Respektujte ústavu, pokáral Nečas prezidenta. Vnitro už véčkům nedá

  13:08aktualizováno  17:58
Prezident Václav Klaus by měl respektovat ústavu a bez podmínek odvolat navržené ministry, řekl premiér Petr Nečas po jednání grémia a poslaneckého klubu ODS. Z něj vyplynulo, že je nepřijatelné, aby se na ministerstvo vnitra vrátil politik Věcí veřejných.

Politická jednání mají podle premiéra a předsedy ODS jasný další scénář. "Teď je nezbytné naplnit ústavu, poté mohou pokračovat jednání K9," řekl Nečas.

Jednání mezi Nečasem a prezidentem Václavem Klausem se tím minimálně na čas dostalo do patové situace. Klaus ještě před Nečasovými slovy vzkázal, že demisi Víta Bárty ani odvolání Josefa Dobeše a Radka Johna nepřijme, pokud nebude mít víc informací o vládních plánech.

Klaus demisi ministrů zatím nepodepíše

Chci více informací, vzkázal z Brna

Podle ODS ale musí prezident jednat. "Všichni známe ústavu a jsem přesvědčen o tom, že ji budeme i dodržovat," dodal Nečas. "Není povinen učinit krok okamžitě, ale v nějakém přijatelném a bezprostředním termínu. Podle výkladu ústavy se jedná řádově o dny," uvedl místopředseda ODS a ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil 

Velmi podobně mluvil i předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř. "Jsem přesvědčen o tom, že pan prezident ministry odvolá bez jakýchkoli podmínek. Svým jednáním vládní krizi prodlužuje," nechal se Tluchoř slyšet v rádiu Impuls.

Vůči Klausovu otálení se ohradil i místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "Myslíme si, že nelze výkon ústavní pravomoci podmiňovat něčím, co v ústavě není. Pan prezident zvážil, že náš názor není správný, že je správný názor jeho. Zatím jsem ale k tomu neslyšel žádný argument," řekl iDNES.cz ministr financí.

Výjimečně se s vládou shoduje i opozice. "Pokud prezident republiky mluví o tom, že má odpovědnost za stabilitu vlády, tak se nabízí otázka stabilitu čeho, jaké vlády, jakých zájmů. A myslím si, že by v tomto směru neměl překračovat svoji roli," uvedl místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier.

Dodal, že to není poprvé, co si prezident přivlastňuje pravomoci, které mu nepatří. Jako příklad uvedl průtahy, když měl podepsat Lisabonskou smlouvu.

Vnitro nepovedou Věci veřejné, zopakoval premiér

Poslanecký klub ODS jednal v úterý více než hodinu. V usnesení podpořil kroky Petra Nečase a dospěl k závěru, že na ministerstvo vnitra se po Johnovi už nevrátí nikdo z Věcí veřejných.

"Poslanci ODS považují za neúnosné, aby ministerstvo vnitra nadále vedl kandidát Věcí veřejných," citoval před novináři z usnesení předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř. "Je to pro nás nepřekročitelná podmínka," uťal možné politické diskuse Nečas.

Které straně by mělo vnitro připadnout, premiér neupřesnil. Změna odpovědnosti za resort by se podle něj měla objevit i v koaliční smlouvě. Ta dostane dodatek, na tom se domluvila ODS s TOP 09 a VV v pondělí na jednání K9.

Vondra zůstává na obraně, s nabídkou odchodu zůstal sám

K pondělní nabídce rezignace od ministra obrany Alexandra Vondry vedení ODS nezaujalo konkrétní stanovisko. Krok přivítali, Nečas ho ale odvolávat nebude. "Pouze jsme konstatovali, že pan Vondra dal svoji funkci k dispozici," řekl premiér.

Odvolání Vondry spolu s ministrem financí Miroslavem Kalouskem a ministrem zemědělství Ivanem Fuksou požadovaly VV. Kalousek jim ale už dříve vzkázal, že nevidí důvod, proč by to dělal. Podobně hovoří také Fuksa z ODS.

"Nevidím k tomu jediný důvod. Záměr VV se prvořadě týká Lesů ČR. Někomu jsem tam překazil byznys, proto to celé vzniklo," řekl iDNES.cz Fuksa. Podle něj za tlaky stojí to, že se stát rozhodl vypisovat jednoroční tendry na těžbu dřeva. "Ministři VV zastávali názor, že by se všechno dříví mělo obchodovat přes takzvaná obchodní místa. Tomu jsme ale zabránili," míní Fuksa.

Fuksa také řekl, že by demisi podávat neměl ani jeho vládní kolega Alexandr Vondra. "Šel do 'minového pole' s tím, že chtěl odstranit prostředníky nákupu vojenské techniky. Zcela logicky se mu do cesty postavila spoustu nepřátel," dodal Fuksa.

Věci veřejné v úterý zopakovaly, že požadují Fuksův odchod. Podaly také trestní oznámení, protože chtějí, aby policie prověřila hospodaření podniku. "Ukážeme, jakým způsobem se ve státních lesích kradlo a jak na to právníci upozorňovali," řekl poslanec VV Josef Novotný s tím, že ministr Fuksa i ředitel Lesů ČR Svatopluk Sýkora o takových praktikách věděli.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale zatím přežije. Zeman napíná ČSSD se Šmardou

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše čelila celou středu až do brzkých ranních hodin pokusu opozice vyslovit jí nedůvěru. Výsledek byl...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Vláda se otřásla, ale zatím přežije. Zeman napíná ČSSD se Šmardou

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše čelila celou středu až do brzkých ranních hodin pokusu opozice vyslovit jí nedůvěru. Výsledek byl...

Udělal jsem mnoho užitečného, řekl Staněk a přirovnal se ke Karlu IV.

Ministr kultury Antonín Staněk z ČSSD při projevu ve Sněmovně

K císaři Karlovi IV. se ve Sněmovně přirovnal ministr kultury Antonín Staněk. „Po celé České republice je spousta měst...

Válcují se zbytečným žvaněním, řekl Zeman k hlasování o nedůvěře vládě

Prezident Miloš Zeman při návštěvě městyse Vladislav na Vysočině

S despektem hodnotil prezident Miloš Zeman při návštěvě Vysočiny mimořádnou schůzi, kterou vyvolaly opoziční strany...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz