Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pacient v cizí posteli. Zamykat pokoje je prostě nutnost, brání se léčebny

  12:29
Zamknuté dveře, zabavený telefon, zákaz vaření kávy mimo uvedenou dobu. Režimová opatření si psychiatrické ústavy vždy určovaly samy a zaváděly je plošně na celém oddělení. Pro řadu pacientů přitom mohou být ponižující a zhoršovat jejich psychický stav. Ředitelé ústavů to vidí trochu jinak – část opatření je nutná, jejich absence může vést ke konfliktům. A uvádějí příklady z praxe.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: MAFRA

Psychiatrické nemocnice mají nastavená pravidla, která regulují chod jednotlivých oddělení. Říká se jim různě – vnitřní řád, domácí řád oddělení, a podobně. Ta určují způsob života pacientů. Kromě nich navíc existují podle bývalých pacientů další, nepsaná pravidla.

„Je tady slečna, která zná svoje práva, takže nejí léky, ale za to, že nejí léky, tak jí nechtějí dávat cigarety,” popsala jedna z pacientek v rámci průzkumu režimových opatření. Jeho cílem bylo nastavit doporučení pro psychiatrické nemocnice, jak se k pacientům chovat, aby se co nejvíce zachovávala jejich lidská práva.

„Mně vadí třeba to, že mě tady stresují, že už telefonuji moc dlouho, že mi ten mobil už seberou. To je pro mě hrozně nepříjemný. Když chci jít na záchod, tak toaletní papír je na sesterně, kam si musím dojít,” popsala další pacientka. Dodala, že si proto alespoň namotá na ruku větší množství a někam si ho schová, aby nemusela příště znovu na sesternu.

Psychiatři by uvítali, aby pojišťovny nadále hradily péči na dálku

Podobně situaci v psychiatrických ústavech popsala pro iDNES.cz i další z pacientek, dvaadvacetiletá Kateřina (jméno bylo na žádost respondentky změněno, pozn. red.).

„Toaletní papír byl jen na sesterně. Pokud tam člověk nechtěl pokaždé jít ťukat, musel mít vlastní,” popsala Kateřina. Ta v psychiatrické nemocnici strávila několik týdnů poté, co se pokusila spáchat sebevraždu.

Psychiatrické ústavy v nastavování pravidel fungování nikdo neomezuje. V zásadě si mohou režimová opatření nastavovat podle sebe. Taková pravidla jsou nutná podle ministerstva zdravotnictví i podle autorů analýzy – neměla by však být plošná. Odvíjet by se měla od konkrétního pacienta. A právě to se moc neděje.

„Voda na kafe se tam vaří dvakrát za den v určitou hodinu. Stejně tak do sprchy se dostaneš jen v určitý čas,” popsala Kateřina. Opatření označila za nešťastná, personál se podle ní k pacientům chová jako k malým dětem, ne jako k dospělým.

Zkusili jsme, nefungovalo to

A právě i autoři analýzy si myslí, že současný stav může pacientům ublížit. „Je potřeba pečlivě hodnotit jejich přínos versus dopad na život pacientů,” konstatují. Paušální pravidla podle nich nejsou vhodná. „Řadu opatření je proto potřebné činit nikoli skrze stanovení pravidel, ale jako opatření v rámci individuálního léčebného plánu u konkrétního pacienta,” míní autoři.

To je však problém. Pracovníci ústavů totiž vidí velký rozdíl mezi různými typy pacientů, nelze je tedy vnímat jednotně. „V rámci některých oddělení je možný daleko více individuální přístup k pacientům než na jiných odděleních, což souvisí s mírou jejich samostatnosti a odpovědnosti. Čím méně jsou samostatní a odpovědní pacienti, tím více odpovědnosti za ně musí přebírat ošetřující personál a tomu pak odpovídají i příslušná režimová opatření,” popsal ředitel Psychiatrické nemocnice v Kroměříži Petr Možný.

A uvedl příklad – v jeho ústavu se před rokem pokusili na dva měsíce o rozvolnění jednoho z opatření, jejichž odstranění navrhují autoři analýzy, a to uzamčených ložnic. Ty se předtím zamykaly na několika odděleních. „Všechna tři oddělení se po uplynutí uvedených dvou měsíců k režimu částečného uzavírání ložnic vrátila. Jako důvod uváděli, že pacienti na těchto odděleních si stěžovali, protože si jim do jejich postelí lehali jiní pacienti, někdy dokonce cizí postel pomočili či pokáleli,” popsal.

Počet depresí vzrostl třikrát, epidemie ukázala nedostatky psychiatrické péče

Kromě toho podle něj docházelo ke krádežím, někteří pacienti zase chodili do cizích ložnic kouřit. „Míra konfliktů mezi pacienty v důsledku toho narostla a jejich psychický stav se zhoršil,” dodal Možný.

Změnu může navíc zbrzdit i další fakt, a to ten, že pravidla nejsou „tesaná do kamene“. Fungování jednotlivých oddělení tak určuje do jisté míry sám personál a vedení nemocnice nemusí o všem vědět. 

„Můj dlouhodobý postřeh je, že psychiatrické nemocnice jsou většinou velké organismy, v nichž jsou jednotlivé primariáty a oddělení celkem autonomními jednotkami,” popsala Marie Lukasová z kanceláře ombudsmana, která je jedním z autorů analýzy.

Klíčový podle ní tak není přístup vedení, ale právě personálu. „Není neobvyklé, že ke změnám dochází ‚zdola’, bez iniciativy vedení a často aniž by šlo o proces také v jiných odděleních,” dodala Lukasová. Praxe se navíc podle ní značně liší nemocnice od nemocnice.

Stěžovat si? Leda zřizovateli

Problém je mimo jiné v tom, že pacienti si nemají kde stěžovat. Podle Michala Štingla, který již přes rok zveřejňuje na svých webových stránkách Neklid.net příběhy pacientů z psychiatrických nemocnic, je řešení stížností a požadavků v psychiatrických ústavech zcela nahodilé a Česká republika je proto po desítky let terčem kritiky mezinárodních organizací.

Doporučení zní, že by každá nemocnice měla mít interní systém řešení stížností. „Tady však narážíme na odpor lékařů a vedení nemocnic. Naprosto vždy zpochybní svědectví psychiatrických pacientů jako nedůvěryhodné, čímž je stigmatizují a diskriminují,” vysvětlil Štingl, který již přes rok schraňuje na svých webových stránkách zkušenosti nemocných.

Během nouzového stavu přibylo lidí s depresemi a úzkostí, tvrdí studie

Pacient se tak může obrátit na místně příslušný odbor zdravotnictví krajského úřadu. Ten je však podle Štingla obvykle s problematikou jen velmi málo seznámen, v některých případech je navíc krajský úřad zřizovatelem daného ústavu.

„O možnosti stěžovat si na tomto místě pacienti v drtivé většině vůbec nevědí nebo jí nedůvěřují,” dodal Štingl, který se nesetkal „s jediným případem, kdy by stížnost byla vyřešena alespoň částečně uspokojivě”. Sám přitom jeden takový podnět podal, a to na začátku ledna. Vyrozumění dosud neobdržel.

Dále si pacient může stěžovat u zřizovatele. Tím je v některých případech ministerstvo zdravotnictví. „To však nemá žádný nástroj k řešení takových situací, pokud pomineme nejkrajnější možnost, že ministr odvolá ředitele nemocnice,” vysvětlil Štingl. Poslední možností je pak stížnost u veřejného ochránce práv. Na toho se pacient může obrátit teprve poté, co vyčerpá ostatní možnosti.

Na preventivní inspekce do různých psychiatrických ústavů proto chodí právě pracovníci Kanceláře veřejného ochránce práv. Ty však probíhají jen jednou za několik let.

Školní rok 2024-25

Ve všech základních, středních a základních uměleckých školách i konzervatořích začal školní rok v pondělí 2. září 2024. První volno budou mít školáci o podzimních prázdninách na konci října.

Slibovali teslu, dodali trabant. Stavbaři a obce tepou digitalizaci

  • Nejčtenější

Pohřešoval se profesor psychologie Ptáček, policie ho našla mrtvého

Ve věku 48 let zemřel známý psycholog Radek Ptáček. Od neděle se pohřešoval, policie po něm vyhlásila pátrání. V úterý odpoledne byl však nalezen v Praze mrtvý. Podle prvotních informací nic...

