Meteorologové nestíhají přepisovat záznamy, nejtepleji bylo u Prahy

  19:28aktualizováno  19:28
Poslední červnový víkend se nesl ve znamení teplotních rekordů. Podle zjištění meteorologů 30. června padly na 74 procentech ze 148 stanic, které měří teplotu minimálně 30 let. Pětačtyřicet stanic pak zaznamenalo svou nejvyšší červnovou teplotu za dobu svého měření, sdělila meteoroložka Jana Hujslová.

Chlapec se osvěžoval v parném odpoledni 30. června 2019 v bazénu před hotelem Thermal v Karlových Varech. | foto: ČTK

Ve Středočeském kraji padly v neděli teplotní rekordy na všech měřicích stanicích. Nejvyšší teplotu v Česku vůbec naměřila stanice v Dobřichovicích u Prahy, 38,8 stupně Celsia, řekl ČTK pracovník ČHMÚ Jan Šrámek.

Fotogalerie

Druhá nejvyšší teplota je z Prahy-Komořan, kde bylo 38,7 stupně. V Řeži u Prahy teploměr ukázal 38,6 stupně, v pražské Libuši 38,5 stupně a v Brandýse nad Labem 38,4 stupně.

Také Západní Čechy zažily nejteplejší poslední červnový den. Nejvyšší teplotu 37,9 stupně C zaznamenaly měřicí přístroje odpoledne na stanovišti Plzeň-Bolevec. Jan Sulan z předpovědního pracoviště ČHMÚ v Plzni řekl, že rekordní teploty zaznamenalo v neděli všech 13 měřicích stanic v Plzeňském a Karlovarském kraji, kde teploty pozorují a podrobně zaznamenávají nejméně půl století.

„Dosud nejvyšší teplota v regionu pro poslední červnový den byla z roku 1950 ze Staňkova, měla hodnotu 35 stupně C. Nová hodnota naměřená poslední červnový den roku 2019 na této stanici je 35,4 stupně,“ dodal. Padl i dosud platný absolutní teplotní červnový rekord pro celé západní Čechy.

V Jihočeském kraji překonaly teploty rekord z roku 1950

Nejvyšší teplotu v Jihočeském kraji zaznamenali v neděli meteorologové na stanici Borkovice na Táborsku, kde bylo 36,8 stupně Celsia. Znamená to překonání rekordu z roku 1950. Tehdy v Borkovicích naměřili 34 stupňů. ČTK to řekla Eva Plášilová z českobudějovického hydrometeorologického ústavu.

Papež se modlil za lidi postižené vedrem, ti se konečně dočkají ochlazení

„Rekordy byly překonány na většině jihočeských stanic,“ uvedla. 

Na severu Čech bylo nejtepleji v Doksanech na Litoměřicku, kde naměřili 38,2 stupně Celsia. ČTK to řekla Lenka Došková z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

V Ústeckém a Libereckém kraji padly podle Doškové rekordy na všech stanicích, kde se měří nejméně 30 let. Výjimkou je Jablonné v Podještědí na Liberecku, kde v neděli naměřili 34,1 stupně. Poslední červnový den roku 1950 byl ještě teplejší – tehdy v Jablonném teploty vystoupily na 34,4 stupně.

V krkonošském středisku Harrachov v neděli měli 32,7 stupně. „Nejchladněji bylo v Jizerských horách na stanici Desná-Souš, 31 stupňů,“ dodala Došková.

Na východě Čech byly překonány teplotní rekordy ze 40. let

Nejvyšší teplota byla naměřena v Novém Bydžově na Královéhradecku, s hodnotou 36,7 stupně překonala dosavadní maximum o 4,7 stupně. V Hradci Králové dosud platila nejvyšší teplota roku 1947, informoval Dušan Čičman z pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu v Hradci Králové.

„Z 20 stanic nepadl rekord jen v Rokytnici v Orlických horách a v Ústí nad Orlicí. To jsem ještě nikdy nezažil, aby téměř na všech stanicích padl v jeden den rekord,“ uvedl Čičman.

V Moravskoslezském kraji padly teplotní rekordy na více než polovině měřicích stanic, které fungují více než 20 let. Nejtepleji v kraji bylo v Karviné, teplota tam dosáhla 35,5 stupně Celsia, což bylo o 0,4 stupně více než dosavadní maximum z roku 2003. ČTK to řekl Zbyněk Návrat z ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Na jihu Francie padla hranice 45 stupňů. Španělé bojují s lesními požáry

Většinou jsou ale nová maxima vyšší jen o několik desetin stupně. Podle Návrata šlo pro nedělní den o standardní teploty. Nejstarší překonaný rekord pocházel z roku 1994 v Bohumíně-Záblatí na Karvinsku.

Teplé počasí přepsalo v Olomouckém kraji dva rekordy pro 30. červen. Pokořeny byly v Javorníku na Jesenicku, kde bylo 35 stupňů Celsia, a také v Jeseníku, kde meteorologové naměřili 30,7 stupně Celsia. ČTK to odpoledne řekl Zbyněk Návrat z ostravského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.

V Jihomoravském kraji padly tři rekordy pro 30. červen. Pokořeny byly v Dyjákovicích a Kuchařovicích na Znojemsku a v Brodě nad Dyjí na Břeclavsku. V Dyjákovicích meteorologové naměřili 35,4 stupně Celsia. ČTK to řekla Tereza Uhlíková z brněnské pobočky ČHMÚ.

Podívejte se, jaké počasí aktuálně panuje v Praze:

Podívejte se i na naše další živé přenosy

Sledovat na iDNES.tv


Autoři: ,

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Na smíchovském břehu Vltavy cvičně vyrostly protipovodňové zábrany

Celodenní protipovodňová cvičení v Praze odstartoval ráno test vrat na...

Zejména na smíchovském břehu Vltavy proběhl v sobotu nácvik stavby protipovodňových zábran. Cvičení Voda 2019 se kromě...

VIDEA TÝDNE: Chyby při třídění, zákeřná zlodějka a vtipkující Schwarzenegger

Obecně platí, že znečištěné výrobky do tříděného odpadu nepatří. Proto tam...

Třídění odpadu je sice záslužná činnost, ale ne všichni to děláme správně. Reportér Matěj Smlsal vysvětluje, jakých...

Babí léto bude pokračovat, příští týden teploty vystoupají i k 24 stupňům

10.10.2018 Hradec Králové podzimní počasí

Víkendové babí léto vydrží podle meteorologů až do konce září. V druhé půlce příštího týdne se teploty vyšplhají...

Boj o Vidkun. K soudu míří jedna z největších kauz posledních let

V kauze Vidkun míří před soud vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý (vlevo),...

V kauze Vidkun podle obžaloby unikaly od policie informace směrem k politikům a podnikatelům. Při policejní razii byli...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz