Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Svobodní se představili, odmítají Lisabon, slibují nízké daně

  14:03aktualizováno  16:43
Petr Mach představil novou pravicovou stranu, o jejímž vzniku se mluví už od podzimu. Za svůj hlavní cíl budou Svobodní považovat boj proti Lisabonské smlouvě. Nabídne i nízké daně, omezení byrokracie, čisté životní prostředí a rozvoj jaderné energetiky. Stranu podpořilo několik poslanců a senátorů ODS.

Tváře Strany svobodných občanů (zleva Petr Mach, Miloslav Bednář, Benjamin Kuras, Jiří T. Payne, Jaroslav Bachora, David Hanák) - Petr Mach, Miloslav Bednář, Benjamin Kuras, Jiří T. Payne, Jaroslav Bachora, David Hanák | foto: www.svobodni.cz

V přípravném výboru kromě ředitele Centra pro ekonomiku a politiku a poradce prezidenta Klause Petra Macha zasednou bývalý poslanec ODS Jiří Payne, tajemník Nadačního fondu Václava Klause Jaroslav Bachora, filozof Miloslav Bednář, manažer David Hanák a spisovatel a bývalý redaktor BBC Benjamin Kuras.

Šestice zakládajících členů nyní začne shánět tisíc podpisů nutných k zaregistrování strany na ministerstvu vnitra. Podpisem už jako jedni z prvních stranu podpořili nezařazení poslanci Jan Schwippel a Juraj Raninec, poslankyně ODS Alena Páralová či senátorka Liana Janáčková.

"Bude to na jejich rozhodnutí," řekl novinářům ředitel Centra pro ekonomiku a politiku a Klausův poradce Petr Mach na dotaz, zda tito politici do strany vstoupí a budou ji zastupovat v parlamentu.

Stranu už podpořilo několik známých osobností včetně obou prezidentových synů Jana a Václava, malíře Adolfa Borna, houslisty Václava Hudečka, přednosty ortopedické kliniky motolské nemocnice Pavla Dungla či politologa Alexandra Tomského. "Dostali jsme k dnešnímu dni dopisy asi od tisícovky občanů, kteří nám vyjadřují podporu," řekl Mach. Svobodní spustili i webové stránky se svými programovými tezemi. - podívejte se na stránky nové strany

Prezident Klaus zatím stranu oficiálně nepodpořil, už dříve se ale vyslovil pro vznik nového pravicového subjektu. Podle Macha však dal Klaus svému poradci "několik rad", které Mach blíže neupřesnil.

Zároveň potvrdil, že chce při volbách do Evropského parlamentu spolupracovat s hnutím Libertas irského odpůrce Lisabonské smlouvy Declana Ganleyho.

Logo nové strany

Svobodné zatím financují členové přípravného výboru, až se strana zaregistruje, bude vybírat příspěvky od členů a příznivců. "Budeme jen rádi, když nás někteří podnikatelé podpoří," odpověděl Mach na dotaz, zda strana přijme i sponzorské dary. Protože zatím neuspěla ve volbách, nemá nárok na státní příspěvek.

Strana si do loga vybrala vzpínajícího se berana jako symbol svobody, nového začátku, odhodlanosti a cílevědomosti. Místo zkratky SSO se bude strana zkráceně nazývat ´Svobodní´, potvrdil iDNES.cz člen přípravného výboru Jaroslav Bachora.

Ostře proti Lisabonu

Svobodní se také ihned ostře vymezili vůči Lisabonské smlouvě. "S obavami o budoucnost demokracie v Evropě, české státní nezávislosti a svobody občanů sledujeme narůstající aroganci některých představitelů států Evropské unie a stále se stupňující tlak na potlačení jakékoliv diskuse o podobě EU. Stále více evropských politických stran a politiků se podřizuje tomuto tlaku," tvrdí ve svém prohlášení.

Smlouva byla podle nich odmítnuta nejen v Irsku, ale i ve Francii a Nizozemsku, protože se nijak neliší od předchozí Evropské ústavy. "Ratifikace Lisabonské smlouvy znamená skrytý zvrat politického systému v neprospěch demokracie."

Strana proto důrazně ratifikaci smlouvy v České republice odmítá a vyzvala české poslance a senátory, aby k ratifikaci v parlamentu nedali souhlas.

svobodným chtějí konkurovat eurooptimisté

Liberálové.cz mají s Evropou velké plány, ale zatím jen deset členů

"Už více než patnáct let se snažím lidem říci, že EU svým vývojem nespěje k větší demokracii, nýbrž k totalitě, že evropská ústavní smlouva a dnes Lisabonská smlouva je stvrzením tohoto přerodu a že nastala doba, kdy nálada občanů evropských členských zemí se mění a lidé už si to nechtějí nechat líbit," řekl iDNES.cz spisovatel a publicista Benjamin Kuras, proč se k nové straně připojil.

"Ta strana přesně vyhovuje tomu, co já si myslím už dlouho," řekl iDNES.cz další zakládající člen Miloslav Bednář. "Lisabonská smlouva ohrožuje v prvé řadě existenci demokracie v Evropě. To není jen nějaké ohrožení samostatnosti České republiky - my nejsme v žádném případě nacionalisté - ale jde o ohrožení demokracie v Evropě vůbec," dodal.

Vedle toho se chtějí Svobodní zasadit za nízké daně, omezování byrokracie, za čisté životní prostředí "bez extremistické ideologie" a za rozvoj jaderné energetiky a zastavení výroby biopaliv na úkor potravin.

"Pokud jde o zavedení eura, chceme vyčkat, až to bude skutečně výhodné pro většinu občanů České republiky, a budeme proto požadovat referendum," uvedl Mach. Podle něho Svobodní podporují výstavbu amerického radaru v Česku.

Autor:

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Hamás je jako vojenská síla v Gaze na pokraji totální likvidace, míní Izrael

24. června 2024  17:58

Izraeli se téměř podařilo zničit struktury vojenské brigády radikálního palestinského hnutí Hamás v...

SPD dochází dech, hodnotí sociolog průzkumy. Těží z toho hlavně komunisté

24. června 2024  17:29

Podle posledního průzkumu agentury STEM by KSČM překonala pětiprocentní hranici a dostala by se tak...

Kolemjdoucí našla u Hořovic vážně pobodaného muže, policie prohledává okolí

24. června 2024  17:16

Těžce pořezaného a pobodaného muže našla dnes odpoledne náhodná kolemjdoucí v lesní aleji u Hořovic...

V pražské nádrži Kotlářka se našla mrtvola, okolnosti zjišťují kriminalisté

24. června 2024  16:59

Kriminalisté od odpoledne vyšetřují nález mrtvoly v retenční nádrži na pražské Kotlářce. Podle...

Pronájem kancelářských prostor na ulici Hranická, Lipník nad Bečvou
Pronájem kancelářských prostor na ulici Hranická, Lipník nad Bečvou

Hranická, Lipník nad Bečvou - Lipník nad Bečvou I-Město, okres Přerov
9 867 Kč/měsíc

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...