Neděle 11. dubna 2021, svátek má Izabela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 11. dubna 2021 Izabela

Pozitivní výsledek bez testu i nakažení lékaři v práci. Covid opřádají hoaxy

  19:00
Všeobecný zmatek i chaotická vládní opatření společně s novou, nezvyklou situací vytvořily živnou původu pro nejrůznější hoaxy a dezinformace ohledně koronaviru. Lidé tak mezi sebou sdílí například městskou legendu o pozitivním výsledku testu, na který dotyčný nikdy nedorazil. Z neznalosti pojmů pak vychází mínění, že nakažení zdravotníci dále chodí do práce.

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pozitivní výsledek bez testu

Nejen na internet, ale i v hovorech mezi lidmi se v poslední době rozrostla městská legenda o pozitivním výsledku bez testu. Její struktura je zhruba následující: lidé mezi sebou sdílí příběh, jehož hlavním aktérem je „něčí známý“, který byl objednaný na test na koronavirus. Nevydržel však čekání ve frontě a odešel. Později danému člověku údajně přišla sms zpráva s pozitivním výsledkem.

Tato městská legenda, tedy současná pověst nebo mýtus, je podle Jana Cempera ze serveru Manipulátoři.cz v poslední době jedna z nejrozšířenějších. 

Městské legendy jsou tak populární a sdílené zejména proto, že se prezentují jako události, jež se staly konkrétnímu člověku. Ačkoli je tento člověk neznámý a blíže nespecifikovaný („známý známého“, „kamarádka mojí sestry“), přispívá k autentičnosti příběhu.

Podle Cempera městským legendám nahrává i to, že někteří lidé nesouhlasí s aktuálními opatřeními a s povinným nošením roušek. „Pak si vymýšlí různé historky, a hlavně ty vymyšlené potvrzují jejich názor,“ konstatoval.

Na facebookových skupinách věnovaným odboji proti rouškám se ostatně objevilo pár příspěvků, ve kterých lidé píší, že si zarezervovali čas na test, dostavit se ale nehodlají. „Teď čekám, kdy mi přijde oznámení, že jsem pozitivní,“ píše muž. Jak to dopadlo, už nedoplní.

Že by takový případ vůbec mohl nastat, hlavní pražská hygienička Zdeňka Jágrová popřela. systém to prý neumožňuje. „To je nesmysl. Lidé jsou zařazeni mezi nakažené pouze tehdy, pokud podstoupí test a mají pozitivní výsledek. Prostě není možné, aby někdo odešel z fronty a dostal sms, že je pozitivní,” uvedla.

K zaregistrování a přiřazení konkrétní osoby ke konkrétnímu testu dochází až těsně před testem, kdy se do systému zadává rodné číslo, eŽádanka také není fixovaná na jedno konkrétní místo a lidé se mohou k odběru zaregistrovat kdekoli. 

Podle Cempera je nelogické i to, že by někdo vystál údajné hodiny ve frontě, zaregistroval se k testu a pak již nevydržel jen maximálně několik minut na test.

Hoax o pozitivitě bez testu se rychle rozšířil i na Slovensku, kde ho sdílelo přes devět tisíc lidí. Podle slovenské policie se tak dostal do okruhu minimálně 100 tisíc uživatelů.

Pod rouškou se hromadí oxid uhličitý

Na internetu koluje také například příspěvek s fotkami nehody autobusu. „Řidiči autobusu v rouškách? Čekáme na neštěstí. Až v tom autobuse bude sedět vaše dítě, můžete vinit jen sami sebe. Jak dlouho budeme čekat, než zkolabuje řidič autobusu kvůli vdechování oxidu uhličitého?“ píše uživatel Facebooku.

Příspěvek využívá manipulativní techniky jako apel na strach o děti a sugestivní záběry nabouraného autobusu, který však s rouškami nijak nesouvisí. Fotografie zachycuje nehodu francouzského autobusu z dubna 2013, kterou zavinil řidič, jenž při jízdě usnul.

Překvapivé simulace: Roušky a respirátory chrání lépe, než byste řekli

Hromadění oxidu uhličitého pod rouškou je samozřejmě nesmysl. Molekula tohoto plynu, který vydechujeme, je totiž mnohem menší než mezery v tkanině jakéhokoli typu roušky nebo masky. „Stačí si pamatovat, že roušky nepustí ven kapénky a sliny, ale pořád se přes ně dá dýchat,“ zdůrazňují zdravotníci například podle lékařského listu Healthline.

