Papež se modlil za lidi postižené vedrem, ti se konečně dočkají ochlazení

  16:49aktualizováno  16:49
Po šesti dnech nebývalých veder se v neděli část Francouzů dočkala ochlazení. Na východě země se však teploty stále pohybují nad třiceti stupni Celsia. Chladnější počasí se stále vyhýbá Německu, v Porýní naměřili rekordních 38,9 stupně Celsia. Poklesu teplot se naši sousedé dočkají až v pondělí. Podporu lidem zasaženým vedrem vyjádřil také papež.

Vatikánské jeptišky se ovívají na svatopetrském náměstí ve Vatikánu. (30. června 2019) | foto: AP

Oddychnout si po téměř týdnu veder, která jsou pro červen značně neobvyklá, mohli hlavně obyvatelé severozápadní Francie. V Normandii a Bretani v neděli teploty spadly ke 20 stupňům Celsia, na francouzském atlantickém pobřeží se pohybují mezi 25 a 30 stupni.

Fotogalerie

Zatímco ve 43 francouzských departementech v neděli výstrahu před vedry meteorologové zrušili, ve 32 dalších – především na jihovýchodě a východě země – zůstává nadále v platnosti. Například v Alsasku a údolí Rhôny v neděli meteorologové očekávají ještě 39 až 40 stupňů. Na jihu Francie také dál zuří požáry vegetace, většinu z nich se však již podařilo dostat pod kontrolu.

Nedaleko ústí Rhôny do Středozemního moře, v obci Gallargues-le-Montueux, naměřili meteorologové v pátek 45,9 stupně Celsia, a padl tak dosavadní teplotní rekord pro Francii.

Poslední červnový den se nese ve znamení vysokých teplot také v Německu. Nejvyšší teploty panovaly v širokém pásu, který se táhne z východního Německa přes severní Hesensko, Bavorsko až po horní tok Rýna na jihozápadě země.

Padl dokonce i červnový teplotní rekord: v obci Bad Kreuznach nedaleko Mohuče stanice naměřila 38,9 stupně Celsia. Předchozí německý červnový rekord byl přitom teprve ze středy. Už v pondělí by se mělo ale na většině území Německa ochladit. Na severu by dokonce teploty mohly klesnout až k 17 stupňům.

Tropické teploty dál panují také v Itálii. K aktuálnímu vlně veder se vyjádřil dokonce i papež František. „Modlím se za ty, kteří v těchto dnech nejvíce trpěli následky veder,“ řekl věřícím, kteří se shromáždili na Svatopetrském náměstí. „Za nemocné, staré, za lidi, kteří musejí pracovat venku, na staveništích,“ dodala hlava římskokatolické církve.

Evropu stále sužují vedra, na jihu teploty míří k 44 stupňům Celsia

Vysoké teploty uplynulých dní přispěly na mnoha místech západní a jižní Evropy k šíření požárů vegetace. Ve Francii hasiči s ohněm bojovali především v departementu Gard, severozápadně od Marseille. Tři velké požáry se podle nedělního sdělení hasičů již podařilo dostat pod kontrolu a to včetně „nejproblematičtějšího“, který spálil 250 hektarů vegetace jihovýchodně od Nimes. Celkem si požáry vyžádaly 20 lehce zraněných, především hasičů.

Španělských hasičům se v boji s velkým lesním požárem západně od Madridu zatím příliš nedaří. Podle listu El País zachvátil oheň od pátku už 2100 hektarů. V neděli ráno kvůli němu muselo být evakuováno zhruba 40 rodin z obce Cadalso de los Vidrios. S dalším požárem bojují hasiči u Toleda. Oheň, který pohltil tisíce hektarů vegetace v okolí katalánské Tarragony, dostali požárníci v noci na neděli pod kontrolu.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Malta převzala 90 migrantů, které v jejích vodách zachránily italské lodě

Malta převzala 90 migrantů, které v jejích vodách zachránily italské lodě. (17....

Malta v úterý večer potvrdila, že od italské pobřežní stráže převzala asi 90 migrantů. Itálie jejich přijetí požadovala...

V Česku se žije líp než v USA, v kvalitě života jsme 24. ze 149 zemí

Kromě zážitku z prohlídky Trosek zůstane návštěvníkům i vstupenka, kterou mohou...

Česko je v kvalitě života podle nového indexu společnosti Deloitte na 24. místě. Společnost sestavuje žebříček ze 149...

Souprava metra v Paříži projela bez zastavení tři stanice, lidé panikařili

Pařížské automatické metro

Automaticky řízená souprava linky pařížského metra v pondělí večer projela bez zastavení tři stanice a pak zabrzdila až...

Najdete na iDNES.cz