Svobodní se představili, odmítají Lisabon, slibují nízké daně

  14:03aktualizováno  16:43
Petr Mach představil novou pravicovou stranu, o jejímž vzniku se mluví už od podzimu. Za svůj hlavní cíl budou Svobodní považovat boj proti Lisabonské smlouvě. Nabídne i nízké daně, omezení byrokracie, čisté životní prostředí a rozvoj jaderné energetiky. Stranu podpořilo několik poslanců a senátorů ODS.

Tváře Strany svobodných občanů (zleva Petr Mach, Miloslav Bednář, Benjamin Kuras, Jiří T. Payne, Jaroslav Bachora, David Hanák) - Petr Mach, Miloslav Bednář, Benjamin Kuras, Jiří T. Payne, Jaroslav Bachora, David Hanák | foto: www.svobodni.cz

V přípravném výboru kromě ředitele Centra pro ekonomiku a politiku a poradce prezidenta Klause Petra Macha zasednou bývalý poslanec ODS Jiří Payne, tajemník Nadačního fondu Václava Klause Jaroslav Bachora, filozof Miloslav Bednář, manažer David Hanák a spisovatel a bývalý redaktor BBC Benjamin Kuras.

Šestice zakládajících členů nyní začne shánět tisíc podpisů nutných k zaregistrování strany na ministerstvu vnitra. Podpisem už jako jedni z prvních stranu podpořili nezařazení poslanci Jan Schwippel a Juraj Raninec, poslankyně ODS Alena Páralová či senátorka Liana Janáčková.

"Bude to na jejich rozhodnutí," řekl novinářům ředitel Centra pro ekonomiku a politiku a Klausův poradce Petr Mach na dotaz, zda tito politici do strany vstoupí a budou ji zastupovat v parlamentu.

Stranu už podpořilo několik známých osobností včetně obou prezidentových synů Jana a Václava, malíře Adolfa Borna, houslisty Václava Hudečka, přednosty ortopedické kliniky motolské nemocnice Pavla Dungla či politologa Alexandra Tomského. "Dostali jsme k dnešnímu dni dopisy asi od tisícovky občanů, kteří nám vyjadřují podporu," řekl Mach. Svobodní spustili i webové stránky se svými programovými tezemi. - podívejte se na stránky nové strany

Prezident Klaus zatím stranu oficiálně nepodpořil, už dříve se ale vyslovil pro vznik nového pravicového subjektu. Podle Macha však dal Klaus svému poradci "několik rad", které Mach blíže neupřesnil.

Zároveň potvrdil, že chce při volbách do Evropského parlamentu spolupracovat s hnutím Libertas irského odpůrce Lisabonské smlouvy Declana Ganleyho.

Externí obrázek

Svobodné zatím financují členové přípravného výboru, až se strana zaregistruje, bude vybírat příspěvky od členů a příznivců. "Budeme jen rádi, když nás někteří podnikatelé podpoří," odpověděl Mach na dotaz, zda strana přijme i sponzorské dary. Protože zatím neuspěla ve volbách, nemá nárok na státní příspěvek.

Strana si do loga vybrala vzpínajícího se berana jako symbol svobody, nového začátku, odhodlanosti a cílevědomosti. Místo zkratky SSO se bude strana zkráceně nazývat ´Svobodní´, potvrdil iDNES.cz člen přípravného výboru Jaroslav Bachora.

Ostře proti Lisabonu

Svobodní se také ihned ostře vymezili vůči Lisabonské smlouvě. "S obavami o budoucnost demokracie v Evropě, české státní nezávislosti a svobody občanů sledujeme narůstající aroganci některých představitelů států Evropské unie a stále se stupňující tlak na potlačení jakékoliv diskuse o podobě EU. Stále více evropských politických stran a politiků se podřizuje tomuto tlaku," tvrdí ve svém prohlášení.

Smlouva byla podle nich odmítnuta nejen v Irsku, ale i ve Francii a Nizozemsku, protože se nijak neliší od předchozí Evropské ústavy. "Ratifikace Lisabonské smlouvy znamená skrytý zvrat politického systému v neprospěch demokracie."

Strana proto důrazně ratifikaci smlouvy v České republice odmítá a vyzvala české poslance a senátory, aby k ratifikaci v parlamentu nedali souhlas.

svobodným chtějí konkurovat eurooptimisté

Liberálové.cz mají s Evropou velké plány, ale zatím jen deset členů

"Už více než patnáct let se snažím lidem říci, že EU svým vývojem nespěje k větší demokracii, nýbrž k totalitě, že evropská ústavní smlouva a dnes Lisabonská smlouva je stvrzením tohoto přerodu a že nastala doba, kdy nálada občanů evropských členských zemí se mění a lidé už si to nechtějí nechat líbit," řekl iDNES.cz spisovatel a publicista Benjamin Kuras, proč se k nové straně připojil.

"Ta strana přesně vyhovuje tomu, co já si myslím už dlouho," řekl iDNES.cz další zakládající člen Miloslav Bednář. "Lisabonská smlouva ohrožuje v prvé řadě existenci demokracie v Evropě. To není jen nějaké ohrožení samostatnosti České republiky - my nejsme v žádném případě nacionalisté - ale jde o ohrožení demokracie v Evropě vůbec," dodal.

Vedle toho se chtějí Svobodní zasadit za nízké daně, omezování byrokracie, za čisté životní prostředí "bez extremistické ideologie" a za rozvoj jaderné energetiky a zastavení výroby biopaliv na úkor potravin.

"Pokud jde o zavedení eura, chceme vyčkat, až to bude skutečně výhodné pro většinu občanů České republiky, a budeme proto požadovat referendum," uvedl Mach. Podle něho Svobodní podporují výstavbu amerického radaru v Česku.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Macron znovu zastavil svůj politický pád, prohra ho posílila

Francouzský prezident Emmanuel Macron při proslovu během oslav 75. výročí...

Výsledky evropských voleb ukázaly, že prezident Emmanuel Macron umí vzdorovat větru a dešti. Dokáže však vzdorovat i...

V Podkrkonoší řádilo o víkendu malé tornádo. Odpojilo město od proudu

Gustnádo, Rtyně v Podkrkonoší (15. 6. 2019).

Silné bouřky zasáhly o víkendu Česko a zanechaly za sebou popadané stromy a poničený majetek. Kromě obvyklých blesků,...

Letní neomezená data vyjednal můj tým, říká Babiš. Naše nabídka, tvrdí operátor

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Společnost T-Mobile se rozhodla na letní prázdniny zavést v Česku neomezené stahování dat pro své klienty. Premiér...

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na iDNES.cz