Pátek 23. července 2021, svátek má Libor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 23. července 2021 Libor

Bitva o příponu -ová. Poslanci asi dovolí ženám nepřechylovat příjmení

  0:01
Ženy by se mohly svobodně rozhodovat, jestli si po sňatku zvolí přechýlenou či nepřechýlenou verzi příjmení. Do Sněmovny míří novela zákona o matrikách, která by mimo jiné umožnila zvolit si verzi příjmení bez přípony -ová. Z ankety MF DNES mezi poslanci vyplývá, že by návrh mohl projít.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: koláž iDNES.cz

Když si dnes slečna Tereza bere pana Dvořáka, může přijmout jméno Tereza Dvořák, jenom pokud by pan Dvořák byl cizinec. Druhá možnost je, když se rozhodnou, že budou žít za hranicemi. Jinak to české zákony neumožňují. Ženy výmluvou na život v cizině zákon dost často obcházejí. Příponu -ová si prostě jen tak neodpářou. Nově už zákon nebudou muset obcházet.

Vláda projednávala minulý týden novelu zákona o matrikách. Měnily se poplatky a dál třeba praxe při osvojování.

V návrhu byla ale i možnost svobodně nepřechylovat. Vláda ji sice odmítla, ale Piráti následně podali pozměňovací „protinávrh“, aby se každá Češka mohla jmenovat Dvořák, Novák či přijmout bez přechýlení jiné jméno manžela.

„Myslím si, že ženy mají právo rozhodnout se. Proto chci tuto povinnost zrušit,“ říká pirátský poslanec Ondřej Profant, který za návrhem stojí. Mimochodem, je tu ještě epizoda, která zákonu pomohla. Před pár dny se vdala mluvčí sociální demokracie Barbora Kalátová a stala se z ní Barbora Gavenda.

Nyní míří matriční zákon do Sněmovny. Poslanci jsou větší liberálové než ministři. Takže povinné přechylování může opravdu skončit.

Pro je hodně poslanců ANO, samozřejmě Piráti, proti naopak SPD, komunisté a lidovci. Poslanci TOP 09 a ODS zůstávají někde na pomezí. Z ankety, při níž MF DNES oslovila drtivou většinu poslanců, vyplývá, že zastánců svobodného rozhodování je zhruba dvakrát více.

Do uzávěrky článku se pro vyjádřilo celkem 50 poslanců, zatímco odpůrců je o  polovinu méně, tedy 24. Někteří zákonodárci neodpověděli. Devět z nich se vyjádřilo v tom smyslu, že problém nepovažují za důležitý, nebo prostě nevěděli, kam se přiklonit.

Pirátství v jazyce

Ve Sněmovně zasedá koneckonců i nejméně jeden zákonodárce, který má „nepřechýlenou“ rodinu.

„Vzhledem k tomu, že moje žena a dcery jsou Birke, jsem pro benevolenci to povolovat... Jinak já musel ještě dokládat, že mám rodinu v zahraničí, to se už dnes asi nedělá,“ uvedl poslanec ČSSD a starosta Náchoda Jan Birke.

Vládní sociální demokracie zůstává rozpolcená. „Takové pirátství na mateřském jazyce určitě nepodpořím,“ reagoval Birkeho kolega Jan Chvojka, a to asi ani neměl na mysli fakt, že to navrhla pirátská strana.

Mají mít všechny ženy možnost se po sňatku rozhodnout, zda přijmou partnerovo příjmení s příponou -ová?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 16. září 2019. Anketa je uzavřena.

Ano 6646
Ne 6216

Paní Bakala a paní Svoboda

Konzervativní odpůrci z řad poslanců mají většinou pocit, že musí strážit češtinu, které je přechylování vlastní. „Příliš si vážím mateřského jazyka, jazyka Seiferta, Čapka a dalších mistrů, než abych podlehl pokušení provádět nějaké populistické prostocviky,“ odpověděl Vlastimil Válek z TOP 09, který o změně hodně pochybuje, nicméně není úplně rozhodnut.

Některé strany jsou v této otázce opravdu rozdělené. Zatímco Andrej Babiš je pro, jeho první místopředseda Jaroslav Faltýnek přesně naopak. „Koncovka –ová k češtině patří a je pro ni charakteristická. V této otázce jsem poměrně konzervativní,“ odpověděl Faltýnek.

Příjmení po sňatku

Příjmení si lze částečně zvolit i dnes. Když si třeba slečna Dvořáková bere pana Nováka, může být po sňatku:

● Nováková,

● Nováková Dvořáková,

● Novák Dvořáková,

● nechá si rodné jméno Dvořáková,

● pokud si bere cizince nebo bude žít v zahraničí, může přijmout manželovo nepřechýlené příjmení.

Názory se liší i podle pohlaví. Prakticky všechny dotázané poslankyně by změnu povolily.

„Ať si každá žena rozhodne o svém příjmení svobodně. Jestli nechce být –ová, ať není,“ míní Jana Černochová z ODS.

Některé známé Češky nepřechylují už dnes. Zpěvačka a moderátorka Emma Smetana nosí nepřechýlené příjmení, protože žila ve Francii, její teta politička Kateřina Jacques byla partnerkou francouzského vysokoškolského pedagoga, i když dnes už žije s exministrem Martinem Bursíkem. Bývalá miss Michaela Maláčová se změnila na Michaelu Bakalu právě z toho důvodu, že finančník Zdeněk Bakala žil v cizině.

Moderátorka Petra Svoboda nepřechyluje ani typicky české jméno. A herečka Veronika Arichteva si vzala českého režiséra s bulharskými kořeny Bisera Arichteva.

Nevědí, o čem se hlasuje

Mnozí poslanci, které MF DNES oslovila, byli zpočátku trochu zmatení. Někteří si mysleli, že by návrh rovnou rušil přechylování. I když k tomu by samozřejmě nedošlo.

„Přechylování příjmení bych nerušil, každý jazyk je originální ve své podobě,“ zdůrazňoval například Stanislav Grospič z KSČM.

Nevěsta může být přitom podle návrhu po svatbě s panem Novákem dál Nováková, jak jsou na to Češi zvyklí.

Část poslanců, jako Vít Kaňkovský z KDU–ČSL, uvažovala chvíli i o tom, že by nepřechylování povolili jen u jmen „cizího původu“. Vzápětí uznali, že by se těžko ten původ určoval. A byli i tací, kteří si mysleli, že volně nepřechylovat lze už dnes.

Přechylování není podle jazykovědkyně Markéty Pravdové českým výmyslem. „Nepřechylujeme jen my, přechyluje se ve slovanských jazycích. Z neslovanských pak třeba v řečtině, islandštině, lotyštině nebo litevštině,“ vypočetla Pravdová.

Mění se poplatky

Ministerstvo vnitra se snaží novelou předejít obcházení pravidel. Změna v přechylování je jen jednou z několika změn v matričním zákoně.

Třeba změna příjmení u páru v registrovaném partnerství by měla být nově osvobozena od poplatku. Také lidem, kteří podstoupili změnu pohlaví v cizině, bude stačit jen jedno potvrzení.

Nově budou děti snáz přijímat i příjmení pěstounů. Pravděpodobně se usnadní i určení otcovství v případě, že otcem není manžel matky dítěte. Nebude už potřeba rozhodnutí soudu.

Nepřechylování je móda, říká jazykovědkyně

Žena musí mít jasno, když do toho jde. Když se rozhodne své jméno nepřechylovat, říká jazykovědkyně Markéta Pravdová z Ústavu pro jazyk český.

Jak na možnost volby přechylování příjmení zareaguje čeština?
Snažíme se upozornit, že možnost nepřechylování s sebou může přinést i určitá komunikační nedorozumění u těch žen, které se rozhodnou, že svá jména přechylovat nebudou.

Nedokážeme odhadnout, kolik takových případů bude, a nedokážeme ani odhadnout, jak se k tomu jazykový systém postaví. Myslím si, že několik desítek let to bude způsobovat problémy. Už teď známe situace, kdy nepřechýlené ženské jméno problémy své nositelce působí.

Píšou do ústavu, chtějí poradit?
Lidé se na nás obracejí, když se zajímají o to, jak přechýlit své jméno či jak říct lidem, že by se mělo skloňovat. Musí předem přemýšlet do důsledku, budou s tím jménem celý život žít. Ne každý bude vědět, že jsem žena a že nejsem přechýlená a že moje okolí s tím jménem bude srozuměno. Někdy za tím může být snaha být zajímavá, vybočit. Jindy je to pochopitelná snaha mít stejné jméno jako manžel a děti.

Chcete říct, že je to jen móda?
Myslím, že to je móda. Zejména u těch českých jmen – Pravda, Liška, Svoboda, Smetana... Neupírám nikomu snahu být originální a módní. To, že je něco módní, neznamená, že to je špatné. Jen na to musí být veřejnost připravená a v jazykovém systému si s tím musím umět poradit.

