Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Česko chce bojovat s násilím. Nové zákony pomohou proti fackování dětí

  14:42
Letošní rok by se pro Česko mohl stát přelomovým v boji proti násilí. Zákonodárci se zabývají hned několika legislativními novinkami, které by násilí měly předcházet a které chtějí stihnout schválit ještě v letošním roce. Podle řady průzkumů má v Česku s nějakým druhem násilí zkušenost velká část populace a bohužel i dětí.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Dva z pěti dospělých byli obětí sexuálního obtěžování nebo násilí. A každý pátý má zkušenost s agresí ze svého domova. Pokud se podaří nové zákony přijmout, Česko by tím napravilo dluh, který v této oblasti dlouhodobě má. Podpora obětem totiž chybí. Nejsou dostatečné kapacity například ve specializovaných azylových domech pro týrané ženy ani dostatek poraden s odborníky, kteří by obětem poskytli okamžitou psychologickou či právní pomoc.

Nedůvěra panuje i vůči systému. Ročně je v Česku spácháno zhruba 12 tisíc znásilnění, ale pouze pět až deset procent obětí nahlásí čin na policii. Důvodem podle odborníků může být i to, že každý druhý pachatel znásilnění je potrestán pouze podmíněným trestem. Jakých forem násilí by se nové zákony měly týkat? MF DNES přináší jejich přehled.

Ne znamená ne

Dlouhodobě se v Česku mluví o tom, že by se měla upravit právní definice znásilnění. Její současné znění v trestním zákoníku totiž nezahrnuje případy, kdy oběť zamrzne a fyzicky se nebrání. To je podle odborníků častá reakce oběti, kterou sama neumí ovlivnit.

Podle forenzní psycholožky a soudní znalkyně Ludmily Čírtkové neexistují jen dvě reakce na stres, tedy útěk a boj, jak se často mylně tvrdí, ale i takzvané ustrnutí. Do něj často nervová soustava člověka přepne v momentě, kdy tělo vyhodnotí, že boj ani útěk nepomůže. „Oběti upadnou do biologické nouzové reakce tzv. tonické imobility, která ovšem není jejich vědomou volbou. To vše v očích policie, státních zástupců i soudců často problematizuje postavení oběti, pochybují o jejich věrohodnosti,“ vysvětluje Čírtková.

Istanbulská úmluva nestačí. Nová směrnice má upravit zákony o znásilnění, říká Jourová

Znásilnění přitom v Česku zažila podle některých odhadů každá desátá žena a sexuálnímu útoku čelil každý třicátý muž. V průměru se stane 34 znásilnění denně, policii je ovšem ohlášeno jen jedno až dvě z nich. Minulý týden se zástupci většiny sněmovních stran shodli na tom, že je potřeba definici upravit. „Mělo by dojít ke změně definice znásilnění tak, aby postihovala všechny skutky a lépe chránila oběti sexuálních trestných činů, které dnes postihnout nemůže,“ přiblížila předsedkyně sněmovního podvýboru pro problematiku domácího a sexuálního násilí Taťána Malá (ANO).

Do června má ministerstvo spravedlnosti připravit a předložit dva návrhy nového znění definice znásilnění. Poté proběhne další jednání všech stran zastoupených ve Sněmovně. Návrhy by měly nově obsahovat souhlas. Tedy že sex bez souhlasu, je znásilnění. Jak ukázal nedávný výzkum agentury NMS Market Research v Česku, 69 procent žen souhlasí s tím, že sex bez souhlasu by měl být trestný. A jen sedm procent žen a 13 procent všech obyvatel si myslí, že by to tak být nemělo.

Násilí domů nepatří

Domácí násilí v Česku zažil podle odhadů každý pátý člověk, v řadě případů přihlíží vyhroceným situacím i děti. Jasná definice tohoto specifického násilí, které se děje za zavřenými dveřmi domovů, ovšem doteď chyběla, respektive to řešilo několik různých zákonů. To nyní napraví nový zákon, který připravil Úřad vlády spolu s vládní zmocněnkyní pro lidská práva a který by měl být příští týden předložen do meziresortního připomínkového řízení.

