Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 19. října 2021 Michaela

Zrušíme roamingové poplatky, slibuje lídr ANO pro eurovolby Telička

  16:30
Pavel Telička, který povede kandidátku ANO v eurovolbách, už ví, čím bude chtít přesvědčit voliče. Poví jim, že v Evropském parlamentu se přijímají normy, které ovlivňují jejich život. "Určitě nám půjde o to zrušit roamingové poplatky do roku 2016," zmínil Telička v rozhovoru pro iDNES.cz příklad, jak bude chtít zlevnit lidem volání v cizině.

Lídr kandidátky ANO pro evropské volby Pavel Telička | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Proč jste se rozhodl přijmout nabídku právě od hnutí ANO, abyste vedl jeho eurokandidátku (o schválené kandidátce najdete více zde)?
Rozhovory s Andrejem Babišem trvají už relativně dost dlouhou dobu. Jejich zárodek se datuje dva roky zpět, kdy jsme se bavili o tématech, která by se dala podřadit pod slovní spojení "rekonstrukce státu", a o mojí eventuální roli ve vedení hnutí. Tehdy byly celkem závažné moje pracovní a další důvody, proč to nepřipadalo v úvahu. Debaty pokračovaly a vyústily v dohodu, že bych vedl kandidátku do evropských voleb. Je to vyústění dlouhodobé diskuse, není to nic nahodilého. ANO je synonymem pro ambici změnit poměry v zemi. A chceme-li je změnit v této zemi, musíme dostat silný mandát i v Evropě.

Otázku mého vstupu do hnutí ANO jsme nechali stranou

Chce po vás Andrej Babiš, abyste vstoupil do hnutí ANO?
Já jsem tu otázku nastolil sám někdy na konci srpna loňského roku. To bylo v době, kdy jsme se na spolupráci definitivně dohodli a už jsem žil zpět v České republice. Zeptal jsem se na to a bylo mi řečeno, že to je nejméně podstatné a že důležitější jsou úkoly ve volbách a v tom, co následuje. Nechali jsme tu otázku stranou, ale je logické, že přijde. Poté, co se hnuti ANO stalo fakticky vítězem voleb, bylo mi žinantní, abych přišel a řekl, že se chci stát členem. Ale já se už tři čtvrtě roku v ANO angažuji. V předvolební kampani, přípravě programových dokumentů, konzultujeme - někdy i v užším kruhu s Andrejem Babišem - některá klíčová rozhodnutí.

Rozhovory s lídry pro eurovolby

Jaká jsou klíčová témata evropských voleb pro ANO a pro vás osobně?
Budu se možná trochu opakovat. Chceme-li zlepšit situaci v České republice, musíme mít silné zastoupení v Evropském parlamentu, kde se přijímají normy, které ovlivňují náš každodenní život. Nemám pocit, že by v minulých letech byly nejen "ošetřovány" české národní zájmy, ale že by byly vůbec definovány. Je to stabilní a prosperující Evropská unie, protože v takové Evropě se bude dařit podstatně lépe i České republice. Ohledně těch konkrétnějších témat je to odbourávání byrokracie, snižování administrativní zátěže...

Už dříve se objevilo na citylightech heslo "Silní doma i v Evropě". Bude to vaše volební heslo?
Na kampani se pracuje, ale je to určitě slogan, který jsme už před parlamentními volbami vyřkli a není důvod na něm nic měnit. Dalším tématem je zjednodušení malého a středního podnikání, usnadnění přístupu k finančním zdrojům. Když půjdu ještě o úroveň níže, jde třeba o využívání technologií spojených s informační společností. Určitě nám půjde o to zrušit roamingové poplatky do roku 2016 a zároveň zpřístupnit další výhody informační společnosti nejširším vrstvám občanů.

Andrej Babiš a Pavel Telička z hnutí ANO na citylightu v pražském metru. (30.

