Sobota 1. října 2022, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 1. října 2022 Igor

Chraňme jen seniory a nechme národ žít, opírá se Okamura o analýzu lékaře

  16:19
Předseda SPD Tomio Okamura tento týden v parlamentu prohlásil, že je nutné zaměřit se na ochranu zranitelných skupin. Podle něj mezi rizikové skupiny patří asi 17 procent obyvatel Česka. „Zbývajících 83 procent ohroženo není,“ dodal s tím, že by je stát měl „nechat žít a pracovat“. SPD se v argumentaci opírá o návrh epidemiologa Jiřího Berana.

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura hovoří na tiskové konferenci před jednáním Sněmovny. (16. června 2020) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Vláda ho dostala k dispozici, ale nereagovala na něj. Lékař poukazuje na to, že je nutné opatření cílit na ohrožené skupiny a nikoliv na celou populaci. Rovněž by obyvatele starší 65 let přednostně testoval či trasoval. Ti by podle něj měli nosit respirátory či roušky i venku. Dostávat by je měli zdarma.

„Na základě statistik návrh dokládá, že stačí chránit jen ohrožené, protože 83 procent populace fakticky ohrožených není. Šestnáct procent starých a jedno procento nemocných je třeba chránit a hlavně zbytečně nevyhazovat peníze na ochranu těch, co to nepotřebují,“ řekla k analýze mluvčí SPD  Barbora Zeťová. 

Z 20 fialových okresů jich brzy může být 29. Do pátého stupně zbývá krůček

Podle ni analýza obsahuje jeden důležitý fakt. „Na Slovensku se u zemřelých s covidem-19 provádí pitva a podle ní se definitivně určuje, na co pacient zemřel. Do statistiky zemřel na covid se dostane jen ten, kdo skutečně zemřel na pneumonii plic způsobenou covidem. Díky tomu má Slovensko asi padesátkrát méně zemřelých na obyvatele než my,“ tvrdí Zeťová.

Souhlasíte s tím, že omezující opatření se mají hlavně týkat ohrožených skupin?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pátek 18. prosince 2020. Anketa je uzavřena.

Jiří Beran ve svém návrhu poukazuje, že současná národní strategie v boji proti covidu se stále a mylně zabývá celou populací a považujeme ji za ohroženou, ačkoliv ohroženou skupinou jsou podle statistických dat lidé starší 65 let.

Poslanci schválili prodloužení nouzového stavu do 23. prosince

„V 93 procentech přispívají nejen do statistik úmrtí, ale i do statistik hospitalizací,“ stojí v návrhu. Epidemiolog upozorňuje, že v určité fázi epidemie se jasně nedefinovala ohrožená skupina obyvatel, a tak se vybíjejí všechny síly a prostředky diagnostiky, prevence, trasování a léčby, které podle něj pak chybí ohrožené skupině.

Lockdown seniorů sníží počet úmrtí

Beran dále poukázal na několik skupin. Ohroženou skupinu podle něj tvoří lidé starší 65 let v komunitě. Podle analýzy tvoří necelých 16 procent české populace. „Podílí se jen 12,6 procenty na všech infikovaných a tvoří až 68 procent všech zemřelých a jejich riziko úmrtí je dvěstěkrát vyšší než u nakaženého člověka ve věku 0 až 54 let,“ stojí dále v analýze.

Podle výpočtů Berana jsou dále ohroženi senioři v domovech pro důchodce, kteří tvoří 24 procent zemřelých na covid. „Jejich lockdown sníží dramaticky počet úmrtí, ale neoploští křivku ani reprodukční číslo. O tom je epidemiologie – o práci s vnímavou, ale zároveň ohroženou skupinou,“ vysvětlil ve zprávě.

Podle něj jen cílená protiepidemická opatření na rizikové skupiny mohou změnit současný stav.

Po téměř dvou měsících se mohli senioři z Alzheimer domova Zátiší v pražských Kunraticích opět shledat se svými blízkými.

Beran stanovil v návrhu i několik priorit. První je zaměřit se primárně na osoby starší 65 let bez ohledu na to, zda jsou institucionalizované, tedy zda jsou v domovech pro seniory či léčebnách pro dlouhodobě nemocné, nebo zda se nacházejí v komunitě.

Přednostní právo na testování i trasování

Druhou prioritou je podle jeho návrhu zrychlit a zefektivnit testování, trasování či hospitalizace lidí starších 65 let. Další možností je neprovádět plošné, ale naopak cílené testování právě starších lidí. Rovněž by testování mělo cílit na personál, který se o ně stará.

„Například každý týden jako nyní, a to opět antigenním testem. V případě pozitivity zaměstnance testovat i klienty či nemocné osoby, kteří byli se zaměstnancem v kontaktu a v případě jejich pozitivity je izolovat,“ podotkl v návrhu Beran.

Řadu z těchto opatření ministerstvo zdravotnictví začíná zavádět.

Domovy pro seniory obdržely rychlotesty na koronavirus

Beran má také za to, že senioři, kteří nejsou v žádném sociálním zařízení, by měli mít přednostní právo na testování.

Exposlanci SPD navrhnou zrušení financování stran kvůli koronaviru

„Nebudou stát ve frontách před odběrovými stany, aby prochladli a aby byli někým infikováni. Test musí být proveden optimálně pátý den po rizikovém kontaktu a při vzniku příznaků ihned. Bylo by vhodné umožnit testování na požádání jednou za měsíc i mimo první dvě uvedené indikace,“ zní dále návrh. Současná čekací doba je podle Berana delší než pět dní a od rizikového kontaktu či začátku příznaků pak čekají déle než tři dny. Rovněž považuje za důležité, aby senioři výsledky testů obdrželi do 24 hodin.

