Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

KOMENTÁŘ: Hrálo se o Nečasův osud. Vláda si pád nezasloužila

  9:58
Politici v úterý prožili divoký den. Do pozdních hodin visel osud kabinetu na vlásku. Existuje mnoho důvodů, proč by měl kabinet padnout. Hlavně korupce. Důvody pro to, aby dostal ještě druhou šanci, jsou však silnější.

Dohoda, kterou posvětil Václav Klaus, umožňuje i ODS zachovat si tvář. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Vláda nepadla. Věci veřejné se nakonec nechaly ukonejšit. Podle neoficiálních informací jim však musel Petr Nečas jako bájná Salome předložit na míse ne přímo hlavu Jana Křtitele, ale policejního prezidenta Martinů.

Dohoda, kterou posvětil a garantoval Václav Klaus, však umožňuje i ODS zachovat si tvář. Otázka je, zda korupční skandál na ministerstvu životního prostředí, který odhalila MF DNES, nakonec nebude pro vládu nesnesitelný.

Proč vláda nepadla?

1) V zájmu Johnovy a Bártovy strany nebylo zbourat vládu, i když s tím koketuje. Její příznivci od ní čekají větší radikálnost, ale úplný skok do neznáma je velice riskantní. Mohla by se propadnout do nebytí.

2) Prezident Václav Klaus si pozval rozvaděné koaličníky na Hrad a měl k nim politicky silnou řeč. Jeho neformální i formální autorita mohla vedle ujasnění si zájmů zapůsobit.

3) Kdo sledoval dění ve Sněmovně, mohl po návratu koaličních špiček z Hradu vidět zklidnění. Poslanci začali opět šibeničně žertovat, jak je jejich zvykem. Při schůzi o zdravotnictví, která předcházela hlasování o důvěře, už zase vesele četli noviny a hráli pod lavicemi piškvorky a posílali si legrační esemesky. Když jde o život, tak se to většinou nedělá.

Možné však bylo všechno. I to, že se véčka zachovají jinak, než se zdá. I to, že poslanci vládní koalice odejdou a opozice nebude mít potřebnou většinu pro vyslovení nedůvěry. Nakonec všichni dodrželi stranickou linii. To je sice trochu nudné, ale rozvážné. Dokonce se hlasovalo už v deset večer, ačkoli si poslanci umožnili rozhodovat i po půlnoci. Před Vánocemi by se jim však špatně peklo.

Vyslechli jsme si argumenty a řeči. Cinknuté podle stranické příslušnosti. Pojďme si dovolit luxus úvahy. Zasloužila si vláda, aby padla? Kdybych například hlasoval já, čím bych se, nejsa straníkem, řídil, než řeknu magická slova "pro návrh" nebo "proti návrhu"?

Co mluví proti vládě? Kabinet sice začal s velkou podporou a nadějně, navíc se většině normálních (i levicových) lidí ulevilo, že nevládne Paroubek. Nečas však zatím mnoho nepředvedl.

Pro návrh nedůvěry

1) Drobilova aféra. Díky reportérům MF DNES vyšlo najevo, že buď nejbližší poradce, nebo sám ministr životního prostředí Drobil se pokoušeli manipulovat ve svůj prospěch státními penězi. Drobil si navíc při rozhovoru se svým podřízeným Michálkem, který vše nahrával, vedl zcela nešikovně nebo skoro zločinně, když ho nabádal, aby nahrávky zničil.

Podivně jednal i ministr vnitra Radek John. I jeho Michálek na problém upozornil, on mu však nedokázal poskytnout podporu. Premiér Nečas odmítl Michálka přijmout. Toto jednání nejspíš nebylo vadné, nemohl skutečně jako premiér do věci zasáhnout. Po provalení aféry se však za Drobila postavil s přílišnou stranickou vehemencí.

2) Nejasné vyhlídky. Kabinet sice slibuje zásadní reformy, zatím se však kromě problematických škrtů neděje nic. Vzhledem k tomu, jak nejisté jsou kroky Věcí veřejných, je sporné, zda může Nečas dalekosáhlou modernizaci země prosadit jinak než další agonií topolánkovského typu. To raději předčasné volby.

3) Korupce. Nejen Drobilův skandál, ale spousta dalších zjištění ukazují na to, že úplatkářství není výjimka. Ba je živným roztokem, v němž si libují všechny politické strany. Vláda možná může nějak dosáhnout toho, "aby se kradlo míň", ale v jejím zájmu není rozložit celý korupční systém.

4) Radek John. Výkon Radka Johna ve funkci ministra vnitra je příšerný. John uspěl ve všem, co v životě dělal, klobouk dolů. V ministerské funkci však selhává na inteligentního člověka až nepochopitelným způsobem.

Proti návrhu nedůvěry

1) Petr Nečas. Možná je to zavilý straník a politický matador. Zároveň jeden z mála lidí, kterým můžete ve vysoké politice věřit.

2) 118. Velká většina poslanců se shodla na koaličním programu. Bez ohledu na aféry a jejich závažnost jsou modernizační reformy tím nejdůležitějším, co země potřebuje. Vláda je schopna připravit je ve slušné podobě. Obrovská podpora ve Sněmovně je v zemi křehkého vládnutí jedinečnou šancí na jejich přijetí. Propást ji by bylo naprosto šíleným selháním reprezentace pravého středu.

3) Opozice. Sociální demokracie (o komunistech raději nemluvme) nepřišla s žádnou rozumnou alternativou reforem. Přes řeči o politické kultuře se zaměřuje na čistou destrukci. Pokud by ji teď někdo pozval k prostřenému stolu moci, musela by si nejspíš najmout Nečase a jeho ekonomické odborníky, aby jí připravili program.

Mnohé argumenty proti vládě jsou silné. Argumenty pro ni jsou spíše přísliby a naděje. Nemohu se vylhat z toho, jak bych hlasoval, když bych dohrál piškvorky ve Sněmovně. Hlasoval bych "proti návrhu vyslovení nedůvěry". A potichu, aby to novináři neslyšeli, bych dodal: "S těžkým srdcem."

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Petr Pavel přijel na návštěvu Pardubického kraje

  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Srovnání průzkumů: Lidovcům umřeli voliči, Konečná v eurovolbách sráží ANO

19. května 2024  19:34

Volební modely českých agentur, srovnané redakcí iDNES.cz za celý rok, mají jasno. Hnutí ANO si od...

„Co tým předvádí, je neskutečné.“ Hokejisté bojují o zlato, Staromák je plný

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  20:21

Česko v neděli zažívá hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

ANALÝZA: Boj s korupční chobotnicí. Kyjev vede dvě války, s Rusy a úplatky

26. května 2024

Premium Na frontě je jasným nepřítelem Rusko, v Kyjevě úplatkářství. Ukrajinské vedení se tak chtě nechtě...

Programátoři z Úřadu práce. Kvalifikaci změnilo 15 tisíc lidí, chválí si jeho šéf

26. května 2024  19:20

Zvýšit svou kvalifikaci nebo se naučit úplně nový obor. Úřad práce má projekt za více než 5 miliard...

Útočník v metru ve francouzském Lyonu zranil nožem čtyři lidi

26. května 2024  17:33,  aktualizováno  18:31

Čtyři lidé utrpěli zranění při útoku nožem v metru ve francouzském městě Lyon. Policie zadržela...

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...