Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 10. června 2023 Gita

Bárta: Problémem koalice je vnitřní boj v ODS, Nečas vadí kmotrům

  19:14
Za problémy Věcí veřejných a vládní koalice vidí ministr dopravy Vít Bárta vnitřní boj v ODS proti premiéru Petru Nečasovi, který vadí kmotrům ve straně. "Velmi si vážím zodpovědného chování prezidenta," řekl Bárta v rozhovoru pro iDNES.cz k tomu, že Václav Klaus zatím z vlády neodvolal ministra vnitra Radka Johna a školství Josefa Dobeše.

Problémem Věcí veřejných a vládní koalice je podle ministra Víta Bárty vnitřní boj v ODS, kdy určité kruhy ve straně nejsou spokojeny s premiérem Petrem Nečasem. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Jsou Věci veřejné na odchodu z vládní koalice a budou hlasovat pro svržení Nečasovy vlády?
Nechci to odhadovat. Mým přáním je, aby bylo naplněno usnesení poslaneckého klubu Věcí veřejných a udělali maximum pro to, aby letos byly schváleny reformy.

Váš klub ale trvá na tom, že ministrem vnitra musí zůstat Radek John, ale premiér navrhl jeho odvolání a ODS trvá na tom, že už VV nesmí mít vnitro. Když přijdete o vnitro, odejdete do opozice?
Máme usnesení, že ministerstvo vnitra je zásadní pro boj s korupcí a podle nás nemůže být v rukou ODS.

Nechci dávat ultimáta, ale protahovat současný stav není možné

Je pravda, že máte ve straně domluvenou strategii, že když se koalice nedokáže domluvit do Velikonoc, potopí Věci veřejné vládu?
Platí, že současnou vládní krizi je třeba řešit rychle a její prodlužování vede jen k tomu, že jsou na všech stranách větší emoce.

Vít Bárta a Radek John

Tak znovu. Pokud se nedokážete domluvit do Velikonoc nebo řekněme do mimořádné schůze, na které bude zřejmě chtít ČSSD hlasovat o nedůvěře vládě, tak vládu sestřelíte spolu s opozicí?
Nechci dávat ultimáta. Protahovat současný stav ale není možné.

Máte představu, kdo by mohl být za VV ministrem dopravy místo vás? Doporučil byste někoho? Ve vaší straně se mluví o poslanci Petru Skokanovi?
To, na co se ptáte, je krok pět, šest, sedm. Dnes nevíme, jestli bude koalice.

Na serveru časopisu Týden se objevila zpráva o nahrávce, na které bývalá předsedkyně poslaneckého klubu Kristýna Kočí mluví o tom, že k vládní krizi vedla akce chystaná třičtvrtě roku a že se na tom podílela i část ODS. Paní Kočí říká, že na té schůzce záměrně lhala, co si o tom myslíte?
Považuji to za zásadní věc, nemohu to nevnímat v kontextu kontaktů poslankyně Kočí s panem Tluchořem z ODS a s ohledem na její schůzku s bývalým premiérem Topolánkem. Už před zhruba deseti dny jsem na Primě mluvil o tom, že musíme vnímat situaci uvnitř ODS a že nesmíme ohrozit pozici Petra Nečase. Třičtvrtě roku se mluvilo, jak budou VV ve vládě nestabilní. Podcenil jsem akci tří našich bývalých poslanců, která byla zjevně předem naplánovaná a děkuji týdeníku Respekt, že zveřejněním některých informací o poslanci Škárkovi narušil systematicky připravovanou kampaň.

Je jisté, že Škárka, Kočí a Huml takovou akci nemohli vyvolat sami, míní Bárta

Kým systematicky připravovanou kampaň?
Umím pojmenovat pana Škárku, pana Humla a paní Kočí. A je jisté, že tito tři nemohli takovou akci vyvolat.

Věříte tomu, co na té nahrávce říká Kočí, že se to dlouho chystalo?
Věřím, že problém Věcí veřejných a vládní koalice je reálně problém vnitřního boje v ODS. V ODS je mnoho různých proudů a to, že Petr Nečas slíbil určitou "dekmotrizaci" ODS je jedna věc a to, jak jsou s tím určité kruhy v této straně spokojeny, je druhá věc. Co se tu stalo v minulých dnech není náhoda a jde o snahu o širší puč.

