Úterý 13. dubna 2021, svátek má Aleš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 13. dubna 2021 Aleš

Bárta: Problémem koalice je vnitřní boj v ODS, Nečas vadí kmotrům

  19:14
Za problémy Věcí veřejných a vládní koalice vidí ministr dopravy Vít Bárta vnitřní boj v ODS proti premiéru Petru Nečasovi, který vadí kmotrům ve straně. "Velmi si vážím zodpovědného chování prezidenta," řekl Bárta v rozhovoru pro iDNES.cz k tomu, že Václav Klaus zatím z vlády neodvolal ministra vnitra Radka Johna a školství Josefa Dobeše.

Problémem Věcí veřejných a vládní koalice je podle ministra Víta Bárty vnitřní boj v ODS, kdy určité kruhy ve straně nejsou spokojeny s premiérem Petrem Nečasem. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Jsou Věci veřejné na odchodu z vládní koalice a budou hlasovat pro svržení Nečasovy vlády?
Nechci to odhadovat. Mým přáním je, aby bylo naplněno usnesení poslaneckého klubu Věcí veřejných a udělali maximum pro to, aby letos byly schváleny reformy.

Váš klub ale trvá na tom, že ministrem vnitra musí zůstat Radek John, ale premiér navrhl jeho odvolání a ODS trvá na tom, že už VV nesmí mít vnitro. Když přijdete o vnitro, odejdete do opozice?
Máme usnesení, že ministerstvo vnitra je zásadní pro boj s korupcí a podle nás nemůže být v rukou ODS.

Nechci dávat ultimáta, ale protahovat současný stav není možné

Je pravda, že máte ve straně domluvenou strategii, že když se koalice nedokáže domluvit do Velikonoc, potopí Věci veřejné vládu?
Platí, že současnou vládní krizi je třeba řešit rychle a její prodlužování vede jen k tomu, že jsou na všech stranách větší emoce.

Vít Bárta a Radek John

Tak znovu. Pokud se nedokážete domluvit do Velikonoc nebo řekněme do mimořádné schůze, na které bude zřejmě chtít ČSSD hlasovat o nedůvěře vládě, tak vládu sestřelíte spolu s opozicí?
Nechci dávat ultimáta. Protahovat současný stav ale není možné.

Máte představu, kdo by mohl být za VV ministrem dopravy místo vás? Doporučil byste někoho? Ve vaší straně se mluví o poslanci Petru Skokanovi?
To, na co se ptáte, je krok pět, šest, sedm. Dnes nevíme, jestli bude koalice.

Na serveru časopisu Týden se objevila zpráva o nahrávce, na které bývalá předsedkyně poslaneckého klubu Kristýna Kočí mluví o tom, že k vládní krizi vedla akce chystaná třičtvrtě roku a že se na tom podílela i část ODS. Paní Kočí říká, že na té schůzce záměrně lhala, co si o tom myslíte?
Považuji to za zásadní věc, nemohu to nevnímat v kontextu kontaktů poslankyně Kočí s panem Tluchořem z ODS a s ohledem na její schůzku s bývalým premiérem Topolánkem. Už před zhruba deseti dny jsem na Primě mluvil o tom, že musíme vnímat situaci uvnitř ODS a že nesmíme ohrozit pozici Petra Nečase. Třičtvrtě roku se mluvilo, jak budou VV ve vládě nestabilní. Podcenil jsem akci tří našich bývalých poslanců, která byla zjevně předem naplánovaná a děkuji týdeníku Respekt, že zveřejněním některých informací o poslanci Škárkovi narušil systematicky připravovanou kampaň.

Je jisté, že Škárka, Kočí a Huml takovou akci nemohli vyvolat sami, míní Bárta

Kým systematicky připravovanou kampaň?
Umím pojmenovat pana Škárku, pana Humla a paní Kočí. A je jisté, že tito tři nemohli takovou akci vyvolat.

Věříte tomu, co na té nahrávce říká Kočí, že se to dlouho chystalo?
Věřím, že problém Věcí veřejných a vládní koalice je reálně problém vnitřního boje v ODS. V ODS je mnoho různých proudů a to, že Petr Nečas slíbil určitou "dekmotrizaci" ODS je jedna věc a to, jak jsou s tím určité kruhy v této straně spokojeny, je druhá věc. Co se tu stalo v minulých dnech není náhoda a jde o snahu o širší puč.

O vzniku té nahrávky nic nevíte?
Žádnou jsem nepořizoval.

Jak vnímáte to, že se v bytě poslankyně Kočí objevila štěnice?
Považuji to za promyšlenou součást toho, jak z Bárty udělat chobotnici a démona a kategoricky popírám, že bych s tím měl něco společného.

Vážím si přístupu prezidenta. Dál to nechci komentovat

Konzultujete situaci v koalici s prezidentem Klausem? Zatím nepřijal vaši demisi ani neodvolal další ministry za VV, přitom se píše o vašich dobrých kontaktech s Václavem Klausem.
Velmi si vážím zodpovědného přístupu prezidenta. Víc si to nedovolím komentovat.

Vít Bárta (VV) při tiskové konferenci, na které oznámil svojí rezignaci ministra dopravy. (8. dubna 2011)

Kandidujete na předsedu VV. Když se stanete předsedou, budete se chtít do vlády vrátit?
Nejen pro mě, ale i pro Věci veřejné je důležité očistit se z podezření, která se proti mně objevila.

Můžete říct, kolik jste půjčil peněz poslanci vaší strany Vackovi?
To je osobní věc mezi mnou a panem Vackem.

