Nový předseda Nejvyššího soudu Petr Angyalossy (21. května 2020)

Nový předseda Nejvyššího soudu Petr Angyalossy (21. května 2020) | foto: Anna VavríkováMAFRA

Za své jmenování jsem nic prezidentovi neslíbil, řekl šéf Nejvyššího soudu

  • 68
Předsedou Nejvyššího soudu je od středy bývalý šéf senátu trestního kolegia Petr Angyalossy. Na tiskové konferenci má uvést priority, na které se bude soustředit. Prezident Miloš Zeman jej jmenoval na období 10 let. Funkce se uvolnila letos v únoru, kdy se dosavadní šéf soudu Pavel Šámal stal ústavním soudcem. Angyalossy odmítá kritiku, že jeho výběr je zpolitizovaný.

Angyalossy si jako jednu z priorit stanovil další zkracování dovolacího řízení. Chce vytvářet podmínky, aby dále klesal počet nedodělků evidovaných jednotlivými senáty, zvláště pak v občanskoprávním a obchodním kolegiu, které je zatížené víc než trestní, uvedl už dříve mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček.

„Chtěl bych navázat na trend, který nastavil pan profesor Šámal. Budu tlačit na zkrácení dovolacího řízení, aby nevznikali průtahy. Zvýšil bych rád i zahraniční prestiž, důvěru veřejnosti v Nejvyšší soud. Nyní se chci po nástupu zabývat dokončením Etického kodexu českého soudce,“ uvedl ve čtvrtek na tiskové konferenci.

U trestních věcí chce snížit dobu ze 45 dní na průměr 30 až 35 dní. Civilní kolegium rozhoduje déle, průměrná doba tam činí 196 dní. V rámci EU jsou čísla podle Angyalossyho nadprůměrná, přesto lze ještě dosáhnout zlepšení.

Někteří soudci pracují podle nového předsedy už nyní rychle, píšou stručná, věcná rozhodnutí. Jiní ale mají akademičtější přístup, jejich verdikty připodobnil k malým diplomovým pracím. Je potřeba to řešit individuálně, uvedl Angyalossy.

„Mám v plánu oslovit občanskoprávní kolegium a domluvit se s nimi, abychom předešli zbytečným soudním žalobám na náhrady škod, vypracovat stanovisko pro soudy, aby věděly jak rozhodovat a jaké kauzy mají naději na úspěch u soudu,“ uvedl Angyalossy. 

Podle něj půjde o manuál, který se dostal i k veřejnosti. Ta by podle něj měla vědět, v jakých případech má smysl podávat žalobu. Angyalossy tím chce předejít tomu, že budou soudy zahlcené žalobami, které by už dopředu neměly naději na úspěch. 

Zeman jmenoval novým předsedou Nejvyššího soudu Petra Angyalossyho

Při očekávané personální obměně soudu preferuje zkušené kariérní soudce, nevylučuje ani jiné právní profesionály, pokud by byli „enormně erudovaní“. „Není to vyloučeno, ale přicházelo by to v úvahu jen velice výjimečně,“ řekl Angyalossy novinářům.

Hrad do poslední chvíle tajil, koho Zeman odpoledne jmenuje. Angyalossy slíbil, že zrychlí rozhodování Nejvyššího soudu a bude posilovat důvěru lidí v justici. Dalším úkolem je generační obměna soudu. 

Proces výběru nového předsedy kritizovala dříve jako netransparentní prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová. Vadilo jí, že veřejnost do poslední chvíle neznala prezidentovy kroky ani kandidáty, o nichž uvažuje. 

Bývalé šéfce NS Brožové se to nelíbí

Vůči Angyalossymu se ohradila po jeho jmenování bývalé předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová. Ta označila jeho jmenování za možnou politizaci vedení soudu.  Za nejlepšího kandidáta považovala prvního místopředsedu Mezinárodního trestního soudu v Haagu Roberta Fremra, kterého navrhovala na post předsedy Nejvyššího soudu také ministryně spravedlnosti Marie Benešová. 

„Z mého úhlu pohledu, pokud byl kandidátem doktor Robert Fremr, morálně i mravně integrovaná osobnost a autorita v oblasti trestního práva, potvrzená i na mezinárodní úrovni, potom jeho nejmenování považuji za politováníhodnou informaci a politizování funkce předsedy Nejvyššího soudu,“ řekla ve středu ČT Brožová.

Sám Angyalossy tvrdí, že na něj politika žádný vliv nemá. 

„Co se týče procesu jmenování předsedy Nejvyššího soudu, ten je takto stanoven zákonem, neděje se nic nezákonného. Je to takový způsob, který je takto uzákoněn, je bezvadný a nemůžeme k tomu nic namítat,“ uvedl nový šéf Nejvyššího soudu. Osobně na svém jmenování nevidí nic netransparentního, podle něj prezident Miloš Zeman zvážil všechna pro a proti všech kandidátů. 

„Žádná podmínka k mému jmenování nepadla. Nic jsem nesliboval za to, že bych byl jmenován předsedou Nejvyššího soudu,“ ohradil se na tiskové konferenci. „Nemusím být sympatický úplně všem,“ dodal. 

Soudce se dostal do širšího povědomí veřejnosti tím, že se zabýval mimo jiné korupcí uprchlého politika Petra Wolfa nebo podnikatele Radovana Krejčíře. Angyalossy působil také v Olomouci, kde se zabýval řešením zejména násilných trestných činů.

Na tiskové konferenci se také bránil nařčení, že je pro většinu lidí neznámý. Připomněl svou kariéru mluvčího a připomněl další případy, na kterých pracoval. „Některé ty informace, které o mě vybíhají ven, jaký jsem neznámý a de facto o mně nikdo nic neví, tak naopak si myslím, že v justici jsem velmi známý,“ dodal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video