Předseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář ve svém proslovu uvedl, že na Letné demonstrovalo 300 tisíc lidí. Podle policie bylo v sobotu účastníků asi 250 tisíc. „Ukazuje to, že za našimi požadavky je obrovská síla a váha. Dává nám to obrovský mandát,“ řekl Minář.
Demonstrace na Letné |
Babiš má odstoupit do 31. prosince, jestliže neodvolá Benešovou a nezbaví se Agrofrertu. Jinak Milion chvilek v lednu svolá nové protesty. Budou podle něj daleko „kreativnější“ a dají o situaci v Česku vědět v zahraničí.
Milion chvilek také vyzval opoziční strany, aby se více otevřely veřejnosti, přišly s uskutečnitelnou vizí a posílily své volební šance koalicemi.
Premiér v reakci už dříve uvedl, že neuvažuje o tom, že by ultimátu vyhověl, důvody demonstrace prý nechápe. „Je skvělé, že lidi můžou vyjádřit svůj názor a nikdo je přitom neperzekuuje a nenapadá. A je fakt skvělé, že máme svobodné a demokratické volby, kde si můžeme svobodně zvolit své zástupce,“ reagoval Babiš. Další vyjádření poskytne v zítřejším projevu v Národním muzeu. „Řeknu vše, co považuji za nutné a vhodné. Možná budete překvapeni,“ dodal.
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová se nevyjádřila. „Mrzí mě to, ale na dnešní demonstraci (paní ministryně) reagovat nehodlá,“ odpověděl mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka na dotaz, co si ministryně o demonstraci i požadavcích myslí.
Spolek Milion chvilek také vyzval veřejnost k podepisování prohlášení o demokracii. Demonstrace skončila hymnou v podání Dana Bárty.
Vystoupil Bolek Polívka i Anna Geislerová
Před zahájením demonstrace organizátoři pouštěli zvukové záznamy a videozáznamy ze sametové revoluce, a to včetně hlasu tehdejšího disidenta a budoucího prezidenta Václava Havla. Shromáždění zahájili organizátoři českou hymnou. Znělo také skandování „Už jsme tady“ známé z doby před třiceti lety.
„Někteří naši politici prý nechápou, proč tu jsme. Jiní si zase nechtějí kazit svátky. Tím dokazují, že nevědí, o čem je zítřejší svátek. Zítřek je dnem boje za svobodu a demokracii,“ zahájil demonstraci místopředseda spolku Milion chvilek pro demokracii Benjamin Roll krátce po druhé hodině odpoledne. „Boj za svobodu a demokracii nekončí nikdy,“ pokračoval. Demonstrace Milionu chvilek podle něj nesměřuje proti výsledkům voleb, ale proti zneužívání moci politiky.
Měl by premiér Andrej Babiš rezignovat?
Po něm navázal svým proslovem katolický biskup Vojtěch Malý. „Nejsme děti, aby nás někdo vodil za ručičku. Nejsme stádovité ovce, aby nás někdo posouval jen tam, kde jsou jeho zájmy,“ řekl.
Mezi řečníky vystoupila mimo jiné psycholožka a disidentka Dana Němcová či hudebník Jaroslav Hutka. Ze známých osobností například herec Jan Potměšil, zpěvák Dan Bárta, herečka Anna Geislerová, herec Bolek Polívka, herec Ivan Trojan či herečka Martha Issová.
Minář opět vyzval Babiše, aby veřejně vysvětlil svůj střet zájmů a kritizoval ho za to, že nechce do přímého střetu na veřejnosti. Spolek podle něj bude žádat odchod Babiše i v případě, že jeho střet zájmů poškodí Česko v zahraničí, například omezením evropských dotací. Chce také spolehlivou justici, svobodná média a vyřešení střetu zájmů.
Situaci Minář přirovnal k fotbalu, Babiš je podle něj nyní v ofsajdu a měl by jít mimo hřiště.
Podle koordinátorky Milionu chvilek pro zahraničí Michaely Lebedy se do protestu zapojili i krajané v cizině, a to v 63 městech ve 30 zemích. „Budoucnost naší země se nás týká, ať žijeme kdekoliv,“ řekla Lebeda. Podle ní si krajané nechtějí stěžovat ze zahraničí a chtějí být hrdí nejen na historii své země, ale i na její přítomnost.
Zdravotníci ošetřili na místě asi 30 lidí s lehčími problémy a jedna žena skončila s poraněním ruky v nemocnici. Policisté nezaznamenali vážnější problémy ani narušení pořádku. Budou vyšetřovat jen dva provozovatele dronů, které během protestu létaly bez povolení. Museli také pomoci třem ztraceným dětem. Ani v dopravě se na rozdíl od minulé demonstrace neobjevily podle policie vážnější potíže.
Kvůli bezpečnému pohybu účastníků protestu policisté uzavřeli na začátku a po konci akce částečně ulici Milady Horákové a po skončení protestu byl také uzavřen Letenský tunel.
Některé vlaky nezastavují
První hloučky přišly už před jednou hodinou odpoledne. Krátce před druhou hodinou jich už byly tisíce. Pět minut před druhou hodinou byla Letná zaplněná přibližně ze tří čtvrtin, mnoho lidí bylo i v přilehlém parku.
Na pláň přijelo také několik traktorů členů Asociace soukromého zemědělství. Předseda Jaroslav Šebek řekl, že sedláci chtějí nejen oslavit svátek pádu bývalého režimu v roce 1989, ale že také na předchozí demonstraci slíbili, že se vrátí, pokud se v zemi nic nezmění.
„Dali jsme slib v červnu na Letné, že pokud se nic na politické scéně nezmění a pokud se pan Babiš se (prezidentem Milošem) Zemanem nebudou chovat zodpovědně, což se nechovají, přijedeme. A tentokrát i se svými traktory. Tak jsme tady,“ řekl Šebek.
Vyřešte si střet zájmů, nebo odstupte
Babiš předloni převedl akcie svých firem kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů. Podle kritiků se ale od Agrofertu, který dříve vlastnil, neodstřihl, stále jej ovlivňuje a má zájem na jeho výsledcích.
Dosavadní protesty vyvrcholily červnovou demonstrací na Letné, která byla největší od roku 1989. Podle organizátorů na ni dorazilo čtvrt milionu lidí, podle operátora T-Mobile 283 tisíc lidí, policie hovořila o zhruba 200 tisících lidí.