Kriminalita v Česku stoupá. Přibylo majetkových deliktů, násilí i vražd

„Počítáme, že na přelomu června a července by měl přijít do Poslanecké sněmovny z vlády,“ přiblížila poslankyně Barbora Urbanová (STAN), která se na návrhu také podílela. „Definice se nyní sjednotí a ty ostatní zákony se začnou odkazovat k této nové definici,“ vysvětluje Urbanová.

Povinně se k tomu bude přihlížet například při vypořádání společného jmění manželů nebo při rozhodování o svěření dítěte do péče v případě rozvodu. Definice rovněž zavádí, že i přihlížející dítě domácímu násilí je obětí.

Bez „výchovných“ facek

Česko je jednou z posledních zemí v Evropské unii, která ještě toleruje tělesné tresty u dětí. I když se v roce 2007 zavázalo k přijetí zákona, který by jakékoliv trestání dětí zakazoval, doteď tak ještě neučinilo. Problematika se znovu otevřela loni na podzim a vypadá to, že Česká republika už dospěla do bodu, kdy by k přijetí nové legislativy mohla být vůle. Na tom, že je potřeba v občanském zákoníku zakotvit, že fyzické a psychické násilí na dětech není přijatelnou výchovnou metodou, se shodly sněmovní komise pro rodinu a podvýbor pro problematiku domácího a sexuálního násilí. Novelu nyní řeší ministerstvo spravedlnosti.

Modřiny či odpírání jídla. Vychovatelky jeslí v Žatci mlátily a zavíraly děti

Novinka v zákoníku nebude znamenat, že by za takzvaně výchovnou facku, jak se trest v Česku často označuje, hrozil rodiči nějaký postih. „Naším cílem rozhodně není trestat a kriminalizovat rodiče. Důležité je zvýšení naší citlivosti a jasná deklarace, že násilí páchané na dětech v jakékoli formě plodí jen další problémy,“ vysvětlila předsedkyně stálé komise pro rodinu a rovné příležitosti Marie Jílková (KDU-ČSL).

Podle výzkumu UNICEF z roku 2018 se násilí v rodinách týká 14 procent dětí v Česku. Mezi občasným „výchovným“ potrestáním a domácím násilím se hranice podle odborníků může smýt velmi snadno. „Máme tu zkušenost, že velká část rodičů neumí dobře rozlišit, co spadá ještě do oblasti výchovy, a co už je týrání dětí,“ přibližuje ředitelka Centra Locika Petra Wünschová, které pomáhá dětem zažívajícím domácí násilí.

Ročně je v Česku utýráno pět až šest dětí. Za posledních sedm let jich následkem násilí v rodině zemřelo 39.

Obtěžování online

Sexuální násilí v kyberprostoru je nyní velmi aktuální téma, o kterém se zatím vedou debaty, jak je pojmout v českém právním řádu. Zatím je policie podřazuje pod ostatní trestné činy, což podle podvýboru pro problematiku domácího a sexuálního násilí není zrovna šťastné.

Mohla si za to sama. Třetina lidí stále viní oběti domácího násilí, ne agresory

V loňském roce Evropská komise navrhla směrnici o násilí na ženách, která zahrnuje i násilí vůči ženám na internetu. „A podle které by měly v členských státech vzniknout i tyto specializované skutkové podstaty,“ přibližuje poslankyně Malá s tím, že podvýbor na tom nyní pracuje.

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

Bílý lev a Bílý kříž. Čaputová s Pavlem si vyměnili nejvyšší státní vyznamenání

  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Starostové nesouhlasí s plánem na další rušení pošt, testy chtějí překazit

14. června 2024

Premium Česká pošta začala na venkově testovat, nakolik zvládne klasické poštovní pobočky nahradit Mobilní...

Začíná nová éra válčení. Na Ukrajině proběhla první bitva robotů na světě

14. června 2024

Premium Historie si možná bude pamatovat, že jedna z prvních bitev mezi roboty se odehrála na Ukrajině...

Kazaň a Helena. Ruská a americká jaderná ponorka se přiblížily na dohled

13. června 2024  22:12

Na Kubě, kam tento týden dorazily ruské bojové lodě, se nachází i americká jaderná ponorka USS...

„Jako impérium si musíme podrobit barbary.“ Ruský moderátor rozzuřil Číňany

13. června 2024  22:11

Ruský propagandistický moderátor Sergej Mardan silně pobouřil čínské uživatele sociálních...

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...