Ve Středočeském kraji padly v neděli teplotní rekordy na všech měřicích stanicích. Nejvyšší teplotu v Česku vůbec naměřila stanice v Dobřichovicích u Prahy, 38,8 stupně Celsia, řekl ČTK pracovník ČHMÚ Jan Šrámek.
Druhá nejvyšší teplota je z Prahy-Komořan, kde bylo 38,7 stupně. V Řeži u Prahy teploměr ukázal 38,6 stupně, v pražské Libuši 38,5 stupně a v Brandýse nad Labem 38,4 stupně.
Také Západní Čechy zažily nejteplejší poslední červnový den. Nejvyšší teplotu 37,9 stupně C zaznamenaly měřicí přístroje odpoledne na stanovišti Plzeň-Bolevec. Jan Sulan z předpovědního pracoviště ČHMÚ v Plzni řekl, že rekordní teploty zaznamenalo v neděli všech 13 měřicích stanic v Plzeňském a Karlovarském kraji, kde teploty pozorují a podrobně zaznamenávají nejméně půl století.
„Dosud nejvyšší teplota v regionu pro poslední červnový den byla z roku 1950 ze Staňkova, měla hodnotu 35 stupně C. Nová hodnota naměřená poslední červnový den roku 2019 na této stanici je 35,4 stupně,“ dodal. Padl i dosud platný absolutní teplotní červnový rekord pro celé západní Čechy.
V Jihočeském kraji překonaly teploty rekord z roku 1950
Nejvyšší teplotu v Jihočeském kraji zaznamenali v neděli meteorologové na stanici Borkovice na Táborsku, kde bylo 36,8 stupně Celsia. Znamená to překonání rekordu z roku 1950. Tehdy v Borkovicích naměřili 34 stupňů. ČTK to řekla Eva Plášilová z českobudějovického hydrometeorologického ústavu.
Papež se modlil za lidi postižené vedrem, ti se konečně dočkají ochlazení |
„Rekordy byly překonány na většině jihočeských stanic,“ uvedla.
Na severu Čech bylo nejtepleji v Doksanech na Litoměřicku, kde naměřili 38,2 stupně Celsia. ČTK to řekla Lenka Došková z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.
V Ústeckém a Libereckém kraji padly podle Doškové rekordy na všech stanicích, kde se měří nejméně 30 let. Výjimkou je Jablonné v Podještědí na Liberecku, kde v neděli naměřili 34,1 stupně. Poslední červnový den roku 1950 byl ještě teplejší – tehdy v Jablonném teploty vystoupily na 34,4 stupně.
V krkonošském středisku Harrachov v neděli měli 32,7 stupně. „Nejchladněji bylo v Jizerských horách na stanici Desná-Souš, 31 stupňů,“ dodala Došková.
Na východě Čech byly překonány teplotní rekordy ze 40. let
Nejvyšší teplota byla naměřena v Novém Bydžově na Královéhradecku, s hodnotou 36,7 stupně překonala dosavadní maximum o 4,7 stupně. V Hradci Králové dosud platila nejvyšší teplota roku 1947, informoval Dušan Čičman z pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu v Hradci Králové.
„Z 20 stanic nepadl rekord jen v Rokytnici v Orlických horách a v Ústí nad Orlicí. To jsem ještě nikdy nezažil, aby téměř na všech stanicích padl v jeden den rekord,“ uvedl Čičman.
V Moravskoslezském kraji padly teplotní rekordy na více než polovině měřicích stanic, které fungují více než 20 let. Nejtepleji v kraji bylo v Karviné, teplota tam dosáhla 35,5 stupně Celsia, což bylo o 0,4 stupně více než dosavadní maximum z roku 2003. ČTK to řekl Zbyněk Návrat z ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.
Na jihu Francie padla hranice 45 stupňů. Španělé bojují s lesními požáry |
Většinou jsou ale nová maxima vyšší jen o několik desetin stupně. Podle Návrata šlo pro nedělní den o standardní teploty. Nejstarší překonaný rekord pocházel z roku 1994 v Bohumíně-Záblatí na Karvinsku.
Teplé počasí přepsalo v Olomouckém kraji dva rekordy pro 30. červen. Pokořeny byly v Javorníku na Jesenicku, kde bylo 35 stupňů Celsia, a také v Jeseníku, kde meteorologové naměřili 30,7 stupně Celsia. ČTK to odpoledne řekl Zbyněk Návrat z ostravského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.
V Jihomoravském kraji padly tři rekordy pro 30. červen. Pokořeny byly v Dyjákovicích a Kuchařovicích na Znojemsku a v Brodě nad Dyjí na Břeclavsku. V Dyjákovicích meteorologové naměřili 35,4 stupně Celsia. ČTK to řekla Tereza Uhlíková z brněnské pobočky ČHMÚ.
Podívejte se, jaké počasí aktuálně panuje v Praze:
Podívejte se i na naše další živé přenosy
Sledovat na iDNES.tv