Na protest proti Zemanovi oslaví osobnosti 28. říjen jinde než na Hradě

  11:56aktualizováno  14:04
Pražský hrad nebude letos jediným místem, kde proběhne připomínka státního svátku 28. října za účasti významných osobností. Řada z nich se totiž společně s několika politiky domluvila, že výročí vzniku Československa oslaví na Staroměstském náměstí v Praze - na protest proti neudělení státního vyznamenání Jiřímu Bradymu.

Oslavy výročí vzniku samostatného Československa na pražském Vítkově (28.10.2015). | foto:  Michal Růžička, MAFRA

O akci na svém twitterovém účtu informoval předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík. Na stejné sociální síti se už na oslavu ohlásil třeba ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Dle Gazdíka dorazí i ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), bývalý senátor Petr Pithart či pravděpodobný kandidát na příštího prezidenta Michal Horáček.

„Teď mi účast potvrdila i Dana Drábová,“ uvedl po 13. hodině pro iDNES.cz Gazdík. Šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost se před pár dny stala novou krajskou zastupitelkou za Středočeský kraj.

22.října 2016 v 11:03, příspěvek archivován: 22.října 2016 v 12:33

Oslavme 28. říjen jinde, než na Hradě: 18:30 Staroměstské nám. Domluvili jsme se s Pithartem, Horáčkem, pozvali rektory, připojila se UK

Na Pražský hrad nedorazí ani většina zákonodárců ODS, uvedl předseda strany Petr Fiala. „Nebyl jsem tam ani loni,“ dodal.

Na Hradě bude chybět čestný předseda a poslanec TOP 09 Karel Schwarzenberg, který v té době bude na konferenci v Bratislavě. Jako rozenému Čechoslovákovi mu prý nevadí si připomenout svátek u sousedů. „Jsem rád, že budu v Bratislavě. Nebudu se alespoň muset rdít hanbou na Hradě,“ sdělil iDNES.cz Schwarzenberg.

Naopak úřadující šéf TOP 09 Miroslav Kalousek na Hrad i navzdory nejasnostem kolem vyznamenání pro přeživšího holokaustu Jiřího Bradyho půjde. „Svátek 28. října a Pražský hrad nepatří panu prezidentovi, ty patří celé České republice. A veřejný činitel by měl slavit státní svátek. Já na Hrad půjdu, protože když tam nepůjdeme my, tak tam půjdou jen oni, a to si Hrad nezaslouží,“ řekl. Jedná se o můj osobní názor, který nechci nikomu vnucovat, dodal.

Akce Pražské kavárny, míní Hrad

Prezident Miloš Zeman prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Ovčáčka označil lidi, kteří se k akci přihlásili, za pražskou kavárnu. „Budou pánové promlouvat ze stejného balkonu jako Kléma?“ uvedl dál Ovčáček na twitteru v narážce na projev Klementa Gottwalda z února roku 1948 ze dne, kdy se komunisté v Československu chopili moci.

22.října 2016 v 12:53, příspěvek archivován: 22.října 2016 v 13:00

Manifestace Pražské kavárny. Halík, Herman, Horáček, Pithart, neziskovky. Budou pánové promlouvat ze stejného balkonu jako Kléma?

Gazdík, který o akci jako první informoval, uvedl, že to není pouze jeho iniciativa. „Stojí za tím i řada mých přátel, neziskových organizací, lidí, kteří prožívají velké dilema. Jako ústavní činitel je mojí povinností a slušností oslavit státní svátek 28. října, ale poté, co se tady udělují nebo neudělují státní vyznamenání podle politických názorů příbuzných vyznamenaných, se dostáváme na úroveň polototalitního režimu,“ řekl iDNES.cz Gazdík.

„S tím nemohu souhlasit. Nemůžu jít s čistým svědomím, se slibem poslance a místopředsedy Sněmovny na Hrad. Proto jsme se rozhodli s neziskovým sektorem a s akademickou sférou zorganizovat tuto oslavu,“ vysvětlil předseda Starostů a nezávislých.

22.října 2016 v 11:47, příspěvek archivován: 22.října 2016 v 12:34

Nemám rád gesta a říkal, že 28 říjen není oslava prezidenta, ale založení státu, ale pohár trpělivosti, politické korektnosti i u mě přetekl

Předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) trvá na tom, že by situaci kolem vyznamenání pro Bradyho měla ozřejmit kancelář prezidenta i premiéra. Pokud by se Hermanova slova potvrdila, svou neúčast na Hradě by „velmi zvažoval“.

