Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Stát si chce zavázat mladé lékaře, aby po studiu neutíkali do ciziny

  10:15
Nejdříve šest let studia medicíny, poté dalších několik let přípravy na atestaci. Cesta k samostatné praxi mladého lékaře je dlouhá. Jenže jakmile je cíle dosaženo, část lékařů české zdravotnictví opouští. Odchází „za lepším“ do zahraničí. V Česku pak chybějí doktoři, kteří by pacienty ošetřovali.
Ministr Adam Vojtěch v diskuzi s primářem urgentního přijmu Fakultní nemocnice...

Ministr Adam Vojtěch v diskuzi s primářem urgentního přijmu Fakultní nemocnice v Ostravě Stanislavem Jelenem. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Ministerstvo zdravotnictví proto připravuje plán, který zajistí, aby mladí lékaři tak lehce z Česka neutíkali. Chce je po dobu jejich předatestační přípravy lépe zaplatit za závazek, že si doma aspoň pár let odpracují. Pokud by smlouvu porušili, část dotace by museli vrátit.

Na jak dlouho se budou muset lékaři státu upsat, není ještě jasné. „Určitě to bude v řádu let. Otázka je, jestli to budou tři, nebo čtyři roky,“ říká ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Součástí ministerského záměru je také rozdělení republiky do určitých pásem podle toho, jak velký problém je v nich shánět doktory. Nejhorší je situace v blízkosti hranic, proto by tam stát přispíval na postgraduální vzdělávání doktorů nejvíce.

Někteří z oslovených lékařů však upozorňují, že by novinka měla být dobrovolná. Jinak by se mohlo stát, že ještě více mladých lékařů odejde do zahraničí hned po medicíně z obavy z přílišného závazku.

Česko postrádá až tři tisíce lékařů

V Česku chybí okolo dvou až tří tisíc lékařů. O tolik více by jich bylo podle České lékařské komory potřeba k tomu, aby ti stávající pracovali maximálně osm hodin přesčasů týdně, jak ukládá zákon.

Lékaři navíc stárnou a mladých z fakult nevychází tolik, aby ty odcházející dostatečně nahradili. A do toho stále přibývá mladých lékařů, kteří odcházejí pracovat kvůli lepším platům do zahraničí, často do Německa nebo Velké Británie.

Ministerstvo zdravotnictví proto vymýšlí, jak si v Česku doktory udržet, aby jich nebyl ještě větší nedostatek. Nejnověji přišlo s novou koncepcí takzvaných rezidenčních míst. To je dotace, kterou stát už nyní poskytuje nemocnicím nebo praktikům na zaplacení mladých doktorů po medicíně, než složí atestační zkoušky a mohou si otevřít svou vlastní praxi.

„Chceme tuto dotaci navýšit, třeba na dvojnásobek, aby měli skutečně odpovídající ohodnocení. Zároveň s nimi budeme chtít uzavřít dohodu o tom, že zůstanou v českém zdravotnictví po určitý čas do budoucna,“ popsal MF DNES záměr ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Pro ilustraci – na celé čtyřapůlleté specializační studium v oboru pediatrie dává stát jednomu lékaři necelé dva miliony korun. Šestiletá příprava chirurga stát vyjde na dva a půl milionu korun.

Koncepce má být hotová do konce ledna, vyžádá si i úpravu zákona o vzdělávání.

Lékaři na návrh reagují rozporuplně. Na jednu stranu souhlasí, že by si doktoři měli investici státu odpracovat. Obávají se však, že by se čerství absolventi lékařských fakult mohli zaleknout přílišného závazku, odejít do ciziny rovnou po škole a atestaci si udělat v jiné zemi EU.