Bezpečnostní telefonát den 3-7-10

V návrhu rovněž stojí, že starší lidé by měli být přednostně trasováni. Podle lékaře jsou dnes běžně trasovány školky a jiné instituce, přitom v domovech pro seniory čekají i týdny na provedení PCR testu.

Beran si také myslí, že by se během deseti dní od PCR pozitivity osob z rizikové skupiny měly provést bezpečnostní telefonáty ke zjištění, zda se zdravotní stav nehorší. Podle něj je rizikový třetí, sedmý a desátý den. 

Vakcínu dostanou jako první nemocní a senioři. Dětem určena není

„Je nutné připravit pro telefonistu jednoduchý dotazník s kontrolou příznaků a varovných signálů a jejich změn. Výsledek dotazníku bude zapsán do chytré karantény,“ navrhuje Beran. Stejně jako přednostní hospitalizaci v případě zhoršení zdravotního stavu.

Návrh také počítá s tím, že lidé starší 65 let by měli nosit roušky či respirátory v budovách i mimo ní. Ochranné pomůcky by pak měli dostávat zdarma na nějakém výdejním místě.

Lékař také doporučuje, aby seniorům pokud budou chtít, po zjištění pozitivity, byl podán lék Isoprinosine. „Snižuje dramaticky počty úmrtí, pokud se aplikuje v domovech důchodců klientům ihned po zjištění PCR pozitivity,“ píše lékař v návrhu.

Podle něj lék snižuje u seniorů smrtnost z 18 na 8 procent.  „V současné chvíli je podání jediný efektivní nástroj jak snížit počty hospitalizací a úmrtí v domovech důchodců a měl by být součástí současné protiepidemické strategie,“ dodal na závěr analýzy epidemiolog, který by lék podával i zdravotníkům v první linii. 

Kdo je Jiří Beran:

  • Je ředitelem Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové od roku 2001. V Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví v Praze je vedoucím Samostatného výukového pracoviště tropické a cestovní medicíny.
  • Promoval v roce 1985, disertační práci obhájil v roce 1992, habilitoval se v roce 1994 a profesorem pro obor epidemiologie byl jmenován prezidentem Havlem v roce 2002.
  • V letech 2001 až 2008 pracoval jako vedoucí Centra pro očkování a cestovní medicínu Kliniky infekčních nemocí FN Hradec Králové. Na LF UK v Hradci Králové vyučoval epidemiologii od roku 1990 do roku 2009. V současnosti vyučuje na Ústavu epidemiologie 2. LFUK v Praze – Motole.
  • V letech 1997-2005 působil jako předseda Sekce tropického a cestovního lékařství SIL ČLS JEP. 
  • Od roku 1994 se zabývá klinickým vývojem očkovacích látek, především pak proti chřipce, lymeské borelióze, klíšťové meningoencefalitidě, virové hepatitidě A, břišnímu tyfu a virové hepatitidě B.

Zdroj: Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ)

Autor:

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu. Druhé kolo voleb do Senátu proběhne 30. září a 1. října.

Ubráníme se srážce s asteroidem? Čeští vědci prozradili první výsledky mise DART

  • Nejčtenější

Holubice míru, host z AfD i Ortel. Proti vládě demonstrovaly desetitisíce lidí

Desítky tisíc lidí protestovaly na Václavském náměstí v Praze proti vládě Petra Fialy. Požadovaly její demisi a 10....

Je sečteno. ANO má velká města, zabojuje o Senát. Prahu a Brno drží strany SPOLU

Sledujeme online V komunálních volbách dominují nezávislí kandidáti. Sedmnáct z 27 statutárních měst ovládlo ANO, strany koalice SPOLU...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Až to Putin zmáčkne. Západ se chystá na ruský jaderný útok na Ukrajině

Premium Rusko má přibližně dva tisíce taktických jaderných zbraní a v posledních dnech prudce vzrostly obavy, že by je...

Visingr: Putin může padnout každým dnem, čelí obřímu tlaku nacionalistů

Rozstřel Rusové sice válku proti Ukrajině podporují, ale sami válčit nechtějí. Svědčí o tom problémy, s nimiž se potýká ruská...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní mapa iDNES.cz. Podívejte se, jak dopadly volby ve vaší obci i okolí

Čeští občané si po čtyřech letech opět zvolili nové zastupitele ve svých obcích. Průběžné i finální výsledky voleb lze...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Druhé kolo voleb do Senátu netáhne, výjimkou je souboj Vystrčil vs. Nagyová

Sledujeme online Česko vstoupilo do finále senátních voleb. Lidé na Jihlavsku rozhodnou o tom, zda bude ve funkci předsedy Senátu...

Černochová dělá dobrou práci, říká Hamáček, který nově lobbuje za zbrojaře

Vysíláme Bývalý předseda ČSSD Jan Hamáček nově zastupuje zbrojaře. Stal se totiž místopředsedou Sekce obranného průmyslu při...

Mapa hub: kde rostou. Sezona nekončí, v lesích se stále dají najít lahůdky

Premium Nezkušeným houbařům by se mohlo zdát, že s koncem září je už vidina plných košíků minulostí, jenže opak je pravda....

Policie odepřela vstup do Česka 176 migrantům převážně ze Sýrie

Stovky policistů od zahájení kontrol na slovenské hranici zkontrolovaly 23 521 lidí a zadržely 364 migrantů, kteří se...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...