3. září 2024  10:23,  aktualizováno  20:39

Americké váhání končí. Ukrajina dostane zbraň pro údery v hloubi Ruska

Premium

Nejméně 245 vojenských cílů na území Ruska by mohla ukrajinská armáda zničit, pokud by jí k tomu Bidenova administrativa dala povolení. Ta ovšem dlouho nebyla přesvědčena, že zrušení restrikcí...

3. září 2024  16:52

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci

Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100 milimetrů. V exponovaných lokalitách jako je například návětří Jeseníků pak jeden z modelů ukazuje až...

10. září 2024  12:11

Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly

V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci Hejčíně oprávněné nadšení. Po dvou letech ovšem rostliny, které olomoucký Green Wall zdobily a...

5. září 2024  14:42

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žák vyskočil instruktorovi z větroně. Padák se mu neotevřel

U Slaného na Kladensku nedaleko letiště dopoledne zemřel po výskoku z větroně muž. Zřejmě dostal panickou ataku, při výskoku se mu neotevřel padák. Pátrala po něm letecká služba i pozemní hlídky,...

8. září 2024  13:21,  aktualizováno  14:01

Na extrémní počasí se chystá stát i záchranáři. Škody hrozí i daleko od řek

Ministr životního prostředí Petr Hladík vystoupil na mimořádném tiskovém brífinku k předpovědi meteorologů. Ti pro nadcházející dny očekávají velmi extrémní srážky. Situace se má podle Hladíka...

11. září 2024  13:37,  aktualizováno  15:27

Naší vizí je rozšiřovat odborná lycea, říká lídr Přísahy Antonín Staněk

Po úspěchu v evropských volbách se chce Přísaha dostat i do olomouckého krajského zastupitelstva. Krajské sdružení uvádí, že má odvahu stanovit si velké cíle. Velký důraz klade na školství. „Naší...

11. září 2024  15:21

Zbrojovka není hračka, ale investice, která musí fungovat, říká nový manažer

Je specialistou na krizová řízení. Právě to osmatřicetiletého Jana Mynáře čeká ve fotbalové Zbrojovce Brno, v níž se má stát generálním manažerem. „Fungování Zbrojovky nestojí na mé znalosti fotbalu....

11. září 2024  15:02

Modely ukazují množství srážek jako při katastrofálních povodních v roce 1997

V Jeseníkách by mohlo napršet podobné množství vody, jaké spadlo v tomto pohoří a v Beskydech při katastrofálních povodních v roce 1997. Tehdy za jediný den napršelo na Lysé hoře 234 mm srážek.

11. září 2024  14:58

Soutěžte s ČPZP a vyhrajte dárkový balíček
Soutěžte s ČPZP a vyhrajte dárkový balíček

Tento týden pro vás máme soutěž s Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnou. Stačí odpovědět na jednoduchou soutěžní otázku a jeden z pěti dárkových...

Pavel Novotný zdrtil v kleci Zdeňka Godlu. Herce odváděli zdravotníci

Herec Zdeněk Godla (49) se v sobotu během galavečera Clash of the Stars utkal v kleci se starostou Řeporyjí Pavlem...

Herečka Anna Polívková se na pláži provdala za italského přítele

Herečka Anna Polívková (45) se v sobotu provdala. Svatba se uskutečnila v Itálii, protože manžel české herečky odtamtud...

Pro syna chtěla lepší partii. Těhotnou snachu rozpůlila a pohřbila ve sklepě

Premium Seděl ve služebně Veřejné bezpečnosti a otázky příslušníků mu byly evidentně nepříjemné. „Proč jste nenahlásil zmizení...

Schwarzenegger se v Praze proháněl na kole. Vyfotil se také s „Klukem s kamením“

Legendární herec a bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger (77) je v Praze. O víkendu si užíval kávu na...

Plivnout při orálním sexu na penis. Obscénnost jižanské slečně změnila život

To, co v anketě vypustila do světa, byla obscénnost. Nic elegantního. Naopak, největší sprosťárna. Jenže ji do kamery...