Takže trváte na tom, že jste půjčoval jen panu Škárkovi, slečně Kočí a panu poslanci Vackovi?
Ne, z poslanců nikomu dalšímu.

Už vás kontaktovala policie, abyste vysvětlil okolnosti předávání těch peněz?
Ano. Řekl jsem jí, že to byly půjčky.

V roce 2008 jsem si nedokázal představit, že budu ministrem

MF DNES před pár dny zveřejnila materiál, podle nějž se chcete dostat do politiky kvůli svému byznysu. Považujete to za normální?
Byl bych rád, kdyby ten dokument byl zveřejněn celý. Z mého pohledu se jedná o kompilát různých dokumentů, které jsem v minulosti vytvořil. Nerozumím tomu a považuji to za nefér. Pan Kmenta by to měl zveřejnit celé a uvést z jakého to pochází zdroje. Jestliže je z nějakého dokumentu vytržena souvislost třeba o Praze 1 a o Praze 5, tak já jsem samozřejmě v ODS viděl řadu osobností, které měly zájem změnit atmosféru na Praze 1 a Praze 5 a snažil jsem se těmto osobnostem nějakým způsobem pomoci. Naprosto odmítám, že bych měl v roce 2008 ambici, že budu politikem, že bych si dokázal představit, že jednou budu ministrem.

Napsal jste například ke sledování pražských politiků, že zastrašováním vládnoucí elity je nutíte k odpovědnějšímu chování. Myslíte, že zastrašování je správná metoda?
To je přesně věta, kterou si umím představit jedině jako vytrženou z kontextu, že existence Věcí veřejných na Praze 1 jako opoziční strany zastrašuje vládnoucí elitu, aby se chovala mravněji.

Nemá asi cenu pitvat to detailně. V den zveřejnění vaší dlouhodobé politické strategie jste ohlásil demisi. Neuvažoval jste o úplném odchodu z politiky?
Považuji za velmi nepřesné říct, že jsem podal demisi kvůli tomu, co bylo uveřejněno v MF DNES. Podal jsem demisi proto, že došlo k závažnému podezření v době, kdy tu je protikorupční vláda, která si musí dávat velký pozor na to, že má čistý stůl a s korupcí nemá nic společného.

Důležitější než reformy je demokracie. A dějí se tu divné věci, míní Bárta

Myslíte, že tomu, co jste teď řekl, ještě někdo z voličů věří?
Stále platí, že já osobně i Věci veřejné děláme vše pro to, aby se v této zemi s korupcí bojovalo. Dál se musí například vyžadovat sleva od společnosti Kapsch. To, čeho jsem na ministerstvu dopravy dosáhl, je nejlepší vizitkou, jak jsem to v boji s korupcí myslel. Přesto, když přišlo to zásadní obvinění, považoval jsem za zásadní nepoškozovat vládu, nepoškozovat Věci veřejné a do doby, než se z těchto nařčení očistím, v té vládě nebudu.

Neuvažoval jste o tom, že by VV v tichosti odešly z vlády a omluvily se veřejnosti?
Nemáme se za co omlouvat, důsledně jsme bojovali a bojujeme s korupcí.

Pokud nebudou Věci veřejné ve vládě, existuje možnost, že by VV tolerovaly menšinový kabinet ODS a TOP 09?
Politika je umění možného. Samozřejmě je třeba debatovat, že reformy jsou důležitá věc. Ale důležitější než reformy je demokracie, systém jako takový. A tady se děje mnoho podivného a při snaze o nastartování protikorupčního programu ještě zdaleka není hotovo.

Velikonoce pandemii nezhorší, budeme z toho dřív než Němci, očekává matematik

  • Nejčtenější

Blatný a Plaga končí. O ničem nevíme, říkají oba ministři

Dny ve funkci ministra zdravotnictví Jana Blatného a šéfa resortu školství Roberta Plagy jsou sečteny, potvrdil redakci...

Stahují se mračna soudních bitev? Češi se bouří proti Arenbergerovi

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger čelí kritice za nejasné informování o omezeních, která začnou platit po skončení...

Opět chaos a špatná komunikace. Arenberger schytává ostrou kritiku

V sobotu v podvečer nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger oznámil, že omezení shromažďování lidí na nejvýše dvě...

Pondělní rozvolnění zřejmě dozná změn. Arenberger připustil úpravu setkávání

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger bude rozhodovat, zda nevrátit omezení shromažďování lidí na dva, řekl v pátek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vrah dvou žen v Českém ráji dostal doživotí, u soudu zaskočil svého obhájce

Za uškrcení dvou žen na Turnovsku odsoudil královéhradecký krajský soud Karla Šťovíčka k zostřenému doživotí. O...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Pustíme laiky mezi učitele? Začíná poslední bitva o kvalitní školu

Premium Základem kvalitního školství jsou kvalifikovaní učitelé. Přítrž tomu má udělat zákon, který na jejich roveň postaví...

Nespokojenec vytáhl nůž na starostu Bělotína a propíchl mu kola u auta

Na starostu Bělotína na Přerovsku zaútočil přímo před budovou obecního úřadu muž ozbrojený nožem, který mu vyhrožoval a...

Sochu pohraničníka chtěl muž jako vlastní pomník, Cheb mu ji neprodal

Chebští zastupitelé odmítli nabídku na odkoupení sochy strážce hranic se psem a samopalem. Zájem o ni projevil bývalý...

Poslanci chtějí od vlády a Arenbergera plán návratu k normálnímu životu

Přímý přenos Opoziční poslanci požadují, aby jim nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger po skončení nouzového stavu představil...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...