Čtvrtek 9. února 2023, svátek má Apolena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. února 2023 Apolena

Jako Molotovův koktejl, říká analytik k dezinformacím o koronaviru v Česku

  13:40
Koronavirus je biologická zbraň a Čína humanitárním zachráncem Evropy před nákazou. Šíří ji vojáci NATO nebo migranti a Evropská unie schválně nic nedělá. To jsou podle nové datové analýzy milionů zpráv hlavní témata dezinformátorů, kteří se snaží, aby se strach a nejistota usadily v hlavách lidí a podkopaly jejich důvěru v demokratické vlády.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Byl začátek ledna, když Čína oficiálně přiznala světu nárůst pacientů nakažených novým koronavirem. Paniku z epidemie vzápětí využili dezinformátoři, kteří na internetu rozjeli mašinerii manipulací a lží s cílem zmást a znejistět. A zatímco pro vlády Ruska a Číny je tím nejdůležitějším tématem covid-19 jako biologická zbraň, čeští manipulátoři nabalili na epidemii i třeba migranty nebo protialianční postoje.

Vyplývá to z datové analýzy české společnosti Semantic Visions, která díky svému unikátnímu systému zmapovala a vyhodnotila dezinformace, které se v souvislosti s koronavirem vynořily během uplynulých tří měsíců ve světě i v Česku. Počítačový systém prozkoumal 85 milionů článků ze 750 tisíc internetových zdrojů.

Koronavirus v Česku

Sestra Jitka z Kongregace sestar karmelitek oblékla před velikonočními svátky...
Skokani na trampolíně u pražského Rudolfina v rámci venkovní akce souboru Cirk...
Lidé nakupují v hobbymarketu Hornbach v pražských Řepích. Prodejny musí aktivně...

20. leden 2020. Den, kdy Rusko podle výzkumu Semantic Visions jako první vypustilo informaci, že koronavirus je tajná biologická zbraň americké vlády, a to přímo skrze vládní zpravodajské médium TV Zvezda provozované ruským ministerstvem obrany.

Na opačné straně planety, v USA, se krátce na to začaly množit fámy, že virus unikl omylem z čínské přísně tajné vládní laboratoře pro biologickou válku ve Wu-chanu. A do třetice převzala toto téma i čínská propaganda, která virus prezentovala jako zbraň americké armády vyvinutou proti Číně.

„Ruská vláda, která se snaží tuto nešťastnou událost využít ve svůj prospěch, udala tón dezinformacím, které se kolem koronaviru začaly šířit. Jejich nejdůležitější tézí je to, že covid-19 je biologická zbraň. Je ale důležité podtrhnout rozdíl mezi ruským a americkým zdrojem. V Rusku tuto dezinformaci vyřkl oficiální vládní zdroj, ale ten americký nemá s vládou nic společného. O covid-19 jako biologické zbrani psalo místní alternativní pravicové médium, které patří k okrajovým, a americká vláda se na rozdíl od ruské a čínské na šíření této dezinformaci nepodílela,“ vysvětluje analytik a ředitel společnosti Semantic Visions František Vrabel s tím, že v Číně s dezinformací přišel mluvčí čínského ministerstva zahraničí.

„Něco takového se stává opravdu málokdy, protože Čína je opatrná a dezinformace nevypouští oficiálními kanály,“ vysvětluje.

Podle něj se to dá vysvětlit jako snaha odklonit pozornost od toho, že Čína zanedbala informační povinnost vůči dalším státům. Kdyby detaily o viru zveřejnila mnohem dřív, příprava ostatních zemí mohla být na vyšší úrovni. Čínské zamlžování zpomalilo reakci celého světa.

Koronavirus a dezinformace

Datová analýza byla vytvořena na základě zkoumání 85 milionů článků vydaných v kyberprostoru po celém světě. Díky podrobné sémantické analýze je společnost Semantic Visions jako jedna z mála na světě schopná zpracovat a pochopit, co data ve stovkách milionů článků představují a jaké jsou trendy.