Andrej Babiš a Pavel Telička z hnutí ANO na citylightu, který se objevil už loni v říjnu v pražském metru. (30. října 2013)

Zrušení roamingového poplatku budete prosazovat v Evropském parlamentu?
Samozřejmě. Bavíme se o legislativě, která je předmětem spolurozhodování rady a Evropského parlamentu. Zásadní rozdíl, který chceme přinést, že europoslanci, rozhodně za ANO, budou podstatně aktivnější než dosud. Nejen v rámci Evropského parlamentu a ne jenom, že budou sledovat, jak hlasuje jejich frakce. Když se připravuje nějaká norma, poslanec má určité možnosti i vůči Evropské komisi. Když bude to propojení fungovat, naši lidé v národním parlamentu mohou o těch problémech vědět, zaujmout stanovisko a ty názory mohou být už při vyjednávání v Evropské radě zohledněny.

Euro je pro mě měna, kterou jednoho dne zavedeme

V evropském programu ANO píše, že není vhodná doba pro stanovení termínu přijetí eura v České republice. Jak to vnímáte vy osobně? Máme přistoupit k euru a případně za jak dlouho?
Jsem spoluautorem toho volebního programu, a tak vám nemohu říci nic jiného, než to, co tam je. Ano, pro mě euro je měna, kterou jednoho dne zavedeme, ale v tuto chvíli nemohu nevidět jistá rizika spojená s tím, že Česká republika není připravená. Pro mě ten moment není ve chvíli, kdy splníme maastrichtská kritéria, ale ta připravenost musí být udržitelná. Podívejme se na Řecko, Španělsko. Také splnily maastrichtská kritéria, ale jaký byl výhled? To znamená, že ta udržitelnost je důležitá. Druhá věc je, že současná situace v eurozóně není bez problémů. V tuto chvíli jakékoli stanovení data není nic jiného než to, co oprávněně kritizujeme, že občas v Unii politika předbíhá ekonomické možnosti.

Ohledně vás se objevila i úvaha, že byste se mohl stát eurokomisařem za Českou republiku (více zde). Je tato věc reálně ve hře, bavili jste se o tom v ANO?
Ne, nebavili. Se zájmem čtu vyjádření některých možných kandidátů, ale před námi je jiný zásadní úkol. Evropské volby, které nějak dopadnou, a já bych chtěl už v prvních týdnech a měsících ukázat, že můžeme mít v Evropě vliv. Vím, že to může znít jako výmluva, ale tohle je nyní má jediná ambice. Jestli přijde jednou vedení ANO a řekne to, tak se o tom můžeme bavit. Byl bych rád, kdyby komisařem byl konečně člověk, který ukáže, že máme v Evropě šanci, a byl bych rád, kdyby měl také český komisař konečně nějaké klíčové portfolio.

Schválili jste už i podobu kampaně? A zapojí se do ní i Andrej Babiš?
Andrej Babiš se do ní určitě zapojí. Byla odprezentována kampaň a teď se bude rozpracovávat.

Budeme přesvědčovat konkrétními tématy. To nejsou koblihy

Bude zase rozdávat lidem koblihy?
To nevím. Vidím evropské volby tak, že půjde vůbec o to přesvědčit lidi, že má smysl, že se v Evropě přijímají normy, které na nás mají dopad. Pak se budeme snažit přesvědčit lidi konkrétními tématy, a to nejsou koblihy. Možná jako nějaký fór, symbol, vlídnost, kterou Andrej Babiš ukazoval před volbami, to nemohu vyloučit. Ale já jsem už také jednou řekl, že jsem z jiného těsta. Nevidím v tom podstatu kampaně.

Pavel Telička v Show Jana Krause

Pavel Telička v Show Jana Krause

Na předních místech za vámi jsou méně veřejně známí lidé, než jste vy. Podle jakých kritérií jste kandidáty vybírali?
Předně řeknu, podle jakého kritéria ne. Evropský parlament pro nás není odkladištěm politiků. Musí to být lidé, kteří jsou od prvního dne schopni plnohodnotně fungovat v náročném, konkurenčním prostředí. Klíčová byla odborná vybavenost v evropské unijní problematice, zkušenost s diplomatickými jednáními, jazyková vybavenost, identifikace s programem hnutí ANO a pak bylo kritérium, že to musí být tým. Lidé, kteří jsou schopni obsáhnout celou problematiku, která Evropským parlamentem prochází.

Řekli jste si, kolik peněz dá ANO na eurovolby?
To bude záviset na tom, jak bude vypadat rozpracovaná kampaň a bude o tom ještě jednat vedení hnutí ANO.

Rádi bychom šli v těchto volbách do určitého "trháku"

Co byste považoval za úspěch ve volbách, v nichž si lidé vyberou 21 europoslanců za Českou republiku?
Musíme minimálně potvrdit výsledek a pozici z parlamentních voleb, kde to bylo natěsno s ČSSD. Bylo by prima, kdybychom mohli jít - sportovní terminologií řečeno - do určitého trháku. Není to o konkrétním počtu mandátů.

Přišla při schvalování kandidátky řeč i na to, že by ANO při nějakém výraznějším úspěchu oproti ČSSD uvažovalo o možnosti vyvolat předčasné volby, aby se pan Babiš mohl případně stát premiérem?
Rozumím tomu, že se na to ptáte. Ale zároveň je ta otázka i odrazem české politiky, ve které to lidé vnímají prizmatem funkcí. Za sebe bych řekl, že bych měl problém být součástí nějakého takového procesu, kdy by se uvažovalo o tom, že by stálo za to něco shodit, aby někdo mohl být premiérem. Kdybych byť jen mírně pocítil, že tohle může být ve hře, tak s tím mám problém. Explicitně jsem slyšel Andreje Babiše říci, že ta cesta, kterou chceme jít, je cesta koaliční spolupráce a realizace programových cílů hnutí ANO.

Koronavirus

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsme vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Pro STAN chci vnitro i školství, řekl v Rozstřelu Rakušan

  • Nejčtenější

Ztracenou holčičku našel hajný v lese na trávě, dívka je mimo ohrožení života

Policie vypátrala osmiletou Julii, která se v neděli ztratila na vrcholu Čerchov na Domažlicku. Německou holčičku našel...

Prezident Zeman leží na ARO. Schůzka s Babišem ve středu nebude

Prezident Miloš Zeman je v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) umístěn na anesteziologicko-resuscitačním oddělení...

Zeman není schopen vykonávat funkci, Senát začne řešit odebrání pravomocí

Senát zahájí proceduru odebrání pravomocí prezidentovi Miloši Zemanovi, který není schopen vykonávat žádné pracovní...

Buchty na ARO, rodina, nový šéf soudu. A Zeman řekne, co dál s vládou

Prezident Miloš Zeman podle Hradu ve středu zveřejní další postup při sestavování vlády. V pražské Ústřední vojenské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Napadáte a znevažujete naši práci, ohradila se nemocnice, kde leží Zeman

Ústřední vojenská nemocnice v Praze se ohradila proti vlně „spekulací, dezinformací a bohužel někdy i útočných...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

Zabraňme paralýze země. Politici se přiklánějí k odebrání pravomocí prezidentovi

Kandidát na premiéra Petr Fiala chce zítra vyjednat společný postup stran ohledně případné aktivace Článku 66....

Ředitel vězeňské služby náhle opustil funkci. Mohou za to sebevraždy vězňů?

Premium Na konci září překvapivě skončil generál Petr Dohnal ve vedení Vězeňské služby. Přestože tvrdil, že jde o dlouho...

STALO SE DNES: Zeman není schopen vykonávat funkci. ČEZ zvedne ceny

Prezident Miloš Zeman není schopen vykonávat pracovní povinnosti, zjistil Senát z dopisu Ústřední vojenské nemocnice....

Následující dva týdny by měly být teplejší, na konci října bude více pršet

Do konce října bude v Česku teplejší počasí než v předchozích dnech, poté se začne zvolna ochlazovat. Celkově by...

Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...