Pozitivní zdravotníci musí do práce

Zdravotníci s pozitivním testem musí chodit i nadále do práce. To je mýtus, kterému se věnuje nejedna diskuze na internetu. Základ však má spíše ve zmatení pojmů karanténa a izolace, než ve zlém úmyslu.

V případě izolace se jedná o opatření, které slouží k oddělení nemocných, případně osob s laboratorně prokázanou infekcí, avšak prozatím bez příznaků, od těch zdravých. Izolace může probíhat buď v domácím prostředí či na infekčním oddělení v nemocnici.

Oproti tomu karanténa je oddělení lidí podezřelých z nákazy od ostatních. Lidé podezřelí z nákazy jsou ti, kteří byli v rizikovém kontaktu s nakaženým či se vyskytovali v rizikové oblasti, avšak v daný moment nemají příznaky onemocnění.

Tento mýtus vyvrací ministr zdravotnictví Roman Prymula na svém Twitteru. „Netýká se to toho, že by lékař byl pozitivní, tedy byl v izolaci, a chodil do práce a měl riziko šíření nákazy kolem sebe. Toto je nesmysl, a toto umožněné není,“ uvedl Prymula.

Pracovat mohou zdravotníci, kteří by mohli být v karanténě, protože se setkali s nakaženým, ale nejeví žádné příznaky onemocnění covid-19. Naopak zdravotníci pozitivní na koronavirus, tedy ti v izolaci, do práce nechodí.

Při testování se do nosu vpraví mikročip

Teorie o mikročipech byla populární spíše v zahraničí, objevila se ale i u nás. Příběh byl opět podpořen autoritou bezejmenného „známého“ a šířil se na dezinformačních skupinách.

„Facebookový přítel z Anglie byl na testech na covid-19 asi před měsícem. Dlouho ho pak bolel nos a občas se mu z něj spustila krev. Z té nosní dírky, kde mu dělali takzvaný stěr. A jednou, když se u televize šťoural v nose, vytáhl si mikročip,“ popisuje příběh neznámého muže.

„Hádejte, co to je? Nevíte? Tak já vám to povím. Tento nanočip vám při takzvaných testech školený zdravoťák strčí hluboko do nosu tou dlouhou tyčinkou. A narve vám nanočip do sliznice. Ten se tam uchytí a pak podává o vás informace všeho druhu. Bohužel tato testovací vzorka dost často z nosu vypadne, proto je nutné takzvané testy na covid-19 opakovat,“ vypráví se ve zprávě dál.

Kořeny této teorie sahají zhruba do března, kdy se majitel korporátu Microsoft Bill Gates nechal slyšet, že „jednou bude existovat digitální certifikát, který ukáže, kdo byl testovaný, kdo se uzdravil a kdo se nechal naočkovat“. Podle průzkumu společnost YouGov je o této konspiraci přesvědčených 28 procent Američanů.

Hoaxy se šíří rychleji než virus

Mezi teoriemi se samozřejmě objevuje také to, že je covid-19 podvod. To se však podle Cempera týká už nižšího okruhu čtenářů, neboť tyto hoaxy šíří vyloženě konspirační weby Arfa nebo Aeronet.

Dále se podle předsedy spolku Nelež Romana Číhalíka objevují zprávy o tom, že koronavirus záměrně roznášejí vojáci na cvičení NATO, že pacient nula v Itálii byl pákistánský migrant, který se odmítl izolovat, že Maďarsko zavírá hranici a varuje před invazí migrantů, která by mohla do země zavléct koronavirus. 

„To je jen pár příkladů, jak mašinerie jede dál, jen přibrala toto hodící se téma. Dezinformace dokážou flexibilně reagovat na společenské dění a přepracovat situaci tak, aby se hodila do toho, co potřebují říkat. Vypadá to, že pročínské a proruské aktivity, které u nás působí, se toho snaží využívat,“ popsal v rozhovoru pro iDNES.cz

Jak se lživým zprávám ubránit

„Mnoho lidí má pocit, že pokud jim nějaký kamarád nebo známý pošle e-mail nebo zprávu na Facebooku, je to, jako kdyby to říkal přímo jim. Je pak jedno, jestli to pošle více lidem soukromě nebo veřejně. Když to člověk čte, vnímá to jako dialog,“ popsala Veronika Batelková, lektorka mediální gramotnosti a předsedkyně spolku Zvol si info.