Počítačový systém podobně jako lidský mozek pracuje s morfologií jazyka, významem slov i s kontextem. O analýzy české společnosti mají zájem například vlády americká nebo britská.

Česká dezinformační média byla v reakci na koronavirus pomalejší. A když převzala verzi o biologické zbrani, nasadila rovnou obě – čínskou o americké tajné zbrani i nevládní americkou o viru, který omylem unikl z čínských laboratoří.

„Ukazuje to, že česká scéna, která je jednoznačně proruská, si bere témata i odjinud než z Ruska a často jsou protichůdná. Nazývám to Molotovovým dezinformačním koktejlem, protože se namíchá několik věcí dohromady, které vybuchnou a poškodí toho, na koho koktejl letí. Lidem z toho zůstane v paměti, že covid-19 je biologická zbraň. Cílem Rusů je totiž relativizace pravdy, přicházejí s často protichůdnými dezinformacemi a snaží se zmást, aby lidé přestali věřit všem zprávám i vládám, a podkopat důvěru v demokratické systémy,“ říká Vrabel.

V odborných kruzích se vedou diskuse, nakolik ještě české dezinformační scéně udává tón přímo Rusko. Podle něj tento vliv postupně slábne, protože Rusové už si i v zemích, jako je Česká republika, vychovali „pátou kolonu“, tedy lidi, které se podařilo dezinformačním virem nakazit a kteří povětšinou věří tomu, co píší.

Zmást a znejistit ale podle něj není typické pro čínskou taktiku. „Číňané se totiž snaží přesvědčit. To je principiální rozdíl mezi nimi a Ruskem. A teď se snad poprvé stalo, že Číňané přišli s dezinformací ruského typu, tedy zmást lidi obviněním, že za rozšíření koronaviru může Amerika. To je úplně nové. Komunistická strana se v Číně snaží lidi přesvědčit, vtlouct jim něco do hlavy,“ říká Vrabel. Zásadní je podle závěrů Semantic Visions je, že dezinformace využívají dobu krize a zobrazují Čínu jako humanitární velmoc, která zachraňuje evropské země postižené nákazou.

Výzkum také ukázal, že konspirace v českém kyberprostoru jsou mnohem rozmanitější než jinde. A nejde jen například o jednoduché fámy typu zázračných léků, které nakažené uzdraví.

Podle Semantic Visions některé falešné zprávy tvrdí, že nákazu po Evropě úmyslně roznesli američtí vojáci při cvičení NATO Defender Europe 20, jiné ji připisují uprchlíkům a další pak obviňují veřejná média, že problém epidemie zveličují, nebo Evropskou unii, že šíření nákazy záměrně ignoruje. Na témata proti uprchlíkům, proti NATO, USA nebo Evropské unii, která tady byla dlouho před nákazou, se koronavirová krize jen nabalila.

Fakta

Co je Semantic Visions

Společnost, která zpracovala analýzu dezinformací o koronaviru, má léta zkušenosti s odhalováním nepřátelské propagandy a dezinformací. Díky sémantické analýze je jako jedna z mála na světě schopná zpracovat a pochopit, co data ve stovkách milionů článků na internetu představují a jaké jsou trendy. O její výzkumy se zajímá třeba vláda americká nebo britská. (fa)

Úřad pro dezinformace

Dezinformacemi se zabývá i Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám (CTHH). Vzniklo na ministerstvu vnitra zkraje roku 2017, kdy ho vedl Milan Chovanec (ČSSD). S veřejností začalo komunikovat už v  říjnu 2016 na sociální síti Twitter. Tehdy tam jeho pracovníci reagovali na kritiku, jež na nový úřad mířila ze strany veřejnosti i politiků – prezident Miloš Zeman označil centrum za „ministerstvo pravdy“ a varoval před jeho činností. (rel)

Prezidentské volby 2023

Druhé kolo  vyhrál a novým prezidentem České republiky se stane Petr Pavelporazil Andreje Babiše

Nově zvolený prezident složí slib do rukou předsedy Senátu 9. března

Nakoupit eura na dovolenou se nyní vyplatí, řekl v Rozstřelu ekonom

  • Nejčtenější

Shoďme jadernou bombu u Polska a zastavíme zásobování, navrhují v Rusku

Sledujeme online Ruský moderátor Vladimir Solovjov navrhl shodit taktickou jadernou bombu na ukrajinské území u hranic s Polskem a...

