Dalík, Kočka a další přátelé politiků se sešli v Tatrách, hostila je firma J&T

  7:54aktualizováno  7:54
Spolumajitel finanční skupiny J&T Patrik Tkáč uspořádal o víkendu na Štrbském plese v Tatrách turnaj v pólu. Na akci za milion eur pozval snad každého, kdo něco znamená v českém a slovenském byznysu. Dorazili i lobbisté a přátelé českých politiků. Třeba Marek Dalík nebo Jan Kočka. J&T se uchází o státní zakázky.

Turnaj v pólu na Štrbském plesu | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Na terase pětihvězdičkového hotelu pod ostrými štíty Tater stojí český lobbista Marek Dalík, nejbližší přítel šéfa ODS Mirka Topolánka. Oděn v hnědém kožichu hledí na zamrzlé Štrbské pleso, na němž se odehrává zápas v jezdeckém pólu na sněhu.

Zimní turnaj zorganizovala slovenská skupina J&T. A o československou smetánku bylo náramně postaráno - soukromé letouny, vyhřívané stany s občerstvením či horkovzdušný balon. Milionáři a miliardáři se také mohli projít po schodech ze šesti tun ledu.

"Inspirovali jsme se ve švýcarském Svatém Mořici, kde turnaje pořádají pravidelně. Pozvali jsme až tisíc pět set hostů, náklady očekáváme kolem jednoho milionu eur," říká Maroš Sýkora, mluvčí J&T.

Spolumajitel finanční skupiny J&T Patrik Tkáč na turnaji v polu na Štrbském plesu

Spolumajitel finanční skupiny J&T Patrik Tkáč na turnaji v pólu na Štrbském plese

U populárního slovenského jezera se tak procházeli například pražský realitní magnát Luděk Sekyra, miliardář Radovan Vítek či Jan Kočka, syn provozovatele matějské pouti. "V Tatrách jsem strašně dlouho nebyl, přijel jsem si zalyžovat," vysvětloval svou účast Kočka.

Pozvání od J&T přijali i vlivní lobbisté a přátelé českých politiků. Kromě Topolánkova "dvojčete" Marka Dalíka zde nechyběl podnikatel Roman Janoušek, známý pražského primátora Pavla Béma (ODS) či lobbista Vladimír Johanes, exporadce sociálního demokrata Milana Urbana. Fotografové zachytili i Martina Vlastu, bývalého spolupracovníka šéfa ČSSD Jiřího Paroubka.

"Žádné obchody. Jen jsme lyžovali"

Účast vlivných lobbistů a dalších lidí s kontakty na politiky na mejdanu finančníků z J&T je zajímavá. Vypovídá totiž o tom, s kým chce skupina J&T dobře vycházet. Do jisté míry je závislá na rozhodnutí politiků, a proto je pro ni klíčové mít s nimi dobré vztahy - nebo alespoň s lidmi kolem nich.

Pozornost si zaslouží především pobyt Dalíka u Štrbského plesa. Jeho účast na turnaji pořádaném slovenskými finančníky je dalším střípkem do mozaiky jeho vztahu s J&T.

Dušan Palcr z J&T s Markem Dalíkem u Štrbského plesa

Dušan Palcr z J&T s Markem Dalíkem u Štrbského plesa

Dalík není jen obyčejným lobbistou. Je nejbližším přítelem Mirka Topolánka. Slovenští finančníci vědí, že právě tento muž jim může otevřít dveře k šéfovi pravicové strany. Slovenská finanční skupina přízeň politiků potřebuje. Zajímá se například o privatizaci ruzyňského letiště či o více než stomiliardový tendr na sanaci ekologických škod.

A Dalík by jim mohl pomoci. Stačí si vzpomenout na tři roky starý výrok náměstka ministra financí Ivana Fuksy: "Pan Dalík má určitě vliv na ekonomická rozhodnutí Topolánkovy vlády."

Dalík: V Tatrách jsem prožil soukromý víkend

Fuksa tato slova pronesl v době, kdy měl lobbista dokonce vlastní kancelář na Úřadu vlády. O současném vlivu vlastníka firmy New Deal na ODS vypovídá i to, že se podílí na kampani strany před nadcházejícími volbami do Sněmovny.

"V Tatrách jsem prožil soukromý víkend," napsal MF DNES v textové zprávě Dalík. Popřel, že by u Štrbského plesa sháněl pro občanské demokraty peníze na volby či jednal o čemkoliv jiném.

Informace o propojení Dalíka a částečně i Topolánka na slovenské finančníky se přitom neustále množí. Oba přátelé spolu třeba trávili letní dovolenou v italském Monte Argentariu ve vile, která je napsaná na anonymní společnost. Kupní smlouvy na dům podepisoval bankéř J&T.

Známý pražského primátora Béma, podnikatel Roman Janoušek, u Štrbského plesa

Známý pražského primátora Béma, podnikatel Roman Janoušek, u Štrbského plesa

Dalík se navíc několikrát chlubil, že chodí hrát tenis s partnerem v bance J&T Dušanem Palcrem. I on byl o víkendu u Štrbského plesa.

Topolánek se zase "náhodou" potkal s Palcrem v roce 2008 během dovolené, kterou trávil společně s přítelkyní a kolegou z ODS Alešem Řebíčkem na Sardinii. Do Itálie je dopravil soukromý letoun společnosti ABS Jets, která patří do finanční skupiny J&T. - více o pobytu Topolánka a lobbistů v Itálii čtěte zde

Sekyra s Janouškem na kafi

Během víkendového turnaje u Štrbského plesa zachytili fotografové i další zajímavé "postavy". Například deník Blesk přinesl snímky pražského realitního magnáta Luďka Sekyry, jak popíjí kávu s podnikatelem Romanem Janouškem. O známém primátora Béma se přitom říká, že se bez jeho souhlasu v Praze nepostaví ani dětské hřiště. A Sekyra se uchází i o městské zakázky.

Ve stejném hotelu pak bydleli Paroubkovi známí Jan Kočka a Martin Vlasta. Prvně jmenovaného spojil předseda ODS Mirek Topolánek před volbami v roce 2006 s organizovaným zločinem, ten druhý byl někdejším tajemníkem Jiřího Paroubka.

"Pozval mě Jan Kočka a pan Macháček z Mexx Reality, kteří si pobyt sami platí. J&T nás nehostí," řekl MF DNES Vlasta.

Do Tater přicestoval i šéf pražského Dopravního podniku Martin Dvořák. "Byl jsem tu lyžovat. Zákulisní jednání jsem nevedl," uvedl Dvořák.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Vznikne Národní sportovní agentura, poslanci těsně přehlasovali Senát

Bývalý hokejista a nově zvolený poslanec za hnutí ANO Milan Hnilička hostem...

Poslanci v úterý prosadili vznik Národní sportovní agentury, když přehlasovali veto Senátu. Pro vznik agentury, která...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Nakažených klíšťovou encefalitidou je už 65. Za měsíc jich je čtyřnásobek

Hladové klíště připravené zaútočit na teplokrevné zvíře nebo člověka. Potřebuje...

Klíšťovou encefalitidou se letos v Česku nakazilo zatím 65 lidí. O měsíc dřív přitom Státní zdravotní ústav registroval...

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na iDNES.cz