Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 21. února 2024 Lenka

Lidé znovu protestovali proti Babišovi, tentokrát v krajských městech

  17:39aktualizováno  21:19
Spolek Milion chvilek pro demokracii zorganizoval na čtvrtek večer další demonstrace za odstoupení premiéra Andreje Babiše. Protestní akce probíhají ve všech krajských městech s výjimkou Prahy. Demonstrace na některých místech doprovází i protestní pochody. Jedná se o poslední letošní protesty, další akce plánuje spolek na příští rok.

V Brně se lidé sešli na Malinovského náměstí. Demonstraci tam společně pořádaly spolky Milion chvilek a Společně Brno, podle brněnských policistů se jí zúčastnilo asi 800 lidí.

Zakladatel spolku Milion chvilek Mikuláš Minář na místě v proslovu shrnul důvody, proč se demonstrace v těchto dnech pořádají, připomněl výsledky auditu EU a poděkoval lidem za ochotu se pět dní před Vánoci na demonstraci sejít.

Po projevech se demonstrující vydají centrem Brna po Orlí a Josefské ulici na dvě místa, jedna skupina zamíří na Kapucínské náměstí, druhá se vydá podchodem k obchodnímu domu Tesco v ulici Dornych.

Zhruba 700 lidí prošlo užším centrem Plzně. Po výzvě spolku Milion chvilek tam organizovalo protest hnutí ProHnutí. Po více než půlhodinových proslovech  na centrálním náměstí se protestující vydali průvodem k nedaleké budově Západočeského muzea. Skandovali hesla, bubnovali, pískali na píšťalky a na chodníky psali křídou hesla, například Šťastný Nový rok bez Babiše a Máme toho dost.

„Jsme probuzená občanská společnost,“ volala z pódia Eva Volfová z ProHnutí. Její kolega Roman Čiviš dodal, že je třeba vrátit do veřejného prostoru dialog a slušnost. Podle občanského aktivisty Jana Piňose z Prahy mají největší význam podobné akce v malých městech a obcích. Dodal, že během roku se jich konalo na 370 místech ČR celkem 1500. „Je báječné, že se síť občansky aktivních lidí rozrůstá. Nebyla tu od listopadu 1989 a má ohromný význam,“ uvedl.

Do centra Zlína dorazilo přes 200 demonstrantů. „Opravdu se to rozrůstá. Za každého jednoho jsme vděční, že v tuhle dobu přijde a dá tomu svou tvář a svůj čas. Má to velký smysl,“ řekl pořadatel Ziggy Horváth. Podle něj přibývá občanů, kteří se snaží aktivizovat ostatní a poukazovat na věci, které lidi trápí.

Stovky lidí dorazily i do Jihlavy. Sešly se v parku nedaleko sochy T. G. Masaryka. Kromě místních přišli svůj nesouhlas s premiérem vyjádřit i lidé z jiných měst Vysočiny, kde se naposledy demonstrovalo v pondělí, řekl za pořadatele Petr Palovčík.

„S politickou situací nejsme spokojení, myslíme si, že to u nás není v pořádku. Nesouhlasíme s Milošem Zemanem ani Andrejem Babišem. Proto jsme tady,“ řekla jedna z účastnic. Protestů se podle ní účastní především mladší lidé, její vrstevníci často kritiku obou politiků nechápou. „Já bych měla radši změnu, ale je těžké říct za koho,“ dodala.

Do Karlových Varů dorazila asi stovka lidí. Vladimír Melichar z KDU-ČSL na demonstraci vyzval voliče, aby dávali hlasy politickým stranám, které mají jasná demokratická pravidla, nikoli těm, které vznikají jako podnikatelské projekty.

V Ústí nad Labem se sešlo přes sto lidí. Z Mírového náměstí odešli k univerzitě, kde u lavičky Václava Havla zapálili svíčky. Scházet se chtějí na protestech i v novém roce. „Neustaneme, dokud Andrej Babiš nepodá demisi nebo neodstoupí nebo neprodá podnik Agrofert,“ uvedl za ústecké pořadatele Karel Karika.

Také v Liberci demonstrovalo několik stovek lidí. S vlajkami a transparenty vyrazili z libereckého nádraží, kam dorazili i lidé z okolních obcí, ale také třeba v Turnova nebo České Lípy. Průvod, k němuž se postupně přidávali další a další lidé, prošel do centra města před radnici, odkud se ale kvůli vánočním trhům přesunul na nedaleké Kostelní náměstí ke kostelu sv. Antonína Velikého. 

K protestům se přidaly i Pardubice. Několik stovek lidí se tam za slyšitelného bubnování a hvízdotu na píšťalky vydalo od sochy Jana Kašpara k Východočeskému divadlu.

V Českých Budějovicích prošel průvod asi 400 lidí centrem města, skončil na Sokolském ostrově. Jeho účastníci provolávali hesla jako „Vánoce bez Babiše“ nebo „Demisi“.

I v Hradci Králové měl protest podobu průvodu. Akce začala v 18:00 před budovou krajského soudu, stovky protestujících se vydaly centrem města k vlakovému nádraží a autobusovému terminálu.

„Cílem je průvod protáhnout celým centrem města a oslovit, zasáhnout, co možná nejvíce lidí. To, že se jde k vlakovému nádraží má i praktický důvod. Lidé, kteří kvůli demonstraci přijeli do Hradce z jiných měst a obcí, to pak mají blíž na vlak či autobus domů,“ řekla za organizátory Radka Hübnerová.

Jinde se lidé sešli na náměstí. Na ostravské Prokešovo náměstí dorazilo téměř 300 lidí. Projevy měli ostravští zástupci Milionu chvilek pro demokracii i představitelé spolku z Opavy či z Prahy.

