Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Dva roky od prvního osvojení dítěte gay párem v Česku. Rodina teď žije v Nizozemsku

  0:01
Jsou to dva roky, kdy si první pár gayů v Česku osvojil dítě. Petr Laně a Jan Rous před lety prošlapali registrovaným gayům a lesbám cestu k dítěti, a jak přiznávají, prošli si martyriem. Teď už skoro dva roky vychovávají adoptovaného syna Vojtu. I když v Praze zrekonstruovali prostorný byt a měli připravený dětský pokoj, teď se jim žije lépe v Nizozemsku.
Petr Laně a Jan Rous, registrovaní partneři z Prahy, už mají připraven dětský...

Petr Laně a Jan Rous, registrovaní partneři z Prahy, už mají připraven dětský pokoj pro osvojeného potomka. Podle svých slov by si přáli kluka, což jim doporučují i psychologové. | foto:  František Vlček, MAFRA

„Holandsko je země dětí, které tady mají ideální podmínky. Nás tu berou jako rovnocenné rodiče, nenarážíme na žádné předsudky jako v Česku. Po tom všem, čím jsme si doma prošli na úřadech nebo u doktorů, se tu cítíme jako v ráji,“ libuje si třiačtyřicetiletý zahradní architekt Petr Laně.

Je tomu právě pět let, kdy se partneři s právníkem Petrem Kallou pustili do boje o zrušení paragrafu, který zapovídal adopce registrovaným partnerům. Absurdní totiž bylo, že svobodní, a to včetně gayů a leseb, se osvojiteli stát mohli.

V červnu 2016 Ústavní soud na základě jejich stížnosti skutečně zmíněný paragraf v zákoně o registrovaném partnerství zrušil. Muži poté úspěšně prošli přípravným kurzem, psychotesty a dalšími náležitostmi, které otevírají náhradním rodičům cestu k dítěti. V březnu 2017 Petra zapsali na pražském magistrátu do seznamu žadatelů o adopci. A mysleli si, že mají vyhráno.

„Bohužel jsme na naší cestě k rodičovství naráželi na úřadech i na lidi, kteří nám adopci chtěli alespoň pořádně znepříjemnit, když už jí nemohli zabránit, protože už ji zákon povolil. Některé vyhrocené okamžiky bych opravdu nerad zažil znovu. Přitom jsme chtěli jen poskytnout domov a lásku opuštěnému dítěti a bylo nám jedno, jakého je etnika. V takovém případě jde adopce většinou velmi rychle,“ vypráví dnes už právoplatný Vojtův otec.

Kontroly, pláč a zvykání si

Petr a Jan spolu žijí jako registrovaní partneři už skoro devět let a o dítěti uvažovali od začátku. Vnímali to jako završení svého vztahu. Chtěli jen, aby bylo co nejmladší a nemělo trauma z kojeneckého ústavu.

Všechny věci měli proto nakoupené pro půlročního kojence. Nakonec jim v květnu 2017 nabídli jedenáctiměsíčního Vojtu. Museli tak během jednoho víkendu shánět celou výbavu znovu.

Chceme mít svatbu, ozývají se lesby a gayové. Petice má 22 tisíc podpisů

Vojtova romská matka byla zbavená rodičovských práv a chlapec žil od narození u přechodné pěstounky na severní Moravě. Za pár dní měl nastoupit do dětského domova. Proto se muselo jednat rychle.

„Pro Vojtu nebyl přechod k nám nikterak lehký. Celých dlouhých jedenáct měsíců strávil v jiném prostředí a s jinou pečující osobou. Vše velmi intenzivně vnímal. Hodně plakal, v noci se budil a hledal dudlík. Když jsme si Vojtu předloni v červnu odvezli do Prahy, kontroly si u nás doslova podávaly dveře,“ líčí Petr Laně, první registrovaný partner, který si v Česku osvojil dítě. Zároveň přiznává, že kdyby věděl, čím vším si budou muset jako první registrovaný gay pár projít, asi by to vzdali.

Zatím jen jeden rodič

Vloni v květnu se rodina přestěhovala do Nizozemska. Finanční expert Jan Rous tam dostal výhodnou pracovní nabídku od jedné z centrál americké firmy, pro kterou v Česku pracoval. Pronajali si domek poblíž Amsterdamu. Změna prostředí a nový domov zafungovaly na všechny tři jako živá voda.

„Od začátku vnímáme ohromně pozitivní přístup zdejších lidí. Holanďané jsou velmi otevření a jako dva tatínky nás vůbec neřeší. Berou nás tak přirozeně jako fakt, že tu často prší. V parku nebo na hřišti se s vámi každý dává do řeči. To v Česku jsem si mezi maminkami na pískovišti připadal stále trochu jako bílá vrána. Vojta se tady hodně uklidnil, jistě i proto, že jsme se uklidnili my. I když jsem v rodném listě mohl být zapsaný jako otec jen já, Honzu tady automaticky všude berou jako druhého rodiče. Má stejné výhody v práci, u lékaře nebo ve školce. Pocit k nezaplacení, “ dodává Petr.

