Pochod Prague Pride skončil, Prahu barvilo duhově přes deset tisíc lidí

  11:07aktualizováno  15:21
Tisíce účastníků pochodu Prague Pride v pestrobarevném karnevalu prošly Prahou z Václavského náměstí na Letnou. Pochodem vyvrcholil týdenní festival. Proti pochodu se konaly dvě protestní akce, ty přilákaly řádově desítky účastníků. Policie nemusela zasahovat.

Karnevalový „průvod hrdosti“ lidí s homosexuální či bisexuální orientací, transsexuálů a zastánců jejich práv vyrazil z Václavského náměstí na Letnou krátce po 13. hodině. Na Letné pak akce pokračuje koncertem, jímž celý týdenní festival skončí.

Fotogalerie

Hudební produkce byla už na Václavském náměstí. Uprostřed něj zpívala kolem půl jedné s choreografií skupina asi 30 mužů ze skupiny London Gay Men’s Chorus písničky skupiny Queen. Její frontman Freddie Mercury, který zemřel v roce 1991 na AIDS, byl sám bisexuální orientace (není přesně známo, za jakých okolností se nakazil, bylo to zřejmě v době, kdy se o nemoci mnoho nevědělo, pozn. red.).

Na náměstí dorazila také skupina odpůrců LGBT komunity, která dle svých slov „bránila“ sochu svatého Václava v horní části náměstí. Přišly jich zhruba čtyři desítky.

Pořadatelé letošního festivalu Prague Pride zvolili pro celou akci heslo „všichni jsme stejně teplí“ a dokreslili jej snímkem z termokamery.

Účastníci pochodu mašírovali ulicemi Na Příkopě, přes náměstí Republiky do Revoluční, dále Řásnovkou a Klášterskou. Dále po Dvořákově nábřeží, přes Čechův most a nábřeží Edvarda Beneše ke schodům na Letnou a do Letenských sadů.

Průvod byl nahlášený jako desetitisícový, podle některých odhadů mohl dorazit až dvojnásobek lidí. Čísla tohoto rozsahu se ale v terénu těžko přesně ověřují. „Jsou jich určitě tisíce,“ odhadla na Václavském náměstí reportérka iDNES.cz.

Pražská policie uvedla, že hrubým odhadem mohlo účastníků být mezi dvanácti až patnácti tisíci.

Plakát k letošní srpnové Prague Pride

Plakát k letošní srpnové Prague Pride

„Během celého průvodu jsme nezaznamenali narušení veřejného pořádku, ani ze strany účastníků průvodu, ani ze strany odpůrců. Nemuseli jsme řešit žádný incident. Docházelo k omezení plynulosti silničního provozu a městské hromadné dopravy, to jsme ale avizovali dopředu a nevím o tom, že by s tím nějaký řidič měl velký problém,“ řekl iDNES.cz mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Účasti možná nahrálo o něco mírnější počasí než tropická vedra, která sužovala Českou republiku v minulých týdnech.

Kritiků přišlo relativně málo

Do ulic se vydali i odpůrci průvodu a LGBT komunity jako celku. Nachystali akce i průvody, byť avizovali, že budou řádově menší velikosti.

První protestní akce začala na Václavském náměstí v jedenáct hodin dopoledne. Účastníky pouze mužského pohlaví svolávala přes Facebook neparlamentní extremistická Národní demokracie jménem tzv. Svatováclavské legie. Událost nebyla nahlášená pražskému magistrátu, tím se z řady akcí tohoto dne vymykala.

Po poledni se do ulic Prahy vydal i Pochod pro rodinu, organizovaný Mladými křesťanskými demokraty. Ten měl i podporu arcibiskupa Dominika Duky a KDU-ČSL, byť například předseda Pavel Bělobrádek nedorazil. Pochod vyrazil od Hlavního nádraží směrem ke kostelu sv. Jiljí.

Počet účastníků odhadl reportér iDNES.cz na několik desítek až stovku, přišel například lidovecký senátor Jiří Čunek či šéf pražské KDU-ČSL Jan Wolf. Krátce před půl druhou pochod skončil. Chyběla řada účastníků, která se do pochodu zapojila v minulých letech.

Průvod Prague Pride jsme sledovali on-line

„Bez rodiny si nedokážeme představit fungování tohoto státu. A podívejte se, je nás pár,“ posteskl si během pochodu Wolf s poukazem na mnohonásobně větší účast na Prague Pride. Zadoufal, že se v příštích letech se tento poměr obrátí, a vyjádřil víru, že tradiční rodina přežije i v dalších desetiletích (více o aktivitách křesťanských demokratů tento den čtěte zde).

Křesťanští demokraté představují zřejmě jediný sobotní pochod neextrémního proudu odpůrců. Radikálové Pavla Matějného z Národní obrody si naplánovali pochodovat na Letnou, stejně jako pochod Prague Pride. Ohlášená velikost pochodu byla 500 lidí.

Už zmíněná Národní demokracie pak připravila protest proti uprchlíkům a imigrantům. Kolem dvou set radikálů se sešlo na Vyšehradě, následně se vydali k budově České televize. Při přechodu narazili nacionalisté na antifašistickou protiakci. Obě skupiny včas oddělila policie a zamezila tak přímému střetu.

Autoři: , ,

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Češi odvolili, koho poslali do europarlamentu se dozví až v neděli v noci

V Česku skončily ve 14. hodin eurovolby. Začíná sčítání hlasů. (25.5.2019)

V Česku skončil druhý den voleb do Evropského parlamentu. Zájem o volby do Evropského parlamentu však nebyl ani jeden...

Mirošovice zveřejnily na webu výsledky eurovoleb, pak je stáhly

V Česku skončily ve 14. hodin eurovolby. Začíná sčítání hlasů. (25.5.2019)

V sobotu odpoledne se na oficiálním webové stránce obce Mirošovice objevily výsledky eurovoleb. Výsledky však nesmějí...

Bureši, čaú. Pirátská strana na volebním lístku schovala šifru pro Babiše

Předseda Pirátů Ivan Bartoš má odhlasováno

Šifru na volebním lístku mohli najít všichni ti, kteří se pořádně zaměřili na volební lístek Pirátů. Pracovní pozice...

Najdete na iDNES.cz