Police hledala mladou ženu z Liberce, v neděli pátrání odvolala

Třiatřicetiletá žena z Liberce se naposledy ozvala ve čtvrtek navečer. O její bezpečnost se obával přítel, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Policie objasnila výhrůžku nábojem Babišové. Odesílatel dopisu je po smrti

Policie na základě znaleckých posudků objasnila případ výhrůžného dopisu, který před volbami dostala Babišova manželka....

Průlom sedmnáct let od vraždy. Kmotra Mrázka zastřelil vrah ze Slovenska

Premium Mrzlo. Ze dveří zámečku na pražské Lhotce vyšel kmotr podsvětí František Mrázek. Nájemný vrah ležící sto metrů daleko u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žil v luxusním brněnském mrakodrapu. Babišové poslal kulku a podřezal si žíly

Premium Úspěšný biochemik David S. v jednom z nejluxusnějších brněnských domů a vůbec nejvyšším mrakodrapu v Česku zabalil...

Kriminalista Karel Tichý: Jestli se Radovan Krejčíř vrátí, budu první mrtvý

Premium Podle Karla Tichého už dříve Radovan Krejčíř vyslal signál, že chce zpátky do Česka. A byl za to ochotný vysvětlit...

Trable s láskou v posteli. Když chce jeden z partnerů víc než ten druhý

Premium „Ty už mě nemiluješ! Vůbec tě nevzrušuju!“ protne noční ticho výčitka ostrá jako břitva a následuje vzlykot, nad nímž...

Závislost na alkoholu? Při odvykání můžete vidět bílé myši, vysvětluje odbornice

Premium Dvě skleničky vína ještě neznamenají závislost na alkoholu. „Aby člověk mohl být označen za závislého, musí splnit...

Expert: Mediální podpora Pavla může znamenat novou éru české žurnalistiky

Vysíláme Jan Jirák šéfoval na konci 90. let Radě České televize. Už 40 let učí budoucí novináře na Fakultě sociálních věd...

Útěk z uprchlického tábora. Vzali tyče, rozštípali židle a napadli dozorce

Premium Všude okolo jsou hluboké lesy, dlouhé strmé stráně a bažiny. V noci z úterý na středu tady, u malé vesničky Balková na...

Nové posudky nemění pohled na vinu Kramného, řekl žalobce k obnově řízení

Závěrečné řeči zazněly dnes u Krajského soudu v Ostravě, který projednává návrh na obnovu procesu v kauze Petra...

Babiš povede ANO v pozadí, vidět budou Schillerová a šéf stínové vlády Havlíček

Andrej Babiš zůstává předsedou ANO i poslancem, ale přenese část odpovědnosti na prvního místopředsedu Karla Havlíčka,...

Deníčková soutěž: Napište příběh nejen o sexu a vyhrajte valentýnskou cenu
Deníčková soutěž: Napište příběh nejen o sexu a vyhrajte valentýnskou cenu

Sdílejte příběhy o randění, sexu nebo lásce a vyhrajte dva lubrikační gely pjur WOMAN ve dvou variantách, které zaručí tu nejdivočejší noc....

Z jídelníčku vyřadila zánětlivé potraviny. Za půl roku zhubla 9 kilo

Paní Petra byla vždy sportovně založená. Problém přišel po operaci nohou, kdy musela omezit sport, což se projevilo na...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Maláčová je rozvedená. Připila si na nový začátek a už má nabídky na rande

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (41) oznámila svým příznivcům na sociálních sítích, že má...