Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Babiš: Zachránili jsme všechny, koho jsme chtěli. Velvyslanec dostal medaili

  10:59aktualizováno  13:23
Čeští vojáci i český velvyslanec v Afghánistánu Jiří Baloun odvedli skvělou práci. Na tiskové konferenci to řekl premiér Andrej Babiš. „Podařilo se zachránit mnoho životů, zachránili jsme všechny, koho jsme chtěli,“ řekl s tím, že mise byla třetím letem ukončena. Situaci v Afghánistánu označil za katastrofický scénář.

Od soboty, kdy zasedla Bezpečnostní rada státu, byl premiér podle svých slov nonstop v kontaktu s ministrem zahraničí Jakubem Kulhánkem i armádou.

„Česká diplomacie a armáda za sebou mají největší zkoušku posledních let,“ řekl Kulhánek. Celou operaci označil za „velký zázrak“. „Navzdory chaosu a velmi těžké bezpečnostní situaci v Kábulu se nám podařilo zachránit naše armádní tlumočníky a jejich rodiny, všechny zaměstnance naší ambasády a jejich rodiny i další lidi navázané na Českou republiku určené k evakuaci,“ doplnil.

„Nelze to označit jinak než jako totální a neočekávaný kolaps. Tragédie, na kterou se nedalo připravit,“ řekl šéf české diplomacie. Ještě minulý týden se podle informací od spojenců hovořilo o evakuaci do konce září. V sobotu pak do konce srpna. „Nikdo na tento vývoj nebyl připraven,“ doplnil.

Letadla podle něj dovezla celkem 170 Afghánců. „Všechny osoby, které byly k evakuaci schváleny,“ řekl Kulhánek. Diplomacie je podle něj stále v kontaktu s partnery v Kábulu, nemůže podle svých slov vyloučit, že pokud se ještě identifikuje nějaký afghánský spolupracovník či člověk s vazbou na Českou republiku, tedy třeba držitel trvalého pobytu, mohl by být ještě za pomoci spojenců evakuován.

Skupina, afghánských spolupracovníků s rodinami, kteří podle spolku Vlčí Máky ještě čekají na evakuaci z Kábulu. (19. srpna 2021)

Ministr vnitra Jan Hamáček přitom ráno řekl Českému rozhlasu, že se podařilo zachránit „skoro všechny“. „Je potřeba si uvědomit, že ne se všemi se nám podařilo spojit. Komunikace probíhala opakovaně, všichni, kteří reagovali a projevili zájem, se dostali do bezpečí,“ řekl nyní v reakci Kulhánek. Diplomacie má podle něj informace, že dva Afghánci s vazbou na Českou republiku by mohli být přepravování americkým letectvem. Informace je ale čerstvá a nepotvrzená.

„Představte si letiště, kde jsou stovky lidí, do toho stovky amerických mariňáků s nabitými zbraněmi. Venku stojí tisíce lidí. Do toho naši vojáci, kteří dopravují lidi od brány na terminál, asi dva kilometry. Prach, chaos, do toho střelba, lítající vrtulníky. Velmi slabé telekomunikační sítě, ke každému druhému hovoru se nedostanete, protože kvůli špatnému spojení neproběhnou. Stávalo se, že lidé samovolně vyrazili k letišti a poté se snažili s námi spojit. Někdy se to podařilo, někdy ne,“ popsal velvyslanec Jiří Baloun, jak vypadala situace přímo na místě. 

Stalo se podle něj i to, že se s odvoláním na Česko dostaly na letiště rodiny, které evakuovány být neměly.

ANALÝZA: Když nepolevíte, nepřítel se ​zhroutí. Tálibán inspiruje teroristy

Evakuovaní Afghánci jsou nyní v budovách, které patří armádě. Podle premiéra Babiše už někteří projevili zájem o odchod do některé jiné země Evropské unie, kde mají rodiny.

Česká armáda na místě nebyla podle ministra zahraničí největší, přesto se jí povedlo lety zúročit lépe než řadě jiných zemí. Pochválil také velvyslance Balouna.

