Konec přechylování problém ženských příjmení nevyřeší, říká odbornice

  16:33aktualizováno  10. září 13:19
Přechylování ženských příjmení, tedy přidávání přípony -ová k mužské verzi příjmení, je velkým tématem posledních dní. „Tím, že přechylování zrušíme, se ale problém se skloňováním nezmenší,” řekla v Rozstřelu jazykovědkyně Markéta Pravdová z Ústavu pro jazyk český. A překvapilo ji, že navrhovaný zákon s jazykovědci nikdo předem nekonzultoval.

Minulý týden podpořila vláda návrh úpravy zákona o matrikách, podle které by se všechny ženy po sňatku nemohly svobodně rozhodnout, jestli přijmou jméno partnera bez typické přípony -ová. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) však o pár dnů později řekl, že podpoří pozměňovací návrh ve Sněmovně, který by dal českým ženám právo jméno nepřechylovat

Navrhovaný zákon přitom s jazykovědci ministerstvo vnitra nekonzultovalo.  

Fotogalerie

„Překvapuje mě, že před předložením zákona nebyla řádná diskuze s Ústavem pro jazyk český,” podotkla v Rozstřelu Pravdová. Debata nastala až nyní, když se o tématu více hovoří. 

Na jazykovou poradnu se podle Pravdové lidé obracejí, když se spíš zajímají o to, jak přechýlit své jméno či jak říct lidem, že by se mělo skloňovat. Že by si někdo stěžoval na nepřechýlené či naopak přechýlené jméno se podle ní moc neděje. 

V českém jazyce se vyskytují módní trendy, jedním z nich může být právě i nepřechylování. „Veřejný prostor je otevřený i ženám, které se nepřechylují, jsou více vidět. My však nepřikazujeme, zda přechylovat či ne. Nikomu nechceme upírat právo, aby se jmenoval tak, jak chce,” vysvětluje Pravdová.

Mají mít všechny ženy možnost se po sňatku rozhodnout, zda přijmou partnerovo příjmení s příponou -ová?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 16. září 2019. Anketa je uzavřena.

Ano 6646
Ne 6216

Ústav pro jazyk český pak ale podle Pravdové nemůže u takových jmen rozhodnout, jak je zapojit do věty a skloňovat. „Pro oslovování jí můžeme například navrhnout křestní jméno či titul. Jak ale nepřechýlené příjmení skloňovat nevím, čeština na to není připravená.”

Nepřechýlené jméno může přinést komplikace nejen ženě, která se pro nepřechýlenou formu rozhodla, ale i jejímu okolí. „Nutí to přemýšlet, zda si nepomoct nějakými pomocnými slovy, či jakou formu jména zvolit.” Například u jména Chyba by se dalo ženu oslovovat prvním pádem, skloňovat jméno podle vzoru žena nebo právě přidat příponu -ová. Ani jedno řešení však podle Pravdové není systémové.

PhDr. Markéta Pravdová, Ph.D., MBA

působí v Ústavu pro jazyk český Akademie věd České republiky. 

Zaměřuje se na jazykovou kulturu, popularizaci jazyka, teorii a praxi jazykového poradenství, jazykovou normu a kodifikaci, jazyk administrativy a mediální studia. 

Absolvovala Filozofickou fakultu a Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze.

Tématem diskuze jsou často i cizí jména, například jména zahraničních hereček a sportovkyň. Přechylování cizích přejatých jmen se však připravovaný zákon netýká. 

Jednoznačně říct, jaká jména činí Čechům největší problémy u přechylování a skloňování podle Pravdové nejde. „Čím je nám jméno vzdálenější - například orientální jména - tím složitější pro nás je to, jak s ním naložit. Často nechceme nositele jména urazit.” 

Velkou roli ve vztahu k přechylování jmen a jejich skloňování podle Pravdové hrají i média. „Média většinou mají interní předpis, který redaktorům určuje, zda jména přechylovat nebo ne,” říká Pravdová s tím, že nepřechýlená vžitá jména jako například Angelia Jolie či Greta Garbo veřejnost nerozhodí. „Nakonec to možná doopravdy budou média, která rozhodnou o tom, jak si veřejnost na přechylování zvykne či nezvykne,” dodává.

Problematiku přechylování a skloňování ale neřeší pouze český jazyk. „Nepřechylujeme jen my. I ostatní slovanské jazyky přechylují, například slovenština, bulharština. Přechylují ale i Řekové, Islanďané,” vypočítává.

Nehrubne čeština, jen její uživatelé

Český jazyk se podle Pravdové vyvíjí. Jazyk jako takový ale chudší ani hrubší není. „Čeština jako taková nezhrubla, možná hrubnou její uživatelé. Čeština má mnoho vzletných a vznosných výrazů, ale i ty hrubé. Záleží na lidech, zda zvládnou projev přizpůsobit situacím, ve kterých se nachází. Někteří lidé pravidla porušují schválně, chtějí vyčnívat,” myslí si. 

Často diskutovaným tématem je také přejímání cizích slov. Těch v českém jazyce postupně přibývá, od vymýšlení českých ekvivalentů se pomalu upouští. „Tempo, jakým se jazyk vyvíjí, je rychlé. Na počešťování není čas, rychleji se vžije přejatý pojem,” míní Pravdová.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Co očekává od klimatického summitu? Hostem Rozstřelu bude mladá aktivistka

Lucie Smolková, studentka a klimatická aktivistka

Česká studentka Lucie Smolková se zařadila mezi 100 mladých osobností z celého světa, které obdržely takzvanou zelenou...

Poslanci chtějí osekat daňový balíček a zabránit zdražení vytápění plynem

Šéfka rozpočtového výboru Miloslava Vostrá, která byla jednat na ministerstvu...

Zabránit zdražení vytápění stovek tisíc domácností se snaží poslanci. Rozpočtový výbor schválil návrh komunistky...

Premiér slíbil pomoc s rumburskou nemocnicí i nákup nových přístrojů

Premiér Andrej Babiš (ANO) s ministry na návštěvě Ústeckého kraje. (18. 9. 2019)

Premiér Andrej Babiš a ministr Adam Vojtěch jednali s vedením Krajské zdravotní, která zastřešuje pět největších...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz