Pátek 7. října 2022, svátek má Justýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 7. října 2022 Justýna

Bitva o příponu -ová. Poslanci asi dovolí ženám nepřechylovat příjmení

  0:01
Ženy by se mohly svobodně rozhodovat, jestli si po sňatku zvolí přechýlenou či nepřechýlenou verzi příjmení. Do Sněmovny míří novela zákona o matrikách, která by mimo jiné umožnila zvolit si verzi příjmení bez přípony -ová. Z ankety MF DNES mezi poslanci vyplývá, že by návrh mohl projít.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: koláž iDNES.cz

Když si dnes slečna Tereza bere pana Dvořáka, může přijmout jméno Tereza Dvořák, jenom pokud by pan Dvořák byl cizinec. Druhá možnost je, když se rozhodnou, že budou žít za hranicemi. Jinak to české zákony neumožňují. Ženy výmluvou na život v cizině zákon dost často obcházejí. Příponu -ová si prostě jen tak neodpářou. Nově už zákon nebudou muset obcházet.

Vláda projednávala minulý týden novelu zákona o matrikách. Měnily se poplatky a dál třeba praxe při osvojování.

V návrhu byla ale i možnost svobodně nepřechylovat. Vláda ji sice odmítla, ale Piráti následně podali pozměňovací „protinávrh“, aby se každá Češka mohla jmenovat Dvořák, Novák či přijmout bez přechýlení jiné jméno manžela.

„Myslím si, že ženy mají právo rozhodnout se. Proto chci tuto povinnost zrušit,“ říká pirátský poslanec Ondřej Profant, který za návrhem stojí. Mimochodem, je tu ještě epizoda, která zákonu pomohla. Před pár dny se vdala mluvčí sociální demokracie Barbora Kalátová a stala se z ní Barbora Gavenda.

Nyní míří matriční zákon do Sněmovny. Poslanci jsou větší liberálové než ministři. Takže povinné přechylování může opravdu skončit.

Pro je hodně poslanců ANO, samozřejmě Piráti, proti naopak SPD, komunisté a lidovci. Poslanci TOP 09 a ODS zůstávají někde na pomezí. Z ankety, při níž MF DNES oslovila drtivou většinu poslanců, vyplývá, že zastánců svobodného rozhodování je zhruba dvakrát více.

Do uzávěrky článku se pro vyjádřilo celkem 50 poslanců, zatímco odpůrců je o  polovinu méně, tedy 24. Někteří zákonodárci neodpověděli. Devět z nich se vyjádřilo v tom smyslu, že problém nepovažují za důležitý, nebo prostě nevěděli, kam se přiklonit.

Pirátství v jazyce

Ve Sněmovně zasedá koneckonců i nejméně jeden zákonodárce, který má „nepřechýlenou“ rodinu.

„Vzhledem k tomu, že moje žena a dcery jsou Birke, jsem pro benevolenci to povolovat... Jinak já musel ještě dokládat, že mám rodinu v zahraničí, to se už dnes asi nedělá,“ uvedl poslanec ČSSD a starosta Náchoda Jan Birke.

Vládní sociální demokracie zůstává rozpolcená. „Takové pirátství na mateřském jazyce určitě nepodpořím,“ reagoval Birkeho kolega Jan Chvojka, a to asi ani neměl na mysli fakt, že to navrhla pirátská strana.

Mají mít všechny ženy možnost se po sňatku rozhodnout, zda přijmou partnerovo příjmení s příponou -ová?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 16. září 2019. Anketa je uzavřena.

Ano 6646
Ne 6216

Paní Bakala a paní Svoboda

Konzervativní odpůrci z řad poslanců mají většinou pocit, že musí strážit češtinu, které je přechylování vlastní. „Příliš si vážím mateřského jazyka, jazyka Seiferta, Čapka a dalších mistrů, než abych podlehl pokušení provádět nějaké populistické prostocviky,“ odpověděl Vlastimil Válek z TOP 09, který o změně hodně pochybuje, nicméně není úplně rozhodnut.