Konzultovali politici možnou změnu s jazykovědci?
Před předložením zákona nebyla řádná diskuse s Ústavem pro jazyk český. Debata nastala až nyní, když se o tématu více hovoří.

Markéta Pravdová z Ústavu pro jazyk český v diskusním pořadu Rozstřel. (10....

Markéta Pravdová z Ústavu pro jazyk český v diskusním pořadu Rozstřel. (10. září 2019)

(row)

Autoři: ,

Koronavirus

Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

  • Nejčtenější

Povodně v Německu mají 58 obětí, bez proudu je stále přes 160 tisíc lidí

Po silných bouřkách v Německu je podle policie už 58 obětí. Hustý déšť a bleskové povodně zaplavily řadu obcí v západní...

Záplavy v Německu mají přes sto obětí. Chybí pitná voda, nefungují mobily

Silné bouřky a záplavy na západě Německa a Belgie si vyžádaly podle AFP už 125 mrtvých, což je nejvíce obětí v západní...

Sever Čech trápí extrémní deště, voda v ulicích. Srážky se přesunou na Moravu

Do Česka se vrátily bouřky, pro okolí Děčína, Rumburku a Varnsdorfu platí extrémní stupeň nebezpečí. V Mikulášovicích...

Ze sbírky na pohřeb Roma pozůstalí nedostali nic. Byl to podvod

Premium Měl mít velkolepý pohřeb. Balzamování, bíle lakovaná rakev z Ameriky, kočár tažený vraníky... Rodina Roma, který zemřel...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slovák se zasekl o výtah na televizním vysílači, zemřel ve výšce 250 metrů

Vysokohorští záchranáři se pokoušeli zachránit život šestapadesátiletému muži, jemuž se při práci na vysílači Suchá...

Ze sbírky na pohřeb Roma pozůstalí nedostali nic. Byl to podvod

Premium Měl mít velkolepý pohřeb. Balzamování, bíle lakovaná rakev z Ameriky, kočár tažený vraníky... Rodina Roma, který zemřel...

Klaus: Volby nic nepřinesou. Kolem covidismu a genderismu se bude chodit po špičkách

Premium Každý z nás by se měl sám rozhodnout, jakou míru opatrnosti vůči nákaze covidem chce zvolit, říká přesvědčeně bývalý...

Česko formuje domobranu. Výcvik může podstoupit každý, kdo má zbrojní průkaz

Premium Stát zakázal ozbrojené skupiny a lidem nabídl alternativu: absolvujte speciální kurz a můžete Česku pomáhat se zbraní....

  • Další z rubriky

Odmítačů vakcín postupně ubývá, naočkovat se nechce čtvrtina Čechů

Téměř čtvrtina Čechů se nenechá očkovat proti covidu. V průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) to na...

Park místo muničáku. Babiš chce ve Vrběticích otevřít rekreační areál

Premium Rozlehlý les otevřený pro veřejnost, zázemí pro děti a pěšiny pro rodinné procházky. Tak by mohl v budoucnu vypadat...

Hygiena sbírá data k letu olympioniků, zajímá se i o testy před cestou

Pražská hygiena v současné době prošetřuje příčinu výskytu nákazy covid-19 mezi členy české olympijské výpravy. Situaci...

KOMENTÁŘ: Byla to taková normální kontrola, píše Matěj Stropnický

Premium Matěj Stropnický vyrazil v úterý s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou na inspekci podniku v Krupce....

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.

Zemřel slovenský herec Milan Lasica, zkolaboval přímo na jevišti

Ve věku 81 let zemřel slovenský herec Milan Lasica. Web sme.sk uvedl, že vystupoval se skupinou Bratislava Hot...

Možná neadoptujeme. Příprava s psycholožkou byla škola, říká Viktor Vincze

Viktor Vincze (30) promluvil o plánované adopci dítěte i návštěvách psycholožky, které absolvovali s manželkou Adélou...

Petr Rajchert si změnil příjmení a potřetí se oženil, manželka je těhotná

Zakládající člen kapely Chinaski Petr Hradil (rodným příjmením Rajchert) se v třiapadesáti letech potřetí oženil. Po...

Holanová: Rozvod s Šípem? Do vztahu se nám vloudila mlaďounká chybička

Rozhovor s Marcelou Holanovou vznikal v Chateau Šanov na soustředění s finalisty soutěže Muž roku 2021. Zpěvačka, která...

Zemřel František Nedvěd. Folkové legendě se vrátila rakovina plic

V třiasedmdesáti letech zemřel v neděli folkový muzikant František Nedvěd. Prohrál boj s rakovinou plic. Úmrtí na...