O vzniku té nahrávky nic nevíte?
Žádnou jsem nepořizoval.

Jak vnímáte to, že se v bytě poslankyně Kočí objevila štěnice?
Považuji to za promyšlenou součást toho, jak z Bárty udělat chobotnici a démona a kategoricky popírám, že bych s tím měl něco společného.

Vážím si přístupu prezidenta. Dál to nechci komentovat

Konzultujete situaci v koalici s prezidentem Klausem? Zatím nepřijal vaši demisi ani neodvolal další ministry za VV, přitom se píše o vašich dobrých kontaktech s Václavem Klausem.
Velmi si vážím zodpovědného přístupu prezidenta. Víc si to nedovolím komentovat.

Vít Bárta (VV) při tiskové konferenci, na které oznámil svojí rezignaci ministra dopravy. (8. dubna 2011)

Kandidujete na předsedu VV. Když se stanete předsedou, budete se chtít do vlády vrátit?
Nejen pro mě, ale i pro Věci veřejné je důležité očistit se z podezření, která se proti mně objevila.

Můžete říct, kolik jste půjčil peněz poslanci vaší strany Vackovi?
To je osobní věc mezi mnou a panem Vackem.

Takže trváte na tom, že jste půjčoval jen panu Škárkovi, slečně Kočí a panu poslanci Vackovi?
Ne, z poslanců nikomu dalšímu.

Už vás kontaktovala policie, abyste vysvětlil okolnosti předávání těch peněz?
Ano. Řekl jsem jí, že to byly půjčky.

V roce 2008 jsem si nedokázal představit, že budu ministrem

MF DNES před pár dny zveřejnila materiál, podle nějž se chcete dostat do politiky kvůli svému byznysu. Považujete to za normální?
Byl bych rád, kdyby ten dokument byl zveřejněn celý. Z mého pohledu se jedná o kompilát různých dokumentů, které jsem v minulosti vytvořil. Nerozumím tomu a považuji to za nefér. Pan Kmenta by to měl zveřejnit celé a uvést z jakého to pochází zdroje. Jestliže je z nějakého dokumentu vytržena souvislost třeba o Praze 1 a o Praze 5, tak já jsem samozřejmě v ODS viděl řadu osobností, které měly zájem změnit atmosféru na Praze 1 a Praze 5 a snažil jsem se těmto osobnostem nějakým způsobem pomoci. Naprosto odmítám, že bych měl v roce 2008 ambici, že budu politikem, že bych si dokázal představit, že jednou budu ministrem.

Napsal jste například ke sledování pražských politiků, že zastrašováním vládnoucí elity je nutíte k odpovědnějšímu chování. Myslíte, že zastrašování je správná metoda?
To je přesně věta, kterou si umím představit jedině jako vytrženou z kontextu, že existence Věcí veřejných na Praze 1 jako opoziční strany zastrašuje vládnoucí elitu, aby se chovala mravněji.

Nemá asi cenu pitvat to detailně. V den zveřejnění vaší dlouhodobé politické strategie jste ohlásil demisi. Neuvažoval jste o úplném odchodu z politiky?
Považuji za velmi nepřesné říct, že jsem podal demisi kvůli tomu, co bylo uveřejněno v MF DNES. Podal jsem demisi proto, že došlo k závažnému podezření v době, kdy tu je protikorupční vláda, která si musí dávat velký pozor na to, že má čistý stůl a s korupcí nemá nic společného.

Důležitější než reformy je demokracie. A dějí se tu divné věci, míní Bárta

Myslíte, že tomu, co jste teď řekl, ještě někdo z voličů věří?
Stále platí, že já osobně i Věci veřejné děláme vše pro to, aby se v této zemi s korupcí bojovalo. Dál se musí například vyžadovat sleva od společnosti Kapsch. To, čeho jsem na ministerstvu dopravy dosáhl, je nejlepší vizitkou, jak jsem to v boji s korupcí myslel. Přesto, když přišlo to zásadní obvinění, považoval jsem za zásadní nepoškozovat vládu, nepoškozovat Věci veřejné a do doby, než se z těchto nařčení očistím, v té vládě nebudu.

