Kampaň přitvrzuje, ČSNS dokonce krade

  0:01
Čtrnáct dní před parlamentními volbami začíná v kampani přituhovat. Objevují se špinavosti na politické konkurenty a strany jsou ochotny udělat prakticky cokoli, aby se dostaly na přední stránky novin. Česká strana národně sociální dokonce neváhala krást, aby na sebe upozornila. A ještě se k tomu hrdě hlásí. Během úterního diskusního pořadu v České televizi kdosi z řad ČSNS ukradl mikrofon za padesát tisíc korun.

"Ano, sebrali jsme ho my," přiznal včera šéf ČSNS Jan Šula. "Byla to snaha upozornit veřejnost na nedemokratický přístup médií, včetně ČT, k malým stranám." Šula si přitom vůbec nedělá hlavu z toho, že někdo z jeho lidí porušil zákon: "Ať nám policie dokáže, kdo to byl."

Terčem diskreditace se zase stala předsedkyně Unie svobody Hana Marvanová. Dosud neznámý pisatel tento týden rozeslal novinářům elektronickou poštou dopis, v němž barvitě líčí údajné milostné vztahy Marvanové. Označuje ji za bezskrupolózní dračici, která cynicky ničí své milence.

Ať už je autorem dopisu kdokoli, velmi se snažil vyvolat dojem, že jde o vnitrostranický útok na Marvanovou. Takový atak by podle expertů ve svém důsledku uškodil Koalici, protože by posílil spekulace o její nejednotě.

Pod hanopisem je totiž podepsán Martin Sekal, což je shodou okolností trojka na ústecké kandidátce Koalice. Sekal však striktně popřel, že by měl s dopisem cokoli společného.

"Je to nesmyslný podvrh. Kdybych měl něco proti paní předsedkyni, veřejně bych s tím vystoupil," řekl Sekal. Finišující kampaň s sebou nese i velkou nervozitu ve volebních štábech stran. Nejužší týmy zasedají prakticky denně a horečně vymýšlejí, čím na poslední chvíli zaujmout.

Jak láká voliče ČSNS?
Přes ukradený mikrofon

Česká strana národně sociální se rozhodla zaujmout voliče, ať to stojí co to stojí. Její šéf Jan Šula je dokonce ochoten riskovat i trestní stíhání.

Šulovi hrozí oplétačky s policií proto, že někdo z jeho lidí při úterním natáčení pořadu České televize Bez imunity ukradl mikrofon.

Jan Šula včera přiznal, že krádež zorganizovala ČSNS, odmítá však prozradit jméno zloděje. Policejní inspektor Miroslav Mikuš říká, že v takovém případě bude mít problém právě Šula. A to bez ohledu na to, že ČSNS mikrofon včera televizi poslala nazpátek.

„Pokud zná jméno toho, kdo ten mikrofon vzal, a neřekne mi je, dopustí se trestného činu nadržování,“ uvedl Mikuš, který případ vyšetřuje.

Janu Šulovi to zjevně vůbec nevadí. Je mu jedno i to, že krádeží telefonu se někdo z jeho strany dopustil trestného činu.

„No, určitě to je v rozporu se zákonem, ale společenská nebezpečnost našeho jednání je zanedbatelná v porovnání s tím, co jsme naším činem sledovali,“ tvrdí Šula, který až do roku 1995 řídil policejní protikorupční službu.

Říká, že jejich cílem bylo upozornit, jak média diskriminují malé strany a nedávají jim prostor: „V pořadu Bez imunity byla naše zástupkyně, a ačkoli měla celou dobu mikrofon, moderátor ji vůbec nevyvolal. Jak jinak upozornit na nedemokratičnost médií, než takto.“

Ačkoli ČSNS tvrdí, že jim nešlo o vlastní zviditelnění, jejich další krok v této kauze svědčí o opaku. Strana se totiž rozhodla, že mikrofon vrátí.

Ovšem nikoli majiteli, České televizi, ale přes redakci Blesku. „Kdybychom jej vrátili do televize, nemáme jistotu, že by se to veřejnost všechno dozvěděla,“ prohlásil Šula.

Kampaň finišuje, nervozita uvnitř stran sílí
Předvolební boj se přiostřuje. Strany chystají velké finále a překvapení, kterými hodlají přebít trumfy konkurence. Všem jde v podstatě o totéž: dosáhnout na hlasy váhajících voličů, kterých je podle posledních průzkumů 19 procent.

Čím víc se blíží 14. červen, kdy se otevřou volební místnosti, tím je patrnější i nervozita politiků a lidí, kteří mají ve stranách kampaň na starosti. "Kdo říká, že ho to nechává úplně chladným, tak je neupřímný. Jde o hodně," přiznává místopředseda ČSSD Stanislav Gross.