V pražské činžovní vile vznikl byt jako z francouzského časopisu

Mrzí ho, že se v Česku ve Sněmovně tak ztuha prosazuje manželství pro gaye a lesby, uzákoněné už v 25 zemích, které by umožnilo i při osvojení. „Honza by se tak konečně mohl stát rodičem se všemi právy a povinnostmi,“ vysvětluje.

Petr Laně je na rodičovské dovolené, gros péče o syna tedy leží na něm. Po večerech pracuje na částečný úvazek pro svého někdejšího českého zaměstnavatele. Více času než dřív má na Vojtu i jeho partner Jan. Pracovní povinnosti má totiž jen čtyři dny v týdnu, jelikož v Nizozemsku funguje pro rodiče takzvaný otcovský den.

„Vojta je úžasnej, velmi komunikativní. Hodně se směje a tancuje. Už usíná sám a jen se ráno vzbudí, hned si zpívá. Jsme na něj moc pyšní a moc šťastní, že ho máme. Nejvíc miluje, když ho vozím na sedačce kola, nebo rád jezdí sám na odrážedle. Jsme pro něj táta Petr a táta Honza,“ pokračuje otec s dodatkem, že on je z rodičů ten přísnější, co má větší respekt.

Chlapec má kontakt i s českými babičkami a dalšími příbuznými, kteří do Nizozemska v pravidelných intervalech přilétají.

Svůj pražský byt si partneři ponechali, ale domů zatím nespěchají. „Chtěli bychom se vrátit, než půjde Vojta do školy, ale jak to s námi bude dál, ukáže až čas. Každopádně pobyt zde je skvělá zkušenost. Pro nás jako dva tatínky z pohledu práv pro gaye a pro syna Vojtu zase z jiného důvodu. Zdejší rasový mix je natolik pestrý, že se nikdo nepozastavuje nad Vojtovou tmavší barvu pleti nebo kudrnatými vlasy,“ uzavírá otec Petr.

Práva homosexuálů ve světě

Homosexuální sňatky na celostátní úrovni umožňuje ve světě 20 zemí, z toho 13 v Evropě. V dalších zemích mohou homosexuálové uzavírat sňatky, ale jen v jejich částech, například v některých státech Mexika. 

Další země umožňují registrované partnerství osob stejného pohlaví. První z nich se v roce 1989 stalo Dánsko, ČR uzákonila registrované partnerství v červenci 2006.

Jako první umožnilo sňatky homosexuálních párů v roce 2001 Nizozemsko. Od té doby uzákonilo homosexuální sňatky dalších 12 zemí Evropy: Belgie, Španělsko, Norsko, Švédsko, Portugalsko, Island, Dánsko, Francie, Británie (s výjimkou Severního Irska), Lucembursko, Irsko (po referendu) a Finsko.

Mimo Evropu sňatky osob stejného pohlaví na celostátní úrovni umožňuje Argentina (v roce 2010 jako první latinskoamerická země), Brazílie, JAR (v roce 2006 jako první země Afriky), Kanada, Kolumbie, Nový Zéland a a Uruguay.

Ve Spojených státech rozhodl o právu uzavírat sňatky mezi homosexuály a lesbami Nejvyšší soud v červnu 2015. Do té doby sňatky osob stejného pohlaví umožňovalo 36 amerických států. Po verdiktu nejvyšší soudní instance musí od jejich zákazů upustit i zbylých 14 států na jihu a jihozápadě USA.

Tak ať někdo vymyslí, jak opravovat město bez uzavírek, vyzývá Hřib

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě krásná představa každého z nás. Ve spolupráci se společností Marimex každý všední den rozdáváme bazény...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s psychologem Jordanem Petersonem dokonce osud své dcery označil za zlo a slíbil, že zničí...

24. července 2024  11:37

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera dubajského vládce Spojených arabských emirátů, šejka Muhammada bin Rašída Maktúma...

22. července 2024  9:36

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion. Sportovci, na něž nezvykle dopadaly kapky deště, na lodích připluli na dohled Eiffelovy věže. Po chvilce...

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale nebyl tento problém nikdy větší. V průměru tyto země na splácení závazků vůči věřitelům alokují skoro...

27. července 2024

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí zmrzlinu ve statisících litrech ročně a dodávají ji nejen po Česku, ale i sousedních zemí. Rodinná firma...

27. července 2024

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější hvězdou byl stejně jako v předchozích letech sám hostitel, který v květnu oslavil dvaaosmdesátiny....

27. července 2024

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....