Americká písničkářka Joan Baezová v roce 1989 z pódia zdravila disidenty

  10:26aktualizováno  10:26
Pádu komunistického režimu v listopadu 1989 předcházela řada nenápadných akcí a opozičních aktivit a jejich pronikání mimo oblast disentu. Před třiceti lety, 10. června, přijela do Československa na populární festival Bratislavská lyra americká zpěvačka a mírová aktivistka Joan Baezová. A na koncert pozvala Václava Havla a několik jeho přátel z Charty 77.

Americká písničkářka Joan Baezová a exprezident Václav Havel při oslavě výročí 20 let od Sametové revoluce. (17. listopadu 2009) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

„Čekali jsme na ně v hotelu a báli se, zda je nezadržel někdo cestou. Ty hodiny byly nekonečné,“ vzpomínala zpěvačka v rozhovoru pro server iDNES.cz. V den koncertu v jejím pokoji prý zazvonil telefon a z něj se ozvalo: „Tady, ehmm, Havel. Jsem, ehmm, ehmm, v hale v přízemí. A je tu spousta policistů.“ „Řekla jsem mu, ať se nehýbe, že ho hned vyzvednu,“ vzpomínala Baezová. 

Fotogalerie

Na pokoji mu nabídla pivo a společně probrali detaily vystoupení. „Nechtěl jsem, aby mě StB sebrala před koncertem, tak jsem si vymyslel, že jí budu dělat bedňáka. Nosil jsem jí tu kytaru, a to mě skutečně zachránilo,“ vzpomínal později Havel. Právě při této příležitosti vznikla slavná fotografie, na níž Joan Baezová vede z výtahu pod paží Václava Havla, který nese její kytaru.

Zpěvaččinu návštěvu v Bratislavě provázela zvýšená pozornost ze strany tajné policie. Aby zabránila Státní bezpečnosti v zatčení chartistů, především Havla, který byl propuštěn před měsícem na svobodu a byl v podmínce, nechala Baezová provézt celou skupinku z hotelu na koncert v hale Pasienky v mikrobusu pořadatelů Bratislavské lyry. Její kapela ochotně místo mikrobusem jela na koncert dvěma taxíky.

V sále čekalo písničkářku přes dva tisíce lidí. Kromě anglicky a španělsky zpívaných písní ze svého repertoáru zařadila do programu polskou píseň, kterou zpívala den předtím vůdci polského opozičního odborového svazu Solidarita Lechu Walesovi na koncertě v Gdaňsku.

Pozdravila Havla

Publikum bylo ve varu, ale vrchol koncertu přišel, když se Baezová pomocí nahrávky ve walkmanu a papíru snažila ve slovenštině pronést věnování pro následující píseň: „Chtěla bych věnovat tuto píseň Chartě 77...“ Přerušil ji ohlušující jásot a pískot publika. Nato odvětila: „To ještě není konec. Nezávislému mírovému sdružení a Petru Cibulkovi. Zároveň tu vítám přátele z Charty včetně Václava Havla, který sedí nahoře na balkoně.“ Tomu také poslala vzduchem polibek. Baezová vzpomínala, že krátký vzkaz, který měla přečíst na pódiu, napsal právě Havel. „S radostí jsem to udělala a dav šílel.“ Sklidila bouřlivý aplaus.

Komunisté chtěli lidi zastrašit, zatýkáním dostali do povědomí Havla

Překvapení pořadatelé zareagovali až poté, co Baezová na jeviště pozvala bratislavského písničkáře Ivana Hoffmana. Publiku oznámila, že si potřebuje na několik minut odpočinout a že Hoffmann mezitím zazpívá jednu píseň. Hoffmann začal hrát svůj protestsong Nech mi nehovoria. Během jeho písně, která kritizovala tehdejší režim, mu na příkaz vypnuli mikrofon.

Hoffman přesto píseň dozpíval až do konce a na protest proti tomuto zásahu věnovala Baezová další písničku právě jemu.

Většina oficiálních médií mlčela

Na závěr koncertu pak pozvala na scénu písničkáře Vladimíra Mertu, který vystupoval v první části programu. Po několika taktech společné písně však zvukaři opět vypnuli mikrofony a koncert ukončili. Členové StB, označení jako pořadatelé, navíc poté znemožnili aktivistům vstup do zákulisí, kde se měla konat tisková konference. Ta byla zrušena.

Oficiální sdělovací prostředky – až na odborářský deník Práce – o vystoupení Baezové mlčely. Informace o něm se mezi lidmi šířila i jinak a byla jen dalším důkazem postupného rozkladu normalizačního režimu, který se zhroutil v listopadu 1989.

Přátelství s prezidentem písničkářce vydrželo i po pádu komunistického režimu. Jako připomínku toho, kterak statečná Joan Baezová pomohla Václavu Havlovi a chartistům, jí pak český exprezident několikrát nosil na koncerty kytaru. Mimo jiné i 17. listopadu 2009 při vystoupení na Národní třídě. Společně tam zazpívali slavný protestsong We Shall Overcome.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Nekrmte cizí koně, prosí chovatelé. Dobrý úmysl může zvíře zabít

Kůň trpí silnými bolestmi kvůli kolice.

Rodina jde na výlet a při té příležitosti se rozhodne „zpestřit“ jídlo koni v nedaleké ohradě. Jenže i pár mrkví nebo...

Pošťačka prý zvonila. Lidé naráží při reklamaci na „tvrzení proti tvrzení“

Budova České pošty v Jindřišské ulici v Praze

Balíky do ruky a jejich doručování je pro Českou poštu problém. Naposledy si na to stěžovali nejen klasičtí klienti,...

Pomáhá zbrojařům v obří zakázce. Přitom ho čeká soud v korupční kauze

Německá zbrojovka Rheinmetall nabídne do tendru vozidlo Lynx.

Bývalý náměstek ministra obrany a exposlanec ODS Michael Hrbata zastupuje německý zbrojařský koncern Rheinmetall v...

Najdete na iDNES.cz