Neuvažoval jste o tom, že by VV v tichosti odešly z vlády a omluvily se veřejnosti?
Nemáme se za co omlouvat, důsledně jsme bojovali a bojujeme s korupcí.

Pokud nebudou Věci veřejné ve vládě, existuje možnost, že by VV tolerovaly menšinový kabinet ODS a TOP 09?
Politika je umění možného. Samozřejmě je třeba debatovat, že reformy jsou důležitá věc. Ale důležitější než reformy je demokracie, systém jako takový. A tady se děje mnoho podivného a při snaze o nastartování protikorupčního programu ještě zdaleka není hotovo.

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Od 30. června do 8. července 2023 se bude konat 57. ročník MFF Karlovy Vary. Tváří nové znělky bude Johnny Depp.
Na zahajovacím koncertu zahraje Indoor Garden Party a Morcheeba. V hlavní soutěži se utká 11 filmů, Česko bude mít dva zástupce: detektivní drama Úsvit a přepis románu Jáchyma Topola Citlivý člověk

Hosté:

Chceme ekonomiku nerůstu, navrhuje aktivista přilepující se na silnice

  • Nejčtenější

Žralok zabil Rusa u pláže v Hurghadě, boj o život natočili přihlížející

Turisté v egyptské Hurghadě, oblíbeném letovisku podél pobřeží Rudého moře, zažili ve čtvrtek šokující podívanou....

Ukrajinská protiofenziva začala? Kyjev mlží, tanky se u Záporoží valí do boje

Sledujeme online Ukrajinská protiofenziva začala, tvrdí americká média s odvoláním na armádní zdroje z Kyjeva. Kabinet prezidenta...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Výbuch protrhl Kachovskou přehradu. Byli to ruští motostřelci, tvrdí Kyjev

Ukrajina oznámila, že ruské jednotky vyhodily do povětří Kachovskou přehradu na jižním toku Dněpru. Podle armády tak...

Děti se začnou kývat a pak umřou. Jižním Súdánem se šíří divná nemoc, ničí mozek

Kývavá nemoc je nová africká metla: mají ji jen děti, nikdo neví, co ji způsobuje a jak ji léčit. Nemá ještě ani jméno,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusko je lepší. Spolužáci poplivali ukrajinskou dívku, chování odsoudil i Rakušan

„Ukrajina je ku*va. Ukrajina je blbá. Rusko je lepší. Rusko je silnější.“ To jsou slova, která míří na ukrajinskou...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Fiala lže, zvedá daně a ničí ekonomiku, kritizuje Babiš vládu

Premiér Fiala není schopný řídit vládu a v každé firmě by ho už vyrazili, říká předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Jak...

Bezejmenné děti z jurty. Rodiče čtyři roky tajili úřadům existenci dvou dcer

Premium Dvě holčičky ve věku 2,5 a 4 roky. Alternativně žijící rodiče z Broumovska je až dosud ukrývali před světem a úřady v...

ČSSD se pře o nový název, zkratku i logo, okvětní lístek růže v cihlové barvě

Přímý přenos Sociální demokracie je připravena dát České republice naději, prohlásil na volebním sjezdu v Plzni předseda strany...

Sexuální pracovnice jsou tolerantní, ale paničky z nich nebudou, říká expertka

Seriál Vysokoškolská pedagožka Hana Malinová si během „boomu“ sexuálních služeb v 90. letech řekla, že chce začít pomáhat...

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Zemřel český e-sportový šampion Twisten, bylo mu teprve 19 let

Ve věku pouhých devatenácti let zemřel český profesionální hráč počítačové střílečky Valorant Karel Ašenbrener, známý...

Jsme unavení úplně jako staří lidé, říkají Mišík a Jirásková

Zpěvák Adam Mišík (26) už rok randí s dcerou Ivy Kubelkové, modelkou Natálií Jiráskovou (18). Nedávno spolu začali...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...