Lékaři hodnotí svá pracoviště. Má to pomoci hlavně těm mladým si vybírat

Odpracování si investice

„Máme bezplatné školství. Kdo v Česku vystuduje medicínu, samozřejmě ještě k ničemu zavázán není. Pokud se ale rozhodne zůstat a připravit se na specializaci, má možnost získat dotaci na vzdělání. Tato dotace na jeho předatestační přípravu může být až v řádech milionů. Proto mi přijde v pořádku, že stát chce, aby se mu lékař zavázal tady něco odpracovat,“ míní předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

Součástí ministerského záměru je také jakési rozdělení republiky do určitých pásem, protože hlavně v příhraničních oblastech se lékaři shánějí hůř. Dotace by tak v těchto regionech mohla být podle ministra Vojtěcha vyšší. Pokud by lékař dohodu nedodržel a po atestaci české zdravotnictví opustil, musel by část dotace vrátit.

MF DNES oslovila zástupce několika krajských nemocnic a většina myšlenku vnímá pozitivně. Například v Moravskoslezském kraji by uvítali, aby se státem takové dohody uzavřeli budoucí gynekologové, chirurgové, ortopedové či neurologové.

„Důležitým aspektem je vyčíslení nákladů při nesplnění. Pokud by lékaři byli nuceni vracet celou výši dotace na rezidenční místa, je na místě obava, že se k takové částce nezaváží,“ upozorňuje mluvčí Moravskoslezského kraje Nikola Birklenová.

Lékaři z Ukrajiny české pacienty neohrožují, říká gynekolog Smetanskyi

Svobodné rozhodnutí

Odboráři i lékařská komora nápad ministerstva neodmítají. Obávají se však, aby změna nebyla nastavena příliš direktivně. Pokud nebude dobrovolná, nebude podle nich efektivní. „Není to špatná myšlenka, ale mělo by to fungovat na dobrovolné bázi. Protože pokud tady budeme doktory k něčemu nutit, proč by rovnou nešli za větší peníze do Německa,“ říká odborář Martin Engel.

Za pravdu mu dává rovněž Jiří Šedo ze spolku Mladí lékaři. „Byl by to další důvod, proč bychom z českého zdravotnictví odcházeli rovnou po škole.

Pro mladé doktory je tu už tak dost překážek a ministerstvo by jim chtělo dát na krk ještě nějakou další smlouvu, aby nemohli odejít,“ říká Šedo s tím, že mladému lékaři se může změnit životní situace. Podle něj by bylo nefér, kdyby třeba mladá lékařka otěhotněla a stát by po ní pak vymáhal peníze za nedodržení smlouvy.

Dotace na rezidenční místo není jediná možnost, jak v Česku atestaci získat. Začínající lékař si tuto několikaletou přípravu může platit i sám nebo náklady spojené s předatestační přípravou budoucího doktora platí přímo nemocnice. Už nyní si mohou lékaře zavázat takzvanou kvalifikační dohodou – lékař v ní zůstane pracovat i po atestaci.

Tak ať někdo vymyslí, jak opravovat město bez uzavírek, vyzývá Hřib

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě krásná představa každého z nás. Ve spolupráci se společností Marimex každý všední den rozdáváme bazény...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s psychologem Jordanem Petersonem dokonce osud své dcery označil za zlo a slíbil, že zničí...

24. července 2024  11:37

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera dubajského vládce Spojených arabských emirátů, šejka Muhammada bin Rašída Maktúma...

22. července 2024  9:36

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion. Sportovci, na něž nezvykle dopadaly kapky deště, na lodích připluli na dohled Eiffelovy věže. Po chvilce...

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale nebyl tento problém nikdy větší. V průměru tyto země na splácení závazků vůči věřitelům alokují skoro...

27. července 2024

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí zmrzlinu ve statisících litrech ročně a dodávají ji nejen po Česku, ale i sousedních zemí. Rodinná firma...

27. července 2024

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější hvězdou byl stejně jako v předchozích letech sám hostitel, který v květnu oslavil dvaaosmdesátiny....

27. července 2024

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....