Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 8. června 2023 Medard

Počet depresí vzrostl třikrát, epidemie ukázala nedostatky psychiatrické péče

  14:58aktualizováno  16:56
Během koronavirové krize odbavila speciální vládou zřízená linka 2 600 hovorů, přes třicet procent z toho byla intervence u lidí s duševními problémy. Po jednání Rady vlády pro duševní zdraví to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Výskyt duševních problémů ve společnosti vzrostl o deset procent, z dvaceti na třicet.

„Často se debatuje covid-19, a je to logické, z pohledu somatické medicíny, tedy jak fungují epidemiologové a podobně. Zapomíná se ale na oblast duševního zdraví,“ řekl na úvod tiskové konference ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Problematiku duševního zdraví označil za jednu z nejdůležitějších.

Představil nové statistiky zhoršení stavu duševního zdraví Čechů po dobu omezení pohybu osob. Speciálně zřízená linka zaměřená na pomoc lidem v době koronavirové krize podle něj odbavila 2 600 hovorů, přes třicet procent z nich byla intervence u lidí s psychickými problémy.

„Linka řešila skutečně krizové situace a v některých situacích zabránila i spáchání sebevražd,“ řekl Vojtěch.

Během koronavirové krize se podle něj zvýšila frekvence duševních chorob, riziko sebevražd i konzumace alkoholu u lidí, kteří již před krizí nadměrně pili. „Z dostupných analýz vyplývá, že nouzový stav nepůsobil na všechny uživatele návykových látek stejně. U těch, kteří konzumují návykové látky často a ve větším množství, došlo pravděpodobně ke zvýšení míry užívání. Prozatím se jeví, že se to týká uživatelů alkoholu, sedativ, ale i konopí,“ potvrdila pro iDNES.cz národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová.

Riziko sebevražd se během krize zvýšilo třikrát, počet lidí trpících depresí také. Počet úzkostných poruch se zvýšil dvakrát.

To ukazují i data Linky bezpečí, která reflektují i vývoj výskytu psychických problémů u dětí. „Z čísel se ukazuje, že výrazné bylo i zhoršení stavu u dětí. Sledujeme až třicetiprocentní nárůst závažných témat, jako je sebepoškozování a problémy v rodinách, tedy nějaké domácí násilí,“ uvedla  zakladatelka organizace Nevypusť duši Marie Salomonová.

1 300 sebevražd ročně

Rada kromě dopadu epidemie koronaviru řešila i Národní akční plán prevence sebevražd. Předseda Výkonného výboru pro implementaci Strategie reformy psychiatrické péče Ivan Duškov uvedl, že v České republice ročně spáchá sebevraždu asi 1 300 lidí, což je mírně nad evropským i celosvětovým průměrem.

„Data Světové zdravotnické organizace nás spravují o tom, že pokusů je asi dvacetinásobek,“ dodal Duškov.

Počet závislých na alkoholu

 • 2007 – 20 769
 • 2008 – 21 165
 • 2009 – 20 669
 • 2010 – 20 341
 • 2011 – 19 947
 • 2012 – 19 162
 • 2013 – 18 095
 • 2014 – 13 114
 • 2015 – 15 250
 • 2016 – 15 826
 • 2017 – 15 599
 • 2018 – 15 984
 • Zdroj: Ústav zdravotnických informací a statistiky

Sebevražda je podle něj druhou nejčastější příčinou smrti mladých lidí mezi 20 a 29 lety věku. Počet se přitom podle něj stále přibližuje k první příčině, kterou jsou autonehody.

„Zahraniční zkušenost ukazuje, že stačí skutečně málo. Je to o nějaké edukaci, meziresortní spolupráci,“ dodal Duškov.

Duškov také poukázal na fakt, že sebevražd, psychických nemocí i třeba problémů se závislostí přibylo i při minulé ekonomické krizi. Jeho slova ostatně potvrzuje i Pavel Mohr, předseda Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ).

„Zatím je příliš brzy hodnotit trendy, ale to, co lze na základě výsledků studie NUDZ, zkušeností z předchozích krizí a údajů ze zahraničí očekávat, je nárůst depresivních a úzkostných poruch, poruch vznikajících v důsledku stresu, zneužívání návykových látek, sebevražednosti,“ vyjmenoval pro iDNES.cz Mohr.

