Sobota 19. září 2020, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 19. září 2020 Zita

Jako Molotovův koktejl, říká analytik k dezinformacím o koronaviru v Česku

  13:40
Koronavirus je biologická zbraň a Čína humanitárním zachráncem Evropy před nákazou. Šíří ji vojáci NATO nebo migranti a Evropská unie schválně nic nedělá. To jsou podle nové datové analýzy milionů zpráv hlavní témata dezinformátorů, kteří se snaží, aby se strach a nejistota usadily v hlavách lidí a podkopaly jejich důvěru v demokratické vlády.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Byl začátek ledna, když Čína oficiálně přiznala světu nárůst pacientů nakažených novým koronavirem. Paniku z epidemie vzápětí využili dezinformátoři, kteří na internetu rozjeli mašinerii manipulací a lží s cílem zmást a znejistět. A zatímco pro vlády Ruska a Číny je tím nejdůležitějším tématem covid-19 jako biologická zbraň, čeští manipulátoři nabalili na epidemii i třeba migranty nebo protialianční postoje.

Vyplývá to z datové analýzy české společnosti Semantic Visions, která díky svému unikátnímu systému zmapovala a vyhodnotila dezinformace, které se v souvislosti s koronavirem vynořily během uplynulých tří měsíců ve světě i v Česku. Počítačový systém prozkoumal 85 milionů článků ze 750 tisíc internetových zdrojů.

Koronavirus v Česku

Sestra Jitka z Kongregace sestar karmelitek oblékla před velikonočními svátky...
Skokani na trampolíně u pražského Rudolfina v rámci venkovní akce souboru Cirk...
Lidé nakupují v hobbymarketu Hornbach v pražských Řepích. Prodejny musí aktivně...

20. leden 2020. Den, kdy Rusko podle výzkumu Semantic Visions jako první vypustilo informaci, že koronavirus je tajná biologická zbraň americké vlády, a to přímo skrze vládní zpravodajské médium TV Zvezda provozované ruským ministerstvem obrany.

Na opačné straně planety, v USA, se krátce na to začaly množit fámy, že virus unikl omylem z čínské přísně tajné vládní laboratoře pro biologickou válku ve Wu-chanu. A do třetice převzala toto téma i čínská propaganda, která virus prezentovala jako zbraň americké armády vyvinutou proti Číně.

„Ruská vláda, která se snaží tuto nešťastnou událost využít ve svůj prospěch, udala tón dezinformacím, které se kolem koronaviru začaly šířit. Jejich nejdůležitější tézí je to, že covid-19 je biologická zbraň. Je ale důležité podtrhnout rozdíl mezi ruským a americkým zdrojem. V Rusku tuto dezinformaci vyřkl oficiální vládní zdroj, ale ten americký nemá s vládou nic společného. O covid-19 jako biologické zbrani psalo místní alternativní pravicové médium, které patří k okrajovým, a americká vláda se na rozdíl od ruské a čínské na šíření této dezinformaci nepodílela,“ vysvětluje analytik a ředitel společnosti Semantic Visions František Vrabel s tím, že v Číně s dezinformací přišel mluvčí čínského ministerstva zahraničí.

„Něco takového se stává opravdu málokdy, protože Čína je opatrná a dezinformace nevypouští oficiálními kanály,“ vysvětluje.

Podle něj se to dá vysvětlit jako snaha odklonit pozornost od toho, že Čína zanedbala informační povinnost vůči dalším státům. Kdyby detaily o viru zveřejnila mnohem dřív, příprava ostatních zemí mohla být na vyšší úrovni. Čínské zamlžování zpomalilo reakci celého světa.

Koronavirus a dezinformace

Datová analýza byla vytvořena na základě zkoumání 85 milionů článků vydaných v kyberprostoru po celém světě. Díky podrobné sémantické analýze je společnost Semantic Visions jako jedna z mála na světě schopná zpracovat a pochopit, co data ve stovkách milionů článků představují a jaké jsou trendy.

Počítačový systém podobně jako lidský mozek pracuje s morfologií jazyka, významem slov i s kontextem. O analýzy české společnosti mají zájem například vlády americká nebo britská.

Česká dezinformační média byla v reakci na koronavirus pomalejší. A když převzala verzi o biologické zbrani, nasadila rovnou obě – čínskou o americké tajné zbrani i nevládní americkou o viru, který omylem unikl z čínských laboratoří.

„Ukazuje to, že česká scéna, která je jednoznačně proruská, si bere témata i odjinud než z Ruska a často jsou protichůdná. Nazývám to Molotovovým dezinformačním koktejlem, protože se namíchá několik věcí dohromady, které vybuchnou a poškodí toho, na koho koktejl letí. Lidem z toho zůstane v paměti, že covid-19 je biologická zbraň. Cílem Rusů je totiž relativizace pravdy, přicházejí s často protichůdnými dezinformacemi a snaží se zmást, aby lidé přestali věřit všem zprávám i vládám, a podkopat důvěru v demokratické systémy,“ říká Vrabel.

V odborných kruzích se vedou diskuse, nakolik ještě české dezinformační scéně udává tón přímo Rusko. Podle něj tento vliv postupně slábne, protože Rusové už si i v zemích, jako je Česká republika, vychovali „pátou kolonu“, tedy lidi, které se podařilo dezinformačním virem nakazit a kteří povětšinou věří tomu, co píší.