Zároveň zdůraznila, že je zvlášť v dnešní době důležité všechny informace kriticky hodnotit. „Pokud objevíme zprávu, která podporuje náš názor, je dobré dívat se na to optikou opačné strany. Zkusit si to sám pro sebe zpochybnit,“ popsala a dodala, že nyní už nejde jen o samotné ověřování faktů.

„To se může naučit každý, to je základ. Mnohem větší problém je v našem přesvědčení; mnohem radši přijmeme ty informace, se kterými souhlasíme. Říká se tomu konfirmační zkreslení a souvisí to s tím, jak funguje náš mozek. Právě proto nestačí jen ověřovat, ale také se kriticky zamýšlet nad věcmi, se kterými souhlasíme,“ doporučila.

V součinnosti s ministerstvem zdravotnictví se dezinformacím kolem koronaviru v Česku věnuje například iniciativa COVID19CZ nebo Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám ministerstva vnitra. Ministerstvo pak vybrané informace zveřejňuje v rubrice mýty a fakta.

Od hoaxu k pandemii. Jak Trump měnil názor na koronavirus:

  • Nejčtenější

Blatný a Plaga končí. O ničem nevíme, říkají oba ministři

Dny ve funkci ministra zdravotnictví Jana Blatného a šéfa resortu školství Roberta Plagy jsou sečteny, potvrdil redakci...

Nouzový stav skončí 11. dubna, prodlužovat se nebude, potvrdil Babiš

Nouzový stav v Česku skončí 11. dubna, prodlužovat se nebude, uvedl premiér Andrej Babiš. Od 12. dubna tak přestane...

Tragédie na jezu: dva muži šli zachraňovat kamaráda, zemřeli všichni tři

Na splavu ve Frýdlantu nad Ostravicí se v pátek odpoledne topili tři muži. Kamarádi dva z vody vytáhli a oživovali je....

Pondělní rozvolnění zřejmě dozná změn. Arenberger připustil úpravu setkávání

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger bude rozhodovat, zda nevrátit omezení shromažďování lidí na dva, řekl v pátek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemanovy hyeny. Je to projev nejhlubšího úpadku, řekl Vystrčil

Předseda Senátu Miloš Vystrčil označil ve čtvrtek za projev nejhlubšího úpadku, když se prezident Miloš Zeman opět...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...

  • Další z rubriky

Z košer restauratéra kontrolorem. Stát nabídku na miliony vakcín odmítl, říká

Rozstřel Aaron Günsberger provozuje v Praze košer restauraci. Ta ale musí být během pandemie zavřená, a tak se podnikatel...

Onderka představil vizi tří sazeb daně z příjmu - 10, 19 a 23 procent

Sociální demokracie na sjezdu představila, jak by podle ní měly vypadat progresivní daně. „Do výše průměrné mzdy 10...

Bacíková: Říkali mi, že bych byla šťastná, kdybych byla více submisivní

Seriál Finanční gramotnost nepatří mezi nejsilnější stránky Čechů a Martina Bacíková se to rozhodla změnit. Založila Institut...

Arenberger chce kontakty jen do dvou lidí. I bez nouzového stavu to prý jde

Omezení shromažďování lidí má pokračovat navzdory končícímu nouzovému stavu. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger v...

Lidský penis se zmenšuje, do roku 2045 nebudou spermie, varuje vědkyně

Erektilní dysfunkce, méně spermií, ale i docela očividná změna – menší penisy. To jsou podle uznávané epidemioložky...

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Miliardový byznys vyschl, technologický obr Kapsch se stahuje z Česka

V dobách největší slávy šlo o firmu s miliardovými obraty, která se nebála pouštět do slovních přestřelek se členy...

Zákazníci přišli na fintu, jak si znovu pořídit tajný tarif Vodafonu

Tarif obsahující 10 GB dat při měsíčním paušálu 499 Kč není u Vodafonu novinkou. Nyní jej oprášil po zhruba dvou...