Schwarzenberg: I v ČSSD budou pro radar. Ale až po volbách

  1:03aktualizováno  1:03
Tři hodiny po podpisu smlouvy seděl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg spokojeně rozvalený v křesle ve své kanceláři a pokuřoval dýmku. Byl tu už klid, z Černínského paláce zmizely desítky diplomatů, úředníků, vojáků i žurnalistů.

Americká ministryně Riceová si mohla po podpisu smlouvy přiťuknout s českým ministrem Schwarzenbergem. | foto:  David Neff, MAFRA

Na talířku na jeho pracovním stole byla dvě rajčata. Ta, co po něm házeli protiradaroví demonstranti. Na památku je zachránila Schwarzenbergova tajemnice.

Už po vás někdy házeli rajčaty?
Hlavně si všimněte, že rajčata už nejsou, co byla dříve. Pořádné zralé rajče, když jste ho svého času hodil, tak se rozpláclo. Tohle je z nějaké gumové hmoty. Na mé sako ani kapka nepadla, ačkoliv mě to trefilo do temene. Takže příště bych doporučil demonstrantům, aby si ráčili vybrat lepší kvalitu rajčat. Prostě v přírodě vyrostlá rajčata, ne tyhle gumový, chemický.

Dnes jste hodně mluvil o euroatlantické spolupráci, ale smlouvu podepsalo Česko se Spojenými státy. Proč jste to tak často zdůrazňoval?
Jsou dva pilíře české bezpečnosti. Prvním je členství v Evropské unii, druhým NATO. To vše je klenba, která nás chrání.

Mluvil jste také o konzistenci české zahraniční politiky. Neobáváte se, že až se ujme moci ČSSD, smlouvu o radaru vypoví?
To se v politice určitě nedělá, to by byl velice překvapivý krok. Jestli bude jakákoliv vláda, která bude následovat, cítit zodpovědnost za bezpečnost České republiky, bylo by vypovězení velmi překvapivé a velmi nestandardní. Tím jsem si jist. Teď je tady předvolební boj, takže zaznívají různé halasné hlasy z obou stran. To k demokracii patří. Já jsem přesvědčen, že se najde dost zodpovědných poslanců, kteří mají zodpovědnost za bezpečnost České republiky.

Co pak tedy říkáte "trucpodniku" ČSSD, která si včera pozvala ruského generála do Lidového domu?
Já bych to raději nekomentoval. V okamžiku, kdy je tady podpis smlouvy, si demonstrativně pozvat generála považuji za teatrální.

Oni tam hodně mluvili o nedůvěře ke Spojeným státům, jestli bude protiraketový systém opravdu obranný...
Prostě generálové mají obyčejně řekněme vyhrazený postoj a dívají se na všechno jednostranně. Patří to jaksi k deformaci z povolání. Já jsem toho názoru, že by generálové neměli mluviti do politiky. Tak to v demokratických zemích obyčejně bývá.

Kdy vláda předloží smlouvy ke schválení do parlamentu? Počkáte, až bude po listopadových amerických prezidentských volbách?
My musíme brát ohled na českou politickou scénu. Tudíž to dáme do parlamentu až po volbách krajských a senátních. V předvolebním boji považuji za nemožné to věcně diskutovati. Nicméně bych řekl, jsme samostatná země, musíme si své věci dělat bez ohledu na to, co se děje v jiné, byť v důležité zemi. Mimo to jsem při své návštěvě ve Washingtonu nabyl přesvědčení, že ať už vyhraje prezidentské volby kterýkoliv kandidát, budou pokračovati v budování protiraketové obrany.

Zatím nemáte schválení radaru poslanci zdaleka jisté. Jak je budete přesvědčovat?
Teď nastanou prázdniny, každý vytáhne paty z Prahy. Dva měsíce i toho nejnadšenějšího politika nebude zajímat tato věc, nýbrž děti, manželka, partnerka. O radaru se může diskutovati zase na podzim. Moje zkušenost je, že sociálnědemokratické strany byly vždycky státotvorné a zodpovědné strany, tudíž jsem přesvědčen, že v řadách opozičních poslanců se najde dostatečný počet k hlasování o radaru.

Takže nebudete muset premiérovi nabízet rezignaci?
Když to neprojede, tak to musím udělat. Po tak nevýrazném neúspěchu bych se samozřejmě musel zeptat premiéra, jestli mě ještě chce jako ministra zahraničních věcí. Když by ukradli korunovační klenoty, tak by se ministr vnitra také musel jít zeptat premiéra.

Poslední otázka nesouvisející s radarem: už jste si přečetl audit financí Jiřího Čunka?
Nečetl. Včera jsem se vrátil z cesty po Kavkazu, pak jsem měl různá jednání, večer přišel domů a padl. Předpokládám, že po dnešku se mi stane, že nebudu schopný přečíst ani noviny, natož nějakou komplikovanou zprávu. Na to musím mít čas. Ale chci říct, že pro mě je na prvním místě zahraniční politika. Tu druhou věc považuji za důležitou pro čistotu v české politice. To je můj soukromý zájem, já jsem si to také sám zaplatil. Ale je to přes všechen veřejný zájem druhotná záležitost.

Vše o americkém radaru v Česku


  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Koučem hokejistek v Americe. Klení povoleno, vztahy přísně zakázány

Kluka z Ostravy očaroval New York, kde natrefil na pozoruhodnou práci. Ivo Mocek koučuje tým Metropolitan Riveters v...

  • Další z rubriky

Po Rathovi nastoupili do vězení i manželé Kottovi. Odsedět si mají 6 let

Manželé Petr a Kateřina Kottovi v pondělí nastoupili do vězení v Ruzyni, kde si bude každý z nich odpykávat šest let za...

BIS a NCOZ rozbily síť ruských zpravodajců, řekl Koudelka ve Sněmovně

Bezpečnostní informační služba a Národní centrála proti organizovanému zločinu loni odhalily a rozbily síť, kterou v...

Hladina podzemních vod se oproti loňsku zvedla, stále je však pod normálem

Stav podzemních vod v ČR byl v září oproti loňskému roku příznivější. Na čtvrtině území se podle Českého...

Načerno zvětšuje salaš na Šumavě. Chráním ovce před vlky, tvrdí podnikatel

Podnikatel přestavuje hospodářství u Borových Lad na Prachaticku v rozporu s územním plánem. Prý nemá jinou možnost,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz