Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Covid se dotkl i léčby psychiky. Terapie jsou online, platí zákaz návštěv

  18:10
Protiepidemická opatření omezily i léčbu psychických nemocí. Soukromí terapeuti se mohou s pacienty setkávat jen online a řada opatření platí i v psychiatrických léčebnách. „Léčíme duši, což není jen jednoduchá rovnice choroba rovná se příslušný lék,“ říká Pavel Mošťák, ředitel Psychiatrické nemocnice Brno.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Čtyřiadvacetiletá Michaela H. z Prahy navštěvuje dlouhodobě psychiatra. Když byla totiž ještě na střední škole, bojovala s poruchou příjmu potravy. V důsledku nemoci se začala izolovat od svých přátel i rodiny. Nemoc a spojené okolnosti se tak na její psychice podepsaly natolik, že uvažovala o sebevraždě.

I po téměř osmi letech se Michaely obtíže drží. „Nejvíce bojuji s tím, že občas dostanu panický záchvat. Třeba když se pohádám s přítelem, jdu do koupelny a najednou nemůžu dýchat. Poprvé jsme kvůli tomu volali záchrannou službu, teď už trochu víme, co a jak,“ popsala.

Ponižování při výuce, zesměšňování na sítích. Kyberšikany při covidu přibylo

Dosud při své léčbě spoléhala především na prášky, před asi rokem a půl ale začala uvažovat o návštěvě psychoterapeuta. „Protože na psychoterapie hrazené pojišťovnou jsou dlouhé čekací lhůty, rozhodla jsem se si sezení sama platit. Myslím, že mi to pomáhalo, poprvé jsem pochopila některé souvislosti svého psychického stavu a událostmi z dětství,“ řekla Michaela.

Když se ale v Česku začala šířit nemoc covid-19, soukromé psychoterapie se musely přesunout do online prostoru. „A já přestala docházet. Žijeme v docela malém bytě, přítel je na home officu a já nechci, aby vše slyšel,“ vysvětlila Michaela.

Epidemie nemoci covid-19 v Česku

Epidemie koronaviru totiž ovlivnila i péči o psychické zdraví. Právě třeba soukromí psychoterapeuti a psychologové, které stát vnímá jako obyčejné živnostníky, museli zcela uzavřít své ordinace. Česká asociace pro psychoterapii a Unie psychologických asociací ČR kvůli tomu již odeslaly otevřený dopis premiérovi Andreji Babišovi.

„Cílem není přesunout veškeré služby psychologů a psychoterapeutů z online formy k osobním setkáním. Žádáme pouze o to, aby každý z odborníků poskytujících tyto služby měl možnost samostatně posoudit, se kterými klienty může využít online formát nebo poskytnutí služby přerušit, a se kterými je nezbytné osobní setkání,“ uvedly společnosti v dopise. Podotkly přitom, že riziko nákazy je podle nich při dodržení protiepidemických nařízení jen nízké.

Jejich žádosti ale nebylo vyhověno. „U šíření onemocnění covid-19 nejde pouze o samotný kontakt při poskytování individuálních služeb klientovi, ale i o to, aby byla snížena mobilita lidí,“ uvedlo v odpovědi ministerstvo zdravotnictví a dodalo, že zachována zůstala péče psychiatrů a klinických psychologů.

Opatření za zdmi psychiatrických léčeben

Nejde o jediné obdobné omezení. Online fungují třeba Anonymní alkoholici, kteří sdružují osoby závislé na alkoholu. „V současné době vládních opatření je to tak, že se Anonymní alkoholici schází na Skype setkáních. Ta probíhají velmi často ve stejných dnech a časech, jako se konaly mítinky živé,“ popsal za organizaci Martin K., který si přál jako člen organizace zůstat v anonymitě.

Nespavost, fobie, sebevražedné myšlenky. Druhá vlna dopadá i na děti

Připouští, že situace terapie znesnadňuje. „Určitě jsou pro nás živá setkávání daleko více uzdravující než Skype mítinky a už se velmi těšíme na rozvolnění,“ uvedl.

