"My chceme získat bezpečnostní záruky," zdůraznil Nowak. V Polsku chtějí Spojené státy umístit deset raket, Varšava však jednání s Washingtonem ještě neukončila.
Výměnou za souhlas požaduje hlavně systém, který by ochránil zemi v případě raketového útoku. Nejlépe několik střel Patriot, ty jsou zaměřeny proti raketám středního a krátkého doletu.
Češi takové podmínky nekladli, připomínají dnešní polské deníky, které citují Nowaka. "Naši čeští přátelé byli natolik horliví, že přijali radar. George Bush má tak půl dárku. Nevím, proč se tak rozhodli, možná podobně vykládají národní zájmy jako PiS (největší opoziční strana Právo a spravedlnost expremiéra Jaroslawa Kaczyńského): natolik důležitá je samotná přítomnost Američanů, že je třeba slepě přijmout základnu," míní Nowak.
Na jeho straně stanuli i další politici vládní liberální Občanské platformy, kteří zdůrazňují, že Polsko nemůže přijmout základnu jen tak.
Výhodou toho, že americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová dnes v Praze podepíše smlouvu o výstavbě radaru na českém území, podle polského ministra obrany Bogdana Klicha je, že Američané budou pružnější v jednání s Polskem. "Radar, který vznikne u našich sousedů, je bez umístění raket v Polsku zbytečný," řekl Klich.
Dodal, že nejdůležitější podmínkou polské vlády je to, aby v Polsku natrvalo byla jedna baterie střel Patriot. Podle něj je možný kladný i záporný výsledek jednání se Spojenými státy.
Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski v pondělí po rozhovoru s Riceovou ve Washingtonu řekl, že doufá, že rozhovory budou dokončeny ještě v červenci. Riceová při cestě do Evropy uvedla, že termín dohody s Polskem o umístění raket ještě nezná.
V dohodu stále doufají politici opoziční strany Právo a spravedlnost, která před dvěma lety jako vládnoucí strana začala s Američany o umístění části základny v Polsku jednat. Ti také pogratulovali české vládě, že se na radaru se Spojenými státy již dohodla.