Česko a USA podepsaly hlavní smlouvu o radaru

  14:54aktualizováno  17:22
Česká republika a Spojené státy uzavřely hlavní smlouvu o stavbě amerického protiraketového radaru v Brdech. Svými podpisy ji v Černínském paláci, sídle ministerstva zahraničí, stvrdili šéfové české a americké diplomacie Karel Schwarzenberg a Condoleezza Riceová.

Condoleezza Riceová i Karel Schwarzenberg hodnotili podpis smlouvy jako důležitý krok k bezpečnosti USA a Evropy. | foto: Michal KamarytČTK

Stalo se tak krátce před třetí hodinou odpolední. Po slavnostním podpisu, kterému na české straně auditoria přihlíželi například místopředsedové vlády Alexandr Vondra a Martin Bursík či ministryně obrany Vlasta Parkanová, následovaly krátké projevy.

"Je pro mě veliká čest, radost a potěšení, že smím dnes podepsat tuto smlouvu s USA. První úkol zahraniční politiky každého státu je zajistit bezpečnost. Tato smlouva zajistí bezpečnost nejen České republiky, ale také Evropy a celého euroatlantického prostoru," řekl Karel Schwarzenberg.

"Prohloubení transatlantických vztahů je první cíl naší zahraniční politiky," dodal a poděkoval všem, kdo se na vyjednávání o smlouvě podíleli.

. Chceme, aby naši spojenci byli co nejmodernější a nejsilnější

rozhovor s Condoleezzou Riceovou

Condoleezza Riceová označila dohodu za klíčovou. "Dnes se soustředíme na ty, kdo nás skutečně ohrožují. Není to rétorika studené války, kdy se hovořilo o strategické stabilitě," řekla s poukazem na Rusko, které se cítí být americkým plánem na budování základen v Evropě ohroženo. USA podle Riceové Moskvě soustavně vysvětlují, že všichni čelí hrozbám ze zemí, jako je Írán.

Posaďte se, musíme mluvit s tiskem
Následoval přípitek, který ale ukončil Karel Schwarzenberg. "Posaďte se, musíme mluvit s tiskem," řekl do mikrofonu anglicky i česky. Podpis smlouvy se těšil obrovskému zájmu novinářů, do Černínského paláce se jich akreditovaly asi dvě stovky. Na tiskové konferenci se dostalo na šest otázek, tři z české a tři z americké strany.

Podpis smlouvy

Ještě před příjezdem na české ministerstvo zahraničí se Condoleezza Riceová v Kramářově vile setkala s premiérem Mirkem Topolánkem. Už tam označila smlouvu za jeden ze stavebních kamenů nejen pro bezpečnost USA a České republiky, ale i států NATO a mezinárodního společenství.

Topolánek zase připomněl československé odmítnutí Marshallova plánu po druhé světové válce. "Tehdy jsme selhali, takovou chybu si podle mě už nemůžeme dovolit," řekl šéf české vlády o rozhodnutí, které tehdy zpečetilo příslušnost Československa do sovětské sféry vlivu.

Vlček se s Riceovou nesetkal
Představitelé opozice u podpisu chyběli - někteří kvůli nesouhlasu s radarem, jiní kvůli zahraniční cestě. Chyběl i šéf Sněmovny Miloslav Vlček. "Není obvyklé, aby byl u podpisu mezinárodní smlouvy ústavní činitel," zdůvodnil Vlček nepřítomnost pro iDNES.cz.

Podle informací MF DNES je ale za Vlčkovým náhlým rozhodnutím fakt, že se s ním americká ministryně zahraničí nesetkala osobně. Prý jí chtěl předat vzkaz, že tři čtvrtiny Sněmovny odmítají podpis radarové smlouvy. Vlček měl podle reportéra MF DNES mluvit i jménem komunistů.

Možná jediným představitelem opozice, který se s Riceovou setká, tak bude sociálnědemokratický poslanec Miroslav Svoboda. Ten se už dříve vypravil na Marshallovy ostrovy prohlédnout si radar, který by měl v Česku stát. Reportér MF DNES ho zahlédl, když vstupoval do rezidence amerického velvyslance v Bubenči. Tam Američané pořádají recepci.

Kromě smlouvy o radaru uzavřeli Češi a Američané také rámcovou dohodu o spolupráci v oblasti vědy a výzkumu. "Univerzity se dostanou ke špičkovým technologiím, jejichž využití bude i mírové," prohlásil Topolánek.

Odcházející státníky napadli demonstranti rajčaty
Před Černínským palácem na Riceovou a Schwarzenberga čekaly desítky demonstrantů. Sešly se tu odpůrci i příznivci základny, přesilu ale měli policisté. Odpůrcům základny se přesto podařilo vrhnout po Schwarzenbergovi dvě rajčata, z nichž jedno vykryl bodyguard a druhé zasáhlo ministra.

Vše o americkém radaru v Česku

Dnes podepsaná smlouva o radaru nicméně neznamená, že radar v Česku skutečně bude. Rozhodující slovo bude mít parlament. V Senátu má sice převahu vládní ODS, která je hlavním zastáncem radaru, ve vyrovnané Sněmovně ale koalice naráží na odpor opozice i části klubu Strany zelených.

Autoři: , , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Mistrovská zkouška místo maturity. Plaga připravuje změnu pro učně

Zámečničtí učni při soutěži Machři roku na náměstí Budovatelů v Sokolově.

Ministerstvo školství bude dál pokračovat v přípravě mistrovské zkoušky pro lidi s výučním listem. Harmonogram dalšího...

Babiš plánuje pumpovat peníze do výzkumu. Technika má být povinný předmět

Premiér Andrej Babiš v Lichtenštejnském paláci představil Inovační strategii...

Začínáme světu sdělovat, že jsme země pro budoucnost, prohlásil premiér Andrej Babiš v pondělí při prezentaci Inovační...

Slevy ve vlacích mohou padnout, ČSSD chce přidat 900 korun na penze

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí...

Sociální demokraté chtějí za každou cenu přidat penzistům v příštím roce v průměru 900 korun, a tak připouštějí...

Najdete na iDNES.cz