Opatřením se nevyhnula ani nemocniční péče. Psychiatrické léčebny musely kvůli covidu-19 zrušit či výrazně omezit mnoho aktivit. „Abychom omezili vzájemné kontakty mezi pacienty jednotlivých oddělení, museli jsme zrušit návštěvy činnostních dílen, v nichž se pacienti zabývali různými ručními pracemi či výtvarnými činnostmi,“ popsal třeba ředitel Psychiatrické nemocnice v Kroměříži Petr Možný.

Ty mají přesunout pozornost pacientů a sloužit jako jistá forma terapie. „Pracovnice naší činnostní terapie se snaží tento výpadek aspoň částečně nahradit tím, že docházejí na jednotlivá oddělení, kde s pacienty vedou různé aktivační programy, ale samozřejmě je to v mnohem menším rozsahu, než když pacienti mohli do dílen docházet,“ dodal Možný.

Studie: Ženy jsou při pandemii více ve stresu. Vzrostl čas strávený s médii

A podobně to mají i v jiných léčebnách. „V současné době se nelze vyhnout redukci naprosté většiny skupinových aktivit od skupinově psychoterapeutických po volnočasové. Nutné omezení vycházek také není bez dopadu,“ upozornil ředitel Psychiatrické nemocnice Brno Pavel Mošťák. Ty jsou podstatné třeba při léčbě závislostí.

Nemocnice strádají i finančně

Současná situace se promítla do situace v psychiatrických léčebnách i finančně. Mají totiž nižší obloženost, a tedy i nižší platby od pojišťoven.

„V době druhé vlny jsme měli pokles počtu přijatých pacientů až o dvacet procent,“ uvedl třeba ředitel Psychiatrické nemocnice Bohnice Martin Hollý.

A podobně jsou na tom i ostatní. Jak se ale shodují, propouštění či podobná opatření neplánují.

A pacienti přišli i o další možnost – zatímco normálně za nimi jezdí příbuzní a známí na návštěvy, nyní to nejde. „Absence návštěv má jistě vliv na léčbu pacientů, snažíme se alespoň umožnit alternativní formy kontaktu, jako jsou telefony, Skype a podobně,“ uvedla ředitelka Psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod Markéta Holubová. 

A sami pacienti zase nemohou odjet na víkend domů, jak to běžně u méně závažných případů bývá. „Na druhé straně si nedovedeme představit v současné době návštěvy u všech pacientů – ty z našeho pohledu představují velké riziko přenosu nákazy,“ poukázala Holubová.

To vše má vliv na léčbu. Jak upozorňuje Mošťák, psychiatři léčí „duši“, životní podmínky jsou tak klíčové. Současně však mohou ale současná omezení působit i jako demotivační faktor k vyhledání pomoci. „Nemálo nemocných se tedy v nemocnici ocitá mnohem později a v mnohem vážnějším stavu, než by to bylo za jiných okolností,“ uvedl Mošťák.

Během epidemie koronaviru se podle výzkumů zhoršilo psychické zdraví Čechů. Třeba podle průzkumu Národního ústavu duševního zdraví stoupl počet depresí během jarního lockdownu třikrát, výskyt duševních problémů ve společnosti vzrostl o deset procent, z dvaceti na třicet.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Zlato je doma! V Česku propukla hokejová euforie

  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Pavel se zranil na motorce. V nemocnici na pozorování zůstane několik dní

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  22:32

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si...

Vrátíme věk odchodu do důchodu, přes 65 let nejede vlak, řekl Babiš

28. května 2024  5:59,  aktualizováno  15:39

Přímý přenos Důchodovou reformu podle představ současné vlády Petra Fialy začali na mimořádné schůzi schvalovat...

Šestadvacetiletý Patrik je po nehodě v bdělém kómatu. Sbírka má zajistit rehabilitace

28. května 2024  15:29

Patrik měl v září 2021 vážnou autonehodu, po níž skončil ve vigilním kómatu. Díky neúnavné péči...

Muži se při čištění rozjelo auto, svezlo se k sousedce přes plot a zabilo jí psa

28. května 2024  15:25

Neobvyklá nehoda se stala v Horšovském Týně na Domažlicku. Muži se tam na pozemku během čištění...

Etnické napětí propuklo naplno. Nová Kaledonie a Kanakové na vlastní kůži

28. května 2024  15:22

Premium Po desítkách hodin v letadle, na cestě z bezmála 17 tisíc kilometrů vzdálené Paříže, je to pro...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...