Neděle 28. února 2021, svátek má Lumír
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 28. února 2021 Lumír

Kabátek čelí trestnímu oznámení za předbíhání. Nemocnice o něm nemá záznam

  15:00
Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek, bývalý šéf Státního zdravotního ústavu Pavel Březovský a další osoby čelí trestnímu oznámení za to, že předbíhali či umožnili předbíhání při očkování proti koronaviru. Podal jej občanský spolek Moravský ombudsman, ve čtvrtek dorazilo na Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek při tiskové konferenci ke svému znovuzvolení do čela VZP. (9. listopadu 2020) | foto: Petr TopičMAFRA

Kromě Kabátka a Březovského směřuje oznámení třeba na krajského radní pro zdravotnictví v Hradci Králové Zdeňka Finka či ředitele nemocnice v Českém Krumlově Jindřicha Floriána.

„Ten, kdo rozhodl, že se naočkuje někdo, kdo na to neměl nárok, a o tom zpravidla rozhodují úřední osoby, zneužil své pravomoci,“ řekl iDNES.cz právník spolku Radek Ondruš. Mohlo by tak podle něj jít o trestní čin zneužití pravomoci úřední osobou, maření úkolu úřední osoby a obecné ohrožení. „Každý mrtvý z těch, co vakcínu nedostali, jde na vrub těm, kteří jim to v podstatě ukradli,“ míní Ondruš.

Věc je podle něj o to horší, že ke zneužití dochází ze strany osob, které si musí být vědomy spojených rizik. „Jedná o systémový problém a nikoli pouze o problém jednotlivých institucí či selhání jednotlivce,“ stojí dále v oznámení, jehož kopii má redakce iDNES.cz k dispozici.

Spolek podle Ondruše podal trestní oznámení poté, co se v médiích objevily informace o tom, že je vedeno trestní řízení s lidmi, kteří porušili karanténu. „Jestli stíhají nějaké chudáky za to, že si byli v karanténě koupit cigarety, tak ať se zabývají i Kabátkem a dalšíma,“ řekl Ondruš.

Kdo může předběhnutí posvětit

Očkovací strategie jasně stanovuje skupiny obyvatel, které mají dostat vakcínu proti koronaviru přednostně. V první fázi to jsou senioři starší osmdesáti let či zdravotnický personál. Přesto je možné tuto podmínku obejít.

Jak informoval portál Seznam zprávy, je možné výčet prioritních skupin pro očkování rozšířit o skupiny obyvatel či zaměstnanců, kteří se obrátí na ministerstvo zdravotnictví a požádají hlavní hygieničku ČR. Tou je nyní Jarmila Rážová. Na ní je vyhodnotit protiepidemický přínos očkování daného zaměstnance či skupiny zaměstnanců či jiných osob a udělit či neudělit souhlas.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová potvrdila, že takový postup očkovací strategie skutečně umožňuje. „Avšak dosud nebyl využit a v nejbližší době se s tím ani nepočítá, a to i s ohledem na snížené dodávky vakcíny od firmy Pfizer. V současné chvíli je prioritní oočkovat skupinu 1A – tedy seniory nad osmdesát let a zdravotníky,“ napsala redakci iDNES.cz.

Registrace k očkování

Centrální rezervační portál bude dostupný na stránkách crs.uzis.cz nebo registrace.mzcr.cz. Můžete se zaregistrovat přes svého praktického lékaře či informační linku 1221. Formulář za vás může vyplnit i příbuzný.

 1. Registrace - Do formuláře zadejte vaše telefonní číslo. Na něj vám přijde šestimístný PIN pro registraci.
 2. Ve formuláři uveďte jméno, příjmení, číslo pojištěnce, zdravotní pojišťovnu.
 3. Zaškrtněte kolonky, které odpovídají vašemu zdravotnímu stavu. 
 4. Potvrďte čestné prohlášení.
 5. Zvolte preferované očkovací centrum. Pro rezervaci termínu budete potřebovat vaše číslo pojištěnce. Poté systém potvrdí korektní registraci.
 6. Rezervace - Až se pro vás na preferovaném místě uvolní termín, zašle vám systém SMS zprávu s PIN2.
 7. Ta již funguje jako „zvací“ SMS s termínem a místem vakcinace. Po přihlášení do systému si potvrzení vytiskněte a v daném termínu se dostavte na uvedené místo.

Podmínku dostatku vakcín ostatně stanovuje i vakcinační strategie. „Každá takováto změna prioritních skupin bude moci být provedena pouze za předpokladu dostatečného množství očkovací látky v ČR a za předpokladu, že nebude ohrožena posunem očkování jiná skupina obyvatel,“ stojí v dokumentu.

A podle vyjádření ministra zdravotnictví Jana Blatného může výjimku udělit i on. Učinil tak ale pouze jednou, a to v případě okolí prezidenta Miloše Zemana.

Vakcín přitom nyní v České republice dostatek není. Naopak, firma Pfizer v příštích třech týdnech omezí dodávky očkovací látky, a to asi o patnáct procent v tomto týdnu a o asi třicet v příštích čtrnácti dnech. Jako důvod společnost uvedla plánované navýšení kapacity výroby.

Kdo se nechal očkovat přednostně

Jak přitom informovala média, v Česku již došlo k několika případům přednostního očkování osob, které nespadají do rizikové skupiny.

Posledním takovým případem bylo přednostní naočkování šéfa Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeňka Kabátka.

Ten se nechal očkovat na začátku ledna ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, informoval iRozhlas. Jako důvod uvedl, že se kvůli svému povolání každý den setkává se zdravotníky, které nechce ohrozit. Nemocnice v pátek oznámila, že jeho očkování nemá v záznamech a že zjišťuje, kdo Kabátkovi vakcinaci provedl.

21. ledna 2021

Ve čtvrtek Kabátek iDNES.cz řekl, že v pondělí podá kompletní informace správní radě pojišťovny, která mimo jiné jmenuje ředitele, a vyčká jejího rozhodnutí. Ministr zdravotnictví Jan Blatný prohlásil, že očekává, že Kabátek vyvodí osobní zodpovědnost.

Epidemie nemoci covid-19 v Česku

Rovnou tisíc vakcín proti koronaviru pak mezi své zaměstnance rozdělil v lednu Státní zdravotní ústav. Jeho ředitel Pavel Březovský byl podle Seznam zpráv pod velkým tlakem, aby zdravotní ústav vakcíny co nejdřív spotřeboval. Od premiéra Andreje Babiše totiž dostal SMS zprávu s pokynem, aby očkovali co nejrychleji. Po medializaci informace Březovský rezignoval.

Registrace zdravotníků na očkování se opět odkládá. Nový termín je 26. ledna

Přednostně byla očkovaná také například manželka krajského radního pro zdravotnictví a bývalého hradeckého primátora Zdeňka Finka či slovenská tenistka Dominika Cibulková.

Od minulého pátku se mohou k očkování hlásit senioři starší osmdesáti let. Od úterý 26. ledna si pak budou moci termín rezervovat i zdravotníci. Jde přitom o zpoždění, původně se hovořilo o tomto pátku jako o nejzazším termínu.

V Česku se začalo očkovat 27. prosince. Dosud zdravotníci aplikovali 70 670 dávek, z toho 13 190 dali lidem ve čtvrtek.

Nemocnice na Vinohradech otevírá velkokapacitní očkovací centrum:

22. ledna 2021

Autor:
 • Nejčtenější

Vláda zakáže pohyb mezi okresy, zavře školy a také významnou část obchodů

Vláda zakáže lidem pohyb mezi okresy a zcela zavře školy. Po mimořádném jednání vlády to řekl premiér Andrej Babiš. Na...

Vláda zavírá školy i další obchody, omezí pohyb mezi okresy, nasadí vojáky

Nový nouzový stav až do 28. března schválila vláda. Uzavřela školy a zredukovala otevřené obchody. Omezila také od...

Respirátory či dvě roušky povinně od čtvrtka. Odbory chtějí lockdown

Vláda rozhodla o povinnosti nosit respirátory či dvě chirurgické roušky položené na sobě od půlnoci ze středy na...

Vláda žádá nouzový stav do konce března, řeší lockdown jako před rokem

Vláda požádá Sněmovnu, ať zruší usnesení o konci nouzového stavu 27. února a ať ho prodlouží do konce března. iDNES.cz...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé by se dočasně měli pohybovat jen v katastru obce, řekl Hamáček

Rozhodnutí o nouzovém stavu mají znovu v rukou poslanci. „Bez nouzového stavu neomezíme pohyb,“ řekl poslancům ministr...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

 • Další z rubriky

Putin slíbil Zemanovi vakcínu Sputnik. Certifikace SÚKL stačí, tvrdí Zeman

Ruský prezident Vladimir Putin slíbil Miloši Zemanovi dodávku ruské vakcíny Sputnik V, uvedla CNN Prima News. Česká...

Pohyb mezi okresy pohlídá 26 tisíc policistů. Zvládnou namátkové kontroly

Na dodržování vládních omezení pohybu mezi okresy bude dohlížet 26 tisíc policistů. Od pondělí budou na všech hlavních...

Záhadná Toyen. Netradiční malířka, která o sobě mluvila v mužském rodě

Seriál Za pseudonymem Toyen se ukrývá nejznámější představitelka československé meziválečné avantgardy Marie Čermínová, jejíž...

Babiš: Když se ukáže, že je Sputnik V účinný, pokusíme se ho získat

Premiér Andrej Babiš sdělil iDNES.cz, že se Česká republika pokusí získat pro české občany ruskou vakcínu Sputnik V,...

Zapojte se do obřího testování pokračovacích a dětských mlék Hami! Hledáme 80 testerek
Zapojte se do obřího testování pokračovacích a dětských mlék Hami! Hledáme 80 testerek

Maminky, otestujte s námi pokračovací mléko 6+ a dětské mléko 36+ od Hami. Skvěle chutnají a díky unikátnímu složení OptiNutri jsou přesně...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...