„Jsem rád, že jsme doma živí a zdraví,“ řekl velvyslanec Jiří Baloun na začátek tiskové konference k evakuaci z Afghánistánu a vyzdvihl práci svých sedmnácti kolegů z velvyslanectví v Kábulu, kteří museli v posledních dnech pracovat pod obrovským tlakem. Ještě nedávno totiž nikdo z nich netušil, že své pracoviště budou muset opustit v řádu dní.
Rozhodovaly minuty
„Máme evakuační plány, počítáme s tím, že se může něco zvrtnout,“ uvedl velvyslanec Baloun. „Zlom situace v Afghánistánu jsme očekávali. Predikce byly nejdřív měsíce, týdny, dny, hodiny a nakonec se vše řešilo v rámci minut,“ shrnul gradaci událostí Baloun.
Na jednání Severoatlantické aliance (NATO) před měsícem se dle jeho slov hovořilo o tom, že na evakuaci svých zaměstnanců budou mít ambasády několik měsíců. Minulý týden však americká strana na jednání sdělila, že okamžitě snižuje počty a úroveň bezpečnosti v tzv. green zónách, kde se nacházela i většina mezinárodních složek.
Babiš: Zachránili jsme všechny, koho jsme chtěli. Velvyslanec dostal medaili |
Následně mělo dění rychlý spád. „Druhý den bylo mimořádné jednání, kde padlo datum odchodu do 30. srpna, den potom v sobotu ráno nám bezpečnostní důstojník americké ambasády sdělil, že bohužel je třeba provést evakuaci do 20. srpna. O půl hodiny později jsme dostali urgentní zprávu, že ten večer se uzavírá tzv. bezpečnostní brána a složky ji budou opouštět.“
Ta se nacházela dle slov Balouna asi dvacet metrů od vstupu do české ambasády. V tu chvíli velvyslanectví přišlo o veškeré bezpečnostní zajištění a okamžitě se spustila evakuace.
„Zaměstnanci ambasády a ochranný tým začali s evakuačními pracemi a to ve dvou fázích – v první se evakuovalo ministerstvo zahraničních věcí, kde jsem byl já a paní hospodářka, se kterou jsme před půlnocí odjeli na letiště,“ uvedl Baloun na tiskové konferenci.
Ochranný tým se pak dle jeho slov na místo vrátil, aby naložil zbylý materiál. Věci, které se nevešly do letadla a neměly se dostat do rukou Tálibánců, pracovníci zlikvidovali.
Následně ochranný tým zamířil na letiště v Kábulu, kde se již čekalo na český evakuační speciál. „Během noci jsme dostali informaci, že letadlo je v Baku a ráno přiletí do Kábulu. Informovali jsme všechny místní, že se mají ráno s rodinami dostavit na letiště,“ uvedl velvyslanec Baloun.
Přes chaotickou situaci se dle jeho slov vyzvednutí spolupracovníků vydařilo. „Naše místní spolupracovníky jsme jako první dostali přes bránu a odletěli jsme zhruba kolem páté hodiny se všemi, kteří byli v té době podle seznamu k dispozici,” informoval velvyslanec.
Chaos na letišti
Na tiskové konferenci Baloun přiblížil, jak vyzvedávání pasažérů na letišti v Kábulu probíhalo. Zdůraznil, že situace je jen těžko představitelná. Tým se musel potýkat s příslušníky Tálibánu, kteří hlídali všechny vstupní brány.
Na místě byli dle slov velvyslance tisíce chaoticky pobíhajících lidí, stovky amerických vojáku s ostře nabitými zbraněmi, mezi nimi se pohybovali i příslušníci Armády ČR, kteří dopravovali pasažéry mezi jednotlivými branami.
Bude tu šaría a hotovo. Tálibán vyhlásil Islámský emirát Afghánistán |
„Prach, horko, chaos, do toho střelba a létající vrtulníky, slabé komunikační sítě, kvůli čemuž se s některými nepodařilo spojit,” popsal situaci Baloun.
Posádka prvního letadla čítala 46 pasažérů. Evakuaci včetně dalších dvou letů hodnotí Jiří Baloun celkově jako velice úspěšnou. Vysvětlil, že výběr spolupracovníků, kteří do letadla usedli, jeho tým v dikci neměl, seznamy dostávali od Úřadu vlády.
Mimo lidi ze seznamu se velvyslanci Balounovi na místě ozývaly další desítky osob, ne všechny spolupracovníky se však podařilo zachránit. „Koho jsme do Afghánistánu přivezli, toho jsme taky dostali domů. Kredit jsme neztratili,“ dodal velvyslanec Jiří Baloun. Na konferenci mu ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) za zásluhy o diplomacii udělil nejvyšší vyznamenání.