Některé strany jsou v této otázce opravdu rozdělené. Zatímco Andrej Babiš je pro, jeho první místopředseda Jaroslav Faltýnek přesně naopak. „Koncovka –ová k češtině patří a je pro ni charakteristická. V této otázce jsem poměrně konzervativní,“ odpověděl Faltýnek.

Příjmení po sňatku

Příjmení si lze částečně zvolit i dnes. Když si třeba slečna Dvořáková bere pana Nováka, může být po sňatku:

● Nováková,

● Nováková Dvořáková,

● Novák Dvořáková,

● nechá si rodné jméno Dvořáková,

● pokud si bere cizince nebo bude žít v zahraničí, může přijmout manželovo nepřechýlené příjmení.

Názory se liší i podle pohlaví. Prakticky všechny dotázané poslankyně by změnu povolily.

„Ať si každá žena rozhodne o svém příjmení svobodně. Jestli nechce být –ová, ať není,“ míní Jana Černochová z ODS.

Některé známé Češky nepřechylují už dnes. Zpěvačka a moderátorka Emma Smetana nosí nepřechýlené příjmení, protože žila ve Francii, její teta politička Kateřina Jacques byla partnerkou francouzského vysokoškolského pedagoga, i když dnes už žije s exministrem Martinem Bursíkem. Bývalá miss Michaela Maláčová se změnila na Michaelu Bakalu právě z toho důvodu, že finančník Zdeněk Bakala žil v cizině.

Moderátorka Petra Svoboda nepřechyluje ani typicky české jméno. A herečka Veronika Arichteva si vzala českého režiséra s bulharskými kořeny Bisera Arichteva.

Nevědí, o čem se hlasuje

Mnozí poslanci, které MF DNES oslovila, byli zpočátku trochu zmatení. Někteří si mysleli, že by návrh rovnou rušil přechylování. I když k tomu by samozřejmě nedošlo.

„Přechylování příjmení bych nerušil, každý jazyk je originální ve své podobě,“ zdůrazňoval například Stanislav Grospič z KSČM.

Nevěsta může být přitom podle návrhu po svatbě s panem Novákem dál Nováková, jak jsou na to Češi zvyklí.

Část poslanců, jako Vít Kaňkovský z KDU–ČSL, uvažovala chvíli i o tom, že by nepřechylování povolili jen u jmen „cizího původu“. Vzápětí uznali, že by se těžko ten původ určoval. A byli i tací, kteří si mysleli, že volně nepřechylovat lze už dnes.

Přechylování není podle jazykovědkyně Markéty Pravdové českým výmyslem. „Nepřechylujeme jen my, přechyluje se ve slovanských jazycích. Z neslovanských pak třeba v řečtině, islandštině, lotyštině nebo litevštině,“ vypočetla Pravdová.

Mění se poplatky

Ministerstvo vnitra se snaží novelou předejít obcházení pravidel. Změna v přechylování je jen jednou z několika změn v matričním zákoně.

Třeba změna příjmení u páru v registrovaném partnerství by měla být nově osvobozena od poplatku. Také lidem, kteří podstoupili změnu pohlaví v cizině, bude stačit jen jedno potvrzení.

Nově budou děti snáz přijímat i příjmení pěstounů. Pravděpodobně se usnadní i určení otcovství v případě, že otcem není manžel matky dítěte. Nebude už potřeba rozhodnutí soudu.

Nepřechylování je móda, říká jazykovědkyně

Žena musí mít jasno, když do toho jde. Když se rozhodne své jméno nepřechylovat, říká jazykovědkyně Markéta Pravdová z Ústavu pro jazyk český.

Jak na možnost volby přechylování příjmení zareaguje čeština?
Snažíme se upozornit, že možnost nepřechylování s sebou může přinést i určitá komunikační nedorozumění u těch žen, které se rozhodnou, že svá jména přechylovat nebudou.

Nedokážeme odhadnout, kolik takových případů bude, a nedokážeme ani odhadnout, jak se k tomu jazykový systém postaví. Myslím si, že několik desítek let to bude způsobovat problémy. Už teď známe situace, kdy nepřechýlené ženské jméno problémy své nositelce působí.