Volební štáby nyní horečně vymýšlí, čím na poslední chvíli zaujmout, zda a jak změnit strategii posledních čtrnácti dnů kampaně. ČSSD například omezila tiskové konference, protože zjistila, že už příliš netáhnou.

"Hledají se bomby a tečky, které mají dosavadní výsledky zvrátit k lepšímu. Takové věci mají jediný cíl: dostat se s něčím senzačním do novin a zviditelnit se," popisuje finále kampaní kandidát Koalice Vladimír Mlynář, který už jich několik absolvoval.

Všechny strany přitom tají, co přesně chystají, každá však slibuje velkolepé překvapení. Kromě toho se prakticky každý den scházejí klíčoví lidé volebního štábu, což je zhruba pět lidí ze strany a případně z najaté agentury. "Funguje u nás systém, kdy jsme v podstatě okamžitě v on-line spojení s klíčovými představiteli strany a štábu. Je to třeba kvůli krizovým situacím," popisuje člen štábu jedné ze stran.

Takovou krizovou situací byla pro ODS tento týden například demise primátora Jana Kasla, kdy bylo nutné zajistit, aby všichni představitelé strany ve svých reakcích vystupovali jednotně. Kaslova rezignace ovšem zaměstnala i ostatní strany, které přemýšlely, zda toho nějak mohou využít, či nikoli.

"Je pravda, že jsme se tímto případem zabývali," uvedl Andrej Surňak z agentury, která pracuje pro ČSSD. Ačkoli všechny strany popírají, že by se v předvolebním klání uchýlily k podpásovým úderům, přesto už to kdosi zkusil a "vypálil" proti Koalici.

Neznámý autor novinářům e-mailem rozeslal hanopis na Hanu Marvanovou, který se tváří, jako by jeho autorem byl člověk z Unie svobody. Dopis je podepsán jménem kandidáta unie Martina Sekala, jenž jeho autorství kategoricky popírá.
V elektronickém dokumentu, který Marvanovou kritizuje za údajné psychické týrání partnerů, jsou navíc další záznamy, podle nichž by měl být vypracován v unii.

Počítačový odborník Pavel Houser z časopisu Computer World však říká, že ani to není důkaz o tom, kdo je skutečný autor: "Tyto záznamy se dají lehce zfalšovat." Pro Koalici přitom na rozdíl od ODS a ČSSD nepracuje žádná agentura, která by informace o podobném útoku dokázala včas zachytit a minimalizovat jeho škody.

"Z pohledu toho dopisu si myslím, že to není ideální, když takovou agenturu nemáme," konstatovala Marvanová. Místo agentury se Marvanová obrátila na přátele, aby zkusili pisatele vypátrat.

Autoři:

S panem Babišem si vykáme, na pivo nechodíme, říká Havlíček

  • Nejčtenější

Kvůli ruské agresi na Ukrajině se pohádali premiéři zemí V4 i po jednání

27. února 2024  6:01,  aktualizováno  15:09

Shodneme se, že ruská agrese je hrubé porušení mezinárodního práva i že Ukrajina si zasluhuje...

Rusům utekly složky o atomovkách. Odpálí je dřív, než si Západ myslel

28. února 2024  10:13,  aktualizováno  11:20

Ruské námořnictvo by nasadilo taktické jaderné zbraně daleko dříve, než se dosud myslelo a než...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poslední dílek puzzle zapadl. Aliance zavřela Rusům přístup do Baltu

27. února 2024

Premium Trvalo to „jenom“ rok a půl, ale už je to na spadnutí. Švédsko vysedělo odpor Maďarska i Turecka...

Navalného vyprovodila hudba z Terminátora. Přišly tisíce Rusů, zastrašování navzdory

1. března 2024  6:26,  aktualizováno  14:53

Rakev s tělem Alexeje Navalného po krátké komorní pietě opustila chrám a byla převezena na nedaleký...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

27. února 2024  8:35

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Teodora čeká zlá budoucnost, bude mít trvalý hlad i skoliózu. Rodiče hledají lék

3. března 2024

Zamykání jídla a důsledná organizace stravování. Taková budoucnost pravděpodobně čeká rodinu...

Ruská protivzdušná obrana nad Krymem zničila 38 ukrajinských dronů

3. března 2024  7:05

Sledujeme online Ruská protivzdušná obrana nad Krymem v noci na neděli zničila 38 ukrajinských bezpilotních letounů,...

Hudební podhoubí etiopské metropole. Jak heavy metal ovládl Addis Abebu

3. března 2024

Premium Od spolupracovníka MF DNES v Africe Addis Abeba je hlučné místo a rocková muzika je v nerovném hlukovém souboji s církevními hodnostáři...

Přes 145 milionů za rady. Ministři si najali i experta na polepy autobusů

3. března 2024

Premium Ministerstva včetně Úřadu vlády ve druhém pololetí loňského roku za externí poradce a právní služby...

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...