„Demonstrace má podtitul Konec vlády jedné straky. Ve Strakově akademii skutečně totiž sedí straka, která zneužívá naše veřejné peníze. Peníze nás daňových poplatníků. Ve prospěch své propagandy, ve prospěch svých firem,“ řekl na náměstí jeden z řečníků a organizátor akce Luděk Bajgar.

Dalších více než 200 lidí dorazilo před budovu krajského úřadu v Olomouci. Někteří z nich si s sebou přinesli státní vlajky či transparenty se slogany vyzývajícími premiéra Babiše k odstoupení.

Podle organizátora akce Vladislava Raclavského je kromě výzev k demisi důležité přemýšlet o tom, v čem tkví příčina Babišova volebního úspěchu. „Pro určitou část voličů je prostě morálka druhotná. Prvotní je vlastní pohodlí a peníze. To velmi dobře chápal Husák,“ uvedl Raclavský. Důležité je podle něj soustředit víc sil na osvětu.

„Nesmíme zůstat uzavřeni v ghettu spravedlivých. Musíme oslovovat spoluobčany a musíme to dělat pro ně přijatelným způsobem,“ uvedl.

Úterní pochod na Klárov

V hlavním městě naposledy lidé demonstrovali svou nespokojenost s Babišovým působením ve vládě v úterý, kdy se protestního shromáždění a následného pochodu z Václavského náměstí na Klárov podle policie zúčastnilo na 15 000 občanů.

Spolek Milion chvilek a jeho příznivci požadují na demonstracích a formou petic Babišovu demisi a zastavení státních zakázek a dotací pro holding Agrofert už několik měsíců.

Organizátoři protestů tvrdí, že česká vláda nemá mít v čele politika, který je ve střetu zájmů a čelí trestnímu stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo. Chtějí také hájit nezávislost justice i médií. Milion chvilek z tohoto důvodu uspořádal i dvě největší veřejná shromáždění po listopadu 1989 na pražské Letné. Letos v červnu i v listopadu se tam pokaždé sešlo odhadem na čtvrt milionu lidí.

V úterý zástupci spolku na závěr pražské demonstrace uvedli, že příští rok budou v protestech pokračovat. Současně vyzvali účastníky, aby se zajímali o druhé a převzali díl odpovědnosti za stav společnosti. 

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Za jízdu na oranžovou 4 500 Kč a šest bodů. Jak od ledna přitvrdily pokuty

19. února 2024

Premium Policie jen za leden vybrala na silnicích za přestupky řidičů přes 49,3 milionu korun, více než...

Konec Green Dealu a Výborného, chtěli farmáři. U Sněmovny skončili předčasně

19. února 2024,  aktualizováno  16:49

Zemědělci v Praze protestovali proti situaci ve svém oboru. Do metropole přijeli se zhruba 500 kusy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruského pilota, který s vrtulníkem unikl na Ukrajinu, rozstříleli ve Španělsku

19. února 2024  19:24

Ruského pilota Maxima Kuzminova, který loni ve vrtulníku Mi-8 přeletěl do neokupované části...

„Prodáš nám půl domu, nebo zapláčeš.“ Jak funguje velký byznys spekulantů

16. února 2024

Premium Spekulanti skupují vlastnické podíly, vzniklé například dědictvím nebo z dražby, na bytech či...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukradli nám demonstraci, oznámila část zemědělců a odjela předčasně z Prahy

19. února 2024  14:36,  aktualizováno  16:06

Část zemědělců brzy odpoledne nastartovala své stroje a začala odjíždět z pražské magistrály....

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Praskla kanalizace, myslel si přístav. Ale jen připlula „loď smrti“ plná dobytka

20. února 2024  22:38

Obyvatelé jihoafrického Kapského Města si nejprve mysleli, že praskla městská kanalizace. Od...

Haleyová varovala Američany před starci a sovětským stylem, nezadržela slzy

20. února 2024  21:09

Bývalá guvernérka Jižní Karolíny a hlavní soupeřka Donalda Trumpa, Nikki Haleyová, se v úterý...

Smrdí to tu! Smog a prach vyhání lidi z italské metropole peněz a módy

20. února 2024  21:07

Milán je italským hlavním městem financí a módy. A v poslední době také zápachu, vysokého...

Řidička vjela do otevřeného kolejiště tramvají, auto museli vyprostit hasiči

20. února 2024  20:53

Řidička osobního auta se pokusila na pražském Smíchově přejet přes otevřené tramvajové kolejiště....

České univerzity vyvinuly pro policii systém, kterým zastaví auto na dálku

Pražská ČVUT a brněnská VUT se chlubí unikátním systémem vyvinutým na základě poptávky policie, která chce umět...

Tak dokonalý, že tu můžete propadnout alkoholu. Čech žil v karibském ráji

Po studiu na vysoké škole ekonomické Tomáš Šapovalov cítil, že nastal ideální čas vystoupit ze zaběhlého stereotypu a...

Sexuálních scén je zbytečně moc, míní Cavill. Omlouval se kolegyni za erekci

Britský herec Henry Cavill (40) se nedávno podělil o svůj názor na filmové scény, které vyobrazují sex. Podle něj je...

Nikdy už nebudu hubená. Selena Gomezová se smířila s přibíráním po lécích

Selena Gomezová (31) na sociálních sítích sdílela srovnání dvou svých fotografií. Na snímku z roku 2013 je v plavkách a...

Kde máte internet, pane řidiči? V online registrech dokladů je chaos

Od ledna u sebe řidiči nemusí mít prakticky žádné doklady. Všechny jsou online, ale ne každý má přitom běžně přístup k...