Píšou do ústavu, chtějí poradit?
Lidé se na nás obracejí, když se zajímají o to, jak přechýlit své jméno či jak říct lidem, že by se mělo skloňovat. Musí předem přemýšlet do důsledku, budou s tím jménem celý život žít. Ne každý bude vědět, že jsem žena a že nejsem přechýlená a že moje okolí s tím jménem bude srozuměno. Někdy za tím může být snaha být zajímavá, vybočit. Jindy je to pochopitelná snaha mít stejné jméno jako manžel a děti.

Chcete říct, že je to jen móda?
Myslím, že to je móda. Zejména u těch českých jmen – Pravda, Liška, Svoboda, Smetana... Neupírám nikomu snahu být originální a módní. To, že je něco módní, neznamená, že to je špatné. Jen na to musí být veřejnost připravená a v jazykovém systému si s tím musím umět poradit.

Konzultovali politici možnou změnu s jazykovědci?
Před předložením zákona nebyla řádná diskuse s Ústavem pro jazyk český. Debata nastala až nyní, když se o tématu více hovoří.

Markéta Pravdová z Ústavu pro jazyk český v diskusním pořadu Rozstřel. (10. září 2019)

(row)

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Putin vyslal k Ukrajině „jaderný“ vlak, základnu opustila i superponorka

Severoatlantická aliance předala členským státům informace, podle nichž by ruský prezident Vladimir Putin mohl plánovat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajinské síly vstoupily do Lymanu. Kadyrov chce použít jaderné zbraně

Ukrajinské jednotky vstoupily do strategického města Lyman na východě země, oznámil ukrajinský armádní mluvčí. Rusko...

Nesměl na večeři, opustil summit. Katarský emír nečekaně odletěl z Prahy

Sledujeme online Katarský emír Tamim bin Hamad Sání, který přiletěl do Prahy na pozvání prezidenta Miloše Zemana, opustil Česko ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Rusové se přijeli vzdát v obrněnci. Domluvili se po telefonu

Ukrajinští vojáci zveřejnili video, jak se jim přijeli vzdát ruští vojáci v obrněném vozidle. Ověšené bylo bílou...

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Sto tisíc lidí se vrací zpět ke dřevu a uhlí. Přibude požárů, bojí se kominíci

Premium Lidé překotně obnovují kotle na dřevo jako alternativu k drahému plynu. Mají ale problém. Na trhu chybí vyschlé...

Dětem přibylo informatiky na úkor planet nebo Newtona. Chyba, míní experti

Žáci škol se měli zlepšit v práci na počítači. Ale ministerstvo školství se dostalo před Sofiinu volbu. Jaký předmět či...

Před Hradem vítá lídry summitu Putinova karikatura trůnící na zlatém záchodě

Před hlavní branou Pražského hradu, kam se v pátek v druhý den summitu sjíždějí evropští lídři, se krátce po osmé...

Pracák hrůzy pro Ukrajince skončil. Nahradila ho moderní budova na okraji Prahy

Déšť či chlad už nebudou překážkou. Stejně tak ani blížící se zima, která byla jednou z motivací, proč „pracák hrůzy“ z...

Nejtěžší bylo Hance v jejích posledních dnech lhát, říká Margita o Zagorové

Je to pět týdnů, co odešla zpěvačka Hana Zagorová (†75), se kterou žil její muž Štefan Margita (66) třicet let. Pěvec...

Z odebrání titulu jsem šokovaný a smutný, říká dánský princ Nikolai

Dánská královna Margrethe II. (82) se tento týden rozhodla odebrat tituly všem potomkům svého druhorozeného syna, kteří...

Rus streamoval plynový hořák, aby se vysmál Evropanům. Twitch zasáhl

Zatímco se Evropané kvůli nedostatku plynu připravují na tuhou zimu, Rusové je provokují tím, že na internet vysílají...

Táňa Pauhofová porodila. Její manžel prozradil pohlaví a jméno dítěte

Slovenská herečka Táňa Pauhofová (39) se poprvé stala maminkou. Na sociálních sítích zveřejnila fotky s hudebním...

Po malých institucích také ČSOB. Banky začínají nabízet úroky podobné ČNB

Na předchozí zvyšování úrokových sazeb České národní banky (ČNB) začínají výrazněji reagovat zvyšováním úročení vkladů...