Rebelové uspěli jen díky černým duším, zní před kongresem z ODS

  5:09aktualizováno  5:09
Velkou krizi prožívá ODS před sobotním klíčovým kongresem, který rozhodne o budoucnosti strany i osudu vlády. Občanští demokraté se vzájemně obviňují z puče a mafiánských praktik. Nejnověji straníci podezřívají "rebely" také z účelového náboru černých duší.

Tluchoř (druhý zleva), Šnajdr (první zleva) a Fuxa (druhý zprava) kandidují do vedení ODS. | foto: Michal DoležalČTK

Rebelové chtějí na sjezdu "popravit" šéfa ODS a premiéra Petra Nečase. A sami kandidují do vedení strany.  V noci na pátek získali ve Středočeském kraji nominace do výkonné rady Petr Tluchoř a Marek Šnajdr, na post místopředsedy pak exministr Ivan Fuksa (více o nominacích čtěte zde).

Dvanáct tradičních místních sdružení ODS v kraji si však oficiálně stěžuje, že rebelové uspěli jen díky špinavostem - podle nich ovládli region najímáním černých duší. "Dochází k účelovým náborům členů," píše se v oficiálním dopise, který zástupci sdružení - například Roztok, Dobřichovic či Horoměřic - předají na kongresu Nečasovi.

Vedení nespokojených sdružení tvrdí, že rebelové stáli v pozadí účelových náborů členů v Čísovicích, Zlatníkách a Průhonicích. Díky tomu podle nich ovládli okres Praha-západ, což byla léta bašta ministra zemědělství Petra Bendla. A ten podporuje Nečase.

Spolu s Tluchořovou Prahou-východ pak v noci na pátek ovládli celou středočeskou ODS, která nominovala rebely do vedení strany. A zabránila podpoře Nečase na předsedu ODS. "Obdržel jsem stížnost zástupců Prahy-západ a po kongresu se tím budu zabývat," potvrdil MF DNES místopředseda středočeské ODS Raduan Nwelati. Lídr rebelů Petr Tluchoř jakýkoliv řízený puč popřel. "Je to jen další trapný pokus mě poškodit a pomluvit před kongresem," uvedl pro MF DNES.

Vzájemné hádky otřásají i plzeňskou ODS. Přestože exministr Jiří Pospíšil dovedl tento kraj jako jediný v celé ODS k vítězství v krajských volbách, pokusili se jej někteří členové na čtvrtečním sněmu odstavit. Pospíšil to ale ustál.

Nečas ovlivňoval hlasování, tvrdí rebelové

O nedemokratických praktikách však hovoří i sami rebelové. Obviňují Nečase a jeho blízké, že krajské sněmy nedemokraticky ovlivňovali ve svůj prospěch. Prosadili podle nich veřejné hlasování o nominacích na kongres před očima přítomného Nečase. Ten mohl kontrolovat, kdo koho volí.

"Tajná volba by měla být v demokratické straně samozřejmostí. Veřejnou volbu zavedli komunisté, protože potřebovali vidět, jak kdo hlasuje," kritizoval způsob hlasování poslanec Boris Šťastný. Faktem je, že Nečas získal většinu nominací v krajích, kde se hlasovalo veřejně. Naopak tam, kde podporu neměl, se volilo tajně. 

Mnozí řadoví členové ODS jsou nespokojeni také s tím, že strana nenabízí žádné nové tváře. Do vedení totiž kandidují především staří známí. Do výkonné rady se třeba vrací exministr vnitra Ivan Langer, kterého voliči před dvěma lety vykroužkovali. O funkci místopředsedkyně bude musel naopak tvrdě bojovat oblíbená předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vlivný muž chtěl dům v přírodním parku. Úředníci odmítli, stavba začala načerno

Příroda Dolního Poohří je vzácná hlavně kvůli původní vegetaci lužních lesů a...

Postavit si dům v přírodním parku? Bez problémů. Alespoň tak to zatím vypadá v Dolním Poohří u severočeské Budyně nad...

Další z rubriky

Zedník, truhlář nebo instalatér. Načekáte se a zaplatíte víc

Dobrých instalatérů je stále málo.

Díky dobré ekonomické situaci se v Česku stále více staví. Chuť budovat ale naráží na nedostatek řemeslníků. Podle...

VIDEA TÝDNE: Krejčířova vila v plamenech, sražený chlapec a skandál Netanjahuové

Vilu v Černošicích, kterou vlastnil miliardář Radovan Krejčíř, zasáhl požár....

Rozsáhlý požár tento týden zasáhl vilu uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře v Černošicích. Je možné, že ji někdo...

Konec hledání trubek. Digitální mapa stavbařům ukáže, co je pod povrchem

Kdo staví, musí si zjistit, zda pod jeho pozemkem nevedou kabely.

Ve čtyřtisícových Dolních Břežanech kousek za Prahou právě staví mateřskou školu. Nedávno se jim ale stalo, že bagrista...

Najdete na iDNES.cz