„Vnímám, že afghánská společnost bude potřebovat naši pomoc i do budoucna,“ řekl Kulhánek. Česká diplomacie proto bude se zemí komunikovat i nadále. Podle něj bude muset Evropská unie více spolupracovat s regionálními hráči, kteří mají kontakt na Tálibán. „To bude potřeba i pro zvládání případné nekontrolované migrace,“ zdůraznil.

Říct, jaké vztahy Česko nyní bude se zemí mít, je podle něj brzo. Spojenecké země se podle něj musí snažit zasadit o to, aby si především ženy a dívky udržely svá práva.

Ocenění pro velvyslance

Kulhánek také uvedl, že se velvyslanci Balounovi rozhodl udělit nejvyšší ocenění ministerstva zahraničních věcí, tedy medaili za zásluhy o diplomacii.

„V úterý, když jsem nastupoval do letadla, řekl jsem kapitánovi ‚rád vás vidím, plukovníku.‘ A oni mi řekl ‚to vám věřím‘,“, řekl Baloun. Vysvětlil, že ačkoliv diplomati mají evakuační plány, zlom očekávali až později. „Na letišti se vše řešilo v minutách,“ řekl velvyslanec. Popsal, že v neděli původně počítali s tím, že evakuace bude nutná do konce srpna. Během dne přišla informace, že do 20. srpna, o třicet minut později, že se zavírá bezpečnostní brána u ambasády a je třeba okamžitě jednat.

Z ambasády odvezl českou i evropskou vlajku a měděnou tabulku, která budovu jako velvyslanectví označovala. „Přivezl jsem je v osobním zavazadle na úkor svých vlastních věcí,“ zmínil. 

Ve stejnou dobu jednali v Česku členové Bezpečnostní rady státu. Že je třeba okamžitě jednat, zjistilo vedení české diplomacie až během schůze. „Česká republika se nemá za co stydět. Udělala, co mohla,“ řekl velvyslanec.

Tři evakuační lety

Evakuační lety přistály v Praze v pondělí ráno a v úterý a ve středu večer. Do Česka jimi přiletěli zaměstnanci české ambasády včetně velvyslance Balouna, čeští vojáci, afghánští spolupracovníci velvyslanectví a české armády s rodinami a také Afghánci, kteří mají v Česku trvalý pobyt. Několik lidí česká letadla přepravila pro Polsko a Slovensko.

Žádné další lety do Kábulu se neplánují. Na odvoz však ještě lidé čekají

Babiš i Kulhánek už dřív ocenili práci českých diplomatů a vojáků na evakuaci. Kábulské letiště, odkud česká letadla startovala, Tálibán sice nekontroluje, situace na něm je ale podle vládních představitelů extrémně složitá. 

Podle spolku Vlčí máky, který se snaží pomáhat afghánským spolupracovníkům české armády, na letišti v Kábulu stále zůstává několik rodin nebo lidí s vazbami na Česko a vláda by pro ně měla vyslat další evakuační let.

Autor:

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Neznámí útočníci stříleli v Rusku, cílem byla synagoga, kostel a policejní post

23. června 2024  18:55,  aktualizováno  22:58

Ve městě Derbent v ruském Dagestánu skončila aktivní fáze protiteroristické operace, píše...

Intenzivní boje s Hamásem končí, válka v Gaze však ne, řekl izraelský premiér

23. června 2024  21:12,  aktualizováno  22:10

Fáze intenzivních bojů proti palestinskému hnutí Hamás se chýlí ke konci. Prohlásil to v neděli...

Počet obětí pouti do Mekky vzrostl na 1300, většina neměla povolení se účastnit

23. června 2024  21:56

Více než 1300 poutníků zahynulo podle nové bilance při velké muslimské pouti do Mekky v Saudské...

Ukrajinci poslali do Česka 115 miliard. Banky zjišťují, zda nejsou z korupce

23. června 2024

Premium Od začátku ruské invaze na Ukrajinu se mluví hlavně o tom, kolik peněz evropské státy posílají do...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...