšším věkem žáků dochází ke zhoršení jejich tělesné zdatnosti, míní inspekce

Dává tak za pravdu výsledkům České školní inspekce (ČŠI), která za podpory ministerstva školství (MŠMT) po pěti letech testovala zdatnost žáků základních a středních škol. Z dat vyplynulo, že čím starší děti jsou, tím hůře na tom jsou po stránce tělesné zdatnosti, velký propad pak je po přestupu ze základní na střední školu.

Málo pohybu vede k psychickým problémům

Inspekce rovněž poukazuje, že lépe na tom jsou překvapivě městské děti, ač tomu v minulosti bylo naopak. Školní inspektor Tomáš Zatloukal vysvětluje, že to má spojitost s větší nabídkou sportovních kroužků ve městech, které menší obce a vesnice nemohou konkurovat.

Tělocvikář Břežný sice připouští, že na jejich střední škole nebyly výsledky tak tragické, může za to ale skupina sportovně založených studentů. „Nad průměr nás dostali žáci, kteří sport provozují i odpoledne v rámci sportovních oddílů. Nicméně platí to, co zjistila inspekce, ale to se ví už několik let,“ myslí si.

Ačkoliv zástupci ČŠI a MŠMT na tiskové konferenci poukazovali mimo jiné na to, že jedním z důvodů zhoršené kondice u dětí je covid-19, tělocvikář vidí problém jinde. „Covid možná jen urychlil, nebo více obnažil, pohybový problém mladé generace.“

Upozorňuje totiž, že mladým chybí pravidelná pohybová aktivita. To může vést nejenom k fyzickým zdravotním problémům, „ale i k problémům psychickým. Ty narůstají geometrickou řadou, je to jednoduchá rovnice.“

PRŮZKUM: Téměř tři čtvrtiny Čechů nesportují. Mohou za to i ­dva roky pandemie

Břežný se pro iDNES.cz zamyslel i nad variantou, jak z nepříznivé situace ven. Vybavil se mu ale moment, kdy ve škole podpořili několik projektů, aby děti sportovaly. „Výsledky? Slepá ulice, tudy cesta nevede. Zaprvé rodina, to je místo, kde dítě získává návyky a napodobuje chování dospělých,“ říká s tím, že pokud jdou rodiče na procházku nebo na hory, mají vzít dítě s sebou. Jen tak se jim to zapíše pod kůži a pohyb pro ně bude přirozenou součástí života.

„Nepotřebujeme mnoho vrcholových sportovců. A všichni jimi taky nebudou, většina pro nedostatek talentu stejně skončí. Další šancí může být sociální skupina, které je mladý jedinec součástí. Pokud mají ve svém hodnotovém žebříčku místo pro trávení volného času pohybem, pak to musí přijmout každý jejich člen, pokud chce být součástí týmu,“ navrhuje.

Problémy mají už děti s mobilem v kočárku

Problémy s pohybově negramotnou mladou generací vnímá i prezidentka Asociace školních sportovních klubů (AŠSK) Svatava Ságnerová. Podle ní dnes začínají problémy už u nejmenších dětí v kočárcích.

„Kondice souvisí i s celkovým nastavením dnešní společnosti. Když vidíte malé děti v kočárku, jak drží tablet nebo mobil, vyrůstají ve virtuální realitě. Jednoznačně je to ovlivňuje v přístupu ke sportu a pohybu,“ vadí jí.

Spolu se svými kolegy z AŠSK pořádá pro žáky a studenty škol tisíce sportovních soutěží napříč Českem ročně. Letos by ale poprvé od roku 2019 měly proběhnout všechny akce. Ságnerová tak má skvělý přehled o tom, jak si stojí české děti. Přiznává ale, že to není příliš slavné.

Obezita mění i chování dětí. Chlapci mohou mít ženské tendence, říká kinantropolog

„Zájem dětí o meziškolní soutěže je obrovský, z druhé strany si musíme říct, že stav jejich připravenosti je úplně jiný,“ mrzí ji. Vysvětluje, že se vše v prvé řadě odvíjí od kondice, bez které nemohou žáci získávat další dovednosti - u fotbalu například práci s balonem a podobně. Jednou z možností, jak z problému pryč, je dostatek pozitivně motivovaných tělocvikářů, trenérů či cvičitelů.

A také podpora ministerstva školství. Nyní již končící ministr Vladimír Balaš na úterní tiskové konferenci oznámil, že data, která nyní na rezortu mají, využijí při lobování o stamiliony u Národní sportovní agentury. „Část z nich chceme použít na sportoviště, aby měly děti kde sportovat,“ popsal Balaš.

Ságnerová krok vítá a doplňuje, že mezi dětmi ze základních škol primárně dominují minifotbal a florbal, u středoškoláků pak basketbal s volejbalem či přespolní běh.

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

Bílý lev a Bílý kříž. Čaputová s Pavlem si vyměnili nejvyšší státní vyznamenání

  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

VIDEO: Policisté šokovali Brity, autem úmyslně srazili krávu. Řešil to i ministr

16. června 2024  19:11

Britskou veřejnost šokovaly záznamy z páteční noci, kdy policisté na předměstí Londýna naháněli...

Máme cestu k míru na Ukrajině, myslí si Pavel po summitu ve Švýcarsku

16. června 2024  18:51,  aktualizováno  19:04

Naplněna podle českého prezidenta Petra Pavla byla původní očekávání, že summit ve Švýcarsku...

OBRAZEM: Česko kupuje nové tanky. V čem je lepší Leopard 2A8 než T-72?

16. června 2024

Za 77 tanků Leopard 2A8 by měla vláda zaplatit 52 miliard korun. Ty pořídí ve společném nákupu s...

Kyjevem prošel pochod hrdosti LGBT+, pravicoví extremisté soptili vzteky

16. června 2024  18:31

Několik stovek Ukrajinců včetně vojáků se dnes shromáždilo v centru Kyjeva na pochodu hrdosti...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...