Duškov také uvedl, že Rada by měla spolupracovat i třeba se Správou železnic na kontrole míst, kde často k sebevraždám dochází. „Kritická místa musíme více regulovat, musíme zamezit vstupu,“ vyjmenoval.

Místopředseda Psychiatrické společnosti ČLS JEP Martin Anders poukázal i na roli médií při prevenci sebevražd. „Existuje jakýsi fenomén nápodoby. Pokud je o sebevraždě referováno určitým způsobem, vede to ke zvýšení jejich počtu a nápodobě,“ řekl.

Poukázal přitom na případ Vídně. Tam se podle něj domluvili vědci s novináři na specifickém stylu informování o sebevraždách skokem pod metro. „Dostali se tak na nulu,“ upozornil Anders.

Krize ukázala nedostatky

Krize podle Vojtěcha ukázala potřebu reformy duševní péče. „Chybí krizová centra, kde člověk dostane i medikaci a podobně,“ řekl. Nyní jich je pouze pět. Podle rozhodnutí rady by přitom mělo být alespoň jedno v kraji.

Problémem přitom není jen fakt, že je těchto center málo. Tato centra totiž měla podle zakladatelky organizace Nevypusť duši Marie Salomonové zavřeno. „Když se jmenují krizová, měla by být v krizových situacích dostupná,“ podotkla Salomonová.

To vnímá jako problematické i Vojtěch. „Mají sloužit jako místo akutní péče. Pokud byla zavřena, nesmíme dopustit, aby se to opakovalo. Lidé pak nemají kde pomoc najít,“ řekl.

Rada vlády pro duševní zdraví koordinuje politiku duševního zdraví v rámci mezinárodních vztahů a řídí implementaci strategických dokumentů pro tuto oblast.

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Od 30. června do 8. července 2023 se bude konat 57. ročník MFF Karlovy Vary. Tváří nové znělky bude Johnny Depp.
Na zahajovacím koncertu zahraje Indoor Garden Party a Morcheeba. V hlavní soutěži se utká 11 filmů, Česko bude mít dva zástupce: detektivní drama Úsvit a přepis románu Jáchyma Topola Citlivý člověk

Hosté:

 • Nejčtenější

Výbuch protrhl Kachovskou přehradu. Byli to ruští motostřelci, tvrdí Kyjev

Ukrajina oznámila, že ruské jednotky vyhodily do povětří Kachovskou přehradu na jižním toku Dněpru. Podle armády tak...

Ukrajina shromáždila sílu, která nemá v Evropě obdoby, vypočítává expert

Pokud by měly být pravdivé informace z dokumentů údajně uniklých z Pentagonu, že má Ukrajina pro ofenzívu jen tucet...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Děti se začnou kývat a pak umřou. Jižním Súdánem se šíří divná nemoc, ničí mozek

Kývavá nemoc je nová africká metla: mají ji jen děti, nikdo neví, co ji způsobuje a jak ji léčit. Nemá ještě ani jméno,...

Krym se kvůli Kachovce bojí vyschlého kanálu, hrozí ekologická katastrofa

Sledujeme online Zničení přehrady Nová Kachovka na jižní Ukrajině způsobilo, že v kanálu, kterým proudí voda na poloostrov Krym, je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biden opět upadl, nyní se skácel před kadety. Zakopl o pytle s pískem

Americký prezident Joe Biden při čtvrtečním předávání diplomů na americké letecké akademii ve státě Colorado zakopl a...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Vláda ve Vimperku rozhodla o pomoci Ukrajině po zničení Kachovské přehrady

Pomoc Ukrajině po zničení Kachovské přehrady schválila na výjezdním zasedání ve Vimperku vláda. „Ministerstvo obrany...

Změna v ČT po dvanácti letech. Ředitelem bude Souček, porazil Dvořáka

Na sedmém jednání Rady ČT v letošním roce se ve středu řešil jediný bod: volba generálního ředitele ČT. Novým šéfem...

Část Pirátů chce řešit ministra spravedlnosti Blažka. Rozhodnou na svém fóru

Piráti by mohli jednat o usnesení, ve kterém by označili setrvání Pavla Blažka (ODS) ve funkci ministra spravedlnosti...

Poslanci schvalují zpomalení valorizace penzí, Okamura ohlásil obstrukce

Poslanci začínají na mimořádné schůzi ve čtvrtek projednávat návrh vlády zpomalit valorizace penzí a zpřísnit podmínky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...