Zmást a znejistit ale podle něj není typické pro čínskou taktiku. „Číňané se totiž snaží přesvědčit. To je principiální rozdíl mezi nimi a Ruskem. A teď se snad poprvé stalo, že Číňané přišli s dezinformací ruského typu, tedy zmást lidi obviněním, že za rozšíření koronaviru může Amerika. To je úplně nové. Komunistická strana se v Číně snaží lidi přesvědčit, vtlouct jim něco do hlavy,“ říká Vrabel. Zásadní je podle závěrů Semantic Visions je, že dezinformace využívají dobu krize a zobrazují Čínu jako humanitární velmoc, která zachraňuje evropské země postižené nákazou.

Výzkum také ukázal, že konspirace v českém kyberprostoru jsou mnohem rozmanitější než jinde. A nejde jen například o jednoduché fámy typu zázračných léků, které nakažené uzdraví.

Podle Semantic Visions některé falešné zprávy tvrdí, že nákazu po Evropě úmyslně roznesli američtí vojáci při cvičení NATO Defender Europe 20, jiné ji připisují uprchlíkům a další pak obviňují veřejná média, že problém epidemie zveličují, nebo Evropskou unii, že šíření nákazy záměrně ignoruje. Na témata proti uprchlíkům, proti NATO, USA nebo Evropské unii, která tady byla dlouho před nákazou, se koronavirová krize jen nabalila.

Fakta

Co je Semantic Visions

Společnost, která zpracovala analýzu dezinformací o koronaviru, má léta zkušenosti s odhalováním nepřátelské propagandy a dezinformací. Díky sémantické analýze je jako jedna z mála na světě schopná zpracovat a pochopit, co data ve stovkách milionů článků na internetu představují a jaké jsou trendy. O její výzkumy se zajímá třeba vláda americká nebo britská. (fa)

Úřad pro dezinformace

Dezinformacemi se zabývá i Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám (CTHH). Vzniklo na ministerstvu vnitra zkraje roku 2017, kdy ho vedl Milan Chovanec (ČSSD). S veřejností začalo komunikovat už v  říjnu 2016 na sociální síti Twitter. Tehdy tam jeho pracovníci reagovali na kritiku, jež na nový úřad mířila ze strany veřejnosti i politiků – prezident Miloš Zeman označil centrum za „ministerstvo pravdy“ a varoval před jeho činností. (rel)

Smoljak chce bránit nezávislost médií. Televize je opatrná, ale férová, řekl

  • Nejčtenější

Brzy budou 4 tisíce nakažených denně. Zavřete školy, míní parazitolog Flegr

Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr zveřejnil v srpnu na svém blogu předpověď dalšího vývoje pandemie v ČR a...

Vojtěch od pátku zakázal vnitřní akce na stání pro více než deset lidí

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch přiznal, že situace není dobrá a počet nakažených koronavirem bude narůstat, což...

Praha zčervenala. Zákazy návštěv, VŠ distančně, roušky na venkovních akcích

Praha na covidovém semaforu zamířila do nejvyššího, červeného stupně ohrožení. Primátor Zdeněk Hřib oznámil, že se...

Amerika je na hraně povstání, ulice plní po zuby ozbrojené bojůvky

Ulice amerických měst začínají připomínat bitevní pole. Na demonstracích se čím dál častěji objevují příslušníci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S respirátorem se karanténě vyhnete, hrozí další omezení, řekl Vojtěch

Česko má dost kapacit pro pacienty s covidem, budou-li potřebovat hospitalizaci, řekl ministr zdravotnictví Adam...

V Česku jsou houbařské žně. Podívejte se, kde rostou nejvíc

Premium Když zaprší a pak se oteplí, přijdou houby, shodují se mykologové. A opravdu přišly. Nejvíc je hřibů smrkových. Velké...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

Nemá smysl sportovce zavírat do karantény, říká fyzioterapeut Kolář

Premium Fyzioterapeut a léčitel slavných sportovců Pavel Kolář míní, že opatření proti viru jsou nekoncepční a budou mít dopady...

  • Další z rubriky

V roušce chybí kontakt. Pro děti je klíčový přístup rodičů i komunikace

Od pátku musí žáci od šesté třídy výš bez výjimky nosit roušky ve školách po celé republice. A to nejen ve společných...

Prezident udělil milost muži, který se léčí s onkologickým onemocněním

Prezident Miloš Zeman v pátek udělil milost mladému muži, který se dlouhodobě léčí se závažným onkologickým...

Pražský festival světel se uskuteční, přísnější opatření mu zatím nevadí

Pořadatelé festivalu Signal se po konzultaci s hygieniky rozhodli plánovaný ročník nakonec v říjnu přeci jenom...

Hudební kluby bijí na poplach. Bez základní pomoci státu nepřežijeme, tvrdí

Dva hojně navštěvované brněnské kluby - Fléda a Metro Music Bar - zavírají ode dneška na neurčito. Ztráty dalších jdou...

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Microsoft vytáhl servery z oceánu, jejich nízká poruchovost překvapila

Z mořského dna u skotského souostroví Orkneje námořníci vylovili datacentrum společnost Microsoft. Za více než dva roky...

Benešová: Nečekala jsem, že synova svatba bude tak emocionálně náročná

Závěr prázdnin byl pro Lucii Benešovou ve znamení svatebních příprav. K oltáři dovedla svého nejstaršího syna Luciána,...

Jeho prsty byly najednou ve mně, obvinila fotografa ze zneužití Ratajkowski

Emily Ratajkowski (29) zveřejnila obsáhlou esej, ve které obvinila fotografa Jonathana Ledera ze sexuálního zneužití....

Porno je reklama na fitness, říká jeden z nejstarších českých pornoherců

Je obsazovaný do pornoscén z kategorie „old and young“. Není divu, s natáčením začal před svou padesátkou a točí už...