A na vysvětlení čeká i předseda Senátu Milan Štěch. „Potvrdí-li se, že prezident republiky ze seznamu vyznamenaných a pozvaných osobností k převzetí státního vyznamenání vyškrtl pana Jiřího Bradyho, je to pro mne nepřijatelné. Se státními vyznamenáními se musí zacházet důstojně. Pokud nebude celá záležitost vysvětlena a slušně vyřešena, budu nucen adekvátně na ni zareagovat,“ uvedl v zaslaném prohlášení.

Spor o Bradyho

Nápad na uspořádání vlastní oslavy 28. října přišel v reakci na páteční informaci, že sešlo z udělení státního vyznamenání Jiřímu Bradymu. Muži, který přežil Terezín, Osvětim i pochod smrti, načež později emigroval do Kanady, kde pomáhal emigrantům. Ve svém životě obhajoval lidská práva a vydával svědectví o hrůzách holocaustu.

Brady je strýcem ministra Hermana. Ten v pátek potvrdil zprávy médií, že ačkoli Hrad pozval Bradyho s tím, že mu bude vyznamenání uděleno, nyní od předání řádu prezident upustil. A to kvůli tomu, že se Herman setkal s dalajlámou (více čtěte zde).

Gazdík věří, že by Jiří Brady mohl na oslavu dorazit, předat by mu chtěli alespoň vlastní ocenění, když mu prezident státní vyznamenání neudělí. Doufá, že přijdou i další poslanci a senátoři. Akce se zúčastní i zástupci Univerzity Karlovy v Praze či Masarykovy univerzity v Brně. „Mám zprávy, že se zapojí i další univerzity. Oficiálně to budu mít potvrzené v pondělí,“ dodal.

Herman: Zeman mi řekl, že nevyznamená strýce, pokud se sejdu s dalajlámou

Halík vyzval k bojkotu Hradu

Současně vyzval katolický kněz Tomáš Halík, aby se hosté pozvaní na Hrad nezúčastnili slavnostního večera na Pražském hradě. Vyznamenaní mají také podle něj zvážit, zda mohou letos ocenění „beze studu“ přijmout.

Halík tak zareagoval na neudělení státního vyznamenání Jiřímu Bradymu a také na obvinění, které proti prezidentu Miloši Zemanovi vznesl ministr kultury Daniel Herman. Prezident mu podle něj sdělil, že pokud nezruší schůzku s dalajlámou, jeho strýc Brady vyznamenání nedostane.

„Chtěl bych poté, co se ukázalo, jak hanebným způsobem Miloš Zeman vydíral ministra Hermana v souvislosti s návštěvou Jeho Svatosti dalajlamy, a z nízké msty vyškrtl ze seznamu vyznamenaných jeho strýce, vyzvat všechny slušné lidi mezi pozvanými na hradní recepci 28. října - a zejména představitele církví, kulturního a akademického světa - aby se na protest a ze solidarity s panem Jiřím Bradym udělování státních vyznamenání letos nezúčastnili,“ uvedl Halík.

Křišťálová Lupa 2016
Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Vrchní soud projednává případ bratrů z Nizozemska, kteří napadli číšníka

Na pět a šest let odsoudil Městský soud v Praze Aräshe Nahviho a Armina Nahviho...

Vrchní soud v Praze projedná případ Aräshe Nahviho a Armina Nahviho, kteří loni napadli číšníka v centru Prahy. Městský...

Jaká bude Ovčáčkova talkshow? Prezidentův mluvčí promluví v Rozstřelu

Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček v srpnu 2015

Jiří Ovčáček bude od posledního srpnového týdne moderovat vlastní zábavní pořad na TV Barrandov. O čem se chystá mluvčí...

Ústecká ČSSD chce po Hamáčkovi rezignaci, kvůli vyjednávání o kultuře

Jan Hamáček a Roman Onderka po jednání grémia ČSSD. (Praha, 27. června, 2019).

Ústeckým sociálním demokratům se nelíbí, jak předseda strany Jan Hamáček jedná o postu šéfa ministerstva kultury....

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz